مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

بهترین زمان سفر به آنتالیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 13 دقیقه
سفر به آنتالیا
زمان مطالعه: 13 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
هر گردشگری با توجه به سلیقه، بودجه و نوع سفری که در نظر دارد، می‌تواند از میان ده‌ها نوع تفریح و سرگرمی و ماجراجویی که در آنتالیا وجود دارد گزینه‌های مورد علاقه‌اش را انتخاب کند و از تعطیلات در آنتالیا لذت ببرد. در این نوشته می‌خواهیم از آب‌وهوای آنتالیا در ماه‌های مختلف سال بگوییم و به شما کمک کنیم که با توجه به سلیقه و بودجه‌ای که دارید بهترین زمان سفر به آنتالیا را انتخاب کنید.

ترکیه یک کشور چهار فصل است و در هر فصل سال جذابیت‌هایی خاص خود را دارد که باعث می‌شود معمولاً در فهرست اولین مقصدهای سفر و تفریح گردشگران جهان قرار گیرد. در این میان سفر به آنتالیا بدون شک در این برنامه قرار خواهد گرفت. آنتالیا با منظره‌های زیبای تلفیقی از رنگ گرم آفتاب، دریای فیروزه‌ای، درختان سبز و کوه‌های زیبا جایی است که در هر فصل سال نمی‌توان تماشای آن را نادیده گرفت.

اما هر گردشگری با توجه به سلیقه، بودجه و نوع سفری که در نظر دارد می‌تواند از میان ده‌ها نوع تفریح و سرگرمی و ماجراجویی که در آنتالیا وجود دارد گزینه‌های مورد علاقه‌اش را انتخاب کند و از تعطیلات در آنتالیا لذت ببرد.

این شهر از یک شهر رومی شکوفا در دنیای باستان تا امروز که یک مرکز تفریحی مدرن است، ویژگی‌های باستانی خود را حفظ کرده و با آب‌وهوای مدیترانه‌ای گرم و معتدلی که دارد هر سال گردشگران خارجی و داخلی بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

در این نوشته می‌خواهیم از آب‌وهوای آنتالیا در ماه‌های مختلف سال بگوییم و به شما کمک کنیم که با توجه به سلیقه و بودجه‌ای که دارید بهترین زمان سفر به آنتالیا را انتخاب کنید.

سفر به آنتالیا

آب‌وهوای آنتالیا

همان‌طور که حتماً شنیده‌اید و می‌دانید آب‌و‌هوای آنتالیا در تابستان‌ها بسیار گرم است و در زمستان‌ها به اندازۀ شهرهای دیگر تورکیه مانند آنکارا و استانبول سرد نمی‌شود، اما گاهی ممکن است در آن شاهد باران‌های طولانی و شب‌های بسیار سرد هم باشید. گاهی در آنتالیا برف هم می‌بارد که برای مردم آن جذاب است و به خاطر اینکه همیشگی نیست، باعث خوش‌حالی آن‌ها می‌شود.

آب‌وهوای آنتالیا نقش مهمی در محبوبیت این شهر در بین گردشگران دارد و مانند هر شهر دیگری در سواحل مدیترانه، آب‌وهوایی مدیترانه‌ای دارد؛ یعنی تابستان‌ها گرم و زمستان‌ها مرطوب است. دمای هوای این شهر در زمستان خیلی پایین نیست، اما به دلیل نسیم دریا و رطوبت گاهی سرد و بارانی می‌شود.

بدون شک برای کسانی که آفتاب و گرما و ساحل را ترجیح می‌دهند، بهار و تابستان یعنی از اواخر آوریل تا اکتبر، بهترین زمان سفر به آنتالیا است اما اگر دوست داشته باشید آنتالیا را در حال‌وهوای غیرتوریستی آن ببینید و اهل ورزش‌های زمستانی هم باشید حتی در زمستان هم در آنتالیا به شما خوش می‌گذرد.

در ادامه آب‌وهوای معمول آنتالیا را در چهار فصل برای شما توضیح می‌دهیم.

آنتالیا در بهار (مارس تا آوریل)

در طول ماه‌های بهار، آب‌وهوای آنتالیا بسیار مطبوع است و با دمایی از 15 درجۀ سانتی‌گراد تا 21 درجۀ سانتی‌گراد در ماه آوریل متغیر است. دمای آب به‌طور متوسط 18 درجۀ سانتی‌گراد است که مناسب‌ترین دما برای ورزش‌های آبی محسوب می‌شود.

در این زمان از سال در آنتالیا می‌توانید از فعالیت‌هایی مانند غواصی، موج‌سواری و رفتینگ لذت ببرید. ممکن است در تعطیلات عید نوروز به خاطر هجوم ایرانیان به آنتالیا قبل از آوریل هم شاهد شلوغی این شهر باشیم اما توریست‌ها از سراسر جهان معمولاً از این ماه سفرهای خود به آنتالیا را شروع می‌کنند.

در ماه آوریل، هوا در آنتالیا گرم‌تر می‌شود و می‌توانید ساعت‌های طولانی را در ساحل بگذرانید. دریا هنوز دمای مناسبی برای شنا ندارد اما اگر به آب سرد حساس نیستید، می‌توانید شنا را در این ماه امتحان کنید. در ماه آوریل احتمال بارندگی هم در آنتالیا وجود دارد.

اگر فصل بهار در آنتالیا را تجربه می کنید،‌ می توانید از جاهای مختلفی دیدن کنید و از سفر خود لذت ببرید.

آنتالیا در بهار

آنتالیا در تابستان (می تا آگوست)

اگر به بهترین تصویر از تعطیلات رؤیایی آنتالیا که آفتاب گرفتن و شنا در ساحل‌های جذاب این شهر است علاقه دارید، بهترین زمان سفر به آنتالیا برای شما بدون شک تابستان است. اگر با شلوغی بیش از اندازۀ ساحل‌ها مشکلی نداشته باشید این بهترین زمان تجربۀ شنا در آب‌های آرام و زیبای آنتالیا است.

اگر هوای خیلی سرد یا خیلی گرم را دوست ندارید، آب‌وهوای آنتالیا در ماه می برای شما ایده‌آل است. آب‌وهوای ماه می در آنتالیا به‌طورکلی حدود 68 درجۀ فارنهایت (20 درجه سانتی‌گراد) در طول روز است. می‌توانید بدون اینکه آفتاب اذیتتان کند در ساحل‌های آنتالیا شنا کنید.

در جولای و آگوست که گرم‌ترین ماه‌های سال هستند، میانگین دما در آنتالیا حدود 30 درجۀ سانتی‌گراد است. احتمال بارندگی در ماه‌های تابستان بسیار کم است. به طور کلی، آنتالیا فقط حدود ۷۷ روز بارندگی در طول سال را به خود می‌بیند.

بین این ماه‌ها آب‌وهوا برای فعالیت‌های مختلف در آنتالیا ایده‌آل است. می‌توانید شنا کنید، در شهر قدم بزنید، از موزه‌ها، پارک‌ها و آبشارها دیدن کنید و شب‌ها در بارها زندگی شبانۀ آنتالیا را تجربه کنید. باید به این نکته توجه کنید که آنتالیا یک مقصد گردشگری واقعاً محبوب است و در فصل اوج مسافرت‌ها بسیار شلوغ می‌شود. اگر می‌خواهید تعطیلات آرامی داشته باشید و از شلوغی فراری هستید، برای شما سفر به آنتالیا در این زمان مناسب نیست.

ژوئن شروع تابستان در آنتالیا است؛ به خصوص در طول روز لازم است از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. اگر پوست حساسی دارید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. در این زمان دما در آنتالیا به‌طور‌ کلی حدود 76 درجۀ فارنهایت (25 درجۀ سانتی‌‎گراد) است. ژوئن بهترین ماه برای شنا در آنتالیاست.

جولای گرم‌ترین ماه آنتالیا است و میانگین دما در این ماه، 82 درجۀ فارنهایت (28 درجۀ سانتی‌گراد) است. اگر در طول روز بیرون می‌روید، حتماً کرم ضدآفتاب با فاکتور بالا استفاده کنید. ظهرها هوا بسیار گرم می‌شود و معمولاً کسی بیرون نمی‌رود اما در عصرهای تابستان در خیابان‌های آنتالیا جای سوزن انداختن نیست و تفریحات شبانه در آنتالیا تا نزدیک صبح برای کسانی که از گرمای روز فراری هستند ادامه دارد.

خوب است بدانید هر سال در ماه می، آنتالیا میزبان جشنوارۀ گل است که یکی از جذاب‌ترین رویدادهای رنگارنگ و لذت‌بخش این شهر توریستی است. مردم محلی گل‌ها را پرورش می‌دهند و  در این فستیوال به رقابت می‌پردازند. در این دوره از سال در آنتالیا جشنواره‌های فرهنگی و هنری بسیاری ازجمله جشنواره‌ها و رویدادهای موسیقی و فستیوال‌های فرهنگی برگزار می‌شود.

آنتالیا در پاییز (سپتامبر تا نوامبر)

سپتامبر در آنتالیا آغاز پاییز است. با این حال، به دلیل آب‌وهوای مدیترانه‌ای، میانگین دما در طول روز 76 درجۀ فارنهایت (25 درجۀ سانتی‌گراد) است. این دما برای شنا عالی است. عصرها می‌توانید بدون اینکه خیلی گرمتان بشود در خیابان قدم بزنید. در سپتامبر ممکن است هوای آنتالیا بارانی باشد. بنابراین بهتر است کت یا چتر همراه داشته باشید.

در شهر آنتالیا دما در ماه اکتبر بین 18 تا 25 درجۀ سانتیگراد متغیر است. فصل پاییز برای کسانی که هوای خنک را برای سفر ترجیح می‌دهند و از آفتاب گرم فراری هستند، بهترین زمان سفر به آنتالیا است. هوا کم‌کم رو به سرد شدن می‌رود اما سرمای هوای آنتالیا در این زمان اصلاً آزاردهنده نیست و حال‌وهوای مطبوعی دارد. کوه‌های توروس در آنتالیا مانع ورود سرمای سخت به آنتالیا می‌شوند.

هوای آنتالیا در ماه دسامبر خنک است. در طول روز، دما به 53 درجۀ فارنهایت (12 درجۀ سانتی‌گراد) هم می‌رسد. هوا آن‌قدرها سرد نیست اما بهتر است لباس گرم همراه داشته باشید و برای بارندگی هم آماده باشید.

البته در صورتی که قصد خرید لباس های گرم از این کشور را دارید می توانید سفر خود را کمی سبک تر کرده و باقی خرید های لازم را در همین کشور انجام دهید، در صورتی که با برند های معروف تولیدکننده لباس این کشور آشناییت ندارید به مقاله برترین برند های لباس ترکیه مراجعه کنید.

ماه اکتبر در آنتالیا به طور کلی یک ماه گرم است. با این حال احتمال بارندگی هست و بهتر است وقتی بیرون می‌روید یک بارانی یا چتر همراه داشته باشید.

پرتقال طلایی یک جشنوارۀ معتبر و مهم سینمایی در تورکیه است که هر سال در ماه اکتبر در این شهر برگزار می‌شود. همچنین با سفر به آنتالیا در پاییز می‌توانید از رویدادهای دیگری مانند جشنوارۀ شن و ماسه در ساحل لارا و همچنین جشنوارۀ بین‌المللی موسیقی مدیترانه‌ای لذت ببرید.

آب‌وهوای آنتالیا در ماه نوامبر را می‌توان «خنک» توصیف کرد. دما در طول روز به 58 درجۀ فارنهایت (15 درجۀ سانتی‌گراد) کاهش می‌یابد. آب دریا هنوز گرم است اما همیشه احتمال سرما و بارندگی هست.

مزیت سفر به آنتالیا در فصل پاییز این است که می‌توانید تخفیف‌های خوبی از هتل‌ها و مراکز تفریحی آنتالیا بگیرید و اقامت ارزان‌تری نسبت به تابستان داشته باشید.

آنتالیا در پاییز

آنتالیا در زمستان (از دسامبر تا فوریه)

هوای آنتالیا در زمستان‌ها گاهی بسیار سرد می‌شود و دمای هوا تا یک درجۀ سانتی‌گراد هم پایین می‌آید. آب ساحل سرد است و بیشتر اوقات موج‌های بلندی دارد و طوفانی است. باران‌های شدیدی در این فصل در آنتالیا می‌بارد که گاهی خیابان‌ها را پر از آب می‌کند. بدون شک فعالیت‌های معمول توریستی در این فصل در آنتالیا تعطیل می‌شوند، اما بازار ورزش‌های زمستانی در مناطق اطراف آنتالیا مانند ساکلیکنت گرم و پررونق است.

هر سال تعداد زیادی گردشگر علاقه‌مند به اسکی و ورزش‌های زمستانی برای استفاده از امکانات ورزشی زمستانی به آنتالیا می‌آیند. در ماه ژانویه در آنتالیا گاهی بسیار سرد می‌شود. میانگین دما در این ماه، 50 درجۀ فارنهایت (15 درجۀ سانتی‌گراد) در طول روز است که در شب ممکن است خیلی پایین‌تر از این باشد. هوا به‌طور کلی در ژانویه در آنتالیا بارانی است و گاهی برف هم می‌بارد.

آب‌وهوای آنتالیا در ماه فوریه تقریباً مشابه آب‌وهوای ژانویه است. همیشه باید برای بارش باران آماده باشید و در زمان گشت‌وگذار در شهر یا اطراف آن لباس گرم بپوشید.

همان‌طور که خواندید بهترین زمان سفر به آنتالیا بهار و تابستان است که برای شنا و آفتاب گرفتن فصل‌های مناسبی هستند، اما شاید بهتر باشد از جنبۀ دیگری هم به این موضوع نگاه کنیم و ببینیم برای هر گروه از مسافران و گردشگران چه زمانی برای سفر به آنتالیا مناسب‌تر است.

برای جزئیات بیشتر در مورد زمستان های این استان، به صفحه جاهای دیدنی آنتالیا در زمستان مراجعه کنید تا از تفریحات مهم این منطقه در فصل زمستان باخبر شوید.

سفر یک‌نفره به آنتالیا

بهترین زمان سفر به آنتالیا برای مسافرانی که تنها به آنتالیا می‌آیند ماه‌های تابستان است. از آنجایی که تابستان اوج زمان گردشگری در آنتالیا است و گردشگران از همه جای دنیا، کافه‌ها، بارها و رستوران‌ها را پر می‌کنند، بهترین فرصت برای معاشرت، پیداکردن دوست و پیوستن به گروه‌های مختلف برای گذراندن زمان است.

اما اگر مسافر تنهایی هستید که ترجیح می‌دهید از شلوغی دوری کنید، می‌توانید در ماه‌های می، سپتامبر، اکتبر و نوامبر به آنتالیا سفر کنید. در این ماه‌ها هوا خیلی گرم نیست اما همچنان می‌توان شنا کرد و در کنار ساحل یا در کافه‌ها و هتل‌ها و پانسیون‌های زیبای مشرف به دریا خلوت کرد. علاوه‌بر این، قیمت‌ها هم نسبت به ماه‌های تابستان کمتر است.

لذت نوشیدن قهوه در بهترین کافه های این شهر رو از دست ندید و همین حالا برای خواندن مقاله بهترین کافه های آنتالیا اقدام کنید.

سفر به آنتالیا

سفر دونفره به آنتالیا

بهترین زمان سفر زوج‌ها به آنتالیا ماه‌های می و سپتامبر است. در این ماه‌ها منطقه شلوغ نیست و راحت‌تر می‌توان در یک هتل خوب اتاق گرفت و رستوران رزرو کرد. از آنجایی که مدارس در این ماه‌ها باز می‌شوند، خانواده‌هایی که فرزند دارند به خانه‌های خود باز می‌گردند و کمتر در محل‌های تعطیلات دیده می‌شوند. بنابراین برای گذراندن لحظات دونفره، سکوت و آرامش بیشتری را در فضاهای تفریحی آنتالیا تجربه خواهید کرد.

سفر دونفره به آنتالیا

سفر با خانواده به آنتالیا

بهترین زمان سفر به آنتالیا برای خانواده‌ها، ماه‌های تابستان است؛ چون مدارس در این ماه‌ها تعطیل هستند و در فضاهای تفریحی شهر آنتالیا در هر طرف خانواده‌های بسیاری وجود دارند. همچنین امکانات تفریحی بسیاری برای بچه‌ها در آنتالیا وجود دارد که در ماه‌های تابستان بسیار فعال و پرجنب‌وجوش هستند؛ مانند شهربازی، آکواریوم، پارک‌های آبی و پارک‌های ساحلی سرسبزی که همه نوع امکانات بازی و سرگرمی برای کودکان در آن‌ها فراهم است. همچنین به دلیل گرمای هوا خانواده‌ها در آنتالیا نگران مریض‌شدن کودکان نیستند و کودکان می‌توانند ساعت‌ها در فضاهای باز، ساحل‌ها و پارک‌ها بازی کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت و شرایط بازدید از آکواریوم های آنتالیا، به صفحه همه چیز راجع به آکواریوم آنتالیا مراجعه کنید.

سفرهای بازنشستگی به آنتالیا

یکی از ویژگی‌های شهر آنتالیا این است که از اولین انتخاب‌های مردم تورکیه و شهروندان کشورهای اروپایی برای گذراندن دوران بازنشستگی است. افرادی که سن و سالی از آن‌ها گذشته است و به دنبال جای آرام و ساکتی برای تعطیلات یا گذراندن دورۀ بازنشستگی هستند، می‌توانند با خیال راحت آنتالیا را انتخاب کنند. بهترین زمان سفر به آنتالیا برای سالمندان به دلیل آب‌و‌هوای معتدل آنتالیا و آرامش بیشتر، ماه‌های پاییز، زمستان و بهار است. علاوه بر این، در این ماه‌ها منطقه شلوغ نیست و قیمت‌ها پایین است.

آنتالیا برای بازنشستگان

در این‌جا به چند نکته درباره آب‌وهوای آنتالیا اشاره می‌کنیم که ممکن است در تصمیم‌گیری برای زمان‌بندی سفر به آنتالیا برای شما مفید باشند:

– گرم‌ترین زمان سال در آنتالیا معمولاً جولای و آگوست است که حداکثر دمای روز معمولاً به 34 درجۀ سانتیگراد (93 درجۀ فارنهایت) با گرما و رطوبت بسیار بالا می رسد.

– آفتابی‌ترین زمان سال در آنتالیا معمولاً ژوئن و جولای با میانگین 10 ساعت آفتابی در روز است.

– سردترین ماه آنتالیا ژانویه است که میانگین دمای بالای آن 15 درجۀ سانتی‌گراد (59 درجۀ فارنهایت) و متوسط دمای پایین 6 درجۀ سانتی‌گراد (43 درجۀ فارنهایت) است.

– دسامبر معمولاً مرطوب‌ترین ماه آنتالیا با میانگین 263 میلی‌متر است. معمولاً 12 روز در ماه دسامبر با مقداری باران وجود دارد.

– بیشترین میزان بارندگی در آنتالیا در ماه‌های نوامبر تا فوریه رخ می‌دهد.

– در آنتالیا در ماه آگوست، زمانی که دمای آب به 29 درجه ‌(84 درجۀ فارنهایت) می‌رسد، دریا معمولاً در گرم‌ترین حالت خود قرار دارد.

همان‌طور که خواندید اوج حضور گردشگران در آنتالیا بین ژوئن و سپتامبر است. زمستان در واقع فصل مناسب سفر به آنتالیا نیست اما اگر بخواهید تعطیلات آرامی داشته باشید و هزینه‌های کمتری پرداخت کنید می‌توانید در زمستان هم به آنتالیا سفر کنید و از جنبه‌های کمتر شناخته‌شدۀ زیبایی‌های آنتالیا در زمستان دیدن کنید.

نکتۀ قابل‌توجه این است که شما هیچ‌وقت در هیچ زمان از سال از سفر به آنتالیا پشیمان نخواهید شد. این شهر با آثار تاریخی و طبیعی فراوان و زندگی شبانۀ پرجنب‌وجوش در هر زمان بهترین خاطرات را برای شما خواهد ساخت.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا