مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

موزه تمدن‌ های آناتولی در آنکارا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
کشور ترکیه با پیشینه‌ای تاریخی، موزه‌های بزرگی با آثار باستانی و کهن دارد. در میان شهرهای ترکیه، آنکارا با داشتن موزۀ تمدن‌های آناتولی و دیگر جذابیت‌های تاریخی گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

آنکارا در آناتولی مرکزی، مرکزیت اداری و سیاسی کشور ترکیه و یکی از مقاصد سفر توریست‌های داخلی و خارجی است. این شهر که پایتخت ترکیه است، بعد از استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه به حساب می‌آید.

از جاذبه‌های گردشگری آنکارا می‌توان به محله‌های قدیمی، ساختمان‌های دیدنی، موزۀ جنگ استقلال، قلعۀ آنکارا، آکواریوم آکوا وگا، دریاچۀ موگان، موزۀ هوانوردی، موزۀ هنر و مجسمه‌سازی، محلۀ تاریخی هامامونو، مسجد حاجی‌بایرام و… اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر موزه تمدن آناتولی است.

در این نوشته می‌خواهیم سری به این موزه بزنیم و با جذابیت‌های تاریخی آن آشنا شویم :

موزۀ تمدن‌های آناتولی در آنکارا

موزۀ تمدن‌های آناتولی

موزۀ تمدن‌های آناتولی شامل دو ساختمان در منطقه‌ای به نام آتپازاری در ناحیۀ اولوس آنکارا  (Ankara Ulus ilçesi Atpazarı) قرار دارد. یکی از این بناها به نام  «محمود پاشا بدستن» و دیگری به نام  «کورشونلو خان» است. به نظر می‌رسد این بناها بین سال‌های 1464 و 1471 ساخته شده است.

بنای کورشونلوخان به‌عنوان آشپزخانۀ مهمت پاشا، یکی از وزیران ارشد دورۀ فاتح، در منطقۀ اوسکودار استانبول ساخته شده بوده است. این مکان بعدها برای نمایش آثار جمع‌آوری‌شده از آناتولی و به درخواست آتاتورک به موزه تبدیل شد.

این موزه در سال 1943 بازگشایی شد و در سال 1968 به شکل امروزی درآمد. در کورشونلو خان که امروزه به‌عنوان ساختمان اداری استفاده می‌شود، اتاق‌های پژوهش، کتابخانه، سالن کنفرانس، آزمایشگاه و کارگاه‌های آموزشی وجود دارد. بنای محمود پاشا بدستن نیز امروزه به‌عنوان محل نمایشگاه استفاده می‌شود. این موزه در سال 1997 در شهر لوزان سوئیس به مقام اول موزۀ سال اروپا دست یافت. آثار باستان‌شناسی موجود در این موزه از دوران پارینه‌سنگی تا به امروز در جهان منحصربه‌فرد هستند.

در ادامه به بخش‌های مختلف آثار این موزه و ویژگی‌های دوره‌های تاریخی آن اشاره می‌کنیم.

بخش عصر پارینه‌سنگی

عصر پارینه‌سنگی یک میلیون سال پیش در آناتولی شروع شد و 11 هزار سال قبل به پایان رسید. مردم عصر پارینه‌سنگی هنوز توانایی تولید را در خود کشف نکرده بودند. آن‌ها با مصرف سبزیجات، میوه‌ها، ریشه‌های گیاهان وحشی و شکار حیوانات تغذیه می‌کردند و برای این کارها از ابزارهای سنگی استفاده می‌کردند. ابزارهای سنگی مانند میکرولیت که به‌عنوان سلاح استفاده می‌شد، ابزارهای تراشیده‌شده از کوارتز، سنگ چخماق و رادیولاریت از آثار تاریخی به نمایش‌گذاشته‌شده در این بخش از موزه هستند.

بخش پارینه سنگی موزۀ تمدن‌های آناتولی در آنکارا

بخش عصر نوسنگی

عصر نوسنگی را بین سال‌های 5500 تا 10000 قبل از میلاد می‌گویند. در این بخش از موزه می‌‎توان آثار مربوط به اولین دوره‌های زندگی روستانشینی را ازجمله: مجسمه‌های انسان و حیوان، زیورآلات، ابزارهای استخوانی، سنگ چخماق، ظروف سفالی و سنگی و… مشاهده کرد.

بخش عصر کالکولیتیک

عصر کالکولیتیک روند روستایی تا شهرنشینی را در بین سال‌های 5500 تا 3000 قبل از میلاد توصیف می‌کند. مهم‌ترین تغییر در این عصر این بود که طبقۀ حاکم و صنعتگران ظهور کردند، صنایع مربوط به معدن، کشاورزی، دامداری، بافندگی و سرامیک آغاز شدند و گسترش یافتند.

این بخش از موزه و آثاری که در آن به نمایش درآمده است، تنوع فرهنگی و ساختار اجتماعی‌-اقتصادی منطقه‌های متفاوت آناتولی را نشان می‌دهد.

آثار تاریخی به جای مانده در موزۀ تمدن‌های آناتولی آنکارا

بخش اوایل عصر برنز

این دوره، مربوط به  سال‌های 3000-1950 قبل از میلاد می‌شود. یعنی زمانی که با تأسیس دولت‌شهرها، زندگی روستایی کمرنگ‌تر شد و حاکمیت‌های محلی شکل گرفتند. استخراج معادن در این دوره رونق بیشتری گرفت.

در این بخش اشیای تشریفاتی مذهبی ساخته شده از فلزات مانند برنز، طلا و نقره، گردنبند، دستبند، سگک کمربند، سنجاق و مجسمه‌ها دیده می‌شوند.

بخش مستعمرات تجاری آشوری

دورۀ مستعمرات تجاری آشوری دوره‌ای تقریباً 200 ساله در آناتولی، در آغاز هزارۀ دوم پیش از میلاد و آغاز عصر برنز میانه در آناتولی است. بازرگانان آشوری که برای تجارت به آناتولی می‌آمدند، خط میخی را که از سومری‌ها آموخته بودند و برای معاملات خود استفاده می‌کردند، به این شهر آوردند و تاریخ مکتوب در آناتولی اینگونه آغاز شد.

ظروف سفالی و سنگی، آثار مهر، مجسمه‌ها، مجسمه‌های الهۀ سربی و قالب‌های سنگی، جعبه‌های لوازم آرایشی، اقلام و جواهرات طلا، ابزار و سلاح‌های برنزی یافت‌شده در کاوش‌های کولتپه، بوغازکوی و… در این بخش به نمایش گذاشته شده‌اند.

لوح‌های کولتپه که قدیمی‌ترین اسناد مکتوب آناتولی هستند، ظروف تشریفاتی به شکل حیوانات به نام ریتون، خنجر برنزی خط میخی متعلق به پادشاه پودل آنیتا و جعبۀ عاج یافت‌شده در عجم‌هویوک از آثار دیدنی این بخش هستند.

مجسمه‌هایی از برنز، طلا، نقره و دیگر فلزات از آثار موزۀ آناتولی در آنکارا

بخش تمدن هیتی

دولت هیتی که بین سال‌های 1750 تا 1200 قبل از میلاد در آناتولی حکومت می‌کرد، اولین ایالت در آناتولی بود که سیستم مرکزی داشت. هنر هیتی که پایۀ آن در دورۀ مستعمرات تجاری آشوری گذاشته شده بود، هنری منحصربه‌فرد بود که با دستاوردهای یک امپراتوری بزرگ غنی شد. مناطق بوغازکوی، ایناندیک، اسکیاپار، آلاکاهویوک، علیشار، فرزانت، ماشاتویوک از مراکز مهم هیتی‌ها هستند. گلدان ایناندیک، یکی از زیباترین نمونه‌های هنر هیتی است. همچنین در این بخش شما می‌توانید مجسمه‌های ساخته شده از عاج، طلا و برنز را مشاهده کنید.

آثار هنر هیتی‌ها در موزۀ تمدن‌های آناتولی

بخش فریگی

آثار به نمایش گذاشته‌شده در این بخش مربوط به دوران پس از فروپاشی امپراتوری هیتی‌ها در سال 1200 قبل از میلاد است که همراه با تغییرات چشمگیری در فرهنگ آناتولی بود. شما در بازدید از این بخش موزه به‌وضوح متوجه این تغییرات می‌شوید.

علاوه‌بر تفاوت در اشکال سرامیک و هنر تزئینی، دیده می‌شود که فریگی‌ها تا چه اندازه در زمنیۀ فلزکاری و نجاری پیشرفت کرده‌ بودند. در این بخش آثار کشف‌شده از مراکزی مانند علیشار، بوغازکوی، کولتپه، پازارلی و ماشاتویوک به نمایش گذاشته شده است. دیگ‌های برنزی، مجسمه‌های سر حیوان، میز پذیرایی چوبی و اسباب‌بازی‌های مینیاتوری از آثار جالب‌توجه این بخش هستند.

بخش اورارتویی

تمدن اورارتویی مربوط به آناتولی شرقی بین سال‌های 600 تا 900 قبل از میلاد تأسیس شده است. در این بخش، آثار یافت‌شده از مناطق آلتن‌تپه، آغری پاتنوس، ارزنجان، توپراک‌کاله، عادلی‌جواز و …. به نمایش گذاشته شده‌اند. با توجه به این آثار می‌توان گفت اورارتویی‌ها از نظر معدن و معماری به سطح پیشرفته‌ای رسیده بودند.

تمدن اورارتویی با معابد منحصربه‌فرد و تالارهای پذیرایی چندستونه در کاخ‌ها، سدها، برکه‌ها، کانال‌های آبیاری و شیوه‌های خاص در ساخت، مهارت خود را در معماری نشان داده‌اند.

در بخش اورارتویی می‌توانید آثار متفاوتی را تماشا کنید. قطعات مبلمان و زیورآلات ساخته‌شده از برنز و عاج، کمربند برنزی، دستبند، گردنبند ساخته‌شده از انواع سنگ، زیورآلات، نمونه‌های مختلف ظروف، تسمه، ابزار جنگی و ابزار کشاورزی ساخته شده از آهن و بزرگ‌ترین مجسمۀ شیر ساخته‌شده از عاج در آسیای صغیر از جملۀ این آثار هستند.

سالن آثار سنگی موزۀ آناتولی

در این بخش مجسمه‌هایی را می‌بینید که نشان‌دهندۀ هنر هیتی هستند. همچنین سردرهای ورودی با نقش‌های برجستۀ حیوانی و بلوک‌های سنگی و… از جمله آثار متنوع این بخش هستند.

ما در این نوشته، شما را به شهر آنکارا و موزۀ تمدن‌های آناتولی بردیم. اما برای درک بهتر، آشنایی بیشتر و لذت بردن از جلوه‌های تاریخ وفرنگ، نیاز است خود شما در این موزه‌ها قدم بزنید و سیاحت کنید.

برای مشاهده سایر موزه های محبوب شهر آنتالیا به صفحه موزه های شهر آنتالیا مراجعه کنید.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا