مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

هر آنچه باید در مورد شرایط اقامت کوتاه‌مدت ترکیه بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
ترکیه بنا به دلایل اقتصادی و سیاسی تا حد امکان شرایط ورود خارجی‌ها به این کشور را تسهیل کرده است و از حضور خارجی‌ها به‌عنوان توریست، مهاجر، سرمایه‌گذار و حتی پناهنده استقبال می‌کند.

اگر روزی تصمیم بگیرید زندگی در خارج از ایران را تجربه کنید، احتمالاً برای درک بهتر سبک زندگی در کشورهای دیگر، فرهنگ، امکانات، مزایا و معایب هرکدام، تحقیقات زیادی انجام می‌دهید. مثلاً در گوگل به دنبال اطلاعات جامعی از شرایط هر کشور می‌گردید و یا از آشنایانی که در خارج از کشور دارید، دربارۀ تجربیاتی که داشته‌اند، پرس‌وجو می‌کنید.  

اگر کشور خاصی مورد هدف شما و امکان ویژه‌ای در جایی برایتان فراهم نیست، طبیعی است که به راحت‌ترین مسیر و مکان مهاجرت فکر کنید.

چرا ترکیه مقصد مناسبی برای مهاجرت شما است؟

یکی از اولین گزینه‌های مهاجرت و گرفتن اقامت برای اکثر ایرانیان، کشور ترکیه است. این ترجیح و انتخاب دلایل متعددی دارد. بعضی از این دلایل به موقعیت جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی ترکیه برمی‌گردد و برخی دیگر به توان مالی و میزان بودجۀ افراد برای مهاجرت‌.

اما یکی از دلایل انتخاب ترکیه به‌عنوان محل مهاجرت موقت یا دائمی تنوع روش‌های دریافت اقامت این کشور است. ترکیه بنا به دلایل اقتصادی و سیاسی تا حد امکان شرایط ورود خارجی‌ها به این کشور را تسهیل کرده است و از حضور خارجی‌ها به‌عنوان توریست، مهاجر، سرمایه‌گذار و حتی پناهنده استقبال می‌کند.

بنابراین کشور ترکیه با شرایط متنوع و هزینه‌های مناسبی که نسبت به دیگر کشورها برای زندگی دارد، از هر نظر گزینۀ مناسبی هم برای مهاجرت و اقامت دائمی و هم برای اقامت کوتاه‌مدت است. 

مهاجرت به ترکیه

اخذ اقامت ترکیه چند نوع است؟

در تاریخ 23 بهمن 1342 هجری شمسی، پیمانی بین رهبران وقت ایران و ترکیه، رضا شاه پهلوی و مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه، به مدت صد سال  امضا شد.

بر اساس این پیمان، شهروندان ایرانی و ترک می‌توانند بدون دریافت ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند و به مدت 90 روز در آنجا بمانند. همین مسافرت آسان به کشور ترکیه سبب شد این کشور همیشه یکی از مقصدهای مهم مهاجرت و دریافت اقامت برای ایرانیان باشد.

ایرانیانی که بخواهند بیشتر از  90 روز در ترکیه بمانند باید برای دریافت یکی از انواع اقامت ترکیه اقدام کنند. اقامت ترکیه را می‎‌توانید به دو صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت دریافت کنید. تفاوت این دو نوع اقامت همانطور که از نام‌های آن‌ها پیداست، در مدت‌زمانی است که کشور ترکیه به یک خارجی اجازۀ حضور و زندگی در خاک ترکیه را می‌دهد.

این دو نوع اقامت شرایط و قوانین متفاوت و جزئیات فراوانی دارند. در این نوشته تلاش می‌کنیم اطلاعاتی دربارۀ انواع اقامت‌ کوتاه‌مدت در ترکیه به شما ارائه کنیم.

اقامت ترکیه

شرایط اخذ اقامت کوتاه‌مدت ترکیه چیست؟

اقامت کوتاه‌مدت ترکیه به مدت یک یا دوسال به کسانی داده می‌شود که شرایط لازم برای دریافت این نوع اقامت را داشته باشند. اما منظور از این شرایط چیست؟

بهتر است به این نکته توجه داشته باشیم که دریافت اقامت کوتاه‌مدت موجب دریافت شهروندی ترکیه نمی‌شود. اقامت کوتاه‌مدت ترکیه در صورت رعایت قوانین از طرف مهاجران و تغییر نکردن قوانین اقامت از سوی دولت ترکیه قابل تمدید است.

اقامت ترکیه از طریق اجارۀ ملک چه شرایطی دارد؟

یکی از شناخته‌شده‌ترین و آسان‌ترین راه‌های دریافت اقامت یک ساله یا دوسالۀ ترکیه، دریافت اقامت با قرارداد اجارۀ خانه است. شما در ابتدای ورود به ترکیه یا بعد از نود روز اقامت، بدون ویزا می‌توانید با اجاره کردن خانه و ارائۀ قرارداد به همراه مدارک دیگری که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید.
برای دریافت این نوع اقامت به پرینت فرم راندوو، اجاره‌نامۀ نوترشده (محضری)، ‌بیمۀ سلامت، کد مالیاتی و چهار قطعه عکس بیومتریک نیاز دارید. با ارائۀ‌ این مدارک می‌توانید برای اقامت یک‌ساله یا دوسالۀ ترکیه اقدام کنید.  

معرفی ۱۰ محلۀ برتر در آنتالیا+ قیمت خرید ملک

آنتالیا در یک نوار بلند ساحلی قرار دارد که از هر جای آن دسترسی به دریا امکان‌پذیر است. رعایت اصول شهرسازی و توجه ویژۀ شهرداری به زیباسازی شهر باعث شده است خرید خانه برای زندگی و سرمایه‌گذاری و حتی اجارۀ آن در تمام مناطق آنتالیا بسیار مورد توجه قرار گیرد.

 اقامت با هدف تحقیق و پژوهش علمی

کسانی که با هدف تحقیق و پژوهش‌های علمی به ترکیه می‌آیند، باید مجوزی از نهاد و سازمان مربوطه در ایران مانند وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت نیرو، مراکز علمی، پژوهشی، دانشگاهی و… داشته باشند و یا اینکه اظهارنامه‌ای برای انجام تحقیق به دولت ترکیه ارائه کنند. با ارائۀ ‌این مدارک تا پایان مدت تعیین‌شده برای انجام پروسۀ تحقیقاتی می‌توانند در ترکیه اقامت کنند.

اقامت با هدف راه‌اندازی کسب‌وکار و ارتباط تجاری

کسانی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار و ارتباط تجاری با ترکیه را دارند می‌توانند تحت شرایطی اقامت این کشور را دریافت کنند. این افراد اگر بخواهند بیشتر از سه ماه در ترکیه بمانند باید از طرف شرکت یا سازمانی که می‌خواهند در ترکیه با آن ارتباط تجاری داشته باشند، دعوت‌نامه داشته باشند. به عبارتی باید از طرف شرکت مستقر در ترکیه درخواستی مبنی بر این ارتباط تجاری وجود داشته باشد. 

اقامت ترکیه از طریق فعالیت‌های تجاری

اقامت با اهداف فعالیت‌های آموزشی و دانشجویی  

این نوع اقامت شامل حال افرادی می‌شود که در قالب دانشجو یا نیروی آموزش ضمن خدمت، برای یادگیری زبان ترکی و از این قبیل به ترکیه می‌آیند و می‌خواهند برای مدت بیشتر از سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند.

برای افراد خارجی که می‌خواهند در دوره‌های ضمن خدمت در ترکیه شرکت کنند، این نوع اقامت با ارائۀ مدارک لازم از طرف سازمان آموزش‌دهنده مبنی بر مکان، محتوا و مدت‌زمان آموزش امکان‌پذیر است.

همچنین افرادی که در قالب برنامه‌های علمی و تفاهم‌نامه‌های تبادل دانشجو به ترکیه می‌آیند، فقط در مدت زمان تعیین‌شده برای آموزش می‌توانند در این کشور بمانند. این موضوع برای دانشجویانی که در قالب برنامۀ تبادل دانشجو (اراسموس، مولانا، فارابی و…) آمده‌اند صادق است.

کسانی که می‌خواهند در دوره‌های آموزش زبان ترکی مانند دورۀ تومر شرکت کنند، می‌توانند با ثبت‌نام در مراکز معتبر این نوع اقامت را دریافت کرده و تا دوبار آن را تمدید کنند. توجه داشته باشید اگر مدت دورۀ آموزش از یک سال کمتر باشد اجازۀ اقامت بیشتر از یک سال داده نمی‌شود.

تحصیل در آنتالیا

اقامت با اهداف پزشکی و درمانی  

 ترکیه یکی از مراکز مهم توریسم سلامت است و افراد از کشورهای مختلف برای اقدامات درمانی به ترکیه می‌آیند.  

اگر بیماری فردی که برای طی دورۀ درمان به ترکیه آمده است تهدیدی برای سلامت عمومی جامعه نباشد، او می‌تواند به‌مدت طول دورۀ درمان اقامت ترکیه را دریافت کند.  

متقاضی دریافت این نوع اقامت باید از بیمارستان‌های دولتی یا خصوصی برگۀ پذیرش داشته باشد؛ همچنین باید مدارکی ارائه کند که نشان بدهد توانایی مالی پرداخت همۀ هزینه‌های درمان خود را دارد و یا اینکه هزینه‌های درمان او از طرف دولت یا نهاد خاصی پرداخت می‌شود. 

برای این نوع اقامت به بیمه بهداشت و درمان نیاز نیست و اجازۀ اقامت با توجه به طول درمان مشخص می‌شود.  

گذشته از این موارد، شرایط دیگری هم برای دریافت اقامت کوتاه‌مدت وجود دارد، مانند:‌ 

  • اقامت برای کسانی که به تصمیم مقامات قضایی مجبورند در ترکیه بمانند. طول دورۀ این نوع اقامت با توجه به مدت زمان تعیین‌شده از سوی مقامات مربوطه تعیین می‌شود. 
  • اقامت برای افراد خارجی که برای شهروندی جمهوری ترک قبرس شمالی درخواست اجازۀ اقامت داده‌اند. دولت ترکیه برای این افراد حداکثر پنج سال اجازۀ اقامت صادر می‌کند. 

هر یک از روش‌های دریافت اقامت کوتاه‌مدت در ترکیه پیچیدگی‌ها و ظرایف قانونی خاص خود را دارند. برای طی‌کردن مراحل دریافت اقامت و جلوگیری از اتلاف هزینه و وقت به منبع اطلاعاتی قوی و مشاوران باتجربه‌ای نیاز دارید که شما را یاری کنند. 

تیم مشاوران اقامت ایریت‌گروپ در شهر آنتالیا آماده است تا در این زمینه در کنار شما باشد. ایریت‌گروپ به شما کمک می‌کند بهترین روش‌ اقامت به ترکیه را انتخاب کنید و از لحظۀ تصمیم برای مهاجرت به ترکیه تا انجام تمام مراحل قانونی و اداری در کنار شماست. برای دریافت مشاوره و گفت‌وگو با کارشناسان ایریت‌گروپ اینجا را کلیک کنید.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا