مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

هر آنچه باید از شهر زیبای ازمیر بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 28 دقیقه
ازمیر
زمان مطالعه: 28 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
ازمیر در منطقۀ ساحلی دریای اژه توسط کوه‌های مادرا در شمال، خلیج کوش‌آداسی در جنوب، دماغۀ قایق شبه‌جزیرۀ چشمه در غرب و استان آیدین و مانیسا در شرق و خلیجی که نام ازمیر را گرفته، احاطه شده است. ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه، یک مرکز تجاری مدرن، توسعه‌یافته و در عین حال شلوغ است که پرسه زدن در مراکز خرید و خیابان‌های آن لذت فراوانی دارد.

ازمیر در منطقۀ ساحلی دریای اژه توسط کوه‌های مادرا در شمال، خلیج کوش‌آداسی در جنوب، دماغۀ قایق شبه‌جزیرۀ چشمه در غرب و استان آیدین و مانیسا در شرق و خلیجی که نام ازمیر را گرفته است احاطه شده است. مساحت ازمیر 12012 کیلومتر مربع، طول این استان در جهت شمالی‌-جنوبی تقریباً 200 کیلومتر و عرض آن در جهت شرقی‌-غربی 180 کیلومتر است.

معرفی ازمیر

ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه، یک مرکز تجاری مدرن، توسعه‌یافته و در عین حال شلوغ به شمار می‌آید و پرسه زدن در مراکز خرید و خیابان‌های آن بسیار لذت‌بخش است. در غرب ازمیر، شبه جزیرۀ چشمه با دریای رنگارنگ شگفت‌انگیز، مراکز تفریحی و ساحل‌های زیبا، توریست‌های بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشاند. افسس، یکی از مشهورترین شهرهای دوران باستان، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان در دورۀ رومی بوده که آثار و بقایای آن در شهر ازمیر موجود است و آیینۀ تمام‌نمای فرهنگ یونانی در ترکیه محسوب می‌شود.

آب و هوای ازمیر

تابستان‌های ازمیر با آب‌وهوای مدیترانه‌ای، گرم و خشک و زمستان‌های آن معتدل و بارانی است. در ازمیر کوه‌ها عمود بر دریا امتداد می‌یابند و دشت‌ها به آستانۀ آناتولی داخلی‌-غربی می‌رسند و هوای دریا را به داخل ازمیر منتقل می‌کنند.

در ازمیر، میانگین دمای سالانه بین 16 درجۀ سانتیگراد و 17 درجۀ سانتیگراد متغیر است. بیشترین دمای این شهر بین حداکثر 45/1 درجۀ سانتیگراد در توربالی (Torbal) و حداقل دما 13- درجۀ سانتیگراد در ادمیش (Ödemiş) است.

رطوبت نسبی در ازمیر در ماه‌های تابستان کم است و در دورۀ سرد سال افزایش می‌یابد. رطوبتی که از اسفند ماه شروع به کاهش می‌کند، در تیر ماه به کمترین میزان خود می‌رسد. در این ماه، میانگین رطوبت نسبی ماهانه در برگاما 52 درصد و در مرکز شهر ازمیر 50 درصد است. میانگین بارندگی سالانه در ازمیر 700 میلی‌متر است.

با این حال، بسته به تغییراتی که در گردش عمومی جو مشاهده می‌شود، مجموع بارندگی در برخی سال‌ها به 1000 میلی‌متر نزدیک می‌شود و در برخی سال‌ها به حدود 300 میلی‌متر کاهش می‌یابد. میزان بارندگی در طول سال از اوایل پاییز افزایش یافته و تا اواسط بهار ادامه دارد. در ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه بیشترین میزان بارندگی در ازمیر وجود دارد.

آب و هوای ازمیر

پوشش گیاهی ازمیر

پوشش گیاهی این منطقه تحت‌تأثیر آب و هوای مدیترانه‌ای است. انواع گیاهان مدیترانه‌ای در میان جنگل‌ها دیده می‌شوند، با اینکه قرن‌هاست به دلیل چرای بی‌رویه، آتش‌سوزی و ساخت مزرعه‌ها بسیاری از آن‌ها از بین رفته‌اند.

درختچه‌های مقاوم به خشکی مانند ارس، هالی، بلوط کرمس، زیتون وحشی، شاه توت، صمغ، افرا، تسبیح، گل رز و… از انواع گیاهان ازمیر هستند. ازمیر تقریباً یک منطقۀ کوهستانی است و مساحت جنگل در آن 431786 هکتار است و گونه‌های متفاوت درختان جنگلی مانند بلوط و افرا و چنار در کنار رودخانه‌ها در این منطقه بسیار دیده می‌شوند.

مکان‌های دیدنی در ازمیر

ازمیر واقع در خلیج ازمیر در منطقۀ دریای اژه و سومین شهر بزرگ ترکیه با جمعیتی نزدیک به 4/5 میلیون نفر، با زیبایی‌های تاریخی و طبیعی خود هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی است. در ازمیر، یکی از مهم‌ترین شهرهای تجاری، نمایشگاهی و دانشجویی ترکیه با گنجینه‌های تاریخی چشمگیر روبه‌رو می‌شوید.

ازمیر شهر میدان‌های پرجنب‌وجوشی مانند میدان کوناک و میدان گوندوغان است. این شهر با مسیرهای پیاده‌روی در امتداد ساحل، خیابان‌های تاریخی تزئین‌شده با خانه‌های کلاسیک دریای اژه، موزه‌های غنی و مناطق دیدنی زیبایی‌های متفاوتی دارد. دریای لاجوردی و هتل‌های ازمیر که با هر بودجه‌ای می‌توان در آن‌ها اقامت کرد از این منطقه یک بهشت توریستی جذاب ساخته‌ است. در این نوشته می‌خواهیم فهرستی از زیبایی‌های ازمیر را به شما معرفی کنیم که تنها گوشه‌ای از جذابیت‌های توریستی این منطقه هستند.

جذابیت‌های توریستی ازمیر

چشمه Çeşme

چشمه که یکی از محبوب‌ترین استراحتگاه‌های تعطیلات نه‌تنها در ازمیر بلکه در کل ترکیه است، 86 کیلومتر با مرکز ازمیر فاصله دارد. چشمه با هوای همیشه آفتابی، آب‌های شفابخش، سواحل باشکوه با پرچم آبی و فرصت‌های گردشگری پیشرفته، هرساله پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

چشمه که به خاطر آب‌ چشمه‌های اطراف این نام را به خود گرفته است، تاریخچه‌ای غنی دارد و قدمت آن به دوران باستان بازمی‌گردد. این شهر زیبا هم به دلیل آب آشامیدنی مرغوب و هم بندر متحرک، سکونتگاه مهمی در طول تاریخ بوده است.

می‌توانید در زیباترین سواحل دریای اژه مانند ساحل آلتینکوم، ساحل الماس، ساحل ایلیکا و ساحل آیایورگی در چشمه شنا کنید و تعطیلات دلپذیری را با تماشای قلعۀ چشمه، موزۀ چشمه، کاروانسراهای دورۀ عثمانی و چشمه‌های شفابخش آب گرم بگذرانید. همچنین می‌توانید در بوتیک‌‌هتل‌های شیک اقامت و خرید کنید. شما در منطقۀ چشمۀ ازمیر زندگی سرگرم‌کننده و پرجنب‌وجوشی را تجربه خواهید کرد.

چشمه در ازمیر

شهر توریستی آلچاتی Alaçatı

آلاچاتی شهری توریستی در 8 کیلومتری چشمه و 75 کیلومتری از مرکز ازمیر است. آلاچاتی به دلیل وزش باد در 360 روز از سال یکی از مهم‌ترین مراکز موج‌سواری و ورزش‌های آبی ترکیه به شمار می‌رود. مدارس موج‌سواری و مراکز ورزش‌های آبی در اطراف ساحل آلاچاتی و ایلیجا گردشگران را از سراسر جهان جذب می‌کنند.

در آلاچاتی می‌توانید در هتل‌های بوتیکی که از خانه‌های سنگی تاریخی که تغییر کاربری داده‌اند اقامت کنید، در خیابان‌های جذاب تزئین‌شده با بوگنویل قدم بزنید و از خوردن ماهی در رستوران‌های دریایی لذت ببرید.

شهر توریستی آلچاتی در ازمیر

آلسانجاک Alsancak

آلسانجاک در منطقۀ کوناک ازمیر، یکی از مکان‌هایی است که قلب زندگی اجتماعی در ازمیر با مکان‌های تاریخی و همچنین میادین و خیابان‌های پرجنب‌وجوش در آن می‌تپد. حتماً باید در سفر ازمیر به آلسانجاک بروید تا در کوردون که چشم‌اندازهای باشکوهی از دریا دارد، از خانه‌های تاریخی دیدن کنید، در خیابان همیشه پرجنب‌وجوش خرید کنید و با جمعیت میدان گوندوغان هم‌صحبت بشوید. در آلسانجاک هتل‌ها، کافه‌ها، بارها و رستوران‌های باکیفیت بسیاری قرار دارند که توجه توریست‌ها را به خود جلب می‌کنند و ترجیح اول آن‌ها برای اقامت است.

اورلا Urla

اورلا شهر توریستی بسیار محبوبی است که 38 کیلومتر از مرکز ازمیر فاصله دارد و در زمان‌های قدیم یک منطقه مسکونی بوده است. قدمت اورلا که بین گوزلباغچه، سفری‌حیسار، چشمه و کارابورون قرار دارد به قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در این شهر بقایای بسیاری از شهرها و گنجینه‌های باستانی وجود دارد که قدمت آن‌ها به 4000 سال می‌رسد. در اورلا که مرکز تولید روغن زیتون در دوران باستان بود، امروزه نیز کشت زیتون جایگاه مهمی دارد.

در این شهر فرصت‌های گردشگری و امکانات تفریحی با حفظ منابع طبیعی گسترش یافته‌اند. مارینا اورلا، هتل‌های بوتیک، مکان‌های تفریحی و همچنین مسیرهای پیاده‌روی که مناظر باشکوهی از 12 جزیره و خلیج ازمیر را تشکیل می‌دهند، سواحل با پرچم آبی، مکان‌هایی ایده‌آل برای تعطیلات و تورهای تاریخی و فرهنگی از ویژگی‌های این منطقه در ازمیر هستند.

شما می‌توانید از مغازه‌های عتیقه‌فروشی و کارگاه‌های صنایع دستی در خیابان هنر اورلا دیدن کنید و محصولات ارگانیک و خوراکی‌های محلی را که از روستاهای اطراف آورده شده در بازار معروف مالگاکا خریداری کنید. در اورلا و سواحل زیبای آن از جمله دمیرجیلی، ملنگج، بدروم و آلیتن‌کوی می‌توانید در آب‌های عمیق و زیبا شنا کنید.

خیابان کوردون Kordon

کوردون، یکی از شناخته‌شده‌ترین خیابان‌های ازمیر و در امتداد ساحل آلسانجاک، از جمله مقصدهای همیشگی سفر به ازمیر است. کوردون خط ساحلی بین میدان جمهوریت ازمیر و بندر ازمیر را پوشش می‌دهد. در کوردون می‌توانید تراموای نوستالژیک را ببینید که در سال 1999 کاربری آن متوقف شد. در کوردون در تمام ساعت‌های روز می‌توانید در مسیرهای پیاده‌روی، محوطه‌های چمن استراحت، کافه‌ها و مسیرهای دوچرخه‌سواری مناظر زیبای دریای اژه پر جنب‌وجوش را تماشا کنید.

تراموای نوستالژیک کوردون در ازمیر

بندر فوچا Foça

فوچا که نام خود را از فوک‌های بامزه‌ای که در زمان‌های قدیم در این منطقه زندگی می‌کردند، گرفته است، در 70 کیلومتری ازمیر قرار دارد. فوچا در شبه‌جزیره‌ای بین چاندارلی و خلیج ازمیر واقع شده است و در طول تاریخ به‌عنوان یک بندر، مکانی مهم و استراتژیک بوده است. فوچا یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گذران تعطیلات در ازمیر با فضای آرام، خانه‌های کلاسیک، مسیرهای پیاده‌روی در امتداد ساحل، قایق‌های ماهیگیری رنگارنگ و کافه‌های زیبا همیشه نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند.

در شهر قدیمی فوچا معبد آتنا قرار دارد که در 500 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. همچنین قدیمی‌ترین تئاتر باستانی در آناتولی، دیوار معروف هرودوت، قلعه بش‌کاپیلار ساخته شده توسط جنوایان در قرن یازدهم، حمام شیطان، آسیاب‌های بادی زیبا در تپه دئیرمنلی، از دیدنی‌های این شهر هستند. این شهر زیبا که محل زندگی فوک‌های راهب مدیترانه‌ای در خطر انقراض است با خانه‌های سنگی و خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده‌ و رستوران‌های دریایی یکی از مکان‌های دیدنی ازمیر است.

آثار یاستانی بندر فوجا در ترکیه

سفری‌حصار  Seferihisar

سفری‌حصار با گنجینه‌های تاریخی و بازارهایی که در آن محصولات ارگانیک به فروش می‌رسد، هتل‌های بوتیک، رستوران‌های باکیفیت و فضایی زیبا و آرام اولین انتخاب کسانی است که می‌خواهند تعطیلات آرامی را در کنار دریای اژه داشته باشند. این منطقه که تاریخ هزارسالۀ آن به دورۀ آخایی می‌رسد، توسط کرت‌ها تأسیس و در شبه‌جزیرۀ اورلا واقع شده است.

سفری‌حصار تنوع گیاهی منحصربه‌فردی دارد و به خاطر باغ‌های زیتون، کنگر فرنگی و مرکبات معروف است. در این منطقه می‌توانید سواحل زیبا، طبیعت سرسبز و گنجینه‌های تاریخی از دوران باستان تا دوره عثمانی را کشف کنید و از خرید محصولات ارگانیک لذت ببرید.

سفری‌حصار ازمیر

برگاما Bergama

برگاما سال‌ها مرکز پادشاهی پرگامون بوده و بقایای شهر باستانی و افسانه‌ای پرگامون، همیشه کنجکاوی باستان‌شناسان و کارشناسان تاریخ را از سراسر جهان برانگیخته است. برگاما در 110 کیلومتری مرکز ازمیر واقع شده است. این منطقۀ آرام که با گنجینه‌های تاریخی زیبای خود متمایز است، در واقع یک موزۀ فضای باز است و یکی از مهم‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی در ترکیه محسوب می‌شود.

شهر باستانی برگاما که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، با معماری سنگی باشکوه خود متمایز است و یکی از بزرگ‌ترین مساجد در منطقۀ دریای اژه، مسجد بزرگ برگاما و محراب زئوس پرگامون، در آن قرار دارد. حیاط سرخ (معبد سارپیون) که در قرن دوم در دورۀ رومی ساخته شد، کتابخانۀ عمومی منطقۀ برگاما با 14000 کتاب و فلات کوزاک که به خاطر درختان کاجش معروف است، از جمله مکان‌های مهمی هستند که در ازمیر حتماً باید از آن‌ها بازدید کرد.

برگاما در ازمیر

روستای شیرنجه  Şirince Köyü

یکی از معروف‌ترین روستاهای ترکیه، روستای شیرنجه که توانسته فضای اصیل دریای اژه را حفظ کند و به این دلیل بین گردشگران داخلی و خارجی بسیار محبوب است. شیرنجه به‌عنوان یکی از زیباترین دهکده‌های ترکیه با خانه‌های تاریخی ردیف‌شده در دامنۀ کوه و زیبایی‌های طبیعی در مدتی کوتاه شهرتی جهانی به دست آورد و به‌عنوان یکی از دو بازماندۀ جهان در مایاها شناخته شد.

این دهکده که به خاطر شراب‌های صدها ساله‌اش معروف است، با تاکستان‌های باکیفیت و باغ‌های محصولات ارگانیک احاطه شده است. می‌توانید در خانه‌های عثمانی با پنجره‌های خلیجی در فضای آرام روستای شیرنجه اقامت کنید. مرکز فرهنگی با دهکدۀ ریاضی نسین و مدرسۀ تئاتر هم از جذابیت‌های این منطقه هستند. چشیدن طعم‌های محلی اژه و شراب‌های معروف شیرنجه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

روستای شیرنجه ازمیر

سلجوق  Selçuk

در منطقۀ سلجوق در ازمیر می‌توانید از موزۀ شهر باستانی افسوس بازدید کرده و خانۀ مریم باکره، یکی از شناخته‌شده‌ترین گنجینه‌های تاریخی ترکیه در جهان را تماشا کنید. این منطقه تنها 50 دقیقه با مرکز ازمیر فاصله دارد. سلجوق که یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های روباز جهان به حساب می‌آید، مکانی چشمگیر است که از دوران باستان تا دورۀ عثمانی میزبان ده‌ها تمدن بوده است.

علاوه‌بر شهر باستانی افسس که سالانه بیش از 2 میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند، می‌توانید از موزۀ سلجوک افسس نیز دیدن کنید که آثار باستانی از کاوش‌های منطقه از جمله کلیسای مریم باکره در آن به نمایش گذاشته شده است. با تماشای قلعۀ باشکوه سلجوقیان که تا امروز باقی مانده است، معبد هادریان، یکی از آثار معماری دورۀ روم، غار هفت‌خفته در کتب مقدس، معبد باشکوه آرتمیس که در قرن ششم ساخته شده است و… می‌توانید گنجینۀ تاریخی با ارزشی را بشناسید. سلجوق نه‌تنها در ازمیر بلکه در ترکیه از نظر گردشگری تاریخی و فرهنگی یکی از مهم‌ترین مکان‌هاست.

منطقه سلجوق در ازمیر

شبه‌جزیرۀ کارابورون  Karaburun Yarımadası

شبه‌جزیرۀ کارابورون که مقصد شمارۀ یک سفرهای طبیعت‌گردی و تعطیلات در ازمیر با طبیعت دست‌نخورده و سواحل جذاب مانند ساحل آکواریوم، ساحل بدروم، ساحل کویوجاکو میموزا از بهترین جاهای دیدنی ترکیه است که نباید گشت‌وگذار در آن‌ را از دست بدهید. ساحل و هوای پاک کارابورون برای بیماری‌های تنفسی مفید است.

این شبه‌جزیره که در میان دریای عمیق آبی و جنگل‌های کاج احاطه شده، میزبان گونه‌های گیاهی شفابخش بسیاری است که از زمان‌های قدیم مردم از آن‌ها استفاده می‌کردند. شبه جزیرۀ کارابورون یکی از مکان‌های نادر در ترکیه است که طبیعت آن با دقت حفظ شده.

این شهر مناطق گردشگری بسیار زیبایی مانند غار چسینی (Cheeseini)، فانوس دریایی (Sarpıncık) و روستای سازاک (Sazak) با منظره‌هایی شگفت‌انگیز دارد. شما می‌توانید شبه‌جزیره را با راهنماها در مسیرهای پیاده‌روی که کیلومترها امتداد دارند کاوش کنید، چادر خود را در مناطق کمپینگ مجهز برپا کنید یا تعطیلات خود را به دور از شلوغی در هتل‌های بوتیکی که در ساحل شبه‌جزیره ردیف شده‌اند بگذرانید.

اودمیش  Ödemiş

اودمیش فلاتی است در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا و در 113 کیلومتری مرکز ازمیر که قدمت آن به قبل از میلاد می‌رسد. این شهر با تاریخ غنی خود که قدمت آن به قرن یازدهم می‌رسد و زیبایی‌های طبیعی دست‌نخورده و گنجینه‌های تاریخی از عصر مفرغ تا دوره‌های فریگی، هیتی، یونان، روم، بیزانس، سلجوقی و عثمانی دارد، با درختان شاه بلوط و کاج مانند بهشتی جذاب و شگفت‌انگیز است.

شما می‌توانید در خیابان‌های تاریخی اودمیش سفری دلپذیر داشته باشید و از زیبایی‌های بسیاری مانند بوزداغ، مرکز ورزشی طبیعت ازمیر، فلات گولچوک با هوای خنکی که حتی در تابستان دارد و روستای گولوچه که بر روی شهری باستانی ساخته شده است، دیدن کنید.

فلات اودمیش در ازمیر ترکیه

سیگاجیک Sığacık

سیگاجیک یک شهر توریستی در ساحل دریای اژه در منطقه سفری‌حصار (Seferihisar) ازمیر است که سال‌ها به‌عنوان یک دهکدۀ ماهیگیری به زندگی خود ادامه داده و در سال‌های اخیر به یکی از بهشت‌های گذراندن تعطیلات در حاشیۀ دریای اژه تبدیل شده است.

در سیگاجیک قایق‌های رنگارنگ در بندر کوچک ردیف شده‌اند و یکی از خاص‌ترین مکان‌هایی است که در ازمیر برای یک تعطیلات آرام باید از آن بازدید کرد. سیگاجیک با بازارهای فروش محصولات ارگانیک، رستوران‌های زیبا که در آن می‌توانید غذاهای محلی را میل کنید و رستوران‌های ماهیگیری قدیمی در کنار ساحل، جزو اولین مکان‌هایی است که برای فرار از زندگی روزمره در ازمیر ترجیح داده می‌شود.

در سیگاجیک می‌توانید در میان خانه‌های تاریخی و خیابان‌های سنگفرشی که با گل‌ها تزئین شده‌اند، یک سفر خوب داشته باشید. سیگاجیک یک استراحتگاه عالی برای تعطیلات است که زمان در آن بسیار آهسته می‌گذرد. این مکان با قلعۀ باشکوهی که در طول سال در آن رویدادهای ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود، سواحلی مانند ساحل آک‌کوم (Akkum) و بازار آن که یکی از معروف‌ترین بازارهای ترکیه است شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

سیگاجیک ازمیر

کلملیک Kalemlik

کلملیک واقع در منطقۀ اوزدره (Özdere) در مندرس، بهشتی زیباست که با جنگل‌های کاج و دریای آبی عمیق احاطه شده است. می‌توانید در مناطق کمپینگ کلملیک که به کمپ‌های جنگلی معروف است در میان درختان کاج قرمز و بلوط چادری برپا کنید و در هتل‌های ییلاقی تعطیلات خوشی را سپری کنید و خستگی در کنید.

علاوه‌بر خلیج کلملیک که یکی از ایستگاه‌های مهم سفرهای قایق و تورهای غواصی در دریای اژه است، می‌توانید از ساحل آرامی که آبی و سبز در آن به هم می‌رسند لذت ببرید. کلملیک مکانی بسیار ویژه در کنار دریای اژه است که می‌توانید در آن به دور از ازدحام شهر اوقات خوشی را سپری کنید. ساحل وسیع و دریای فیروزه‌ای آن با مینی‌بوسی که هر ساعت یک بار حرکت می‌کند در دسترس است و می‌توان به راحتی از ازمیر به کلملیک رسید.

کلملیک در ازمیر

پارک طبیعت کاراگل  Karagöl Tabiat Parkı

پارک طبیعی کاراگول یکی دیگر از بهشت‌های طبیعت ازمیر است و برای سفرهای طبیعت‌گردی، کمپینگ یا سافاری‌های عکاسی یکی از بهترین انتخاب‌هاست. این پارک فضای سبز وسیعی به وسعت 18 هکتار را پوشش می‌دهد. پارک طبیعی اطراف کاراگول که یک دریاچه تشکیل‌شده از رانش زمین است، با مناظر طبیعت شگفت‌انگیز در هر فصل یکی از محبوب‌ترین پارک‌های طبیعی ترکیه است.

در پارک طبیعی کاراگول، می‌توانید مسیرهای پیاده‌روی با چشم‌اندازی از کاراگول، باغ‌های روستایی، تفرجگاه‌ها و مناطق پیک‌نیک پیدا کنید و یک روز آرامش‌بخش را در میان درختان کاج قرمز و کاج اروپایی و گونه‌های گیاهی بومی و غنای حیات وحش سپری کنید. در کاراگول که از نظر تنوع ماهی بسیار غنی است، می‌توانید با قایق‌سواری در دریاچه، ماهیگیری انجام دهید یا عکس‌هایی فوق‌العاده بگیرید.

آبشار دئیرمندره  Değirmendere Şelalesi

آبشار دئیرمندره که با نام آبشار مالت هم شناخته می‌شود، در محدودۀ روستای دئیرمندره  (Değirmendere) در منطقۀ مندرس ازمیر قرار دارد. این آبشار یکی از پربازدیدترین شگفتی‌های طبیعی ازمیر است و با آب‌های سفیدی که از ارتفاع 5 متری سرازیر می‌شود، حوضچه‌های صخره‌ای خیره‌کننده و مسیرهای پیاده‌روی، مکانی ایده‌آل برای خنک شدن به خصوص در تابستان است.

دئیرمندره با اینکه آبشار بسیار کوچکی است، به خاطر زیبایی دست‌‌نخورده و چشم‌انداز شگفت‌انگیزش مشهور است. شما می‌توانید در کنار این آبشار خنک شوید و با پیک‌نیک یا کمپینگ در طبیعت اوقات خوشی را در آن سپری کنید. توجه داشته باشد که در این منطقه هیچ امکان رفاهی وجود ندارد و موارد مورد نیاز را باید همراه خودتان ببرید.

اینجیرآلتی İnciraltı İnciraltı

اینجیرآلتی به معنای زیر درخت زیتون یک شهر توریستی در منطقه بالچوای ازمیر است که چندین دهه است که یکی از مقصدهای مهم گردشگران برای سفر به ازمیر محسوب می‌شود. این شهر به خاطر گلخانه‌های پرورش گل، باغ‌های نارنگی و رستوران‌های ماهی که غذاهای دریایی تازه سرو می‌کنند، مشهور است. در این شهر می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای با قایق‌های ماهیگیری رنگارنگ در کنار ساحل ثبت کنید.

همچنین می‌توانید از موزۀ دریایی، مسیرهای پیاده‌روی در امتداد ساحل و بازارهایی که می‌توانید محصولات محلی را در آن‌ها پیدا کنید و باغ‌های روستایی دیدن کنید. می‌توانید در میان درختان کاج قدم بزنید، از جنگل بگذرید و با توقف در ساحل استراحت کنید یا در تورهای معروف مهتابی که در شب سازماندهی شده است شرکت کنید و یک شب رمانتیک را سپری کنید.

اینجیرآلتی ازمیر

اوزدره Özdere

اوزدره در منطقۀ مندرس و 70 کیلومتری مرکز ازمیر قرار دارد و به خاطر 40 کیلومتر خط ساحلی جذابش مشهور است. جمعیت اوزدره که 10000 نفر است در ماه‌های تابستان به 100000 نفر می‌رسد. این منطقه با هتل‌ها و امکانات توریستی اطراف، خط ساحل شنی معروف و بازار شبانه‌ای که در آن صدها محصول محلی پیدا می‌کنید و شهر باستانی کلوفون (Kolophon)، یکی از جذاب‌ترین شهرهای ساحلی دریای اژه است.

در اوزدره می‌توانید از معبد آپولو و معبد آرتمیس در شهر باستانی کلاروس (Klaros) دیدن کنید و از زیبایی دریا و شناختن گنجینه‌های تاریخی آن لذت ببرید. اوزدره جایی است که می‌توانید در هتل‌های اطراف اقامت کنید با در جنگل‌ها کمپ بزنید.

اوزدره در ازمیر

گومولدور Gümüldür

گومولدور یکی دیگر از شهرهای توریستی در منطقۀ مندرس ازمیر، 35 کیلومتر با فرودگاه عدنان مندرس و تنها 50 کیلومتر با مرکز ازمیر فاصله دارد. گومولدور به خاطر سواحل سبزآبی زیبایش معروف است و همچنین تنها جایی است که نارنگی‌های ساتسومای معروف در جهان در آن رشد می‌کنند.

علاوه‌بر ساحل گومولدور که می‌توانید در دریای زلال آن با منظرۀ غروب قرمز شنا کنید، در منطقۀ کمپ جنگلی با 8 هکتار فضای سبز نیز می‌توانید کمپ بزنید و در 80 هکتار فضای سبز این منطقه از شهرهای باستانی کلاروس (Klaros) و کلوفون (Kolophon) و معابد زیبای قدیمی دیدن کنید.

گومولدور در ازمیر

پارک فرهنگ ازمیر  İzmir Kültürpark

کولتورپاک ازمیر در سال 1936 به درخواست آتاتورک تأسیس شد. این پارک در فضای وسیعی به مساحت 20000 متر مربع مجموعه‌ای شامل تئاتر روباز آتاتورک، 16 سالن نمایشگاه، 4 سالن کنفرانس، مرکز هنری اسماعیل اینونو، هنر ازمیر، برج چتر نجات، تئاتر جوانان، سالن ورزشی، موزه هنر و… است.

کولتورپارک در طول سال با فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیار فعال است. این پارک با مسیرهای دویدن، مسیرهای پیاده‌روی، زمین‌های ورزشی و استخر یکی از محبوب‌ترین مناطق تفریحی ازمیر است. کولتورپارک با بیش از 8000 درخت و بیش از 200 گونۀ گیاهی و منظره‌ای شگفت‌انگیز در هر زمان با نمایشگاه‌های بین‌المللی متعدد خود مانند نمایشگاه بین‌المللی ازمیر میزبان هزاران نفر از اهالی ترکیه و گردشگران خارجی است.

پارک فرهنگ ازمیر

فوچای جدید  Yeni Foça

ینی‌فوچا در 80 کیلومتری مرکز ازمیر و 20 کیلومتری مرکز شهر فوچا واقع شده است. این منطقه به خصوص در تابستان با هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های کنار ساحل بسیار سرزنده است. گشت‌وگذار عصرانه در خیابان‌های باریک آن که مملو از عمارت‌های تاریخی یونانی و عثمانی است بسیار لذت‌بخش است. رستوران‌های ماهیگیران که در اطراف بندر نیوفوچا ردیف شده‌اند هنوز فضای یک شهر کوچک ساحلی قدیمی را تداعی می‌کنند و مردم ازمیر و گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کنند.

این شهر با کلاب‌های ساحلی با کیفیت، آسیاب‌های بادی زیبا و مسجد تاریخی فاتح سلطان مهمت ولیده، تجربۀ گشت‌وگذار خوبی را برای شما می‌سازد. پیشنهاد می‌کنیم در ینی‌فوچا از عمارت‌های عثمانی با قدمت چندصدساله که برخی از آن‌ها به مراکز هنری و هتل‌های بوتیک تبدیل شده‌اند، بازدید کنید و طعم ماهی‌های فصلی و پیش‌غذاهای دریای اژه را همراه با منظره‌ای باشکوه از غروب آفتاب در رستوران‌های کنار دریا بچشید.

فوچای جدید در ازمیر

موردوغان Mordoğan

موردوغان که در جزیرۀ اوزون در شبه‌جزیرۀ کارابورون قرار دارد، به خاطر گل‌های بنفش‌رنگی با بیش از 70 گونۀ مختلف معروف است و نامش هم به همین معناست، یعنی جایی که در آن گل‌های بنفش می‌روید. موردوغان با زیبایی‌های طبیعی، سواحل زیبا و امکانات پیشرفتۀ گردشگری یکی از مقصدهای مهم گردشگران داخلی و خارجی برای گذران تعطیلات در طبیعت است.

شما می‌توانید در ساحل آردیچ، ساحل کوچاکوم و خلیج مانال و همچنین خلیج آئی‌بالیغی در مردوغان از قایق‌سواری در دریا لذت ببرید و تعطیلات آرام‌بخشی را در هتل‌های بوتیک، خوابگاه‌ها و هتل‌های مجزا که در امتداد جادۀ ساحلی ردیف شده‌اند بگذارنید. همچنین می‌توانید زیبایی‌های تاریخی و طبیعی شبه‌جزیرۀ کارابورون را با پیاده‌روی در طبیعت و تورهای قایق که از موردوغان شروع می‌شود، کشف کنید.

موردوغان ازمیر

مرکز اسکی بوزداغ  Bozdağ Kayak Merkezi

بوزداغ با زیبایی مسحورکننده‌اش دستمایۀ افسانه‌های باستانی بوده است و بهشت روی زمین نامیده می‌شود. بوزداغ که هم از نظر ورزش‌های طبیعت‌گردی و هم از نظر گردشگری زمستانی بسیار توسعه یافته است با مرکز اسکی با ظرفیت 15000 نفر یکی از پربازدیدترین مکان‌های ازمیر در ماه‌های زمستان است. مرکز اسکی بوزداغ پیست‌های درجه یک، هتل‌های اسکی و تراس‌هایی دیدنی دارد و برای تمام گروه‌های سنی آموزش اسکی ارائه می‌دهد.

در بوزداغ می‌توانید در پاییز، بهار و تابستان با طبیعت‌گردی در میان فلات‌ها یا دریاچه‌های کوهستانی و ده‌ها فعالیت دیگر مانند کوهنوردی، صخره‌نوردی، پیاده‌روی، سافاری با جیپ و پاراگلایدر بهترین تعطیلات را بگذرانید.

مرکز اسکی بوزداغ ازمیر

روستای دلیکلی Delikli Koy

خلیج دلیکلی که به یکی از نمادهای چشمه تبدیل شده است، با مناظر باشکوهش که در طول هزاران سال توسط باد و امواج خشن شکل گرفته‌اند، یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی ازمیر است. این خلیج جذاب نزدیک به آلاچاتی (Alaçatı)  قرار دارد و نام خود را از سوراخی گرفته که به طور طبیعی در وسط یک تودۀ سنگی عظیم ایجاد شده است. این خلیج با دریایی شفاف که حتی می‌توانید ماهی‌ها را در آن ببینید، زیبایی طبیعی دست‌‌نخورده و صخره‌هایی جالب، یکی از اولین مکان‌هایی است که باید در ازمیر برای عکاسی و شنا از آن دیدن کنید.

خلیج دلیکلی با مناظری خیره‌کننده‌ که روی جلد مجلات گردشگری را زینت می‌دهد، بهترین انتخاب برای قایق‌سواری، تورهای غواصی و طبیعت‌گردی و کمپینگ است.

روستای دلیکلی ازمیر

بازار کمرالتی  Kemeraltı Çarşısı

بازار کمرالتی یکی از قدیمی‌ترین بازارهای معروف جهان است و هنوز هم بزرگ‌ترین بازار روباز در ازمیر محسوب می‌شود. این بازار در منطقۀ وسیعی از منطقه مزارلیک‌باشی (Mezarlıkbaşı) تا میدان کوناک گسترده شده و یک مرکز خرید عالی با بیش از 15000 مغازه و فروشگاه است که با پرکردن دریا بین سال‌های 1650 تا 1670 راه‌اندازی شده است.

شما می‌توانید بهترین نمونه‌های صنایع دستی سنتی ترکیه را در بازار کمرالتی تهیه کنید که صدها سال قلب تجارت در ازمیر بوده و با بازارهای سرپوشیده، مسافرخانه‌ها، ادویه‌فروشی‌ها و عتیقه‌فروشی‌ها خاطرۀ زیبایی از خرید برای شما خواهد ساخت. در این بازار حتماً به فروشندگان کتاب دست دوم سری بزنید. بازار کمرالتی در سال 2020 به فهرست موقت میراث جهانی یونسکو اضافه شد و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گشت‌وگذار و خرید عصرانه دلپذیر است.

بازار کمرالتی ازمیر

مرکز فرهنگ و هنر تورکان سایلان  Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi

مرکز فرهنگی تورکان سایلان، واقع در خیابان شهیدان قبرس (Kıbrıs Şehitleri Caddesi) در آلسانجاک به‌عنوان یکی از مکان‌هایی شناخته می‌شود که که قلب فرهنگ و هنر ازمیر در آن می‌تپد. در این مرکز فرهنگی نمایشگاه‌های نقاشی، نمایش فیلم، پانل‌ها و کارگاه‌های آموزشی بسیاری در طول سال برای کودکان، جوانان و بزرگسالان در هفت طبقۀ یک ساختمان بزرگ برگزار می‌شود.

شما می‌توانید تقویم رویدادهای مرکز فرهنگ و هنر تروکان سایلان را دنبال کنید و از برنامه‌های فرهنگی و هنری آن بهره ببرید.

مرکز فرهنگ و هنر تورکان سایلان ازمیر

مرکز هنر ازمیر  İzmir Sanat

مرکز هنر ازمیر، یکی از مراکز مهم دنیای هنر و فرهنگ ازمیر، در کول‌توپراک (Kültürpark)، درست در کنار دروازۀ 26 آگوست قرار دارد. شما می‌توانید در کارگاه‌های آموزشی در این مرکز هنری شرکت کنید. این مرکز با سالن‌های تئاتر 300 نفره، سالن‌های کنسرت و سینما، سالن 80 صندلی، سالن‌های نمایشگاه و سالن‌های تمرین رقص میزبان رویدادهای بسیاری در طول سال است. می‌توانید با بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی از تماشای چرخیدن دراویش گرفته تا نمایشگاه‌های نقاشی و اجرای تئاتر اوقات خوشی را در این مجموعه سپری کنید.

مرکز هنر ازمیر

آسانسور تاریخی ازمیر  İzmir Tarihi Asansör

آسانسور تاریخی ازمیر یکی از سازه‌های نمادین ازمیر به شمار می‌رود که آن را یک تاجر در سال 1907 ساخته است. این آسانسور با ارتفاع 58 متری خود بلافاصله نظر شما را جلب خواهد کرد. آسانسور تاریخی ازمیر که بین خیابان میثات پاشا و خیابان شهید نیهاتبی قرار دارد به خاطر چشم‌اندازهای پانورامای ازمیر معروف است و 155 پله دارد. در طبقۀ بالای آسانسور، یک کافه تریا و یک تراس تماشا وجود دارد که می‌توانید در آنجا چای بنوشید و عکس‌های فوق‌العادۀ پانوراما از ازمیر بگیرید. معماری سنگی کلاسیک این آسانسور یکی از جذابیت‌های آن است.

آسانسور تاریخی ازمیر

باسمانه  Basmane

باسمانه در منطقۀ کوناک یکی از دیدنی‌های تاریخی ازمیر و معروف به ایستگاه قطار باسمانه در سال 1866 افتتاح شد. در مسجدچوراک‌کاپی و کلیسای سنت ووکولوس که در باسمانه قرار دارند، نمایشگاه‌های بین‌المللی ازمیر برگزار می‌شود. خانه‌های عثمانی و یهودی با قدمت چندصدساله که بعضی از آن‌ها امروزه به‌عنوان گالری هنری و هتل بازسازی شده‌اند، از دیدنی‌های این منطقه هستند. در میدان باسمانه با خیابان‌ها و پیاده‌روهای مملو از هتل‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌های باکیفیت که در هر ساعت از روز پرجنب‌وجوش‌ است، لحظات خوشی را تجربه خواهید کرد.

باسمانه در ازمیر

برج ساعت ازمیر  İzmir Saat Kulesi

برج ساعت ازمیر، معروف‌ترین بنای دیدنی ازمیر، در سال 1901 توسط سلطان دوم عثمانی ساخته شد. این بنا شاهکاری است که برای جشن بیست و پنجمین سالگرد به سلطنت رسیدن عبدالحمیت ساخته شده است. برج ساعت ۴ طبقه با ارتفاع ۲۵ متر در ورودی بازار کمرالتی و در کنار مسجد کوناک‌یالی قرار دارد و با معماری اصیلش آن را از دیگر برج‌های ساعت عثمانی متمایز می‌کند.

برج ساعت ازمیر که توسط یک معمار مشهور فرانسوی طراحی شده است، با سنگ‌های تراش‌خورده و نقش‌برجسته‌های سنگی چشمگیر تزئین شده است. چهار فواره در اطراف برج ساعت و ستون‌های نماد شمال آفریقا از دیدنی‌های این برج هستند. برج ساعت ازمیر که 81  متر مربع عرض دارد و امضای عبدالحمید به صورت نقش برجسته در آن وجود دارد، یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های ازمیر است که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند و مکانی ایده‌آل برای عکاسی است.

برج ساعت ازمیر

پارک بزرگ بورونوا Bornova Büyükpark

پارک بورونوا که در مرزهای منطقۀ بورونوا واقع شده است، یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های شهری در ترکیه است که در سال 1134 راه‌اندازی شد. کافه‌ها، مرکز جوانان، زمین‌های ورزشی، استخرهای زینتی، مسیرهای پیاده‌روی و زمین‌های بازی بزرگ برای کودکان در هر سنی در در این پارک وجود دارد و به خاطر تئاتر روباز که در آن فعالیت‌های تابستانی بسیاری برگزار می‌شود، مشهور است. در این پارک می‌توانید از امکاناتی شامل مرکز فرهنگی و تالار عروسی استفاده کنید و به همراه فرزندانتان ساعت‌های خوشی را در آن بگذرانید.

پارک بزرگ بورونوا در ازمیر

قلعۀ کدیفه  Kadifekale

یکی دیگر از بناهای تاریخی چشمگیر در مرکز ازمیر، قلعۀ کدیفه یا کدیفه‌کاله است که روی تپه‌ای در ارتفاع 186 متری قرار دارد و قدمت آن هزاران سال است و به قبل از میلاد می‌رسد. به نظر می‌رسد این قلعه پس از مرگ اسکندر مقدونی در 3000 سال قبل از میلاد ساخته شده و محل زندگی تمدن‌های بسیاری بوده است.

قلعۀ چشمگیر با معماری سنگ و آجر که در دورۀ عثمانی قرن پانزدهم اصلاح شد و گسترش یافت، یکی از مکان‌هایی است که علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ را به خود جلب می‌کند. این بنا با دیوارهای 20 تا 35 متری، آب‌انبارهای عظیم 750 مترمربعی، کلیسا و صومعه یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های توریستی ازمیر است. در کدیفه‌کاله مکانی مشرف به ازمیر وجود دارد که در آن می‌توانید عکس‌های بسیار زیبایی ثبت کنید.

قلعۀ کدیفه ازمیر

ساحل ایلیجا  Ilıca Plajı

در ساحل ایلیجا که به‌عنوان یکی از زیباترین سواحل ترکیه تنها 5 کیلومتر با مرکز چشمه فاصله دارد و نام خود را از دریای گرم خود گرفته است، آب‌های چشمه‌های شفابخش در هم می‌آمیزند. ساحل ایلیجا با آب‌های تمیزی که حتی در ماه‌های بهار و پاییز گرم می‌مانند، تجربۀ شنای دلپذیری را برای شما می‌سازد و به خاطر آب‌های شفابخش از قدیم مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

ساحل ایلیجا با ساحل شنی خوب، هتل‌های بوتیک، رستوران‌ها و کافه‌ها و همچنین دریای تمیز و شفابخش بسیار محبوب است. آب این ساحل برای انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های روماتیسمی و مشکلات پوستی مفید است. ایلیجا جایی است که می‌توانید برای لذت بردن از دریا در تمام فصول در آن زمان بگذرانید و لذت ببرید. در اطراف ساحل ایلیجا که تنها 85 کیلومتر با ازمیر فاصله دارد، می‌توانید هتل‌هایی با هر قیمتی پیدا کنید و تعطیلات خوشی را بگذرانید.

ساحل ایلیجا در ازمیر

محل برگزاری رویداد  Ooze Venue

اوزه ونو یکی از محبوب‌ترین مکان‌های رویداد در ازمیر است که در سال 2006 افتتاح شد و امروزه در خیابان کاظم کارابکیر (Kazım Karabekir) در منطقۀ برونوا قرار دارد. این محل برگزاری رویداد در هر فصل سال میزبان بسیاری از رویدادهای سرگرم‌کننده برای اهالی ازمیر و گردشگران داخلی و خارجی است؛ از کنسرت‌های نوازندگان و خوانندگان مشهور ترکیه و جهان گرفته تا مهمانی‌های خصوصی و اجرای رقص و برنامه‌های مفرح آخر هفته. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر به ازمیر، تقویم رویدادهای اوزه ونو را تهیه کنید و از برنامه‌های عالی آن استفاده کنید. این مکان یکی از محبوب‌ترین مکان‌های زندگی شبانه و تفریحی ازمیر است که با سیستم‌های نوری پیشرفته و امکانات به‌روز خدمات جذابی را به مهمانان خود ارائه می‌هد.

بدون شک جاهای دیدنی ازمیر به همین‌جا ختم نمی‌شوند. ازمیر مملو از منظره‌های زیبا و فرصت تفریحات گوناگون است و برای دیدن آن هرچقدر زمان بگذارید حوصله‌تان سر نخواهد رفت. ساحل‌ها، خانه‌های قدیمی، خیابان‌های سنگ‌فرش تزئین‌شده با گل‌ها و شکوفه‌های رنگارنگ… گوشه‌ای از زیبایی‌های ازمیر هستند.

ما در ایریت‌مگ در تلاشیم شما را به همه جای کشور ترکیه ببریم و دیدنی‌های این کشور چهارفصل را به شما معرفی کنیم. با گشت‌وگذار در ایریت‌مگ می‌توانید قبل از سفر و مهاجرت به ترکیه اطلاعات کاملی دربارۀ این کشور داشته باشید و تصمیم‌های درست‌تری برای اقامت یا سفر بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینۀ خدمات مهاجرتی و توریستی با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل سفر و مهاجرت در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا