مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

موزه زندان اولوجانلار در آنکارا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
موزه زندان اولوجانلار در آنکارا
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
یکی از مکان‌هایی که در هر سرزمینی می‌تواند بخشی از تاریخ را به روشنی بیان کند، زندان‌ها و بازداشتگاه‌های قدیمی است. بازدید از زندان‌های ترکیه نیز برای علاقه‌مندان به تاریخ این کشور، بخش مهمی از سفر توریستی آن‌ها محسوب می‌شود.

یکی از مکان‌هایی که در هر سرزمینی می‌تواند بخشی از تاریخ را به روشنی بیان کند، زندان‌ها و بازداشتگاه‌های قدیمی است. با اطلاع از نام و سرنوشت کسانی که در این زندان‌ها سال‌های عمر خودر ا گذرانده‌اند، می‌توان به سیاست‌های نهان و آشکار حکومت‌ها در طول زمان و چگونگی وضعیت جرم و جنایت و اجرای عدالت در آن سرزمین پی برد. حتماً در ایران از زندان‌های بازمانده از دوران قدیم بازدید کرده‌اید و داستان‌های زندانیان آن‌ها را خوانده یا شنیده‌اید. می‌توان گفت بازدید از زندان‌ها برای علاقه‌مندان به تاریخ یک بخش مهم از سفر توریستی به ترکیه محسوب می‌شود.

در این نوشته می‌خواهیم شما را با یکی از زندان‌های ترکیه که امروزه به موزه تبدیل شده است آشنا کنیم.

 زندان اولوجانلار در آنکارا Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi

موزۀ زندان اولوجانلار، یکی از مهم‌ترین ایستگاه‌های تاریخ سیاسی ترکیه است. این زندان که امروزه به موزه تبدیل شده با بخش‌های مختلف، اتاق‌های ایزوله، سیاه‌چال‌ها و صداهای بازسازی‌شده فضایی بسیار جالب‌توجه برای توریست‌های علاقه‌مند به سفر به آنکارا است.

برای آشنایی با 7 موزه برتر شهر آنتالیا به صفحه موزه های شهر آنتالیا مراجعه کنید.

بخشی كه بيشترين توجه بازديدكنندگان را به خود جلب می‌كند، بند ششم است كه در آن وسايل شخصی افراد سرشناسی كه در زندان اولوجانلار سال‌های عمر خود را گذرانده‌اند، به نمايش گذاشته شده است. بند ششم زندان اولوجانلار که از سال 1925 تا 2006 فعال بود، میزبان وسایل شخصی روزنامه‌نگاران، نویسندگان و سیاستمداران مشهور است.

زندان مرکزی بسته اولوجانلار در مرکز شهر تاریخی اولوس، بر روی تپه‌ای در شرق قلعۀ آنکارا قرار دارد. ورودی این زندان در خیابان اولوجانلار (Ulucanlar Caddesi) قرار دارد. این خیابان بخش مهمی از محور مهم شهری است که شهرداری آلتین‌داغ و مرکز شهر تاریخی را با خطوط مترو و حومۀ شهر متصل می‌کند. این منطقه به دلیل موقعیت مکانی، چشم‌انداز زیبایی از قلعۀ آنکارا و مرکز شهر تاریخی و شهر جدید دارد.

اولوجانلار بر اساس طرح شهر قدیمی لورچر (Lörcher) آنکارا در سال 1924 در منطقۀ فعلی ساخته شده است. در اطراف آن مزارعی برای کشاورزی و کار زندانیان هم وجود دارد. در طول زمان ساختمان‌های دیگری به زندان اضافه شده‌اند. این زندان به‌عنوان زندان عمومی توسط وزارت کشور در سال 1925 ساخته شد. گفته می‌شود تپه‌ای که زندان اولوکانلار در آن قرار دارد قبل از دورۀ جمهوری به‌عنوان گورستان استفاده می‌شده است.

زندان اولوجانلار به مدت 81 سال به‌عنوان زندان استفاده شد و پس از آن مصادف با دورۀ دنیز گزمیش به موزه تبدیل شد. زندان اولوجانلار که در سال 2006 به زندان سینکان منتقل و محل قبلی آن بسته شد، تا سال 2011 خالی و در انتظار ارزیابی بود.

این مکان که به وزارت دادگستری تعلق داشت، در 12 فوریۀ 2008، به‌عنوان موزه و استودیوی فیلم به شهرداری آلتین‌داغ اختصاص یافت. در سال 2011 بازسازی و تعمیرات آن توسط شهرداری آلتین‌داغ شروع شد و قسمت باقی‌‎مانده برای استفادۀ اجتماعی و اهداف فرهنگی مورد استفاده قرار گرفت. برخی از محوطه‌ها و بناهای موجود در آن به‌عنوان «ساختمان‌های تحت حفاظت» توسط هیئت حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده است.

این زندان که نام اصلی آن بازداشتگاه جبه‌جی (Cebeci)  بود، یک سال پس از ساخت و افتتاح به محلی تبدیل شد که در آن مراسم اعدام انجام می‌شد. اولین اعدام‌های انقلاب 1980 در این زندان صورت گرفت. دنیز گزمیش، یوسف اصلان و حسین اینان، از نام‌های برجستۀ تاریخ ترکیه نیز در این زندان اعدام شدند.

در زندان اولوجانلار، فعالان سیاسی بسیاری زندانی بوده‌اند. این زندان میزبان شخصیت‌هایی بود که در سال‌های مختلف آثار خود را در زندگی سیاسی و ادبی ترکیه به جای گذاشتند. شاعران، روزنامه‌نگاران و شخصیت‌های ادبی مانند احمد عاریف (Ahmet Arif)، ناظم حکمت (Nazim Hikmet) از جمله نام‌های آشنایی هستند که در این زندان روزگاری سپری کرده‌اند.

موزۀ زندان اولوجانلار در آنکارا

بازدید از موزۀ زندان آنکارا

در بازدید از اولوجانلار، بازدیدکنندگان پس از ورود از در اصلی با تاریکی، سرما و بوی نم روبه‌رو می‌شوند که کاملاً فضای تلخ زندان را تداعی می‌کند. ابتدا از بخش هیلتون، محل اقامت خبرنگاران و سپس از  بخش ایزوله؛ بخشی که مربوط به سلول‌های انفرادی است، بازدید می‌کنند.

بعد از سلول‌ها نوبت به بندها می‌رسد. بندها با توجه به شرایط موجود در زندان چیده شده‌اند و توضیحات مربوط به آن‌ها به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود. بازدیدکنندگان با تماشای مجسمه‌های مومی، به بررسی متعلقات زندانیان می‌پردازند. مجسمه‌ها و وسایلی که در زندان هستند، پرسه زدن زندانیان در گذشته را برای بازدیدکنندگان تداعی می‌کنند. همچنین در این موزه حیاط‌هایی وجود دارد که در آن‌ها اطلاعات دقیقی دربارۀ روزنامه‌‎نگاران و فعالان سیاسی و عکس‌ها و اطلاعاتی از خانواده‌های آن‌ها به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

بازدیدکنندگان موزه پس از ورود به محوطۀ نگهبانی، می‌توانند گردش خود را به مدت تقریبی 40 تا 50 دقیقه در جهت فلش‌های تعیین جهت بازدید در گروه‌های ده‌نفری انجام دهند.

موزۀ زندان اولوجانلار در بخش‌های مختلف از بسیاری از مؤسسه‌ها و سازمان‌ها مورد تقدیر قرار گرفته است. این موزه در بخش «موزه‌های فرهنگ زندگی» در مسابقۀ تشویق موزه‌ها که برای اولین بار در سال 2016 برگزار شد، به منظور تشویق شیوه‌های خوب موزه‌‌داری جایزه دریافت کرد.

بازدید از موزۀ اولوجانلار آنکارا

خیابان هنر زندان اولوجانلار

بخش نیمه‌باز زندان در قدیم محل گذر زندانیانی بود که از زندان آزاد می‌شدند و یا به دلیل رفتار خوب در زندان در آن‌ قسمت کارهایی برای انجام دادن به آن‌ها سپرده می‌شد. این بخش از زندان امروزه به‌عنوان محل تجمع هنرمندان و ارائه و آموزش کارهای هنری استفاده می‌شود. خیابان هنر، واقع در داخل موزۀ زندان اولوجانلار، میزبان 40 هنرمند در 30 آتلیه است که با شاخه‌های مختلف هنر سر و کار دارند.

در این خیابان برای دانش‌آموزان آموزش‌های هنری مختلف برگزار می‌شود؛ از قبیل سنگ‌تراشی تا کنده‌کاری روی چوب، نقاشی رنگ روغن، تذهیب و سرامیک. نمد، خوشنویسی، تذهیب، سرامیک، گلدوزی، ویترای، معرق و… .

در واقع این خیابان برای همۀ گروه‌‎های سنی از هفت تا هفتاد سال جذاب است و برای کسی که بخواهد هنر خود را به نمایش بگذارد یا آموزش هنری ببیند فرصت مناسبی است.

شهرداری آلتین‌داغ و مرکز فرهنگی-هنری زندان اولوجانلار این بخش را برای ترویج هنر در شهر آنکارا راه‌اندازی کردند. بخش نیمه‌باز زندان اولوجانلار امروزه برای برگزاری رویدادهایی مانند سمینارها، کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی هم استفاده می‌شود و میزبان رویدادهایی مانند کنسرت، مسابقه، فیلم و تئاتر است. در این بخش سالن‌هایی هم با ظرفیت 20 تا 500 نفر وجود دارد.

موزۀ زندان اولوجانلار در آنکارا حقایق تاریخی بسیاری را منعکس می‌کند و در لیست مکان‌های دیدنی این شهر قرار دارد. این موزه 6 روز در هفته به روی بازدیدکنندگان باز و فقط در روزهای دوشنبه بسته است. ساعت‌های کاری این موزه از ساعت 10 صبح تا پنج بعدازظهر است. کسانی که وقت رفتن به موزه را ندارند، می‌توانند با تصاویر سه‌بعدی موجود در سایت موزه از آن بازدید کنند.

موزۀ زندان اولوجانلار در آنکارا

در سفر به ترکیه بازدید از موزه‌های ترکیه را فراموش نکنید. این موزه‌ها در فضاهای باز و بسته، تاریخ پرفراز و نشیب این کشور و بعضی اشتراکات فرهنگی ترکیه با کشورهای همسایه از جمله ایران را نشان می‌دهند. در بازدید از این موزه‌ها از وقایعی که بر منطقۀ آناتولی گذشته آگاه می‌شوید و آثار عبور تمدن‌های مختلف از این سرزمین را تماشا می‌کنید.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا