مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

شگفتی‌ های موزه تروی چاناک‌کاله در ترکیه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 15 دقیقه
موزۀ تروی در چاناک‌کاله در ترکیه
زمان مطالعه: 15 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
کشور ترکیه با تاریخ و قدمتی چندین هزارساله، جاذبه‌های فرهنگی بسیاری برای بازدید دارد. موزه‌های این کشور، از دیدنی‌ترین مکان‌های فرهنگی در دنیا هستند. موزۀ تروی در شهر چاناک‌کاله یا جناق‌قلعه، یکی از جذاب‌ترین موزه‌های ترکیه است. چاناک‌کاله نزدیک‌ترین مرکز شهر به شهر تاریخی و باستانی تروی به شمار می‌آید.

چاناک‌کاله (Çanakkale) یا جناق‌قلعه شهری بندری در استان جناق‌قلعه در کشور ترکیه است که تاریخ و ماجراهای منحصربه‌فردی داشته است. این استان به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده‌ است که نسبت به استانبول، بیشتر متمایل به بخش اروپایی ترکیه است.

در زمان امپراتوری روم شرقی، این شهر داردانلیا نام داشت و در انگلیسی داردانل خوانده می‌شد. چاناک‌کاله در زمان امپراتوری عثمانی یکی از سنگرهای مهم آن‌ها به حساب می‌آمد. قلعۀ سلطانیه در این شهر به خاطر آثار سفالی‌اش معروف است و داستان معروف لئاندر نیز در شمال چاناک‌قلعه روی داده‌ است.

چااک‌کاله شهری تاریخی با موزه‌ای باستانی در ترکیه

اهمیت تاریخی چاناک‌کاله

شهر چاناک‌کاله در تاریخ ترکیه اهمیت بسیاری دارد. در سال 1915 در میانۀ جنگ جهانی اول، فرانسه و انگلستان قصد داشتند قسطنطنیه را با استفاده از گذرگاه داردانل تسخیر کنند. این لشکرکشی باعث روی دادن جنگی معروف به جنگ چاناک‌قلعه در این شهر شد. در این جنگ دریایی که در 18 مارس سال 1915 میان متفقین به رهبری انگلستان و فرانسه و عثمانی‌ها رخ داد، نیروهای ترک توانستند نیروی دریایی بریتانیا را شکست بدهند و بسیاری از کشتی‌ها و زیردریایی‌های بریتانیا و فرانسه را غرق کنند.

در این نبرد، ارتش متفقین متشکل از نیروهای فرانسوی و انگلیسی به همراه سربازانی از استرالیا، نیوزیلند، هند، نپال و سنگال تلفات سنگینی متحمل شد.

اگر چه دولت عثمانی در طرف‌ دولت‌های پیروز جنگ جهانی اول قرار نداشت، اما پیروزی در چاناک‌‌کاله که در میان کشورهای غربی به نبرد گالیپولی شهرت دارد، باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت ملی ترک‌ها شد.

از دیگر نتایج مهم این نبرد می‌توان به سقوط نظام تزاری روسیه و آغاز انقلاب بلشویکی اشاره کرد. دولت تزاری روسیه که قصد داشت از طریق دو تنگه چاناک‌کاله و استانبول، توسط متفقین نیرو و امکانات بفرستد، با شکست فرانسه و انگلستان سقوط کرد.

انگلستان درپی درخواست روسیه تزاری در دوم ژانویه 1915 به فکر عبور از چاناک‌‌کاله و اشغال استانبول افتاد. شورای جنگ انگلستان در 13 ژانویه 1915 تصمیم به آغاز عملیاتی برای اشغال شبه‌جزیره گالیپولی در چاناک‌کاله گرفت. هدف نهایی پیشروی به سوی استانبول و اشغال این شهر بود.

متفقین انتظار پیروزی آسانی را در تنگه چاناک‌قلعه داشتند و فکر می‌کردند کشتی‌های جنگی آن‌ها به‌راحتی وارد دریای مرمره خواهند شد، اما همان‌طور که گفتیم در 18 مارس 1915 شکست سنگینی را متحمل شدند.

نبرد چاناک‌کاله در جربان جنگ جهانی اول و اهمیت تاریخی چاناک‌کاله

تصویری ازسربازان و فرماندهان جنگ تاریخی چاناک‌کاله در میانۀ جنگ جهانی اول

فرانسه و انگلستان پس از این شکست دریافتند که موفق به عبور از تنگه چاناک‌کاله نخواهند شد و به همین دلیل در 25 آوریل همان سال یورش زمینی بزرگی را در اطراف این تنگه آغاز کردند.

با پیاده شدن نیروهای متفقین در مناطق آری‌بورنو، سدالبحر و کوم‌قلعه، فاز دوم نبرد چاناک‌کاله آغاز شد و حدود 10 ماه ادامه یافت. سربازان «هنگ 57» ارتش عثمانی به فرماندهی سرهنگ مصطفی کمال‌پاشا معروف به آتاتورک، رشادت زیادی نشان دادند.

آتاتورک که با شجاعت و موفقیت خود در مناطق «آنافارتالار» و «جونک‌باییر» حماسه‌آفرینی کرده بود، در سال‌های بعد به عنوان بنیانگذار جمهوری ترکیه در میان موفق‌ترین رهبران جهان قرار گرفت.

بدین‌ترتیب سه ناو نیروی دریایی بریتانیا که به کشتی‌های شکست‌ناپذیر مشهور بودند، در دریا غرق شدند. با شکست خوردن تلاشِ متفقین برای عبور، عملیات پیاده کردن شمار زیادی نیرو در سواحل تنگه به منظور کنترل عبور و مرور در آن توسط فرانسه و انگلستان در 25 آوریل همان سال آغاز شد.

ارتش عثمانی نیز با به خدمت گرفتن نیروهای داوطلب که از سراسر کشور برای دفاع از میهن خود آمده بودند، به همراه متحد خود آلمان، دفاعی جانانه نشان داد. با مقاومت بی‌نظیر ترک‌ها در چاناک‌کاله و تلفات زیاد متفقین، لرد فیشر، فرماندۀ بریتانیایی طی نامه‌ای به وینستون چرچیل، وزیر نیروی دریایی وقت کشورش نوشت: «چاناک‌کاله مزاری برای همه ما خواهد شد».

با وجود اشغال بخشی از سواحل تنگه از سوی نیروهای متفقین، ارتش عثمانی موفق شد این مناطق را آزاد کند و آتاتورک، به دلیل موفقیت در نبرد ساحل آنافارتالار، مدال «لیاقت نقره‌ای» را دریافت کرد.

با افزایش تلفات متفقین و نزدیکی زمستان، ژنرال کیتچنر وزیر دفاع بریتانیا در گزارشی از غیرقابل عبور بودن تنگه خبر داد و خواستار تخلیۀ منطقه از نیروهای متفقین شد. دولت بریتانیا نیز در 9 دسامبر 1915 این گزارش را پذیرفت و آخرین نیروی متفقین در 9 ژانویه 1916 شبه‌جزیره گالیپولی را ترک کردو بدین‌ترتیب پس از 9/5 ماه نبرد، پیروزی بزرگی برای دولت عثمانی به دست آمد.

نقاشی مربوط به جنگ چاناک‌کاله در موزۀ این شهر

تاریخچۀ چاناک‌کاله

چاناک‌کاله یا همان چاناک‌قلعه نزدیک‌ترین مرکز یک شهر بزرگ به شهر باستانی تروی است. چاناک‌کاله میزبان تمدن‌های بسیاری بوده است. اولین ساکنان این منطقه، 6000 سال پیش در شبه‌جزیرۀ بیگا در آخرین عصر کالکولیتیک می‌زیستند. بر اساس برخی کاوش‌ها قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های این منطقه در کوم‌تپه ایجاد شده است. به نظر می‌رسد نواحی کومکله در چاناک‌کاله 4000 سال قبل از میلاد و تروی بین سال‌های 3500 تا 3000 قبل از میلاد به وجود آمده‌اند.

یونانیان در قرن هشتم قبل از میلاد در این سرزمین مستقر شدند و مستعمراتی تجاری در منطقه‌ای به نام آئولیس ایجاد کردند. این منطقه در قرن هفتم قبل از میلاد تحت کنترل لیدیایی‌ها و در قرن ششم قبل از میلاد تحت تسلط ایرانی‌ها قرار گرفت. آئولیس در قرن دوم قبل از میلاد تحت سلطنت پادشاهی پرگامون قرار گرفت.

نمایی از آثار باستانی به جای مانده در شهر تاریخی چاناک‌کاله

بازدید از موزۀ چاناک‌کاله

در مجموعۀ تاریخی چاناک‌کاله بازدیدکنندگان می‌توانند آثار تاریخی مربوط به باستان‌شناسی منطقۀ تروآس، عصر برنز تروی، ایلیاد و جنگ تروا، تروآس و ایلیون در دوران باستان، دورۀ روم شرقی و عثمانی، تاریخ باستان‌شناسی و آثار تروی را ببینند. بازدید از موزه با پایین‌آمدن از سطح شیب‌دار شروع می‌شود.

لایه‌های مختلف تروی با طاقچه‌هایی روی دیوارهای سطح شیب‌دار، سنگ‌قبرها و مجسمه‌ها و عکس‌های بزرگ بازسازی شده‌اند. در محوطۀ ورودی موزه روش‌های باستان‌شناسی و باستان‌سنجی، اصطلاحاتی مانند «نوسنگی»، «کالکولیتیک»، «عصر مفرغ»، «عصر آهن»، «تپه، مرمت»و «حفاظت» از طریق نمودارها، نقشه‌ها، متون و روش‌های تعاملی برای بازدیدکنندگان توضیح داده شده است.

برای مشاهده لیست برترین موزه های شهر آنتالیا به صفحه 7 موزه برتر شهر آنتالیا مراجعه کنید.

در این موزه آثاری از دوره‌های عصر برنز تروا و مراحل رشد آن را به ترتیب زمانی می‌بینیم و دیدنی‌های بسیاری از تاریخ این منطقه به نمایش گذاشته شده است. ازجمله می‌توان به آثاری از صنایع عصر مفرغ، زندگی روزمره و روابط محیطی، سبک‌های تولید، بافندگی، سفال‌سازی، روش‌های پخت‌و‌پز، طراحی کشتی‌ها و تجارت دریایی در عصر برنز اشاره کرد.

در ادامه به بخشی از آثار تاریخی که در موزۀ چاناک‌کاله به نمایش گذاشته شده‌اند و اهمیت تاریخی آن‌ها اشاره می‌کنیم.

موزۀ تروی یا چاناک‌کاله در ترکیه

موزۀ تروی در شهر چاناک‌کاله

آمفورا برنزی؛ نیمۀ دوم قرن چهارم قبل از میلاد

در حفاری‌های شهر باستانی پاریون در سال 2005 در گورستان جنوبی شهر، پیکره‌هایی در حال رقصیدن در مراسم مذهبی دیونوسوس به تصویر کشیده شده است.

در این بخش، تاریخ شهرهای اسکندریه تروآس، اسمنتیون، لامپساکوس، تیمبریا، تاولیا و ایمبروس، اطلاعات مختصری از کاوش‌ها، مجسمه‌های سفالی، ابزار پزشکی، ابزارهای سنگی و استخوانی، آثار مرمری، طلا، گلدان‌های سفالی، ماسک، مجسمه و عروسک و آثار شیشه‌ای به نمایش درآمده است.

آمفورای برنزی در موزۀ تروی در چاناک‌کاله

گروه موسیقیدانان؛ قرن چهارم قبل از میلاد

در این بخش یافته‌های باارزشی از تاریخ تئاتر و موسیقی وجود دارد، ازجمله: سازهای لیرا، خیتارا، فلوت، کاستنت و سازهای ریتم. همچنین مجسمه‌های سفالی در حال رقص و شعرخوانی و هدایای تدفین متشکل از جواهرات طلا و گلدان‌هایی که در کنار مجسمه‌ها پیدا شده‌اند و قدمت آن‌ها به نیمۀ اول قرن چهارم قبل از میلاد برمی‌گردد؛ یعنی درست قبل از سال‌هایی که ارسطو مکتب فلسفی را در آسوس (347-344 قبل از میلاد) تأسیس کرد.

آثار موجود در این بخش، روشنگر فضای اجتماعی و ساختار فرهنگی شهر آسوس است و اطلاعات زیادی را دربارۀ فرقه‌های موجود در شهر، جایگاه تئاتر در زندگی اجتماعی و مذهبی، روابط تجاری و فرهنگی و جایگاه زن در زندگی اجتماعی و مذهبی آن زمان در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد.

روی تابلوی هر شهر، موقعیت آن در منطقه تروآس مشخص شده و تصویری از شهر وجود دارد. در طبقۀ همکف جعبه‌های اکتشاف برای کودکان تعبیه شده است.

اثر گروه موسیقیدانان در موزۀ تروی ترکیه

گروه موسیقیدانان در موزۀ تروی در چاناک‌کاله

 تابوت، دورۀ کلاسیک سارکوفاگ آلتیکولاک؛ قرن پنجم قبل از میلاد

این اثر در سال 1998 از روستای آلتین کولاچ در چاناک‌کاله کشف شد. از آنجا که صحنه‌های نقاشی‌شده روی تابوت مرمری به‌خوبی حفظ شده‌اند، این اثر از نظر تاریخی اهمیت بسیاری دارد.

با توجه به این اثر گمان می‌رود تابوتخانه‌ای برای یکی از سلسله‌های حکومتی آناتولی که در پایان قرن پنجم قبل از میلاد در اینجا حکومت می‌کردند، ساخته شده است. «تابوت»یکی از نمونه‌های نادری است که نشان می‌دهد مردم آناتولی روح هنر ایرانی را با ورود ایرانیان به این منطقه درک کرده‌اند. در تابوت آلتیکولاک، وضعیت سنی مردم و اقوام مختلف جنگنده، مو، ریش، قد، اسلحه و لباس آن‌ها دیده می‌شود. با توجه به اینکه یافتن آثار رنگ بر روی اجسام مرمری از دوران باستان دشوار است، وجود چنین نمونه نقاشی‌شده‌ای که به خوبی حفظ شده، از اهمیت بالایی برخوردار است.

بخش مجسمۀ آفرودیت

آثار این بخش و این مجسمه از مهم‌ترین آثاری است که در کاوش‌های انجام‌شده در تومولوس داردانوس توسط موزه باستان‌شناسی استانبول در سال 1959 در اتاق تدفین یافت شده است. این مقبره یک مقبرۀ خانوادگی است و از قرن پنجم تا پایان قرن یکم استفاده می‌شده است.

ظروف برنزی و نقره‌ای، گوشواره‌ها و سنگ‌های طلا، مجسمه‌های سفالی، جواهرات، چراغ‌های نفتی، منسوجات و اقلام چوبی در اتاق اصلی تدفین یافت شده‌اند. اتاقی که سه تخت مرده از سنگ آهک دارد.

مجسمۀ آفرودیت سفالی 31/5 سانتی‌متری که با رنگ سفید رنگ‌آمیزی شده و با تذهیب تزئین شده است، چشمگیرترین اثر در میان یافته‌ها است. این مجسمه که در ادبیات از آن به‌عنوان آفرودیت داردانوس یاد می‌شود، کپی محلی از آفرودیت کنیدوس متعلق به پراکسیتلس، یکی از مجسمه‌سازان معروف قرن چهارم قبل از میلاد است که اصل آن یافت نشد.

داردانوس آفرودیت بر خلاف نسخه‌های دیگر، بازوبند مارمانندی را که نماد آسکلپیوس است بر روی دست و پای خود دارد.

مجسمۀ آفرودیت در موزۀ تروی چاناک‌کاله

مجسمۀ کورس؛ قرن 6 قبل از میلاد

مجسمۀ کوروس ویژگی‌های معمول دورۀ باستانی را دارد: شانه‌های پهن، کمر نازک و خطوط هندسی غالب، بازوها در کناره‌ها، مشت‌ها گره‌کرده، پاها صاف و هر دو پا روی زمین. این بخش با آثار مکتوب، نقاشی‌ها و طراحی‌ها غنی شده است.

نوک پیکان

جنس نوک پیکان‌های یافت‌شده در کف اتاق‌ها از برنز، استخوان و عاج است. نوک پیکان‌ها عمدتاً به‌صورت مثلثی، مسطح، برگ و مخروطی طراحی شده‌اند.

اهمیت این پیکان‌ها به داستان هومر در ایلیاد بر می‌گردد. آشیل با اصابت تیر به پاشنۀ پا توسط پاریس کشته شد و این به «پیکان» معنا و اهمیت دیگری در اساطیر داد. نقاشان یونانی به توصیف این منظره در آثار خود از آن پرداختند و ریشۀ اصطلاح «تاندون آشیل» در علم پزشکی و پاشنۀ آشیل در ضرب‌المثل‌ها از این رویداد اسطوره‌ای الهام گرفته شده است.

معبد آتنا

به نظر می‌رسد این معبد حدود 530 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. محل این معبد طوری با دقت انتخاب شده است که کاملاً به اطراف مسلط باشد. این معبد به آتنا، دختر محبوب خدای ارشد زئوس تقدیم شده است. وقف معبد به آتنا یک سنت ثابت در آناتولی غربی بوده و مشابه این معبد در پرگامون، میلتوس، اریترای و فوچا هم وجود دارد.

این معبد از نظر معماری امتیازات منحصربه‌فرد زیادی دارد و داستان‌های اساطیری بسیاری در آن به تصویر کشیده شده‌اند. بخش کوچکی از آثار این معبد در سالن آسوس موزۀ باستان‌شناسی استانبول به نمایش گذاشته شد‌ه‌اند. همچنین بعضی از نقش‌برجسته‌های آن در موزه‌های لوور و بوستون قرار دارند. بر روی دیوارها نقش برجسته‌هایی از حیوانات، مبارزۀ هراکلس – قنطورس، صحنۀ جشن، آهو، شیر و ابوالهول حکاکی شده است.

سارکوفاگ پولکسنا؛ قرن 6 قبل از میلاد

مقبرۀ پولنسکا در 110 کیلومتری مرکز چاناک‌کاله قرار دارد. این اثر متعلق به قرن ششم قبل از میلاد است و قدیمی‌ترین نمونه از تابوت‌هایی است که در آناتولی تا به امروز یافت شده است. در یکی از اضلاع طولانی آن، قربانی پولیکسنا، دختران کوچک پادشاه تروا پریام و ملکه هکابه، به تصویر کشیده شده است. به همین دلیل این اثر را سارکوفاگ پلیکسنا یا قربانی کردن پلیکسنا می‌نامند. سوراخ در نشان می‌دهد که تابوت در دوران باستان مورد سرقت قرار گرفته است.

در آناتولی، جایی که فرهنگ یونانی قبل از تابوت پلیکسنا غالب بود، صحنه‌هایی از اساطیر یونانی بر روی نقش‌برجسته‌های تابوت‌ها و نماهای معابد وجود دارد. همچنین صحنه‌هایی از تسلط ایرانیان و رویدادهای اجتماعی را نشان می‌دهد. در این اثر 37 پیکرۀ انسانی وجود دارد که اطلاعات بسیاری را در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارند.

سارکوفاگ پولکسنا اثری تاریخی از قرن 6قبل از میلاد در موزۀ تروی

مجسمه کنتائوروس؛ قرن دوم پس از میلاد

مجسمۀ کنتائوروس در کنار آثار معماری یافت‌شده در تئاتر پاریون در سال 2012کشف شد. سر مجسمه به‌صورت شکسته پیدا و تعمیر شد. طول این مجسمه به حدود 3 متر می‌رسد.

مجسمۀ هادریان

این مجسمه در حفاری‌های سال 1993 در تروی پیدا شد. هادریان سومین امپراتور از پنج امپراتور خوشنام روم شناخته می‌شود. سلطنت او آغازی متزلزل، میانه‌ای باشکوه و پایانی غم‌انگیز داشت. این مجسمه تصویری زرهی از هادریان است که در وسط زره سر مدوسا قرار دارد.

برخلاف دیگر امپراتوران روم، هادریان از سرزمین‌های خود بازدید کرده، با مردم ملاقات می‌کرد و برای ساخت ساختمان‌های عمومی جدید کمک‌های مالی اهدا می‌کرد. مانند بسیاری از امپراتوران قبل از خود، هادریان هم برای موقعیت ممتاز تروا ارزش زیادی قائل شد و برای سازمان‌دهی آن کمک‌های مالی زیادی پرداخت کرد. این مجسمه را تروجان‌ها برای قدردانی از هادریان ساخته بودند.

مجمسۀ هادریان، امپراتور روم در موزۀ تروی

مجسمۀ سیبل؛ قرن 3 قبل از میلاد

این مجسمه در کاوش‌های تروی در سال 1994 یافت شد. سیبل، الهۀ مادر آناتولی، نشسته بر تخت است. چوگان روی سرش و قیطان‌ها از شانه‌هایش آویزان هستند و شیری در دامن خود دارد.

در بخش مربوط به این مجسمه، داستان جنگ تروا و نابودی تروی با انیمیشنی 3-4 دقیقه‌ای با جلوه‌های دیجیتال روایت می‌شود. همچنین داستان توسعۀ فرهنگ مادی منطقه در دورۀ باستان را در چارچوب وقایع تاریخی مانند حملۀ خشایارشا به یونان با عبور از داردانل، نبرد اسکندر با ارتش ایران در پریاپوس با عبور از مرز اردن و… به مخاطبان ارائه داده می‌شود. این نمایشگاه با یک تور طولانی و تماشای آثار بسیار، فضاهای دنیای باستان از جمله آگوراها، انجمن‌ها، حیاط‌های بزرگ معابد و… را برای بازدیدکنندگان مجسم می‌کند.

برج ساعت چاناک‌کاله (1896) در مرکز شهر

خود چاناک‌قلعه در سال 1462 توسط محمد دوم فاتح به‌عنوان یک قلعه ساخته شد که نام آن را کله‌ای سلطانیه گذاشت، زیرا یکی از پسران سلطان در ساخت آن همکاری کرده بود. این قلعه که در خلیجی در باریکترین نقطۀ تنگه قرار دارد، همراه با قلعۀ نزدیک دیگری به نام Kilid Bahr موقعیتی عالی برای کنترل ترافیک از طریق داردانل فراهم کرده است. این دو قلعه به‌سرعت در ادبیات، «قلعه ها» نامیده شدند و شهری در شمال شرقی ایجاد شد که پناهندگان ارمنی و یهودیان اسپانیایی در آن ساکن شدند.

برج ساعت در شهر چاناک‌کاله

مهر برنزی

گمان می‌رود که مهر برنزی با حروف لووی که در سال 1995 در بالای شهر پیدا شد، متعلق به یک کاتب بوده است. زبان لووی، زبانی نزدیک به هیتی، یکی از زبان‌های رایج در آناتولی غربی است.

مهر برنزی دو طرفه متعلق به یک زوج متأهل است که در یک طرف آن نامی مردانه حک شده، از هیروگلیف‌هایی تشکیل شده و به زبان لوویی نوشته شده‌اند.

در دایرۀ داخلی، نام صاحب مهر، یعنی کاتب آن هم وجود دارد. علامت‌گذاری روی حلقۀ بیرونی یادآور خط میخی است، اما فقط از زیورآلاتی شبیه مهر سلطنتی تشکیل شده است. قبل از سال 1200، فقط مهرهای پادشاهان بزرگ هیتی و همچنین هیروگلیف‌های لوویی این ویژگی‌ها را داشتند.

مجسمۀ کشیش؛ قرن 1-2 پس از میلاد

در اوایل عصر مفرغ، کسانی که از دروازه اصلی جنوبی وارد تروا می‌شدند، با یک ستون با چهره انسانی، کلاه ایمنی بر سر و سلاح نیزه‌مانند در دست روبه‌رو می‌شدند. سنت ساختن سنگ در ورودی‌های شهر تروا تا پایان عصر برنز ادامه داشت.

در مقابل برج‌های دیوار دفاعی حداقل یک استوانه سنگی با نقش برجستۀ قسمت بالای بدن انسان قرار داشت. این سنت برای قرن‌ها در تروا ادامه داشت.

آنچه گفتیم، تنها بخشی از آثار به نمایش درآمده در منطقۀ چاناک‌کاله است. این منطقه به‌خاطر اهمیت تاریخی‌ که برای مردم ترکیه دارد، هر ساله پذیرای مسافران و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی فراوانی است. چاناک‌کاله به‌تنهایی می‌تواند بهانۀ سفر به ترکیه باشد.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا