مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

جنگل های ترکیه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 13 دقیقه
معرفی معروف ترین جنگل های ترکیه | گردشگرپذیر ترین جنگل های کشور ترکیه
زمان مطالعه: 13 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
در ترکیه که یک کشور چهارفصل است، جنگل‌های باشکوهی وجود دارند که در هر فصل رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرند و جلوه‌های رنگارنگی از طبیعت را به شما نشان می‌دهند.

اگر در برنامه‌ریزی سفر به ترکیه اولین جایی که می‌خواهید بروید جنگل‌ها هستند و بوی درخت‌ها، صدای برگ‌ها، نسیم خنک و صدای باد را تصور می‌کنید، معلوم است که عاشق طبیعت هستید. در ترکیه که یک کشور چهارفصل است، جنگل‌های باشکوهی وجود دارند که در هر فصل رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرند و جلوه‌های رنگارنگی از طبیعت را به شما نشان می‌دهند.

جنگل های ترکیه

معرفی جنگل‌های زیبای ترکیه

جنگل‌ها یکی از منابع اکسیژن و زندگی در کشور ترکیه هستند؛ نفس را تازه و ریه‌ها را تمیز می‌کنند. در این نوشته می‌خواهیم روی زمین نرم جنگل‌های باشکوه با مناظر متفاوت در هر منطقه از ترکیه قدم بزنیم، به صدای جنگل گوش بسپاریم و عطر آویشن و رزماری را استشمام کنیم، به درختان سوزنی‌برگ تکیه بدهیم و منظره‌های باشکوه درختان سربه‌‎آسمان‌کشیده را تماشا کنیم، در جنگل‌ها گم شویم و طبیعت را دوباره کشف کنیم. اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید، این مطلب را از دست ندهید -> راهنمای کمپینگ در آنتالیا

بیشترین جنگل‌ها در ترکیه در کجا هستند؟

جنگل‌های کشور ترکیه که به لطف هوای پاکش اکسیژن مورد نیاز این کشور را تأمین می‌کنند، 26/7 درصد از کل مساحت این کشور را پوشش می‌دهند. این جنگل‌ها از نظر گونه‌های فراوان گیاهی بسیار متنوع هستند. مسئولیت جنگل‌ها در این کشور، بر عهده وزارت محیط زیست و جنگلداری جمهوری ترکیه است.

بیشترین سطح جنگل‌های ترکیه را جنگل‌های منطقه دریای سیاه و بخش مهم دیگر آن را جنگل‌های منطقه مدیترانه تشکیل می‌دهند؛ به‌خصوص مناطقی که در خطوط ساحلی قرار دارند 80 درصد از مناطق جنگلی را در خود جای داده‌اند. منطقه دریای سیاه از نظر داشتن جنگل‌های زیاد در ترکیه رتبه اول را دارد.

دریای سیاه با جنگل‌ها و کوه‌های شیب‌داری که بالا رفتن از آن دشوار است و باران‌های فصلی، یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی ترکیه است.

تقریباً پنج‌میلیون هکتار از پوشش گیاهی منطقه دریای سیاه پوشیده از جنگل است. مناطق دریای اژه و مدیترانه در این زمینه بعد از منطقه دریای سیاه قرار دارند. وقتی به نقشه جنگل نگاه می‌کنیم، منطقه‌ای که کمترین جنگل را دارد با برش سه‌درصد در بخش جنوب شرق است.

جنگل های زیبای ترکیه

آنتالیا، موغلا و مرسین از جمله استان‌هایی هستند که مناطق جنگلی زیادی دارند. وقتی به نسبت جنگل‌ها به مساحت استان نگاه می‌کنیم، کارابوک، موغلا و کاستامونو برجسته می‌شوند. جنگل‌های آناتولی شمالی در طول سال بارندگی زیادی دارند.

بنابراین تراکم یک‌سوم از کل نرخ جنگل در این کشور در منطقه آناتولی شمالی است که از سطح ساحل تا 2000 متر گسترش یافته‌ است. این جنگل‌ها با بارندگی‌هایی که در تابستان و زمستان دریافت می‌کنند، زیستگاه گونه‌های مختلف گیاهی هستند. رطوبت بالا، زندگی را در این بخش‌ها دشوار می‌کند؛ اما علاقه‌مندان به طبیعت، سفر و زندگی در این مناطق را بیشتر ترجیح می‌دهند.

انواع جنگل در ترکیه

جنگل‌ها در ترکیه شامل گروه‌های مختلف هستند. جنگل‌های کورو با بذر با انواع مختلف کاشت پرورش می‌یابند. 80 درصد جنگل‌های ترکیه به شکل نخلستان هستند. جنگل‌های بالتیک با شاخه‌هایی که از کنده‌های پایین درختان پهن‌برگ بیرون می‌آیند، تشکیل می‌شوند. 20 درصد از جنگل‌های ترکیه بالتیک نامیده می‌شود. جنگل‌های زیادی در ترکیه وجود دارند که مناسب کمپینگ هستند. در این مطلب با آن‌ها آشنا شوید ->‌ 15 محل مناسب کمپینگ در ترکیه

جنگل لونگوز در ترکیه

جنگل لونگوز Karacabey Longoz

بزرگ‌ترین جنگل ترکیه در بورسا قرار دارد و مساحت آن حدود 730 هزار هکتار است. از این نظر، بزرگ‌ترین جنگل از چهار جنگلِ لونگوز در ترکیه است. این جنگل با پوشش گیاهی متنوع و رنگارنگ، مکانی برای مطالعات زیست‌محیطی است. جنگل لونگوز در فصل تابستان بسیار زیبا و اسرارآمیز است.

کارابوک که از بزرگ‌ترین جنگل‌های بلوکی در ترکیه محسوب می‌شود، در این زمینه جایگاه مهمی دارد و جنگل‌ها 71 درصد از زمین‌های آن را تشکیل می‌دهند.

کارابوک یکی از شهرهایی است که با گیاهان و آبشارهایی که در دنیا کمتر دیده می‌شود، همیشه مملو از گردشگران است. این منطقه به عنوان یکی از 100 منطقه گرمی است که توسط صندوق جهانی طبیعت (WWF) محافظت می‌شوند.

جنگل‌های اینیدا در ترکیه

جنگل‌های اینیدا İğneada Ormanları

جنگل‌های اینیدا در منطقه دمیرکوی (Demirköy)، بزرگ‌ترین جنگل بعد از لونگوز در اروپا است و در ساحل دریای سیاه قرار دارد. در این جنگل به هر کجا که نگاه کنید هماهنگی منحصر‌به‌فرد و تحسین‌برانگیز رنگ‌های سبز و آبی را می‌بینید. در حین قدم زدن در جنگل با گودال‌هایی روبه‌رو می‌شوید.

خاک این جنگل به دلیل بالا بودن سطح آب زیرزمینی، از نظر مواد آلی بسیار غنی و شبیه جنگل‌های استوایی است.

جنگل‌های کاراجابی در ترکیه

جنگل‌های کاراجابی Karacabey Ormanları

جنگل‌‎های کاراجابی در بورسا از نظر پوشش گیاهی متنوع بسیار قابل توجه هستند و یکی دیگر از جنگل‌های لونگوز در ترکیه محسوب می‌شوند. این جنگل با دشت‌های سیلابی از جمله جنگل‌هایی است که آب رودخانه‌هایی که نمی‌توانند به دریا برسند در آن انباشته می‌شود و حالت باتلاقی به خود می‌گیرد.

به همین دلیل فقط درختان خاصی در این محیط رشد می‌کنند. با این حال، نیلوفرهای آبی، بنفشه‌های کوهستانی و پیازهای دریاچه‌ای که روی گودال‌ها شکل می‌گیرند، تصاویر جادویی باورنکردنی را پیش چشم شما می‌گسترانند. هر ساله هزاران پرنده مهاجر به جنگل کاراجابی مهاجرت می‌کنند.

علاوه بر مناظر جنگلی، می‌توانید پرندگانی مانند حواصیل و لک‌لک سیاه را هم در این جنگل‌ها ببینید. این جنگل از جنگل‌های بارانی سرسبزی است که در آن اوقات خوشی را خواهید گذراند و از پیاده‌روی و گردش در آن سیر نخواهید شد. ( سری به این نوشته بزنید -> لیکیا ورد؛ زیباترین مسیر پیاده‌روی دنیا در آنتالیا)

جنگل‌های آبانت ترکیه

جنگل‌های آبانت Abant Ormanları

آبانت واقع در بولو با دریاچه و جنگل‌های پوشیده از درختان انبوه، یکی از پربازدیدترین مکان‌های دیدنی ترکیه در کنار دریای سیاه است که هم در تابستان و هم در زمستان گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود می‌کشاند. هنگام قدم زدن در کنار دریاچه، منظره جنگلی به شما حس آرامش می‌دهد.

درختان در کنار دریاچه ردیف شده‌اند و تصویر آن‌ها در آب رودخانه می‌رقصد و صدای حرکت برگ‌ها در باد شما را به دنیای دیگری می‌برد.

جنگل‌های ینی‌جه ترکیه

جنگل‌های ینی‌جه Yenice Ormanları

منطقه ینی‌جه در کارابوک (Karabük) با جنگل‌های باشکوه احاطه شده است. جنگل‌های سرسبز آن دارای گونه‌های درختی با ارتفاع و اندازه‌ای است که در نقاط نادری از جهان دیده می‌شود. جنگل‌های ینی‌جه که فضایی مرموز دارند، پتانسیل تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری را دارند.

دره و زیبایی‌های طبیعی این جنگل که مخزن اکسیژن است، شما را مسحور خود می‌کند و از جمله مکان‌هایی است که از نظر ورزش‌های طبیعت‌گردی و عکس گرفتن طرفداران بسیاری دارد.

جنگل‌های گلجوک ترکیه

جنگل‌های گلجوک Gölcük Ormanları

گولجوک، واقع در ایسپارتا (Isparta) یک جنگل فوق‌العاده زیبا با انواع درختان در اطراف دریاچه است. این دریاچه از تجمع آب در گودال دهانه آتشفشانی خاموش تشکیل شده است. آب آن شور است، اما جنگل‌های اطراف آن فوق‌العاده سرسبز و زیبا هستند. پارک ملی گولجوک یک منطقه تفریحی است.

دوستداران طبیعت اغلب برای قدم زدن در کنار دریاچه و گشت‌وگذار در جنگل از این منطقه دیدن می‌کنند. علاوه‌بر‌این، منطقه پیک‌نیک زیبایی در این جنگل وجود دارد که مشرف به دریاچه است و وقتی از بالا به آن نگاه کنید، یک میدان آبی‌رنگ می‌بینید که با فضای سبز احاطه شده است. این چشم‌انداز، یکی از بهترین و زیباترین منظره‌هایی است که می‌توانید در سفر به ترکیه تماشا کنید. (زیبایی‌‎های ناشناخته آنتالیا را ببینید)

جنگل‌های سورگون ترکیه

جنگل‌های سورگون Sorgun Ormanları

سورگون در ماناوگات (Manavgat) آنتالیا یکی از پوشش‌های گیاهی عظیم دریای مدیترانه است. در این مکان زیبا، دریای مدیترانه در مقابل جنگل‌های سورگون و رودخانه ماناوگات که در پشت آن قرار دارد، یکی از بهترین منظره‌هایی است که در سفر به آنتالیا نباید تماشای آن را از دست بدهید.

علاوه‌بر این، در میان جنگل‌های سورگون، دریاچه‌ای به نام لرزان وجود دارد که در حین پرسه زدن در اطراف آن آرامش را در میان درختان خواهید یافت. سورگون، یک اقامتگاه گردشگری واقعی، با رنگ‌های آبی و سبز، ترکیب صداهای پرنده و قورباغه جایی است که خاطره حضور در آن را به‌هیچ‌وجه فراموش نخواهید کرد.

این جنگل یکی از بهترین مکان‌ها برای استراحت، پیک‌نیک و پیاده‌روی است.

جنگل آیدوس در ترکیه

جنگل آیدوس Aydos Ormanı

جنگل آیدوس که در سمت آناتولی استانبول قرار دارد، هم یک منطقه تفریحی و هم یک مخزن اکسیژن به دور از سروصدای شهر است. دریاچه آیدوس و جنگل آیدوس از دیدنی‌های استانبول هستند که زیبایی بی‌نظیر این شهر را دوچندان می‌کنند.

در حین قدم زدن در میان درختان، استراحت کردن و نوشیدن چای در کنار دریاچه، می‌توانید آرامش عمیقی را تجربه کنید.

جنگل‌های ساری‌کامیش ترکیه

جنگل‌های ساری‌کامیش Sarıkamış Ormanları

ساری‌کامیش، واقع در منطقه قارص (Kars) یکی از زیباترین مکان‌های شرق ترکیه است و همانطور که از نامش پیداست، محل زندگی درختان زردرنگ است. جنگل‌های ساری‌کامیش که میزبان درختان کاج زرد در ترکیه هستند، حالت اسرارآمیزی از غم و شادی توأمان را به بیننده القا می‌کنند.

در این جنگل‌ شاعرانه که در آن رنگ‌های زرد و سبز در هم آمیخته شده‌اند، می‌توانید بهار و زمستان را با هم تجربه کنید. جنگل‌های ساری‌کامیش شما را به سفری رؤیایی می‌برند و از تماشای زیبایی آن‌ها سیر نمی‌شوید.

جنگل‌های ایسترانجا ترکیه

جنگل‌های ایسترانجا Istranca Ormanları

جنگل‌های ایسترانجا که بخشی از کوه‌های ییلدیز (Yıldız) در منطقه تراکیه است، تصویری باشکوه و افسانه‌ای دارند. رودخانه‌های بسیاری از دامنه‌های کوه‌های ییلدیز سرازیر می‌شوند و از این جنگل‌ها می‌گذرند. منظره عبور این رودخانه‌ها از لابه‌لای درختان یکی از زیباترین تصویرهایی است که در سفر به ترکیه می‌توانید ببینید.

می‌توانید در میان جنگل‌ها رانندگی کنید یا برای مدت طولانی در کنار جاده بنشینید و زیبایی بی‌نظیر آن‌ها را تماشا کنید.

جنگل‌های آبانا ترکیه

جنگل‌های آبانا Abana Ormanları

آبانا، یکی از مناطق ساحلی کاستامونو (Kastamonu) است که جنگل‌های عظیمی با پوشش گیاهی ویژه دریای سیاه را دارد. آبانا شهر شگفت‌انگیزی است که یک طرف آن دریا و طرف دیگر آن جنگل قرار دارد، در حالی که دریای سیاه اطراف آن را احاطه کرده است.

جنگل‌‎های صنوبر ترکیه

جنگل‌‎های صنوبر Alaçam Ormanları

جنگل آلاچم که در زمینی به وسعت 80629 هکتار واقع شده است، در محدوده استان‌های بالیک‌شهیر و کوتاهیا قرار دارد. این جنگل با گونه‌های متنوع گیاهی و گونه‌های مختلف پرندگان، گونه‌های درختی و صخره‌های سخت و شیب‌دار، گردشگران را به خود جذب می‌کند.

نهالستان جنگلی گولکوی در ترکیه

نهالستان جنگلی گولکوی Gölköy Orman Fidanlığı

نهالستان جنگلی گولکوی، واقع در مرزهای استان کاستامونو، مکان‌های بسیار زیبایی برای تماشا و تفریح دارد. این نهالستان مکان سرگرم‌کننده و جالبی برای دانش‌آموزان ابتدایی یا دبیرستانی است که می‌توانند با دستان خود نهال بکارند و عشق خود را به طبیعت نشان بدهند و با طبیعت پیوند برقرار کنند.

جنگل بلگراد در ترکیه

جنگل بلگراد Belgrad Ormanı

جنگلی شگفت‌انگیز در وسط استانبول که برای ورزش و فعالیت‌های لذت‌بخش با خانواده و کودکان مناسب است. این جنگل هم برای دویدن، هم برای انجام ورزش و هم برای گذراندن آخر هفته دلپذیر در کنار خانواده مکانی ایده‌آل است.

جنگل شهری آتاتورک ترکیه

جنگل شهری آتاتورک Atatürk Kent Ormanı

جنگل شهری آتاتورک که بسیار نزدیک به مترو حاجی عثمان (Hacıosman) در منطقه سرایر (Sarıyer) قرار دارد، می‌‎تواند گزینه خوبی برای کسانی باشد که می‌خواهند زندگی روستایی در وسط شهر را ببینند و تجربه کنند.

منطقه جنگلی دعاجی در ترکیه

منطقه جنگلی دعاجی Duacı Orman Alanı

می‌توانید منطقه جنگلی دعاجی را در یک منطقه سرسبز در منطقه کپز (Kepez) آنتالیا ببینید. منطقه جنگلی دعاجی که حیوانات و گیاهان متفاوتی در آن وجود دارد، به دلیل موقعیت مرکزی‌اش از هر جای شهر در دسترس است و خانواده‌ها بسیار از آن استقبال می‌کنند.

درختستان آتاتورک ترکیه

درختستان آتاتورک Atatürk Arboretumu

درختستان آتاتورک که به‌راحتی می توانید آن را در سمت اروپایی استانبول پیدا کنید، یکی از مکان‌هایی است که در آن تحقیقات علمی انجام می‌شود. این درختستان گونه‌های گیاهی بسیار متفاوتی دارد. یک حوض زیبا هم در آن وجود دارد که می‌توانید با آرامش در اطراف آن قدم بزنید.

جنگل گوکتورک در ترکیه

جنگل گوکتورک Göktürk Ormanı

این جنگل زیبا در منطقه ایوپ استانبول واقع شده با دریاچه زیبایش توریست‌های داخلی و خارجی را مجذوب خود می‌کند. در تابستان و زمستان می‌توانید هم از مناطق پیک‌نیک در فضای باز و هم از مناطق آلاچیق آن دیدن کنید.

جنگل آلمداغ ترکیه

جنگل آلمداغ Alemdağ Ormanı

جنگل آلمداغ، واقع در مرزهای منطقه اسکودار شیله (Üsküdar Shile) با قدمت بسیاری که دارد جلب توجه می‌کند. این جنگل که در سمت آناتولی استانبول قرار دارد، همچنان یکی از مکان‌های مورد علاقه دوستداران جنگل در سفر به ترکیه است.

جنگل سلطان چیفتلیغی در ترکیه

جنگل سلطان چیفتلیغی Sultançiftliği

این جنگل در مرزهای چکمکوی در منطقه تاشلی‌تپه (Taşlıtepe) قرار دارد. این جنگل در منطقه نظامی و تحت حفاظت ارتش و در ادامه جنگل‌های بلگراد است. در دامن طبیعت زیبای این جنگل می‌توانید به پیک‌نیک بروید و لحظات خوشی را در کنار خانواده و دوستان بگذرانید.

آنتالیا استانی با بیشترین منطقه جنگلی در ترکیه

برای فرار از سرعت خسته‌کننده شهر، همه ما اغلب به دنبال مکان‌های آرام برای پناه گرفتن هستیم. به همین دلیل است که آرزوی همه ما این است که در نزدیکی مکان‌هایی قرار بگیریم که احساس خوبی به ما می‌دهد. مناطقی با جنگل‌‎های انبوه عموماً مناطقی هستند که زندگی آرام‌تری در آن‌ها جریان دارد؛ زیرا جنگل‌ها مخزن اکسیژن هستند.

آنتالیا که یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی ترکیه است بیشترین تراکم جنگل را در ترکیه دارد و یکی از مکان‌هایی است که دوستداران طبیعت چه برای سفر چه برای مهاجرت می‌توانند آن را جزو گزینه‌های اول خود قرار بدهند.

استان آنتالیا با تراکم جنگل بیش از یک میلیون هکتار متراکم‌ترین مناطق جنگلی ترکیه را دارد، برای آشنایی با سایر مناطق گردشگری این استان به صفحه جاهای دیدنی آنتالیا مراجعه کنید.
در ایریت‌مگ در تلاشیم همه جای کشور ترکیه را به شما نشان بدهیم و در زمینه‌های مختلف درباره این کشور زیبا به شما اطلاعات ارزشمند ارائه کنیم.
برای دریافت مشاوره در زمینه خدمات مهاجرتی و توریستی با مشاوران باتجربه ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل سفر و مهاجرت به ترکیه در کنار شماست.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
همه چیز راجع به فرودگاه های آنتالیا
همه چیز راجع به فرودگاه های آنتالیا
برای دانستن همه چیز راجع به فرودگاه های آنتالیا، چمدان برمی‌داریم...
حمل‌ونقل عمومی آنتالیا
حمل‌ونقل عمومی آنتالیا
حمل‌ونقل عمومی آنتالیا یکی از کارآمدترین سیستم‌های خدمات شهری...
آخرین اخبار
جشنواره تعاونی های زنان آنتالیا
شهرداری کپز آنتالیا، خود را برای دومین جشنواره تعاونی‌های بانوان آماده می‌شود
بازگشایی «کتابخانه جنگلی» در منطقه کپز آنتالیا
بازگشایی «کتابخانه جنگلی» در منطقه کپز آنتالیا
تیم پاکسازی زیر آب در موراتپاشا تاسیس شده است
آغاز فعالیت تیم پاکسازی زیر آب در منطقه مورات‌پاشا آنتالیا
آذربایجان و ملودی های ترکی در آنتالیا
آهنگ آذربایجان و ترکیه در آنتالیا طنین‌انداز می‌شود