مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

ورزش‌های زمستانی در ترکیه+معرفی 13 مرکز پرطرفدار

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 11 دقیقه
زمان مطالعه: 11 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
کشور ترکیه با داشتن آب‌وهوای چهار فصل در مناطق مختلف، همواره موردتوجه توریست‌هایی از سراسر دنیا بوده است. چه کسانی که از شنا در آب‌های نیلگون یا آفتاب گرفتن در سواحل زیبا لذت می‌برند، چه آن‌ها که به دنبال کشف و ماجراجویی و پیاده‌روی در طبیعت هستند و چه افرادی که از تجربۀ حس لذت و هیجان در روزهای برفی سیر نمی‌شوند. اگر شما در دستۀ سوم قرار می‌گیرید، این نوشته برای شماست.

کشور ترکیه همان‌طور که در فصل تابستان با سواحل زیبا میزبان توریست‌‌هایی از سراسر دنیا است، در فصل زمستان هم محل مناسبی برای ورزش‌های زمستانی محسوب می‌شود. کوه‌های آتشفشانی باستانی بسیاری در ترکیه وجود دارند که میزبان انواع ورزش‌های زمستانی، مسابقات مخصوص این فصل و سفرهای گردشگری در زمستان هستند.

اولوداغ نام اولین جایی است که شاید برای ورزش‌های زمستانی در ترکیه به ذهن می‌رسد، اما تنها محل این ورزش‌ها نیست. مکان‌های جذاب دیگری نیز برای این ورزش‌ها در نظر گرفته شده‌اند که چندان شناخته‌شده نیستند.

معرفی مکان‌هایی برای انواع ورزش‌های زمستانی در ترکیه

معرفی 13 مرکز ورزش‌های زمستانی در ترکیه

همان‌طور که گفتیم، اگرچه ترکیه بیشتر به تفریحات تابستانی و ساحلی شناخته شده است، اما جذابیت‌ها و امکانات فوق‌العاده‌ای را نیز برای علاقه‌مندان به تفریح، هیجان و ورزش در فصل‌های سرد سال در نظر گرفته است که احتمالاً چندان با آن‌ها آشنا نیستید.

ما در اینجا، شما را با محل‌های مناسب ورزش‌های زمستانی در ترکیه آشنا می‌کنیم و به معرفی مکان‌هایی می‌پردازیم که به این منظور برای گردشگران فصل‌های سرد سال در نظر گرفته شده‌اند.
 

1. اولوداغ، بورسا Uludağ, Bursa

اولوداغ معروف‌ترین مرکز ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی و اسنوبرد در ترکیه است. 

پارک ملی و مرکز اسکی اولوداغ در استان بورسا، هرساله میزبان بسیاری از توریست‌های داخلی و خارجی برای استفاده از پیست‌های اسکی، امکانات اقامتی، مؤسسه‌های ارائه‌دهندۀ آموزش اسکی و خدمات اجارۀ تجهیزات این ورزش است. فصل ورزش‌های زمستانی در این مکان از ماه دسامبر شروع می‌شود و تا پایان آوریل ادامه دارد.

در اولوداغ تعداد بالابرهای صندلی به 20 دستگاه می‌رسد و طولانی‌ترین تلسک آموزشی 1410 متر طول دارد. طول پیست اسکی در اولوداغ دقیقاً 2750 متر و ارتفاع تپۀ اولوداغ 2500 متر است.

ارتفاع تپه‌هایی به نام‌های کاراتاش و زیروه در اطراف آن به 2486 متر می‌رسند. پس از این ارتفاعات به‌ترتیب قله‌هایی با نام‌‎های راست‌دوزو (Rasatdüzü)، کوشاکلی‌کایا (Kuşaklıkaya)، پاشاچیار (Paşaçayır)، فاتین (Fatin) و جنت‌کایا (Cennetkaya) قرار دارند.

در میان پیست‌های اسکی این منطقه آن‌ها که از همه بیشتر مورد استقبال قرار گرفته‌اند، کوشاکلی‌کایا به طول 3000 متر، پیست اسکی فحری (Fahri Kayak Pisti) به طول 1100 متر، بیلاو (Belvü) به طول 900 متر و گراند یازیجی توتیلی (Grand Yazıcı Tutyeli) به طول 2750 متر هستند.

این پیست‌ها از آسان به سخت طبقه‌بندی می‌شوند و امکان اسنوبورد هم در آن‌ها وجود دارد. کل منطقۀ اسکی اولوداغ در بورسا 40 کیلومتر طول و 2 کیلومتر عرض دارد.

جدا از ورزش‌های شناخته‌شدۀ اسکی، اسنوبورد و سورتمه‌سواری، شما در این منطقه می‌توانید از ماشین‌های برفی، ATV های کرایه‌ای و موتورها استفاده کنید و به سافاری بروید. در مناطق غیرخطرناک این منطقه بسته به شرایط آب‌وهوایی امکان پیاده‌روی هم وجود دارد.

به یاد داشته باشید که برای اسکی کامل در مرکز اسکی اولوداغ، ابتدا به یک اسکی‌پس (Skipass) نیاز دارید.

2. ارجیس، کایسری Erciyes, Kayseri

کوه ارجیس یک آتشفشان جوان خاموش در استان کایسری است و بلندترین قلۀ آناتولی مرکزی محسوب می‌شود. این مکان زیبا محل مناسبی برای اسکی، سورتمه‌سواری، اسنوبورد و کوهنوردی است و هر ساله توجه توریست‌های ورزشکار را به سمت خود جلب می‌کند.

آنچه که ورزشکاران را بیشتر از همه به هیجان می‌آورد، فلات تکیر است که بین 2100 تا 2900 متر وسعت دارد و امن‌ترین منطقۀ یخ‌نوردی به سمت قلۀ ارجیس با ارتفاع بیش از 3000 متری آن است.

صعود به قلۀ ارجیس و پایین آمدن از آن حدود 10 ساعت طول می‌کشد. سختی و آسانی این صعود و فرود به شرایط آب‌وهوایی بستگی دارد و باید به‌صورت حرفه‌ای انجام شود.

اگر برای اسکی به ارجیس بروید، می‌توانید از 2 تله‌کابین به طول 1500 متر و ظرفیت 1250 نفر در ساعت استفاده کنید. 3 دستگاه آسانسور کودک در کوه وجود دارد و توجه داشته باشید که غیرنظامیان نمی‌توانند از آسانسوری که برای خدمت سربازی در نظر گرفته شده است، استفاده کنند.

همچنین شما می‌توانید بادبادک برفی را که 25 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد، تجربه کنید. در این منطقه هر سال جشنواره‌هایی بسیار دیدنی برگزار می‌شود.

3. آیدر، ریزه Ayder, Rize

فلات آیدردر ریزه جایی است که هم مردم محلی و هم توریست‌های داخلی و خارجی در تمام فصل‌های سال از آن دیدن می‌کنند. این مکان، در زمستان کاملاً به یک مرکز ورزش‌های زمستانی تبدیل می‌شود. شما می توانید در فلات آیدر با ضخامت برفی به ارتفاع 2800 متر، از اسکی لذت ببرید.

فلات آیدر در ریزه در زمستان مرکز ورزش‌های زمستانی است

4. اوزونگول، ترابزون  Uzungöl, Trabzon

اوزونگولکه به استان ترابزون متصل است، مانند فلات آیدر یک مرکز گردشگری است که در همۀ ماه‌های سال توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. پرطرفدارترین ورزش در این منطقه رفتینگ است که یکی از هیجان‌انگیزترین ورزش‌های گروهی محسوب می‌شود. شما در این منطقه که مانند کارت‌پستال‌، رؤیایی و زیباست می‌توانید در طول زمستان، قایق‌ و تجهیزاتی که لازم دارید را نیز اجاره کنید.

5. اِرگان، ارزنجان Ergan, Erzincan

وقتی صحبت از رفتینگ برفی باشد، مسیر اوزونگول اِرگان در اِرزنجان اولین گزینه در کشور ترکیه است. ارزنجان در قلب آناتولی شرقی محلی است که هنوز ظرفیت‌های آن برای ورزش‌های زمستانی کاملاً کشف نشده است. مرکز اسکی آن با ارتفاع 3000 متر، تنها 12 کیلومتر از شهر فاصله دارد. شما از ماه نوامبر تا ماه مارس، می‌توانید از مرکز اسکی ارگان استفاده کنید و از اسکی، اسنوبورد و سورتمه‌سواری در آن لذت ببرید.

6. کوجالی، کارتپه Kartepe, Kocaeli

استفاده از این مرکز اسکی در 38 کیلومتری مرکز شهر، بیشتر برای گذراندن تعطیلات رمانتیک ترجیح داده می‌شود. اما بین دسامبر و فوریه، ضخامت برف در آن به 2 متر می‌رسد و ورزشکاران حرفه‌ای برای ورزش‌های زمستانی به این منطقه می‌آیند.

در کارتپه تأسیسات مکانیکی‌ به طول 3250 متر وجود دارد که با آن‌ها می‌توان 6400 نفر را در ساعت جابه‌جا کرد. این مرکز که در تابستان مکانی برای فعالیت‌های پیشاهنگی و اردوهای فوتبال است، حدود 40 کیلومتر طول دارد.

پیاده‌روی، اسکی، اسنوبورد، سورتمه‌سواری و اسکی روی آب تنها تعدادی از فعالیت‌هایی هستند که شما می‌توانید در کارتپه انجام بدهید.

کوجالی کارتپه، امکانات خوبی برای گذراندن تعطیلات زمستانی و ورزش‌های چون اسکی، اسنوبورد و... دارد

7. پالاندوکن، ارزروم Palandöken, Erzurum

ارزروم در منطقۀ آناتولی شرقی دارای مرتفع‌ترین قلۀ ترکیه و یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری زمستانی در این کشور است. ظرفیت پذیرش مرکز اسکی پالاندوکن به 6 هزار نفر می‌رسد. در این محل دو پیست توسط فدراسیون بین‌المللی اسکی ثبت شده است. طول کل 7 مسیر که برای اسکی و اسنوبرد باز است، بیش از 20 کیلومتر است. همچنین 2 دستگاه آسانسور کودک و یک گوندولا در پالاندوکن وجود دارد.

به غیر از اسکی، سورتمه و اسنوبرد، در این منطقه ورزش‌های زمستانی مختلفی ازجمله یخ‌نوردی و رویدادهای اسکی هلیکوپتر وجود دارد که در روزهای خاص برگزار می شود.

ورزشکارانی که در شاخه‌هایی مانند هاکی روی یخ و اسکیت روی یخ فعالیت می‌کنند نیز علاقۀ زیادی به پالاندوکن، یکی از خاص‌ترین مناطق گردشگری ترکیه نشان می‌دهند.

در پالاندوکن نیز سرگرمی‌هایی مانند لوله برفی که برف مصنوعی تولید می‌کنند و پاس اسکی که به شما امکان عبور از بین مسیرها را می‌دهد وجود دارد.

8. ساریکامیش، کارس Sarıkamış, Kars

در ناحیۀ ساریکامیش استان کارس، با خاص‌ترین ویژگی مراکز اسکی ترکیه یعنی برف کریستالی آشنا می‌شوید. این برف براق با ظاهر کریستالی خود نظر علاقه‌مندان به اسنوبورد را به خود جلب می‌کند.

ساریکامیش با ارتفاع بیش از 2600 متر، جنگل‌های کاج بسیار زیبایی در اطراف خود دارد. گردشگرانی که برای اسکی، اسنوبورد و سورتمه‌سواری به کارس می‌روند ترجیح می‌دهند از خطوط ریلی افسانه‌ای ایسترن اکسپرس استفاده کنند.

ساریکامیش در استان کارس، یکی از مراکز تفریحات و ورزش‌های زمستانی در ترکیه است

9. ساکلیکنت، آنتالیا  Saklıkent, Antalya

آنتالیا منطقه‌ای با آب‌وهوای مدیترانه‌ای است که انتظار می‌رود فقط در تابستان جذاب باشد، اما اینطور نیست. منطقۀ ساکلیکنت در نزدیکی خط استوا یک مرکز ورزش‌های زمستانی در آنتالیاست که بسیار هم پرطرفدار است. کوه‌های توروس در این شهر  در فصل‌های تابستان و زمستان بازدیدکنندگان پروپاقرص خود را دارند.

مرکز اسکی ساکلیکنت در آنتالیا یک مرکز 120 روزۀ اسکی است که 4 باند و 4 آسانسور دارد. این باندها بر اساس سطح دشواری طبقه‌بندی می‌شوند و برای کسانی که به سورتمه‌سواری علاقه‌مند هستند، بسیار جذاب هستند. در ماه مارس در این منطقه می‌توانید در ساحل شنا کنید.

ساکلیکنت در استان آنتالیا مکانی مناسب برای گذراندن تعطیلات زمستانی است

10. کارتالکایا، بولو Kartalkaya, Bolu

مرکز اسکی کارتال‌کایا که از نظر ظرفیت بعد از اولوداغ و پالاندوکن در رتبۀ سوم قرار دارد، با موقعیت مرکزی خود موردعلاقۀ ورزشکاران ورزش‌های زمستانی است. شما می‌توانید پس از طی کردن یک سفر جاده‌ای از آنکارا یا استانبول به این منطقه برسید. این موقعیت مرکزی و دسترسی راحت یکی از دلایل محبوبیت این مرکز است.

در این مرکز فعالیت‌های زمستانی بسیاری انجام می‌شود که می‌توان به اسکی، اسنوبورد، سورتمه‌سواری، هاکی روی یخ، کرلینگ، اسکیت روی یخ یا بالا رفتن از یخ اشاره کرد.

تأسیسات مکانیکی 10 هزار متری در کارتالکایا در هر فصل سال فعال هستند و می‌توانند در یک ساعت 14 هزار نفر را جابه‌جا کنند. در زمان شلوغی سال، تعداد کل افرادی که درکارتلکایا اقامت می‌کنند به 2 هزار نفر می‌رسد.

کارتلکایا یکی از مناطق موردعلاقه برای ورزشکاران ورزش‌های زمستانی در ترکیه است

11. ایلگاز، چانکیری Ilgaz, Çankırı

چانکیری در رشته‌کوه ایلگاز در مرزهای کاستامونو و چانکیری قرار گرفته و دارای امکانات اقامتی و رفاهی در هر دو منطقه است. برف در این منطقه به‌صورت پودری می‌بارد و خطر بهمن هم در آن وجود دارد. در این منطقه ارتفاع برف معمولاً بیشتر از 50 سانتی‌متر است.

شیب کوهستانی در این پیست به 3 هزار متر می‌رسد و مسابقات اسلالوم (slalom) در آنجا برگزار می‌شود که بسیار لذت‌بخش و پرطرفدار است. در مرکز اسکی ایلگاز امکانات مکانیکی وجود دارد که در یک ساعت می‌تواند 6 هزار نفر را جابه‌جا کند.

پیست اسکی ایلگاز در ترکیه

12. سالدا، بوردور Salda, Burdur

دریاچه سالدا و اطراف آن که به نام مالدیو ترکیه نیز شناخته می‌شود، در زمستان یک مرکز فوق‌العاده برای ورزش‌های زمستانی است.

طول مسیر آن بین 950 متر تا 1600 متر برای اسکی‌بازان سطوح مختلف جذاب است. به لطف اختلاف سطح 200 متری و شیب 15 درصدی، شما می‌توانید از ورزش‌های غیر از اسکی مانند سوار شدن ماشین برفی و یا اسنوبورد هم در اینجا لذت ببرید.

در بخشی از مرکز این منطقه به نام تینازتپه (Tınaztepe)، پیاده‌روی در برف امکان‌پذیر است. در اینجا می‌توانید وسایل لازم برای ورزش‌های مختلف را کرایه کنید و به‌صورت ساعتی آموزش ببینید.

13. داوراز، اسپارتا  Davraz, Isparta

کوه داوراز با ارتفاع بیش از 2600 متر، مرکز اسکی و ورزش‌های زمستانی در اسپارتا است. این مرکز از ماه دسامبر تا ماه می فعال و علاوه‌بر اسکی برای فعالیت‌هایی مانند سافاری و پیاده‌روی نیز ایده‌آل است. در ماه‌های تابستان، علاقه‌مندان به پاراگلایدر در داوراز جمع می‌شوند.

تمامی ورزشکاران چه آماتور و چه حرفه‌ای می‌توانند در سطوح سختی مختلف و با اصول متفاوت در پیست‌های داوراز به اسکی بپردازند. اسکی آلپاین، اسکی تور و اسنوبورد از محبوب‌ترین ورزش‌های بازدیدکنندگان داوراز است. باشگاه‌های فوتبال نیز در آوراز اردوی زمستانی برگزار می‌کنند.

مرکز اسکی داوراز 3 تله صندلی و 2 آسانسور کودک دارد. در داخل هتل‌ها هم امکاناتی شامل استخر سرپوشیده، سالن بدنسازی و مرکز تناسب‌اندام وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

پیست داوراز با امکانات کامل از مراکز مهم ورزش‌های زمستانی در ترکیه

همان‌طور که گفتیم، کشور ترکیه یک مرکز فعال برای ورزش‌های زمستانی است و در هر فصل سال می‌توان از زیبایی‌های طبیعی و امکانات تفریحی آن ابهره برد. 

ما در ایریت‌مگ در تلاشیم کشور ترکیه را از هر نظر به شما معرفی کنیم و تازه‌ترین و جالب‌ترین دانستنی‌های مربوط به آن را در اختیار شما بگذاریم.

اگر قصد سفر یا مهاجرت به ترکیه را دارید با مطالب ایریت‌مگ همراه باشید. ما شما را به هر گوشۀ این کشور زیبا می‌بریم تا با دید روشن‌تری تصمیم بگیرید.

برای دریافت مشاوره دربارۀ سفر و مهاجرت به ترکیه با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل سفر و مهاجرت در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا