مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

سرمایه‌گذاری در ترکیه چه مزایایی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه
سرمایه‌گذاری در ترکیه
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
سرمایه‌گذاران از سراسر دنیا چند سالی است که توجه ویژه‌ای به کشور ترکیه به‌عنوان کشوری با ثبات اقتصادی مناسب نشان داده‌اند. این استقبال و توجه دلایل زیادی دارد که قطعاً موقعیت استراتژیک این کشور که در میانۀ اروپا و آسیا قرار گرفته، یکی از مهم‌ترین این دلایل است.

در سال‌های اخیر استقبال کشورهای مختلف از سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه با روند رو به رشدی مواجه بوده است. این استقبال دلایل بسیاری دارد که موقعیت جغرافیایی و اقتصادی ترکیه به‌عنوان گذرگاهی در میانۀ اروپا و آسیا، از مهم‌ترین آن‌ها است.

از طرفی امتیازها و فرصت‌های تشویقی که کشور ترکیه در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی می‌گذارد، چندان تفاوتی با مزایای سرمایه‌گذاری برای شهروندان ترک ندارد. این رویکرد باعث ترغیب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی شده است.

در ادامه مزایای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه و جنبه‌های مختلف آن را به‌ تفصیل بررسی خواهیم کرد.

ترکیه یکی از مقصدهای مهم سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر

چرا ترکیه برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

 

با نگاهی دقیق به وضعیت اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی ترکیه می‌توان مزایای سرمایه‌گذاری در این کشور را در موارد زیر برشمرد:

امتیازهای مالیاتی، چشم‌انداز اقتصادی، محیط سرمایه‌گذاری با تفکر لیبرال، موقعیت مرکزی، قوی‌بودن زیرساخت، فرصت‌های تشویقی، امکان تجارت آزاد، بازار بزرگ داخلی و…

 

1. ترکیه، پل تجاری بین آسیا و اروپاست 

کشور ترکیه در تلاش برای پیوستن به اتحادیۀ اروپاست و در بین کشورهای OECD یکی از سریع‌ترین روندهای رشد را داشته است. همچنین دسترسی ترکیه به بازارهای 16 منطقۀ مختلف از توکیو تا نیویورک، داشتن خطوط هوایی به 255 مقصد در 122 کشور دنیا، اقتصاد نهادینه‌شده و بخش خصوصی فعال از ویژگی‌های اقتصاد روبه‌رشد ترکیه هستند.

علاوه‌براین زیرساخت‌های رشد اقتصادی در این کشور به دلایل زیر، بسیار قوی است:

امکان حمل‌ونقل به اروپای مرکزی و شرقی از طریق راه‌آهن، استفاده از امکانات و ابزارهای پیشرفته در بخش‌های حمل‌ونقل، مخابرات و انرژی، حمل‌ونقل پیشرفته و کم‌هزینه از راه دریا به کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا، دسترسی آسان به 1/7 میلیارد مشتری در اروپا، اوراسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا.

ترکیه دارای موقعیتی استراتژیک در منطقه است

2. شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در ترکیه آسان‌تر است 

یکی دیگر از ویژگی‌های ترکیه به عنوان هدفی برای سرمایه‌گذاری، محیط آزاد و نوآورانۀ آن است. شرایط تأسیس و ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای عضو OECD محدودیت کمتر و روند آسان‌تری دارد.

اهداف قانون سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در ترکیه بر تشویق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشور، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری مطابق با استانداردهای بین‌المللی، ایجاد شرایط رقابتی برای سرمایه‌گذارن و برخورد یکسان با همۀ سرمایه‌گذاران تأکید دارد.

3. سرمایه‌گذاران در ترکیه از امتیازهای مالیاتی برخوردارند

در زمینۀ مقررات مالیاتی بین ترکیه و تعدادی از کشورها قراردادهایی مبنی بر معافیت از پرداخت مالیات اضافی امضا شده است. برخی از این کشورها که برای سرمایه‌گذاری در ترکیه مجبور نیستند به کشورهای خودشان مالیات بپردازند، عبارت‌اند از: ایالات‌متحده‌آمریکا، آلمان، آذربایجان، جمهوری‌خلق‌چین، فرانسه، کره جنوبی، گرجستان، ایران، جمهوری ترکیه قبرس شمالی، مالزی، پاکستان، روسیه، سنگاپور و اردن.

هدف اصلی این موافقت‌نامه‌های دوجانبه که در سال 1962 امضا شده‌ است، ایجاد محیط مساعد برای همکاری اقتصادی بین ترکیه و کشورهای طرف قرارداد با تعیین استانداردهای سرمایه‌گذاری است.

این موافقت‌نامه‌ها دارای ویژگی داوری بین‌المللی هستند که بهترین راه‌حل برای رفع اختلافات بین سرمایه‌گذاران و کشور میزبان است. کشور ترکیه این قراردادهای سرمایه‌گذاری دوجانبه را با 98 کشور امضا کرده است که 81 مورد آن تاکنون اجرایی شده است.

همچنین بر اساس مقررات ترکیه سرمایه‌گذاری‌هایی که شرایط مورد قبول دولت این کشور را داشته باشند، گواهی تشویق سرمایه‌گذاری دریافت می‌کنند. این گواهی بسیاری از هزینه‌های معمول در پروسۀ سرمایه‌گذاری را کمتر می‌کند و از سرمایه‌گذاران از جنبه‌های مختلف از جمله بیمه و مالیات حمایت می‌کند.

دولت ترکیه با اعطای این گواهی به سرمایه‌گذاران واجد شرایط، شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری و افزایش مشارکت در اقتصاد و ایجاد اشتغال تشویق می‌کند.

دولت ترکیه مزایای خوبی برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است

4. سرمایه‌گذاران خارجی شهروندی ترکیه را دریافت می‌کنند

از تاریخ 12 ژانویۀ 2017 قانونی تصویب شده که بر طبق آن، افراد خارجی که در ترکیه سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند.

خارجی‌ها با سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک و اشتغال‌زایی و با در نظرگرفتن شرایط مورد نظر دولت ترکیه می‌توانند برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام کنند.

دولت ترکیه امتیاز شهروندی را با هدف تشویق سرمایه‌گذاری خارجی و خدمت به سیاست‌های کار و اقتصاد به خارجی‌ها اعطا می‌کند. در سپتامبر 2018 قوانین اخذ شهروندی از راه سرمایه‌گذاری تغییر کرد و حداقل مبلغ لازم برای اخذ شهروندی از این طریق در بازار سرمایه و بانکی از 3 میلیون دلار به 500 هزار دلار و از طریق خرید ملک از 1 میلیون دلار به 250 هزار دلار کاهش یافت.

روش‌های دریافت شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری عبارت‌اند از:

خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا

سرمایه‌گذاری با سرمایۀ ثابت به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا

اشتغال‌زایی برای حداقل 50 نفر

حساب سپردۀ بلند مدت در بانک‌های رسمی کشور ترکیه با موجودی به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا

خرید و نگهداری اوراق قرضۀ دولتی به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا

سرمایه‌گذاری در سهام صندوق سرمایه‌گذاری املاک یا صندوق سرمایه‌گذاری کارآفرینی به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا

 

آنتالیا بهترین انتخاب برای سرمایه‌گذاری 

 

با توجه به مواردی که گفته شد سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه از هر نظر به‌صرفه و منطقی به نظر می‌رسد. در این میان، یکی از مناطقی که اخیراً از این نظر بسیار مورد توجه علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در ترکیه قرار گرفته است، استان زیبای آنتالیاست. 

استان آنتالیا به‌عنوان یک منطقۀ قوی گردشگری اخیراً یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دریافت شهروندی از طریق خرید ملک مطرح می‌شود.

ایریت‌هومز یک پایگاه اطلاعاتی قوی و گستردۀ مشاورۀ املاک در شهر آنتالیاست که به‌عنوان زیرمجموعۀ هولدینگ ایریت‌گروپ به علاقه‌مندان کمک می‌کند تا از مزیت‌های بسیار زیاد خرید ملک در آنتالیا ازجمله سرمایه‌گذاری مطمئن و تضمین رشد سرمایه‌، تنوع ملک و کیفیت ساخت با قیمت مناسب بهره‌مند شوند.

ایریت‌هومز با حضور گروهی قوی و متخصص از مشاوران املاک، کارشناسان حقوقی و وبسایتی چندزبانه و پیشرفته، همگام با به‌روزترین وبسایت‌های مشاورۀ املاک، در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا