مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

انواع روش‌ های مهاجرت به ترکیه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه
زمان مطالعه: 10 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
مهاجرت به ترکیه در سال‌های اخیر و به‌خصوص در دوسال گذشته، رشد چشمگیری در میان ایرانیان داشته است. ثبات نسبی شرایط زندگی و اقتصاد، آزادی‌های فردی و اجتماعی و شرایط استاندارد زندگی، باعث روند افزایشی مهاجرت به این کشور شده‌ است. مهاجرت به ترکیه از طریق راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که با انواع آن آشنا خواهید شد.

 ترکیه یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان است. از مهم‌ترین دلایل این استقبال از مهاجرت به ترکیه، نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی و ارزان‌بودن این کشور نسبت به سایر کشورهاست.

شاید شما هم به فکر مهاجرت به ترکیه افتاده‌اید و بخواهید اطلاعات بیشتری در این‌باره داشته باشید. در این نوشته می‌خواهیم از مهاجرت به ترکیه، روش‌ها و ابعاد مختلف آن برای شما بگوییم. با شناخت روش‌ها و شرایط دقیق مهاجرت به ترکیه می‌توانید با ذهنی باز و روشن در راه مهاجرت به ترکیه قدم بردارید.

مهاجرت به ترکیه از راه‌ها و روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است

چرا ترکیه گزینۀ مناسبی برای مهاجرت ایرانیان است؟

ترکیه یکی از زیباترین کشورها در میانۀ آسیا و اروپاست. مرکز کشور ترکیه شهر آنکارا و بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین شهر آن استانبول است.

کشور ترکیه ترکیب فرهنگی متنوعی دارد. این کشور که از طرفی به آسیا و از طرف دیگر به اروپا پیوسته است، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای منطقه است که موقعیت استراتژیکی دارد.

ترکیه امروزه از کشورهای مختلف پذیرای مهاجران است. درصد قابل‌توجهی از جمعیت این کشور را مهاجرانی از آلمان، اوکراین، روسیه، ایران، سوریه، قزاقستان، افغانستان و بسیاری کشورهای دیگر از منطقۀ خاورمیانه تشکیل می‌دهند. بیش از 3 و نیم میلیون نفر از جمعیت ترکیه مهاجران هستند که سوری‌ها در این میان بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده‌اند.

موقعیت جغرافیایی ترکیه در این پذیرش مهاجر بسیار مؤثر است. ترکیه از شرق با آذربایجان و ایران، از جنوب‌شرقی با عراق و سوریه و از شمال با یونان و بلغارستان همسایه است. همچنین این کشور از شمال به دریای سیاه و از جنوب و جنوب‌غربی به دریای مدیترانه می‌رسد.

آب‌وهوا و زیبایی‌های طبیعی این کشور هم در جذب مهاجران از نقاط مختلف دنیا بی‌تأثیر نیست. ترکیه یک کشور چهارفصل است که برای هر نوع سلیقه‌ای با هر شرایط زندگی مناسب به نظر می‌رسد.

از دیگر دلایل استقبال از ترکیه برای مهاجرت، وجود دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان آن است که با استانداردهای اروپا مطابقت دارند. همان‌طور که گفتیم وجود استانداردهای اروپایی و نزدیکی فرهنگی باعث شده است که ترکیه میزبان مهاجران زیادی از ایران باشد.

ترکیه مقصد مناسبی برای مهاجران ایرانی است

از چه راه‌هایی به ترکیه مهاجرت کنیم؟

حتماً شما هم به دنبال پاسخ این پرسش به این مطلب رسیده‌اید. مهاجرت به ترکیه از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. این روش‌‌ها شامل مهاجرت از طریق کار، تحصیل، ازدواج، سرمایه‌گذاری و… می‌شود و هر کدام قوانین و شرایط خاص خودش را دارد که دانستن آن‌ها بینش دقیق‌تر و جامع‌تری به شما می‌دهد. در ادامه به تفصیل در مورد هر کدام از این موارد و شرایطی که نیاز دارند، می‌پردازیم.

 

مهاجرت به ترکیه و انواع آن

انواع راه‌های مهاجرت به ترکیه

 همان‌طور که گفتیم، مهاجرت به ترکیه نیز مانند هر کشور دیگری قوانین و شرایط خاص خود را دارد. در این مطلب قصد داریم با نگاهی دقیق‌تر این موارد را بررسی کنیم و اطلاعات دقیقی را به شما ارائه کنیم.

با دریافت این اطلاعات شما می‌توانید شرایط خود را بهتر بسنجید و تصمیم درست‌تری بگیرید.

1. مهاجرت به ترکیه از طریق کار 

یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی که در مهاجرت به ترکیه باید در نظر داشت، زبان ترکی است. بدون شک تسلط به انگلیسی برای پیشرفت در زندگی و کار بسیار مهم است. اما اگر در ترکیه به زبان ترکی مسلط نباشید، با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوید. 

برای به دست‌آوردن کار در ترکیه هم دانستن زبان ترکی ضروری است. برای پیدا کردن کار رسمی در ترکیه به مدرک زبان ترکی نیاز دارید که باید از طریق امتحان رسمی زبان آن را به دست بیاورید.

اقامت از طریق کار در ترکیه چه مراحلی دارد؟

شرایط گرفتن اقامت ترکیه از طریق کار به این صورت است که باید با یک کارفرمای ترک برای دریافت اجازۀ کار به توافق برسید. در صورتی که شما در مصاحبۀ کاری با یک کارفرمای ترک موفق بشوید، مدارک شما از طرف کارفرما به ادارۀ کار و رفاه اجتماعی ترکیه (MLSS) ارائه می‌شود. در صورت تأیید مدارک برای شما اجازۀ کار صادر می‌شود.

اقامتی که از طریق اجازۀ کار دریافت می‌کنید، یک سال اعتبار دارد و در صورت تمایل به ماندن در کشور ترکیه باید از طریق کارفرمای شما تمدید شود.

کار دانشجویی در ترکیه 

دانشجویان فقط اجازه دارند به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. برای این نوع کار هم به اجازۀ کار نیاز است. یکی از مشکلات دانشجویان برای به دست آوردن کار این است که به دلیل مشکلات بیکاری در ترکیه به دانشجویان مقطع کارشناسی اجازۀ کار داده نمی‌شود.

 

2. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

در سال‌های اخیر کشور ترکیه از جانب متقاضیان تحصیل در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ چون این کشور در مسیر پیوستن به اتحادیۀ اروپا همواره در تلاش است تا استانداردهای خود را در هر زمینه‌ای به سطح استانداردهای اروپا برساند.

مدارس و دانشگاه‌های ترکیه با سیستم آموزشی خلاق و با کشف استعدادها و توانایی‌های کودکان و جوانان برای رسیدن به بهترین جایگاه ممکن در جامعه برنامه‌ریزی شده‌اند.

تحصیلات مقدماتی در ترکیه

در مدارس ترکیه هم مانند ایران سن یادگیری از 7 سالگی آغاز می‌شود و تحصیلات مقدماتی تا سن 18 سالگی به زبان ترکی ادامه دارد. در مدارس دولتی ترکیه، تحصیل به‌صورت رایگان است و مدارس خصوصی و غیردولتی نیز وجود دارند که برای تحصیل، هزینه دریافت می‌کنند.

برای دانش‌آموزان خارجی قبل از شروع تحصیل کلاس‌های رایگان زبان ترکی برگزار می‌شود. در این کشور مدارس بین‌المللی هم وجود دارند و بسته به شرایط و امکانات مهاجران امکان تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی به زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد.

تحصیلات دانشگاهی در ترکیه

تحصیلات دانشگاهی در ترکیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه باید به زبان ترکی مسلط باشید. اما در دانشگاه‌های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم وجود دارد.

کیفیت آموزش مهم‌ترین دلیل انتخاب ترکیه به‌عنوان محل تحصیل است. دانشگاه‌های ترکیه جزو دانشگاه‌های پیشرو جهان هستند. دانشگاه‌های سابانجی (Sabancı)، چانکایا (Çankaya)  و کوچ  (Koç) ترکیه در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

در این دانشگاه‌ها کادر مجرب و متدهای پیشرفتۀ آموزشی که با استانداردهای اروپایی رقابت می‌کنند، بهترین آموزش را ارائه می‌دهند. همچنین اگر قصد ادامۀ تحصیل در کشور دیگری را داشته باشید با کیفیت آموزشی که در دانشگاه‌های ترکیه دریافت کرده‌اید، به‌راحتی می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های سراسر دنیا به تحصیل ادامه بدهید.

چگونه از طریق تحصیل به ترکیه مهاجرت کنیم؟

اولین مرحله برای ادامۀ تحصیل در ترکیه، گرفتن پذیرش یکی از دانشگاه‌های این کشور است. مدرک زبان معتبر برای ورود به دانشگاه‌های ترکی‌زبان در ترکیه YOS نام دارد. مدرک موردنیاز برای دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان، به نام SAT شناخته می‌شود.

یکی دیگر از راه‌های تحصیل در ترکیه، گرفتن بورسیۀ تحصیلی این کشور است. بورسیه‌های تحصیلی با توجه به رزومۀ تحصیلی، میانگین نمرات در مراحل قبلی تحصیل و میزان تسلط شما به زبان ترکی از طرف دانشگاه‌ها اعطا می‌شوند.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

3. مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

می‌توان گفت یکی از امن‌ترین راه‌های مهاجرت به ترکیه، سرمایه‌گذاری در این کشور است. سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه از دو روش امکان‌پذیر است: ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی، و خرید ملک.

ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه کشوری است که در سال‌های اخیر از جانب سرمایه‌گذاران خارجی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با روند روبه رشد اقتصادی که در ترکیه وجود دارد و اصلاحات اقتصادی که برای رسیدن به استانداردهای اتحادیۀ اروپا انجام داده است، می‌توان به بازگشت سود اطمینان داشت؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در این کشور با اطمینان خاطر بیشتری انجام می‌شود.

ترکیه به‌عنوان پلی میان آسیا و اروپا بهترین فرصت سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف را برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم می‌کند. همچنین به کسانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این کشور باشند، تسهیلات و امتیازاتی داده می‌شود که این مسیر را برایشان آسان‌تر کند.

سرمایه‌گذران در صورت داشتن شرایط تعیین‌شده از طرف دولت ترکیه، در مواردی مانند پرداخت مالیات و بیمه، تسهیلاتی دریافت می‌کنند.

ثبت شرکت در ترکیه بسیار آسان‌تر از کشورهای دیگر است. اگر سرمایه‌گذاری بتواند شرکتی در ترکیه ثبت کند، حداقل 5 نفر کارمند ترک را استخدام کند، بیمه و مالیات آن‌ها را پرداخت کند، بعد از گذشت 5 سال به اقامت دائم ترکیه دست پیدا می‌کند. علاوه‌براین در این روش سودآوری بسیاری برای سرمایه‌گذار وجود دارد. 

خرید ملک در ترکیه 

روش دیگر سرمایه‌گذاری مطمئن در ترکیه، خرید ملک است. با خرید ملک در ترکیه می‌توانید شهروندی این کشور را دریافت کنید. هزینه‌ای که برای این کار باید بپردازید، حداقل 250 هزار دلار آمریکا است. یعنی ملکی که در ترکیه خریداری می‌کنید باید به اندازۀ این مبلغ ارزش داشته باشد.

قبل از خرید ملک باید دقت کنید که ملک کارشناسی‌شده و مناسبی را خریداری کنید که همۀ شرایط احراز شهروندی ترکیه را داشته باشد. خرید ملک در ترکیه علاوه‌بر دریافت شهروندی، سودآوری بسیاری هم برای شما دارد. شما می‌توانید با اجاره دادن آن درآمد قابل‌توجهی داشته باشید.

بهترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه در حال حاضر غیر از مواردی که برشمردیم، سرمایه‌گذاری در زمینه‌های منسوجات و پوشاک، محیط زیست و بازیافت، انرژی، منابع طبیعی و انفورماتیک و فن‌آوری است

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک

چه روش‌های دیگری برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد؟

مطمئن‌ترین و منطقی‌ترین شیوه‌های مهاجرت به ترکیه را با هم مرور کردیم. بدون شک راه‌های دیگری هم مانند ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی وجود دارند، اما باید توجه داشته باشید که این راه‌ها به اندازۀ راه‌هایی که برشمردیم، مطمئن و راحت به نظر نمی‌رسند. مثلاً شرط گرفتن اقامت از طریق تولد فرزند این است که حداقل یکی از والدین تابعیت ترکیه را داشته باشد. 

در شرط ازدواج نیز نمی‌توان به ازدواج صوری اکتفا کرد. تحقیقات و مشاهدات دقیقی از طرف دولت ترکیه انجام می‌شود تا واقعی‌بودن آن را تأیید کند.

درنهایت پناهندگی که استقبال بسیار زیادی هم از آن می‌شود، مسیری پرریسک برای گرفتن اقامت است. اما از طریق هر کدام از این روش‌ها هم در صورتی که با شرایط و امکانات شما سازگار باشد، طی‌کردن مراحل درست و اصولی شهروندی ترکیه کاری شدنی است.

امیدواریم با اطلاعاتی که به شما ارائه کردیم، تا حدی توانسته‌ باشیم به سؤالات شما در این زمینه پاسخ بدهیم. ما در ایریت‌مگ در تلاشیم تا بهترین و به‌روزترین اطلاعات دربارۀ دریافت شهروندی ترکیه و مهاجرت به ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم. در ایریت‌مگ به هر کدام از این موارد به‌صورت مفصل‌تری پرداخته‌ایم و در ادامۀ این مسیر همچنان در کنار شما خواهیم بود.

برای دریافت مشاوره در زمینۀ مهاجرت به ترکیه، با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل دریافت شهروندی ترکیه در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا