مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

همه‌چیز درباره موزه سلجوق و شهر باستانی افه‌سوس در ازمیر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
زمان مطالعه: 9 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
ازمیر یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است. این شهر که با قدمتی دیرینه، فضایی شبیه به اروپای مدیترانه‌ای دارد، در سالیان دراز میزبان مذاهب و فرهنگ‌های مختلف از جمله ایرانیان، یونانیان، آشوری‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها و عثمانی‌ها بوده است. در موزۀ سلجوق ازمیر و شهر باستانی افه‌سوس آثار بی‌نظیری از تاریخ این شهر را می‌توانید ببینید.

ازمیر یکی از زیباترین شهرهای ترکیه واقع در سواحل دریای اژۀ مرکزی است. این شهر با جمعیتی حدود 4 میلیون نفر، سومین شهر و دومین بندر بزرگ ترکیه بعد از استانبول محسوب می‌شود.

تقریباً نیمی از جمعیت ازمیر زیر 30 سال هستند و این ترکیب جمعیت، آن را به شهری زنده و جذاب تبدیل کرده است. ده‌ها هزار دانشجو، محقق، هنرمند و تاجر در این شهر زندگی کرده و به آنجا رفت‌وآمد می‌کنند.

ازمیر که قدمتی دیرینه دارد، امروز یک مرکز تجاری مدرن با بلوارهای عریض است که ساختمان‌های شیشه‌ای، مراکز خرید مدرن با سقف‌های سنتی و کاشی‌کاری‌های قرمز، بازاری مربوط به قرن هجدهم و مساجد و کلیساهای قدیمی در آن قرار دارد. ازمیر امروز بیش از آن که شبیه به ترکیۀ سنتی باشد، فضایی شبیه به اروپای مدیترانه‌ای دارد.

دلیل این همه زیبایی و محبوبیت ازمیر، جذابیت‌های فراوان آن از نظر آب‌وهوا، موقعیت تجاری و پویایی از نظر اقتصادی و اجتماعی است. این شهر در سالیان دراز میزبان مذاهب و فرهنگ‌های مختلف از جمله ایرانیان، یونانیان باستان، آشوری‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها و عثمانی‌ها بوده است.

موزۀ سلجوق و شهر باستانی افه‌سوس

همان‌طور که گفتیم ازمیر شهری تاریخی و با زیبایی‌های منحصربه‌فرد است که امروزه مقصد بسیاری از مهاجران و توریست‌هایی از سراسر دنیا به حساب ‌می‌آید. بازدید از آثار باستانی ازمیر، امکان آشنایی با پیشینۀ این شهر را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند. در ادامه به معرفی و بررسی موزۀ سلجوق و شهر باستانی افه‌سوس به‌عنوان مهم‌ترین نمادهای تاریخ ازمیر خواهیم پرداخت.

اهمیت تاریخی ازمیر

ازمیر آثار و ویرانه‌هایی از شهر باستانی رومی به نام افه‌سوس را در دل خود دارد که بازتابی از دوران طلایی امپراتوری روم و یکی از وسیع‌ترین و عظیم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه است.

ویرانه‌‎های باشکوهی مانند معبد آرتمیس، کتابخانۀ سلسوس و آمفی‌تئاتر بزرگ آن یادآور شکوه تمدن‌های قدیمی زیسته در این شهر هستند. شهر باستانی افه‌سوس در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

ازمیر شهری با آثار تاریخی و باستانی در ترکیه

شهر باستانی افه‌سوس

شهر افه‌سوس با تمدنی ۶ هزار ساله، از بزرگ‌ترین ویرانه‌های به‌‎جای مانده از تمدن یونانیان مدیترانۀ شرقی است که غار معروف اصحاب کهف نیز در اطراف آن قرار دارد.

قدمت این شهر باستانی به قرن ۱۱ قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. افه‌سوس چهارمین شهر بزرگ امپراتوری روم و اصلی‌ترین مرکز بازرگانی منطقۀ مدیترانه بوده است. با کشف شدن اسناد مربوط به مسیحیان، این منطقه تبدیل به یکی از  باارزش‌ترین ویرانه‌های تاریخی ترکیه شد که هر سال تعداد قابل‌توجهی گردشگر مسیحی را به خود جذب می‌کند.

ویرانه‌های شهر افه‌سوس از زمان حملۀ گوت‌ها باقی مانده است. حمله‌ای که باعث شد پس از آن این شهر نتواند به عظمت گذشتۀ خود را برگردد. در قرن‌های 6 و 7 نیز زلزله‌های بزرگی در این منطقه اتفاق افتاد که بیشتر سبب ویرانی آن شد. بعدها در قرن چهاردهم و در زمان فرمانروایی سلجوقیان، ازمیر دوباره رونق گرفت؛ اما آخرین حاکمان این شهر از دولت عثمانی بودند و شهر در اواخر قرن پانزدهم به متروکه‌ای تبدیل شد.

موزۀ افه‌سوس

موزۀ افه‌سوس با آثار تاریخی مهمی از دوران میسنی، باستانی، کلاسیک، هلنیستی، رومی، بیزانسی، سلجوقی و عثمانی یکی از مهم‌ترین موزه‌های ترکیه است. در این مجموعه، آثار باستانی به‌ترتیب مکان کشف‌ چیده‌ شده‌اند. مصنوعات خانه، سکه و گنج، مصنوعات قبر، معبد آرتمیس و آثار مختلف معماری و مجسمه‌سازی هماهنگ با دکوراسیون داخلی موزه و در باغ‌های داخلی و میانی آن به نمایش گذاشته شده‌اند.

دو مجسمۀ بزرگ آرتمیس، سر اروس، اروس با دلفین و سر سقراط از آثار شناخته‌شدۀ جهانی در این موزه هستند. حدود 64000 اثر در مجموعه‌های موزۀ افه‌سوس وجود دارد.

این تعداد اثر باستانی از آثار کشف‌شده در کاوش‌های باستان‌شناسی است که هر ساله در این منطقه انجام می‌شوند. در طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌های جدید برای این مجموعه، با توجه به یافته‌های جدید موزه‌شناسی معاصر، اشیای به‌دست‌آمده در تالارها با اهداف مطالعاتی دقیق‌تری چیده می‌شوند.

به این ترتیب نمایش این اشیا در کنار هم می‌تواند دید دقیق‌تری نسبت به تاریخ و زندگی اجتماعی مردمان پیشین به بازدیدکنندگان و محققان بدهد. در این موزه اشیای ارزشمند بسیاری نگهداری می‌شوند که ابزار پزشکی و آرایشی، جواهرات، وزنه‌ها، ابزار روشنایی و موسیقی و سرگرمی و بافندگی، مجسمه‌های مورد استفاده در آیین و تزئینات خانه، مجسمه‌های امپراتوران و خدایان، مجسمه‌های نیم‌تنه، مبلمان و اشیای مورد نیاز افراد در هر سنی در زندگی روزمره از جملۀ آن‌ها هستند.

در قسمتی از این موزه اتاقی به نام «اتاق سقراط» با مانکن‌ها و دکورهایی متشکل از نقاشی‌های دیواری، موزاییک‌ها و مبلمان‌ زیبا وجود دارد.

موزۀ بزرگ افه‌سوس در شهر ازمیر

کتابخانۀ سلسوس Ayasuluk

در خیابان پشتی موزۀ افه‌سوس کتابخانۀ سلسوس یا ایاسولوک، بزرگ‌ترین کتابخانۀ دوران باستان قرار دارد. در این کتابخانه ۱۲ هزار کتیبه و طومار نگهداری می‌شوند. این کتابخانه در سال ۱۱۷ بعد از میلاد به افتخار سناتور روم، سلسوس ساخته شده است.

باستان‌شناسان در سال ۱۹۷۰ این بنا را مرمت کردند، اما امروزه بعد از آتش‌سوزی و زلزلۀ معروف ازمیر، تنها نما و ستون‌هایی از آن باقی مانده است. ساختمان قدیمی موجود در این مجموعه، این روزها به‌عنوان کتابخانۀ کوچکی برای استفادۀ عموم فعالیت می‌کند.

کتابخانۀ سلسوس در ازمیر

موزۀ افراد کم‌بینا

یکی از فضاهای باستانی در آگورا در قسمت پایین افه‌سوس، پس از بازسازی به موزه‌ای برای افراد کم‌بینا تبدیل شده است. این موزه منابع اصلی و کپی آن‌ها را شامل می‌شود. برای مشاهده برترین موزه های شهر دیدنی آنتالیا به صفحه موزه های آنتالیا مراجعه کنید.

خانه‌های قدیمی کاسکادی

خانه‌های مسکونی کاسکادی با نقاشی‌های روی دیوارهایشان بازماندۀ خانه‌های ثروتمندان این شهر هستند. این بخش با تلاش باستان‌شناسانی به نمایش گذاشته شده که تکه‌های شکستۀ موزائیک‌ها و کاشی‌‎ها را با ظرافت به یکدیگر چسبانده‌اند.

دروازه و معبد هادریان

روبه‌روی خانه‌های قدیمی معبدی با ستون‌ها و طاق زیبا وجود دارد که در زمان امپراتوری روم باستان، به افتخار یکی از معروف‌‎ترین امپراتورهای روم یعنی هادریانوس ساخته شده بوده است. باستان‌شناسان بخش زیادی از این معبد کوچک را مرمت کرده‌اند.

دروازۀ هادریا در شهر باستانی افه‌سوس ازمیر

آمفی‌تئاترهای افه‌سوس

آمفی‌تئاتر ۱۵۰۰ نفری اودئون و آمفی‌تئاتر بزرگ افه‌سوس با ظرفیت ۲۵ هزار تماشاچی از باشکوه‌ترین آثار این مجموعه هستند. در این بخش از افه‌سوس روی سکوهایی می‌نشینید که زمانی مردم برای تماشای نبرد گلادیاتورها بر روی آن‌ها می‌نشستند.

خیابان کورتس

قدمت خیابان مرمری کورتس با مجسمه‌ها، مغازه‌ها و ردیفی از ستون‌ها به قرن دوم قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. در دوران باستان این خیابان محل برگزاری مراسم بزرگداشت آرتمیس الهۀ یونانی بوده است.

معبد دومیتیان

معبد دومیتیان اولین معبدی است که در شهر افه‌سوس ساخته شده و نامش را از امپراتور آن دوران گرفته است. این بنا زمانی بلندترین معبد شهر بوده است.

معبد دومیتیان در شهر باستانی افه‌سوس در ازمیر

آرکادین

آرکادین جادۀ مرمرینی است که آمفی‌تئاتر و لنگرگاه سابق را به هم وصل می‌کند و در عصرِ هلنیستی ساخته شده است. خیابان آرکادین به طول۵۳۰ متر، امروزه به پاتوق عکاسان برای ثبت غروب آفتاب تبدیل شده است.

معبد آرتمیس

معبد آرتمیس از عجایب هفتگانه و از کهن‌ترین معابد جهان، حدود ۵۵۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. امروزه در شهر افه‌سوس بعد از آتش‌سوزی‌، زلزله و گذشت زمان تنها ویرانه‌هایی از این معبد باقی مانده است.

قدمت این بنا به قرن 8 الی 10 برمی‌گردد. این معبد زیبا سه بار به‌طور کامل تخریب شده، اما هربار با شکوه و عظمت خاصی دوباره بازسازی شده است. مورخان بر این باورند که در منطقۀ افه‌سوس قبیله‌ای به نام آمازون زندگی می‌کردند که تمام افراد آن زن بودند و معبد آرتمیس را بنا نهادند تا ایزدبانوی آرتمیس را عبادت کنند.

طراحی این بنا تلفیقی از معماری شرقی و یونان باستان است و از سنگ مرمر سفیدرنگ ساخته شده است. معبد آرتمیس از اولین بناهای ساخته‌شده از مرمر در طول تاریخ به شمار می‌آید.

در اطراف این بنا راه‌پله‌های زیبایی وجود دارد که به معبد اصلی می‌رسند. در نمای معبد آرتمیس مجسمه‌های بسیار زیبایی تعبیه شده و در انتهای معبد، تندیسی از آرتمیس قرار دارد. دیوارهای فضای داخلی معبد به نقاشی‌هایی چشم‌نواز مزین است که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. در برخی از ستون‌های معبد طلا‌کاری‌ها و نقره‌کاری‌های زیبایی به چشم میخورند. معبد شکوهمند آرتمیس 127 ستون داشته است که ساخت هر یک از آن‌ها دقت و زمان زیادی برده است.

کلیسای مریم مقدس

این بنا بعد از اعلام مسیحیت به‌عنوان دین رسمی مردم روم، تبدیل به کلیسا شد و قبل از آن یک مرکز آموزشی در شهر باستانی افه‌سوس بود. تعمیدگاه این بنای ۲۶۰ متری بهتر از هر تعمیدگاه تاریخی دیگری در آسیای صغیر حفظ شده است.

میدان آگورا و جادۀ مرمرین

روبروی آمفی‌تئاتر اودئون میدانی وجود دارد که در واقع محل تجمع مردم شهر بوده است. میدان آگورا در کنار معبد ایزیس یا آگوستوس قرار گرفته است. از آمفی‌تئاتر بزرگ به سمت کتابخانه جاده‌های مفروش از سنگ مرمر وجود دارد که به‌عنوان راه مقدس شناخته می‌شده است.

باستان‌شناسان بر این باورند که آثار کشف‌شده در شهر افه‌سوس  فقط ۱۵ درصد از کل وسعت شهر باستانی اصلی را نشان می‌دهند. از جاذبه‌های دیگر این شهر تاریخی می‌‎توان به دروازۀ میترداتس، حمام‌های اسکولاستیکا‌،‌ دروازۀ هرکول، پریتانیون یا اتاق انجمن، دروازۀ مگنیسیان و آبنمای تراجان اشاره کرد.

در مجاورت باغ مرکزی موزه، آثار و بقایای زندگی تجاری در شهرهای قدیمی ترکیه و انواع صنایع دستی که در شرف از بین‌ رفتن هستند، به نمایش گذاشته شده است. در این بخش می‌توانید روند رشد ابزارهای آسیاب غلات (آسیاب) و ادوات محلی کشاورزی را ببینید.

میدان آگورا و جادۀ مرمرین در ازمیر

همان‌طور که گفتیم، شهر باستانی و موزۀ افه‌سوس یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی کشور ترکیه است که در نزدیکی ازمیر قرار دارد. از آنجا که ازمیر یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است، فرصت سفر به این شهر و بازدید از این اثر تاریخی عظیم را بهتر است که از دست ندهید. زیبایی‌های ازمیر تنها مربوط به آثار باستانی آن نمی‌شود. این شهر همیشه یکی از بهترین انتخاب‌های مهاجران برای زندگی بوده است.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا