مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

آشنایی با 10 کتابخانه معروف در ترکیه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه
زمان مطالعه: 10 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
ترکیه، کشوری با قدمت و پیشینۀ تاریخی است که همواره به فرهنگ، علم و آموزش اهمیت ویژه‌ای داده است. یکی از نمادهای فرهنگی ترکیه، کتابخانه‌های بزرگ و جامع آن هستند که برای دانشجویان و علاقه‌مندان به مطالعه فرصت خوبی را فراهم می‌کنند.

بیشتر افراد برای سفر به ترکیه و یا مهاجرت به آن برنامه‌ریزی می‌کنند و مهم‌ترین دغدغه‌ آن‌ها اقامت در در ترکیه یا دریافت شهروندی این کشور است. اما اگر قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید، خوب است دربارۀ فضای فرهنگی ترکیه بیشتر بدانید. برای کسانی که به تاریخ و فرهنگ و هنر علاقه‌مند هستند، شناختن فضای فرهنگی این کشور می‌تواند جالب‌ باشد.

در این نوشته می‌‎خواهیم از کتابخانه‌های مهم ترکیه بگوییم. این کتابخانه‌ها چه برای تحصیل و چه برای آشنایی با فرهنگ ترکیه منابع بسیار زیادی در اختیار شما می‌گذارند.

تاریخچه ظهور کتابخانه‌ها در ترکیه

پیدایش کتابخانه‌ها در تاریخ به دوران باستان و ظهور کتابداری به نیمۀ دوم قرن نوزدهم در اروپا بر می‌گردد.

تا قرن نوزدهم دانشمندان، نویسندگان و اهل ادب به‌عنوان یک وظیفۀ اضافی، خدمات کتابداری را ارائه می‌کردند. در کشورهای اسلامی، مانند ترکیه، کتابخانه‌ها توسط کتابدارانی به نام خزین (hazin) یا حافظ کتاب (hafız-ı kutüp) اداره می‌شد.

نمونه‌ای از کتابخانه‌های ترکیه

گسترش کتابداری در ترکیه

با توجه به اهمیتی که در دورۀ عثمانی به نهاد کتابخانه داده می‌شد، در انتخاب پرسنل کتابخانه‌ها دقت بیشتری انجام شد. کسانی که در کتابخانه‌ها کار می‌کردند، باید شایستگی‌های لازم از نظر مهارت‌ها و فنون مرتبط با این کار را می‌داشتند. در آخرین روزهای حکومت عثمانی، سِمت حافظ کتاب اهمیت خود را از دست داد و به حالت نگهبانی درآمد.

با افزایش چشمگیر تعداد کتاب‌ها در غرب در قرن نوزدهم میلادی، زمینۀ تحولات جدی در کتابداری فراهم شد. در زمانی که مطالعۀ کتاب‌ یک ارزش تلقی می‌شد، کتابداری هم به صورت یک شغل جدی درآمد و از کتابداران انتظار می‌رفت مهارت‌های سازمانی و مدیریتی داشته باشند. پس از مدتی روش‌هایی که دسترسی سریع و آسان به کتاب‌ها را فراهم می‌کرد نیز توسعه یافت.

درواقع علم کتابداری به معنی مطالعۀ اهداف، اصول، روش‌ها و سیستم‌ها به منظور انتخاب، تأمین و سازماندهی منابع اطلاعاتی و انجام خدماتی که برای ایجاد آن ضروری است، در قرن نوزدهم به وجود آمد. کتابداری از آن به بعد به‌عنوان یک رابطۀ کارآمد بین مردم و منابع اطلاعاتی و بررسی مطالعات انجام‌شده دربارۀ موضوع‌های مختلف اهمیت بیشتری پیدا کرد.

آثار باقی مانده از کتابخانه سلسوس در ترکیه
کتابخانه سلسوس در اِفِسوس ترکیه

معرفی 10 کتابخانه برتر ترکیه

با وجود اینکه اقبال عمومی برای رفتن به کتابخانه در کشور ترکیه شاید ضعیف باشد، کتابخانه‌های بزرگ و کوچک زیادی در این کشور وجود دارد. همۀ این کتابخانه‌ها در زمینه‌های مختلف تخصصی و آرشیوی از آثار باارزش برخوردار هستند. البته کسانی که از این کتابخانه‌ها استقبال بیشتری می‌کنند، محققان و دانشجویان هستند.

امروزه با اینکه پیدایش و پیشرفت اینترنت استقبال از کتابخانه‌ها را کمتر کرده است، اما آن‌ها همچنان منابع غنی و ارزشمندی هستند که جایگاه واقعی خود را در تاریخ حفظ کرده‌اند.

در اینجا می‌خواهیم 10 کتابخانۀ برتر ترکیه را به شما معرفی کنیم تا با پدیده کتابخانه‌ها در کشور ترکیه آشنایی بیشتری پیدا کنید.

 

1. کتابخانه آتاتورک / استانبول  Atatürk Kitaplığı / İstanbul

این کتابخانه در سال 1924 راه‌‎اندازی شد و در سال 1981 به ساختمان خود در میدان تکسیم استانبول نقل مکان کرد. در این کتابخانه 228 هزار عنوان کتاب، 20 هزار مجله، 10 هزار جلد روزنامه، 445 آلبوم، 12 هزار و 320 کارت پستال، 10 هزار نقشه، چهار هزار و 400 نسخۀ خطی، 334 تقویم و 49 اطلس وجود دارد.

علاوه‌بر اولین روزنامه‌های عثمانی، در این کتابخانه شما نشریاتی مانند انین مظلوم (Enîn-i Mazlûm)، بادیه (Bâdiye)  و وارلیک (Varlık) را مشاهده خواهید کرد که تنها موجودی آن‌ها در دنیا، در مجموعۀ کتابخانۀ آتاتورک است. در این کتابخانه برای کارهای تحقیقاتی عضویت ضروری نیست.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به این آدرس مراجعه و یا با این شمارۀ تلفن تماس بگیرید:

آدرس:  Gümüşsuyu Mh. 34437 Beyoğlu/Istanbul

تلفن: (0212) 249 9565

متابخانه آتاتورک در استانبول از معروف‎‌ترین کتابخانه‌ها در ترکیه

2. کتابخانۀ ایسام در استانبول İSAM / İstanbul

کتابخانۀ مرکز مطالعات اسلامی در سال 1984 تأسیس شد. این مرکز منابعی در بسیاری از زمینه‌های فرهنگ، تاریخ، ادبیات و علوم اجتماعی ترکیه و همچنین فرهنگ اسلامی دارد. قبل از رفتن به ساختمان کتابخانه در اسکودار (Üsküdar)، می‌توانید از طریق سایت www.isam.org.tr فهرست موجودی آن را ببینید که شامل نزدیک به 200 هزار کتاب، حدود 3 هزار مجله، نزدیک به 20 هزار میکروفیلم و چیزی در حدود 700 سی‌دی است. 

با اطلاعات زیر می‌توانید با این کتابخانه تماس بگیرید:

آدرس:  Bağlarbaşı Cd No:40, Bağlarbaşı/İstanbul – Asya

تلفن:  (0216) 474 0850

کتابخانه ایسام در استانبول

3. کتابخانۀ ملی / آنکارا Milli Kütüphane / Ankara

کتابخانۀ ملی آنکارا، یکی از جوان‌ترین کتابخانه‌های ملی جهان، در سال 1946 با هشت هزار اثر تأسیس شد. در ساختمان 39 هزار متری آن 2 میلیون و 926 هزار و 563 منبع وجود دارد. منابع موجود در این کتابخانه فقط محدود به کتاب‌ها نمی‌شود.

نقاشی‌های اصلی نقاشان معروف، پلاک‌های سنگی، عکس، تمبر، پول، پوستر و میکروفیلم هم از دیدنی‌های این کتابخانه هستند. همچنین یک مجموعه آرشیو از صدای نامداران ترکیه نیز از دولتمردان تا روشنفکران، از آهنگسازان مشهور تا تک‌نوازان در این کتابخانه موجود است. کسانی که شرایط عضویت را ندارند، می‌توانند کارت یک‌روزه دریافت کنند.

در این کتابخانه کتاب به امانت داده نمی‌شود.

شما با این اطلاعات می‌توانید با کتابخانۀ ملی آنکارا تماس بگیرید:

آدرس: کتابخانه ملی Bahçelievler Sondurak, 06520 Ankara

تلفن:  0850 222 0724
کتابخانه ملی در آنکارا

4. کتابخانۀ دانشگاه بوغازیچی / استانبول  Boğaziçi Ü. Kütüphanesi / İstanbul

زمانی که کالج رابرت در سال 1863 تأسیس شد، 200 کتاب اهدایی دانشگاه هاروارد به ساختمانی قدیمی در ببک (Bebek) منتقل و پایه‌های کتابخانۀ دانشگاه بوغازیچی گذاشته شد. مجموعۀ خاور نزدیک در این کتابخانه اکنون شامل 99 هزار و 28 کتاب، نشریات منتشرشده پس از سال 1970، 19 هزار و 757 اثر کمیاب است که قدمت برخی از آن‌ها به قرن شانزدهم می‌رسد.

در این کتابخانه اسناد تاریخی ایالات متحده و دو هزار و 500 جلد کتاب از قرن 19 موجود است. همچنین در آن 2 هزار و 222 منبع صوتی و مطالب الکترونیکی نوشته‌شده به خط بریل توسط نابینایان وجود دارد.

اگر عضو کتابخانه باشید، می‌توانید در روز دو کتاب امانت بگیرید.

شما با این اطلاعات می‌توانید به کتابخانه دسترسی پیدا کنید:

آدرس:  Boğaziçi 34342 Bebek Istanbul

5. کتابخانۀ دانشگاه بیلکنت/ آنکارا  Boğaziçi Ü. Kütüphanesi İletişim

کتابخانۀ دانشگاه بیلکنت در سال 1986 تأسیس و در آن به روی همه گشوده شد. منابع این کتابخانه شامل 500 هزار کتاب و نزدیک به سه هزار مجله و دارای منابعی غنی از سی‌دی و کاست است. شما می‌توانید در 17 کابین‌ مخصوص، به موسیقی دلخواه خود گوش کنید.

کتابخانۀ دانشگاه بیلکنت دارای انواع منابع خط بریل، یک مجموعۀ هنری، بیش از 30 هزار جلد کتاب و شش‌هزار مجلۀ صحافی‌شده در زمینۀ معماری، مجسمه‌سازی، طراحی، نقاشی، چاپ، دکوراسیون و عکاسی است.

شما از راه‌های زیر می‌توانید به این کتابخانه دسترسی داشته باشید:

آدرس:  06800 Bilkent / Ankara

تلفن:   0312 266 44 72

6. کتابخانۀ سلیمانیه در استانبول  Süleymaniye Kütüphanesi / İstanbul

این کتابخانه در سال 1918 در مجتمع سلیمانیه تأسیس شد. کتابخانۀ تحقیقاتی و تخصصی با نسخه‌های خطی و مجموعه‌ کتاب‌هایی از سلاطین، دانشمندان و روحانیون، 50 هزار جلد اثر چاپی با حروف عربی، 80 آرشیو دیجیتال و نمایش فیلم برای افراد کم‌شنوا از ویژگی‌‌های این کتابخانه است.

شما از طریق این اطلاعات می‌توانید به کتابخانۀ سلیمانیه دسترسی داشته باشید:

آدرس: Süleymaniye Mah. 34116 Fatih/İstanbul

تلفن: 0212520 6460

کتابخانه سلیمانیه در شهر استانبول

7. کتابخانۀ دولتی بیازیت / استانبول  Beyazıt Devlet Kütüphanesi / İstanbul

کتابخانه دولتی بیازیت، اولین کتابخانۀ دولتی ترکیه است که در سال 1884 تأسیس شد. منابع این کتابخانه عبارت‌اند از: آرشیو کتاب‌ها و نسخه‌های خطی ویژه، کتاب‌هایی با چاپ‌های قدیمی پیش از جمهوری، برخی مجلات منتشرشده از دورۀ عثمانی تا به امروز، روزنامه‌ها، نقشه‌ها، پوسترها، تمبرها و کارت پستال‌های منتشر شده در ترکیه.

تعداد تمبرهای موجود در این کتابخانه، 1909 و تعداد کارت پستال‌ها 32990 عدد است. در بخش کم‌بینایان که در سال 1992 تأسیس شد، حدود دو هزار کتاب و نزدیک به 15 هزار نوار کاست و سی‌دی وجود دارد.

شما از طریق این اطلاعات می‌توانید با کتابخانۀ بیازیت تماس بگیرید:

آدرس:  Beyazıt Mh., 34126 Fatih/Istanbul

تلفن:  0212 522 3167

کتابخانه دولتی بیازیت در استانبول

8. کتابخانۀ نسخه‌های خطی باستانی در بورسا  İnebey Eski Yazma Eserler Küt. / Bursa

این مجموعه در قرن چهاردهم به‌عنوان مدرسه ساخته شد و در قرن اخیر از سال 1969 به‌عنوان کتابخانه شروع به فعالیت کرد. در این مجموعه، آثاری در موضوعات تاریخ، ادبیات، دین، دستور زبان، نجوم، منطق و فلسفه وجود دارد.

شما می‌توانید در این کتابخانه از وجود 8 هزار و 552 جلد نسخۀ خطی و 18 هزار و 500 اثر چاپی بهره ببرید که البته همۀ این آثار به‌صورت دیجیتال هم در دسترس هستند. بیشتر آثار این کتابخانه به زبان عثمانی و فارسی هستند، اما می‌توانید کتاب‌هایی به زبان‌های بوسنیایی، یونانی و کردی هم در آن پیدا کنید. این کتابخانه از نظر آثار مربوط به تاریخ اسلام، مجموعه‌ای غنی و آخرین نسخۀ خطی آن یک قرآن اهدایی بوده است.

شما بدون نیاز به عضویت می‌توانید از آثار دیجیتال  این مجموعه استفاده کنید و از طریق این اطلاعات به این کتابخانه دسترسی داشته باشید:

آدرس: İnebey Caddesi, İnebey Sokak No: 5 Osmangazi/ BURSA

تلفن: 0 224 222 72 14

کتابخانۀ نسخه‌های خطی باستانی در بورسا ترکیه

9. کتابخانۀ آثار زنان / استانبول Kadın Eserleri Kütüphanesi / İstanbul

این مجموعه در سال 1990 توسط پنج زن از جمله دکتر فسون آکاتلی (Füsun Akatlı) و پروفسور دکتر ژاله بایسال (Jale Baysal) تأسیس شد. منابع این مجموعه  در ساختمان تاریخی فنر در استانبول عبارت‌اند از: تقریباً 11500 کتاب، نزدیک به 400 نشریه، بیش از 4 هزار مقاله، 500 پایان‌نامه، هزاران قطعه منبع تاریخی، صدها سند متعلق به سازمان‌های زنان در ترکیه، آرشیو خصوصی، تاریخ شفاهی، مجموعه‌هایی از نویسندگان زن، هزاران سند در مجموعه، سی‌دی و نوارهای صوتی و مجموعه آثاری از زنان هنرمند.

همچنین منابع مهمی دربارۀ جنبش زنان عثمانی در این کتابخانه موجود است.

شما از این راه‌ها می‌توانید با کتابخانۀ آثار زنان تماس بگیرید:

آدرس: Kadir Has Caddesi, No.8 Fener – Haliç 34220 – İstanbul Fener Vapur İskelesi Karşısı, Tarihi Bi

تلفن: 0212 621 81 34

کتابخانه آثار زنان در استانبول

10. کتابخانۀ نسخه‌های خطی در قونیه  Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi / Konya

این کتابخانه از سال 1984 فعالیت می‌کند. منابعی که در  این کتابخانه موجود هستند، عبارت‌اند از: آثار چاپی، خطی یا دیجیتالی شده از دانشمندان بزرگی مانند صدرالدین قونوی، ابن عربی و مولانا، 17 هزار و 989 نسخه خطی، 40 هزار نسخۀ دیجیتال، 80 هزار و 641 نسخه چاپی کمیاب و  نسخه‌های خطی کمیاب از سراسر جهان.

در این کتابخانه دوره‌های آموزش مرمت کتاب هم برگزار می‌شود.

از طریق این اطلاعات می‌توانید با کتابخانۀ نسخه‌های خطی قونیه در تماس باشید:

آدرس: Abdülaziz Mah. Yavuz Selim Cad. No: 86 Meram/KONYA/TÜRKİYE

تلفن:  0332 351 12 16

کتابخانۀ قونیه

همان‌طور که گفتیم، کتابخانه‌های مهم ترکیه بسیار غنی هستند و می‌توان به‌عنوان جاذبۀ گردشگری هم از آن‌ها بازدید کرد. بازدید از کتابخانه‌های ترکیه می‌تواند ما را در شناخت عمیق فرهنگ و تاریخ این منطقه یاری کند.

در ایریت‌مگ در تلاشیم ترکیه را از هر زاویه به شما نشان بدهیم و به هر گوشه از این کشور پهناور و زیبا سری بزنیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینۀ مهاجرت تحصیلی به ترکیه با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا برای دریافت اقامت تحصیلی در ترکیه در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا