مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

10 دلیل برای سرمایه‌گذاری در ترکیه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
دلایل سرمایه گذاری در ترکیه
زمان مطالعه: 9 دقیقه
پربازدیدترین
کمپینگ در ترکیه
15 محل مناسب کمپ در ترکیه
ترکیه با طبیعتی که در چهار فصل سال دیدنی و جذاب است، هر سال از تعداد چشمگیری گردشگر داخلی و خارجی در...
در سال‌های اخیر ترکیه توانست تولید ناخالص داخلی خود را که ۲۳۱ میلیارد در سال ۲۰۰۲ بود، به بیش از ۷۸۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ برساند. در این فاصلۀ زمانی متوسط رشد تولید ناخالص داخلی واقعی سالانه حدود ۵/۵ درصد بود. این نرخ رشد در طول این سال‌ها ثابت بوده و کاهش پیدا نکرده است.

ترکیه در سال‌های اخیر در زمینه‌های مختلف روند رو به رشد سریعی داشته است که از بارزترین آن‌ها می‌توان به توسعۀ صنعت گردشگری و تمایل افراد به سرمایه‌گذاری در آن اشاره کرد. 

امروزه ترکیه بیش از پیش توجه توریست‌ها را از کشورهای مختلف به خود جلب کرده و به‌عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری نیز مورد توجه قرار گرفته است.  

این کشور با موقعیتی استراتژیک در میانۀ آسیا و اروپا، در تلاش است یکی از بهترین بسترهای مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری در جهان باشد.  

از آنجا که تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در یک کشور به اطمینان خاطر و دلایل محکم و کافی نیاز دارد، ما در این نوشته به برشمردن برخی از دلایل سرمایه‌گذاری در ترکیه پرداخته‌ایم. 

در ادامه نیز به صنایع و زمینه‌هایی که سرمایه‌گذاری در آن‌ها به طور قطع سودآور خواهد بود، اشاره می‌کنیم. 

ترکیه با موقعیتی استراتژیک یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری است

 چرا ترکیه برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

با توجه به آنچه گفتیم، در اینجا به 10 دلیل می‌پردازیم که باعث شده است امروزه ترکیه، کشور مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

1. اقتصاد روبه رشد پایدار  

 

در سال‌های اخیر ترکیه توانست تولید ناخالص داخلی خود را که 231 میلیارد در سال 2002 بود، به بیش از  784 میلیارد دلار در سال 2018 برساند. در این فاصلۀ زمانی متوسط رشد تولید ناخالص داخلی واقعی سالانه حدود 5/5 درصد بود. این نرخ رشد در طول این سال‌ها ثابت بود و کاهش پیدا نکرده است. 

 

اقصاد ترکیه در جهان رتبۀ سیزدهم و در میان کشورهای اتحادیۀ اروپا رتبۀ پنجم را دارد. در 16 سال گذشته دولت ترکیه توانسته است رقم 209 میلیارد دلار از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی وارد کشور کند. اقتصاد ترکیه با افزایش 366 درصدی بین سال‌های 2002 تا 2018، با رقم 168 میلیارد دلار، اقتصادی فعال و رو به روشد بوده است.

 

موقعیت اقتصادی آنتالیا برای سرمایه‌گذاری

آنتالیا با اینکه فقط به‌عنوان یک شهر توریستی شناخته می‌شود، در صنعت و تجارت هم حرفی برای گفتن دارد. در این شهر توسعۀ تجارت و صنعت با هدف کمک به بخش گردشگری و کسب درآمد بیشتر انجام می‌شود و پتانسیلی قوی برای سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی دارد.

2. جمعیت جوان ترکیه

نزدیک به نیمی از جمعیت ترکیه را جوانان پویا و تحصیل‌کرده‌ زیر  32 سال به خود اختصاص داده‌اند. این تعداد که عددی بیش از 82 میلیون نفر است، باعث شده  این کشور در مقایسه با کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا، جوان‌ترین بافت جمعیتی را داشته باشد.  

جمعیت چوان ترکیه مناسب برای انواع سرمایه‌گذاری

3. نیروی کار ماهر  

هر سال بیش از 800 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی از 183 دانشگاه  ترکیه فارغ‌التحصیل می‌شوند. کشور ترکیه با  بهره‌گیری درست از این نیروی کار جوان، تحصیل‌کرده و حرفه‌ای، توانسته گام‌های محکمی به سمت توسعه برمی‌دارد. 

4. اصلاحات در سرمایه‌گذاری  

 

در 20 سال گذشته، ترکیه با رفع محدودیت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و ایجاد فضای آزادتر برای سرمایه‌گذاران خارجی به عنوان دومین کشور اصلاح‌گر در میان کشورهای OECD شناخته شده است. 

 

ترکیه شرایط تأسیس شرکت برای خارجی‌ها را بسیار آسان کرده است؛ تأسیس شرکت در ترکیه در کمتر از 7 روز انجام می‌شود. از طرفی ترکیه توانسته است در بخش‌های صنعت و خدمات شرایط رقابتی برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد کند. این کشور تا سال 2018 میزبان حدود 65 هزار و 500 شرکت با سرمایۀ بین‌‎المللی بوده است. 

ترکیه شرایط تاسیس شرکت را برای خارجی‌ها آسان کرده است

5. امکانات زیرساختی مناسب 

ترکیه در سال‌های اخیر با تمرکز بر جذب سرمایه‌گذاران، امکانات حمل و نقل دریایی خود را گسترش داده است. همچنین در زمینۀ حمل و نقل ریلی به اروپای مرکزی پیشرفت‌هایی داشته است. این کشور با فراهم کردن امکانات و زیرساخت‌های مدرن در زمینۀ حمل و نقل، مخابرات  و انرژی یک مکانیزم توزیع قوی‌ برای تبادل کالا با کشورهای اروپایی ایجاد کرده است. 

سرمایه‌گذاری در ترکیه چه مزایایی دارد؟

سرمایه‌گذاران از سراسر دنیا چند سالی است که توجه ویژه‌ای به کشور ترکیه به‌عنوان کشوری با ثبات اقتصادی مناسب نشان داده‌اند. این استقبال و توجه دلایل زیادی دارد که قطعاً موقعیت استراتژیک این کشور که در میانۀ اروپا و آسیا قرار گرفته، یکی از مهم‌ترین این دلایل است.

 6. موقعیت استراتژیک جغرافیایی  

ترکیه به عنوان کشوری که بین اروپا و آسیا قرار گرفته است امکان ورود و خروج مقرون‌به‌صرفۀ کالا را  برای کشورهای این دو منطقه فراهم کرده است. ترکیه به‌عنوان یک پل طبیعی بین دو محور شرق-غرب و شمال-جنوب امکان دسترسی 1/7 میلیارد مشتری در اروپا، اوراسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا و 27 تیریلیون دلار تولید ناخالص داخلی را به وجود آورده است. 

ترکیه مبان ازوپا و آسیا وضعیتی استراتژیک دارد

7. ترمینال انرژی اروپا 

ترکیه ترمینال و گذرگاه انرژی مهمی است که شرق و غرب را در اروپا به هم متصل می‌کند. اروپا، بزرگ‌ترین مصرف‌کنندۀ انرژی در منطقه با نزدیک به بیش از 70 درصد مصرف ذخایر انرژی اولیۀ جهان، در غرب ترکیه قرار دارد. به همین دلیل ترکیه به عنوان مسیری برای انتقال این انرژی به قطب و پایانه تبدیل شده است.  

8. حمایت‌ها و مشوق‌های مالی برای سرمایه‌گذاران 

ترکیه برای برداشتن گام‌های محکم‌تر در جهت توسعه، برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته است، از جمله معافیت مالیات بر درآمد، اعطای سهم تأمین اجتماعی و تخصیص زمین برای خارجیانی که می‌خواهند در مناطق فناوری، مناطق صنعتی و مناطق آزاد سرمایه‌گذاری کنند.  

علاوه‌بر این، ترکیه با وضع قانون تحقیق و توسعه و حمایت از نوآوری، فرصت‌های تشویقی اضافی برای سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک و کلان در نظر گرفته است.  

بهترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه 

 

همانطور که گفتیم، سرمایه‌گذاری در ترکیه مزیت‌های بسیاری دارد. اما همیشه برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در ترکیه این سؤال پیش می‌آید که در چه زمینه‌ای بهتر است سرمایه‌گذاری کنیم؟

در ادامه به مهم‌ترین و سودآورترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه تا سال 2018 اشاره می‌کنیم:  

 

  • انفورماتیک و فن‌آوری 

ترکیه در سال های اخیر اهمیت زیادی به تحقیق و توسعه بر پایۀ فن‌آوری داده است.  امروزه در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه مراکز فن‌آوری وجود دارد که این مسئله سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها را برای سرمایه‌گذاران تسهیل می‌کند. 

 

ترکیه برای کسانی که می‌خواهند در زمینه‌‎هایی مانند توسعۀ نرم‌افزار، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و الکترونیک سرمایه‌گذاری کنند، بسیار جذاب است. شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی در ترکیه در این زمینه فعالیت می‌کنند، اما هنوز هم کمبودها و فرصت‌های بسیاری وجود دارد.

  • ساخت‌وساز و خرید و فروش  املاک  

املاک و مستغلات از مهم‌ترین بخش‌هایی هستند که اقتصاد ترکیه را زنده نگه می‌دارند. این بخش در ترکیه به دلیل افزایش جمعیت و پروژه‌های تحول شهری بسیار فعال است. به همین دلیل گزینۀ جذابی برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. 

تا سپتامبر 2017، 6 درصد از فروش خانه در ترکیه به سرمایه‌گذاران خارجی اختصاص داشته است و این آمار همچنان رو به افزایش است. یکی از دلایل استقبال خارجی‌ها در این زمینه این است که برای سرمایه‌گذاری و  خرید املاک و مستغلات در ترکیه نیازی به اجازه اقامت وجود ندارد. با این حال این سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید ملک اقامت ترکیه را دریافت کنند.

املاک و مستغلات از مهم‌ترین بخش‌هایی است که اقتصاد ترکیه را زنده نگه داشته است
  • انرژی و منابع طبیعی 

بخش انرژی در کشور ترکیه یکی از هموارکننده‌های راه برای دیگر فعالیت‌ها است و از این نظر اهمیت ویژه‌ای دارد. به همین دلیل انتظار می‌رود ترکیه 130 میلیارد دلار برای کاهش شکاف انرژی خود در این زمینه سرمایه‌گذاری کند.  

اهمیت این بخش برای ترکیه از اینجا مشخص می‌شود که در ترکیه مشوق‌های بسیاری به کسانی که در زمینۀ انرژی و منابع طبیعی سرمایه‌گذاری می‌کنند، ارائه می‌شود. برخی از مشوق‌هایی که سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمینه‌های انرژی برق آبی، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، گاز طبیعی، بیوانرژی و انرژی زمین گرمایی از آن بهره‌مند شوند، عبارت‌اند از: 

– معافیت مالیات بر ارزش افزوده 

 – معافیت گمرکی 

– کاهش مالیات (40 درصد) 

– پشتیبانی بهره (حداکثر 700 هزار لیر) 

  • منسوجات و پوشاک  

ترکیه در زمینه تولید لباس و منسوجات توانسته است میزان قابل قبولی از کیفیت را ارئه کند. دلایل استقبال از تولیدات ترکیه در بازار جهانی عبارت‌اند از: غنی‌بودن از نظر منابع مواد اولیه، توانایی پاسخگویی به تقاضاهای خاص، انعطاف‌پذیری، نزدیکی جغرافیایی به مناطق با تقاضای زیاد در اتحادیه اروپا و خاورمیانه.  

همچنین با اجرای برنامۀ تشویقی در سال 2018، علاوه بر مشوق‌های موجود، مشوق‌های جدیدی برای کسانی که در حوزۀ نساجی به‌ویژه در استان‌های شرقی کشور فعالیت می‌کنند، ارائه شد. بنابراین سرمایه‌گذاری در زمینۀ منسوجات و پوشاک در ترکیه یکی از بهترین انتخاب‌هاست. 

  •  محیط زیست و بازیافت 

کشور ترکیه اخیراً به اقدامات لازم برای رفع ویرانی‌های ناشی از صنعتی‌شدن، جلوگیری از گرم‌شدن کرۀ زمین و رفع شرایط آلودگی محیط زیست اهمیت بسیاری داده است. این توجه به بخش محیط زیست و  بازیافت، باعث شده فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه به وجود بیاید. 

 ترکیه کشوری است که در مسیر عضویت در اتحادیۀ اروپاست و پروتکل کیوتو را پذیرفته است. به همین دلیل اهمیت زیادی برای بازیافت قائل است.  به این ترتیب، انتظار می‌رود ترکیه در آینده نزدیک بین 7 تا 9 میلیارد یورو در بخش مدیریت زباله و بازیافت سرمایه‌گذاری کند.  

در این راستا سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی که در زمینۀ بازیافت در ترکیه سرمایه‌گذاری کنند، در بسیاری از موارد مانند مالیات بر ارزش افزوده، عوارض گمرکی، تخصیص سایت سرمایه‌گذاری و کاهش مالیات مورد حمایت قرار می‌گیرند.  

دیدیم که مهم‌ترین مزیت سرمایه‌گذاری در ترکیه در زمینه‌های متفاوت، استقبال از سرمایه‌گذاران خارجی و اعطای مشوق‌ها و تسهیلات به آن‌هاست.  

بنابراین می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در ترکیه یک فرصت عالی و بی‌نظیر برای کسانی است که می‌خواهند با هزینۀ کمتر به سود بیشتری دست پیدا کنند.  

ایریت‌مگ با ارائۀ اطلاعات دقیق‌تر دربارۀ سرمایه‌گذاری در ترکیه از شهر زیبای آنتالیا در کنار شماست تا با نگاه روشن‌ترو دید بازتری برای سرمایه‌گذاری اقدام کنید.  

ایریت‌گروپ بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را متناسب با بودجه و اولویت‌های شما پیشنهاد می‌کند. برای دریافت مشاوره از مشاوران سرمایه‌گذاری ایریت‌گروپ اینجا را کلیک کنید.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا