مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

مروری کوتاه بر تاریخ ترکیه، کشوری با قدمت هزاران ساله

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
آیا تا‌به‌حال در مورد تاریخ و پیشینۀ کشور ترکیه اطلاعاتی به گوش‌تان خورده است؟ ترکیه، با گذراندن 4 دورۀ تاریخی اصلی، کشوری با قدمتی چندین هزار ساله است که روزهای خوش و ناخوش زیادی را از سر گذرانده است.

شما بارها نام ترکیه را شنیده‌اید، شاید بارها به آنجا سفر کرده‌اید یا ممکن است به فکر یک سفر توریستی برای اولین‌بار به ترکیه هستید. شاید قصد دارید به آنجا مهاجرت کنید و یا شاید هم در حال حاضر ساکن کشور ترکیه هستید؛ ولی تا‌به‌حال درباره پیشینۀ تاریخی آن اطلاعاتی به گوش‌تان نخورده است. در اینجا از تاریخ ترکیه برای شما می‌گوییم تا شناخت بیشتری نسبت به کشوری با قدمت هزاران ساله به دست بیاورید.

 

تاریخ و پیشینه کشور ترکیه

چه به ترکیه سفر کرده و یا در آنجا زندگی کرده باشید و چه نه، حتماً ‌اسم آتاتورک را در جایی دیده‌، خوانده یا شنیده‌اید. آیا تابه‌حال این سؤال برایتان پیش آمده است که ترکیه در طول سالیان چه تغییراتی داشته و چه ماجراهایی از سر گذرانده است؟ یا به‌عنوان مثال آتاتورک چه نقشی در تاریخ ترکیه داشته است؟

تاریخ کشور ترکیه به‌طور کلی به چهار قسمت تقسیم می‌شود:

  • دوران باستان
  • امپراتوری بیزانس
  • حکومت عثمانی
  • جمهوری ترکیه  
در ادامه به بررسی این دوران‌های تاریخی می‌پردازیم.
تاریخ کشور ترکیه به 4 دوران مختلف تقسیم می‌شود.

ترکیه در دوران بیزانس

پس از سلوکیان سرزمین ترکیه به دست رومیان افتاد. در سال 395 میلادی، شهر بیزانتیوم یا کنستانتین که امروزه آن را با نام استانبول می‌شناسیم، به‌عنوان پایتخت امپراطوری بیزانس انتخاب شد.

به دلیل وسعت زیاد مناطق تحت تسلط رومیان، آن‌ها نتوانستند به حکمرانی خود به‌طور کامل ادامه بدهند و این منطقه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. بخش شرقی آن به دست سلجوقیان افتاد و نیمۀ غربی در دست امپراتوری بیزانس باقی ماند.

آثار به جای مانده از دوران بیزانس در تاریخ ترکیه
قلعه آلانیا از آثار باقیمانده از دوران بیزانس

شروع امپراتوری عثمانی در تاریخ ترکیه

تقسیم شدن ترکیه به دو بخش شرقی و غربی و افتادن قسمت شرقی آن به دست عثمانی‌ها، باعث گسترش دین اسلام و همچنین زبان ترکی در این منطقه شد. به همین دلیل قبیله‌های ترکمن و مسلمان بسیاری از شرق ایران به این منطقه مهاجرت کردند.

این قبیله‌ها دولت‌های کوچک محلی را تشکیل دادند. محل سکونت یکی از این قبیله‌ها به نام قایی، در نزدیکی آنقره یعنی آنکارای کنونی بود. رهبر قبیلۀ قایی به نام عثمان، پایۀ حکومت عثمانی را در سال 678 هجری خورشیدی (1300 میلادی) گذاشت و تا 150 سال بعد قسمت عمدۀ منطقۀ آناتولی را به تصرف خود درآورد.

سلطان محمد فاتح در سال 1453 میلادی توانست به امپراتوری بیزانس یا روم شرقی پایان بدهد. این فتح که یکی از نقطه‌عطف‌های درخشان تاریخ ترکیه محسوب می‌شود، در واقع نقطۀ آغاز قرن‌های جدید در اروپاست. پس از این پیروزی بود که قسطنطنیه به استانبول تغییر نام داد.

سلطان سلیم در اوایل قرن نهم هجری توانست حکومت عثمانی را به امپراتوری عثمانی تبدیل کند. او مصر،‌ شام،‌ غرب کردستان،‌ عراق، حجاز، ‌دیاربکر و بخش‌هایی از منطقه بالکان در جنوب اروپا را به تصرف درآورد و خودش را خلیفۀ مسلمانان نامید.

سلطان سلیمان، ‌پسر سلطان سلیم،‌ قدرتمندترین پادشاه عثمانی بود و مناطق بیشتری را به تصرف خود درآورد. او حتی تلاش کرد وین را نیز فتح کند و در جنگ با شاه تهماسب صفوی تا سلطانیه پیش‌روی کرد. پس از سلطان سلیمان،‌ امپراتوری عثمانی ضعیف شد و به سمت انحطاط رفت. یکی از دلایل این انحطاط قدرت‌طلبی فرزندان سلطان سلیم بود.

عثمانی‌ها دومین دوره در تاریخ کشور ترکیه را شکل دادند
نقشه کشور ترکیه در زمان امپراتوری عثمانی

تشکیل جمهوری ترکیه

سرانجام حکومت دولت عثمانی در جنگ جهانی اول با حملۀ ‌بریتانیا و متحدانش به پایان رسید. مصطفی کمال‌پاشا که بعدها به نام آتاتورک، تأثیرگذارترین چهرۀ ترکیه شناخته شد، یکی از سازمان‌دهندگان قدرتمند مبارزه با دولت‌های خارجی بود.

او در سال 1302 جمهوری ترکیه را بر پایۀ جدایی دین از سیاست بنیان گذاشت. تلاش‌های او برای تغییرات فرهنگی در ترکیه از جمله تغییر خط به لاتین و صنعتی کردن ترکیه تا به امروز همواره مورد ستایش و تقدیر مردم ترکیه بوده است. اقدامات او آغازگر تاریخ نوین ترکیه محسوب می‌شود. آتاتورک مجلس میهنی ترکیه را راه‌اندازی کرد و همۀ اعضای کابینه را ملزم به رعایت قوانین و مقررات آن کرد. او به مدت 15 سال رئیس‌جمهور ترکیه بود.

آتاتورک فردی مذهبی نبود اما اقدام مستقیمی هم برای منزوی کردن مسلمانان و قومیت‌ها انجام نداد. بعدها جلوه‌ای از ملی‌گرایی در ترکیه به وجود آمد که زمینۀ تفکرات پان‌ترکیسم و به انزوا کشاندن مسلمانان، مسیحیان و… را فراهم کرد.

دوران اقتدار آتاتورک و طرفدارانش به دوران تک‌حزبی ترکیه معروف است. در سال 1329 حزب دمکرات در ترکیه قدرت را به دست گرفت و تعداد احزاب در ترکیه بیشتر شد. این آزادی سیاسی که به احزاب و گروه‌های مختلف داده شده بود، با کودتای نظامیان از بین رفت.

آتاتورک بنیان‌گذار جمهوریت در ترکیه
مصطفی کمال‌پاشا معروف به آتاتورک، یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های تاریخی کشور ترکیه

اهمیت آتاتورک در تاریخ ترکیه

آتاتورک نقش بسیار مهمی در تاریخ ترکیه دارد و سال‌هاست مردم ترکیه از او به‌عنوان قهرمان ملی و پدر معنوی خود یاد می‌کنند. در مناسبت‌های مختلف به او ادای احترام می‌کنند و بر این باورند که دیگر رهبری مانند او ظهور نخواهد کرد.

این احترام به آتاتورک و اقداماتش به این دلیل است که او و همفکرانش با نیروی نظامی خود به نام «قوای ملی» در سه جبهۀ شرق با جمهوری ارمنستان، جبهۀ جنوب با کشور فرانسه و جبهۀ غرب با نیروهای نظامی یونان جنگیدند.

این نیروها با زیر پا گذاشتن پیمان «سور» که دولت عثمانی به آن تن داده بود، سرنوشت جنگ را در آناتولی رقم زدند. پیروزی در این سلسله‌جنگ‌ها که امروز به نام جنگ استقلال ترکیه می‌شناسیم، پیمانی جدید به نام پیمان «لوزان» را پایه‌گذاری کرد. در این پیمان، برخلاف پیمان سور، دولت ترکیه امتیازات زیادی به دست آورد.

اهمیت این پیروزی از این بابت بود که بخش‌هایی از ترکیه که به‌عنوان مناطق یونانی در خاک ترکیه تعیین شده بودند به ترکیه تعلق گرفتند. مناطق جنوب آناتولی به بریتانیا و فرانسه و ایتالیا تسلیم نشد و هیچ بخشی از خاک ترکیه به دست بیگانگان نیفتاد. این پیروزی در حالی‌ اتفاق افتاد که پیش از این قرارداد، ترکیه کاملاً ‌در جنگ شکست خورده بود.

آتاتورک نقشی تکرارنشدنی در تاریخ ترکیه دارد
آتاتورک با نیروهای نظامی خود به نام‌ «قوای ملی»، در جنگ استقلال ترکیه به پیروزی رسید

ترکیه در عصر حاضر  

اولین نسخۀ قانون اساسی ترکیه در سال 1924 میلادی تهیه و در آن اسلام، دین رسمی این کشور اعلام شد. اما در سال 1928 با حذف این مادۀ قانونی، کشور ترکیه به‌عنوان کشوری با حکومت سکولار شناخته شد. با این حال امروزه حدود ۹۸ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان و 2 درصد از جمعیت آن را  مسیحیان، کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می‌دهند. بیشتر مسلمانان ترکیه اهل تسنن هستند.

ترکیۀ امروزی که در سال 1325 به عضویت سازمان ملل متحد و در سال 1331 به عضویت ناتو درآمد، با تلاش برای پیوستن به اتحادیۀ اروپا، در سال 1999 کاندیدای عضویت در این اتحادیه شد. این کشور عضو جنبی جامعۀ اروپاست و همچنان برای پیوستن به اتحادیۀ اروپا در جهت تقویت مردم‌سالاری در حکومت خود گام برمی‌دارد.

برای پیوستن به اتحادیۀ اروپا، ترکیه ملزم شده است تا زمینه‌های عملی شدن پیش‌شرط‌هایی را ازجمله اصلاحاتی در زمینۀ حقوق زنان، حقوق اقلیت کرد، مسائل زبانی، آموزشی، فرهنگی، رسانه‌ و…. فراهم کند. ترکیه در این راستا اقداماتی هم انجام داده است که از بین آن‌ها می‌توان به لغو مجازات اعدام و بازبینی سایر احکام جزایی مانند اصلاحاتی در قانون برای جلوگیری از شکنجه اشاره کرد.

ترکیۀ امروزی روز به روز به سمت پیشرفت و رسیدن به استانداردهای اروپایی گام برمی‌دارد. مردم ترکیه احترام و اهمیت خاصی برای مناسبت‌ها و شخصیت‌های تاریخی خود قائل هستند و سعی می‌کنند با حفظ هویت ترکی خود، آن‌ را به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

در ترکیه در کنار جلوه‌های مدرن با استانداردهای اروپایی، با گشت‌وگذار در آثار تاریخی و بازدید از مکان‌های فرهنگی، بناها و مجسمه‌های یادبود، می‌توانید به اهمیت حفظ منابع تاریخی در این کشور پی ببرید.

برای دریافت اطلاعات دربارۀ سفر به ترکیه با مشاوران خدمت مهاجرتی و توریستی ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل سفر و مهاجرت به ترکیه در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا