مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

چرا موزه‌ های ترکیه برای گردشگران جذابیت زیادی دارند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
کشور ترکیه قدمت و تاریخی دیرینه دارد و تمدن‌ها و دوره‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است. به همین دلیل آثار باستانی و تاریخی بی‌نظیری را در شهرهای این کشور می‌توانید ببینید که موزه‌های بزرگ و زیبا بخش زیادی از آن‌ها را در بر می‌گیرند.

بخش مهمی از مکان‌های دیدنی ترکیه، موزه‌های آن هستند. کشور ترکیه با وسعت و قدمتی که دارد میزبان تمدن‌های بسیاری بوده است. آثار و بقایای این تمدن‌های مهم در بناهای باقیمانده از آن دوران در ترکیه دیده می‌شود. همچنین بسیاری از آثار تاریخی کشف‌شده از این مکان‌ها یا وسایل باقیمانده از وقایع تاریخی متفاوت در موزه‌های ترکیه که تعداد آن‌ها بسیار زیاد است، نگهداری می‌شوند. برای اینکه بیشتر به اهمیت این موزه‌ها پی ببریم، بهتر است نگاهی به تاریخ ترکیه داشته بندازیم.

لیست برترین موزه های شهرآنتالیا که بازدید ازش رو به هیچ عنوان نباید از دست بدید را در مقاله موزه های آنتالیا مشاهده کنید.

نگاهی به تاریخ ترکیه

به‌طور کلی تاریخ کشور ترکیه به چهار قسمت تقسیم می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ترکیه در دوران باستان

قدمت ترکیه به‌عنوان یک منطقۀ مسکونی به اوایل دوران نوسنگی باز می‌گردد. منطقه‌ای که ما امروز به نام کشور ترکیه می‌شناسیم، در دوران باستان بخشی از حیطۀ حکمرانی دولت‌شهرهایی مانند لودیه و ایونیا بود و در حدود 500 سال پیش از میلاد به بخشی از امپراطوری بزرگ هخامنشی تبدیل شد.

در سال 333 پس از میلاد، ترکیۀ کنونی به دست سلوکیان افتاد. سپس حکمرانی سلوکیان جای خود را به حکومت بیزانسی داد.

آثار باقیمانده از دوران باستان در ترکیه

ترکیه در دوران بیزانس

در سال 395 میلادی شهر بیزانتیوم یا کنستانتین که شهر استانبول امروزی است به‌عنوان پایتخت امپراطوری بیزانس انتخاب شد. سپس این منطقه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. بخش شرقی آن به دست سلجوقیان افتاد و نیمۀ غربی در دست امپراتوری بیزانس باقی ماند.

آثار باقی مانده از دوران بیزانس در تاریخ ترکیه

امپراطوری عثمانی

تقسیم شدن ترکیه به دو بخش شرقی و غربی و افتادن قسمت شرقی آن به دست عثمانی، باعث گسترش اسلام و زبان ترکی در این منطقه شد. به همین دلیل قبیله‌های ترکمن و مسلمان بسیاری از شرق ایران به این منطقه مهاجرت کردند. این قبیله‌ها دولت‌های کوچک محلی تشکیل دادند.

یکی از این قبیله‌ها به نام قایی، در نزدیکی آنقره یعنی آنکارای کنونی زندگی می‌کردند. رهبر قبیلۀ قایی به نام عثمان پایۀ حکومت عثمانی را در سال 678 هجری خورشیدی (1300 میلادی) گذاشت و تا 150 سال بعد قسمت عمدۀ منطقۀ آناتولی را به تصرف درآورد.

سلطان محمد فاتح در 1453 میلادی به کار امپراتوری بیزانس یا روم شرقی پایان داد و پس از این پیروزی، قسطنطنیه به استانبول تغییر نام داد.

سلطان سلیم در اوایل قرن نهم هجری مصر،‌ شام،‌ غرب کردستان،‌ عراق، حجاز، ‌دیاربکر، بخش‌هایی از بالکان در جنوب اروپا را به تصرف درآورد و خودش را خلیفۀ مسلمانان نامید. او که قدرتمندترین پادشاه عثمانی بود در جنگ با شاه تهماسب صفوی تا سلطانیه پیش‌روی کرد. پس از او امپراطوری عثمانی ضعیف شد و به سمت انحطاط رفت.

جمهوری ترکیه

مصطفی کمال‌پاشا که بعدها به نام آتاتورک، تأثیرگذارترین چهرۀ ترکیه شناخته شد، یکی از سازمان‌دهندگان قدرتمند مبارزه با دولت‌های خارجی بود.

او در سال 1302 بر پایۀ جدایی دین از سیاست،‌ جمهوری ترکیه را بنیان گذاشت. تلاش‌های او برای تغییرات فرهنگی در ترکیه از جمله تغییر خط به لاتین و صنعتی کردن ترکیه تا امروز مورد ستایش و تقدیر مردم ترکیه است.

اقدامات او آغازگر تاریخ نوین ترکیه محسوب می‌شود. آتاتورک مجلس میهنی ترکیه را راه‌اندازی کرد و همۀ اعضای کابینه را ملزم به رعایت قوانین و مقررات آن کرد. او به مدت 15 سال رئیس‌جمهور ترکیه بود.

در سال 1329 حزب دمکرات در ترکیه قدرت را به دست گرفت و تعداد احزاب در ترکیه بیشتر شد. این آزادی سیاسی که به احزاب و گروه‌های مختلف داده شده بود، با کودتای نظامیان از بین رفت.

امروزه کشور ترکیه در سایۀ تلاش‌های آتاتورک کشوری رو به پیشرفت و در حال پیوستن به اتحادیۀ اروپاست.

سالروز جمهوریت ترکیه با یاد آتاتورک رهبر فقید آن

همان‌طور که دیدیم کشور ترکیۀ کنونی در طول تاریخ شاهد ماجراها و وقایع تاریخی بسیاری بوده است. یادبودهای تمام این وقایع تاریخی و شخصیت‌های مهمی همچون آتاتورک در موزه‌های ترکیه در شهرهای مختلف نگهداری می‌شوند.

در این بخش می‌خواهیم سری به موزه‌های ترکیه بزنیم و ببینیم در هر موزه با چه تصویری از تاریخ روبه‌رو می‌شویم.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا