مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

موزه موزاییک زئوگما غازی‌آنتپ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
کشور ترکیه با تاریخ و پیشینه‌ای کهن، دارای فرهنگ و اصالتی غنی است. آثار تاریخی زیادی در شهرهای مختلف این کشور وجود دارد و موزه‌ها بخش مهمی از آن هستند که شما را با فرهنگ و تاریخ ترکیه آشنا می‌کنند. موزۀ موزاییک زئوگما در شهر غازی‌آنتپ یکی از مکان‌های فرهنگی جذابی است که گردشگران زیادی هر ساله از آن دیدن می‌کنند.

غازی‌آنتپ یکی از شهرهای پیشرفتۀ ترکیه در جنوب شرقی منطقۀ آناتولی است. این شهر در ده سال اخیر بیشترین میزان مهاجرت از شهرهای مرزی جنوب شرقی ترکیه را داشته است. غازی‌آنتپ سومین باغ وحش بزرگ اروپا را دارد. همچنین یکی از شهرهایی است که در زمان جنگ جوانان بسیاری را از دست داده است. یادمان‌ها و مجسمه‌هایی از این فداکاری‌ها در سطح شهر دیده می‌شود. در شهر غازی‌آنتپ نزدیک به 50 هزار ترکمن عراقی زندگی می‌کنند و بهترین پسته‌ها و باقلواهای ترکیه را نیز می‌توانید در این شهر پیدا کنید.‌

غازی‌آنتپ از پیشرفته‌ترین شهرهای ترکیه

اهمیت تاریخی شهر غازی‌آنتپ

این شهر در واقع محل گذر تاریخ‌ تمدن‌ها و فرهنگ‌‎های مختلفی است که در سالیان دراز در آناتولی در کنار هم یا یکی پس از دیگری زیسته‌اند. این شهر در طول امپراتوری روم، شهری مرزی بود و با تجزیه این امپراطوری در سال 395 بعد از میلاد، در حیطۀ روم شرقی باقی ماند و سپس با گسترش اسلام، تحت تسلط عباسیان درآمد.

غازی‌آنتپ و حومۀ آن در سال 1067 تحت حاکمیت ترک‌ها درآمده و در محدودۀ مرزهای سلجوقیان آناتولی قرار گرفت. این شهر در اواسط قرن 13 به تصرف مغول‌ها و سپس مملوکیان و درنهایت تحت تسلط دولت عثمانی درآمد. قوای متفقین پس از جنگ جهانی اول، غازی‌آنتپ را برای مدت زمان کوتاهی اشغال کردند، اما ترک‌ها با مبارزۀ سختی دوباره آن را به خاک ترکیه بازگرداندند.

این شهر به این دلیل که روی جادۀ تاریخی ابریشم قرار دارد، سالیان دراز یکی از مراکز مهم تجاری در ترکیه بوده است و در همۀ دوره‌ها اهمیت خود را به‌عنوان یک مرکز فرهنگی و تجاری حفظ کرده است. تنوع آثار تاریخی موجود در غازی‌آنتپ نشان‌دهندۀ غنای فرهنگی این شهر است.

با روزگار تاریخی که این شهر گذرانده، آثار باستانی و کهن بسیار زیادی در دل آن به وجود آمده که امروزه علاقه‌مندان زیادی را در حوزۀ تاریخ و فرهنگ به خود جلب می‌کند.

شهر تاریخی غازی‌آنتپ در ترکیه

آثار تاریخی غازی‌آنتپ

از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی غازی‌آنتپ می‌توان قلعۀ این شهر را نام برد. این قلعه که تاریخ احداث آن به قرن دوم میلادی برمی‌گردد، یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های آناتولی است. از دیگر قلعه‌های تاریخی موجود در این شهر می‌توان به قلعه‌های آرابان، روم‌قلعه و تیلباشار اشاره کرد که قدمتی صدساله دارند.

در محدودۀ شهرستان آرابان غازی‌آنتپ، سه بنای یادبود رومی وجود دارد که متعلق به دورۀ رومیان و از آثار برجستۀ معماری آناتولی است.

کلیساها که در طول دورۀ عثمانی محل عبادت و تجمع شهروندان غیرمسلمان بوده، به‌عنوان محلی برای تجمع افراد نقش مهمی در شهر داشته‌اند. کلیساهای کندیرلی، سنت‌بدروس و نزیپ‌فوکانی از مهم‌ترین کلیساهای این شهر و از مکان‌های دیدنی آن هستند.

مساجد نیز به‌عنوان پایگاه‌هایی برای اجتماع مسلمانان در طول تاریخ اهمیت ویژه‌ای داشتند. معماری زیبا و باشکوه این مساجد این اهمیت را به‌خوبی نشان می‌دهد. مسجد علی‌نجار و مسجد عمریه، مجتمع و مسجد شیخ‌ فتح‌الله، مسجد ایوب‌اوغلو و مسجد آلای‌بیگ، مسجد شیروانی و مسجد قورتولوش از مهم‌ترین مسجدها و آثار تاریخی این شهر هستند.

علاوه‌بر مسجدها، کاروانسراهای بسیاری هم در غازی‌آنتپ وجود دارند که نمادهایی از معماری سلجوقی و عثمانی محسوب می‌شوند. کاروانسرای هیشوا، آنادولو، بیاض، بودیری، بوغدای، گمرک، شکر، توز و تنباکو به مدت صدها سال محل اقامت راحت و امن مسافران و تبادل کالاها در این مسیر تجاری مهم بوده‌اند. بعضی از حمام‌های موجود در شهر غازی‌آنتپ هم جزو نمادهای مهم معماری دورۀ عثمانی هستند.

شهر غازی‌آنتپ با این ویژگی‌ها، همه ساله میزبان صدها هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی است. در سفر به ترکیه، دیدن غازی‌آنتپ می‌تواند یکی از اولویت‌های شما باشد. شما در این شهر می‌توانید از خانه‌های قدیمی بازسازی‌شده دیدن کنید و از صنایع دستی مانند نقره‌کاری، مس‌کاری، مرواریدکاری و پارچه‌های دست‌باف یمنی برای خود یا به‌عنوان سوغات بخرید. به یاد داشته باشید که لذت قهوۀ محلی معروف این شهر  به نام Menengiç را از دست ندهید.

غازی‌آنتپ شهری با قدمت و تاریخچه کهن در ترکیه

شهر توریستی زئوگما

یکی از مهم‎ترین مکان‌های توریستی در شهر غازی‌آنتپ، شهر توریستی زئوگما است. این شهر باستانی در 10 کیلومتری شهرستان نیزیپ واقع شده است. سالوکوس نیکارای اول از فرماندهان اسکندر مقدونی در سال 300 قبل از میلاد این شهر را بنا کرد. موزاییک‌ها و کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر در ساختمان‌های این شهر هنر پیشرو در آن زمان را نشان می‌دهند. آثار موزاییکی به‌دست‌آمده در این منطقه نشان می‌دهند که این شهر به معنای واقعی یک شهر موزاییکی بوده است.

آثار باستانی زیادی در شهر تاریخی و توریستی زئوگما وجود دارد

موزۀ موزائیک زئوگما

آثار کشف‌شده از شهر باستانی زئوگما، ازجمله موزاییک مشهور «دختر کولی» امروزه در موزۀ موزائیک شهر غازی‌آنتپ که یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان است، به نمایش گذاشته شده است.

تمام دیوارها و حتی کف این موزه با موزاییک‌های زیبایی که بازسازی‌شده‌اند، پوشیده شده است. نقاشی‌های دیواری و طراحی موزاییک‌ها بسیار زیبا و خیره‌کننده هستند.

بزرگ‌ترین موزه موزاییک جهان در غازی‌آنتپ با ۵۵۰ متر مربع موزاییک از سپتامبر ۲۰۱۱ برای عموم باز است. این موزه یکی از بزرگ‌ترین میراث‌ تاریخی جهان محسوب می‌شود.

جهت آشنایی با سایر موزه های معروف شهر آنتالیا به صفحه اشاره شده مراجعه کنید.

موزاییک‌ها در این موزه طوری ترمیم شده‌اند که سنت و مدرنیته را در هم آمیخته‌اند. در این موزه فن‌آوری‌های شگفت‌انگیزی هم به کار گرفته شده است. برای مثال، بازدیدکنندگان می‌توانند با سیستم‌های لیزری و روشنایی پیچیده در میان دیوارهای پوشیده از موزاییک‌های زیبا به سفرهای جادویی بروند.

در این موزه علاوه بر موزاییک‌های دیوارها و کف، چشمۀ موزاییکی، اشیای گران‌بها، آثاری از کلیساهای دوران باستان ، مجسمه‌ها، ستون‌ها، فواره‌های مربوط به دورۀ روم، نمونه‌هایی از شمایل‌نگاری سریانی از  مسیح و آثار تاریخی ارزشمند دیگر وجود دارند.

اثری موزاییکی در موزۀ موزائیک زگوئما

شهر غازی‌آنتپ به‌عنوان یکی از زیباترین شهرهای ترکیه به‌تنهایی بهانۀ سفر بسیاری از گردشگران از هر نقطۀ دنیا است. اگر شما هم قصد سفر به ترکیه را دارید موزۀ موزاییکی زئوگما را از دست ندهید.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا