مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

دیدنی‌ های کاله‌ایچی آنتالیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه
کاله ایچی آنتالیا
زمان مطالعه: 10 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
آنتالیا یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه و کاله‌ایچی بدون شک یکی از زیباترین دیدنی‌های آنتالیا است. کاله‌ایچی با کوچه‌پس‌کوچه‌های سنگفرش و پیچ‌درپیچ جایی برای گم‌شدن و درنهایت خود را در مقابل دریا یافتن است.

آنتالیا یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه و کاله‌ایچی بدون شک یکی از زیباترین دیدنی‌های آنتالیا است. کاله‌ایچی با کوچه‌پس‌کوچه‌های سنگفرش و پیچ‌درپیچ جایی برای گم‌شدن و درنهایت خود را در مقابل دریا یافتن است.

چنین زیبایی شگفت‌انگیزی در دل یک شهر مدرن در هر جایی از دنیا پیدا نمی‌شود. خانه‌های قدیمی کاله‌ایچی که در طول تاریخ میزبان قومیت‌ها، ملیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف بوده‌اند، امروز جایی برای استراحت و تفریحات شبانه آنتالیا هستند.

کافه‌ها با صندلی‌های رنگارنگ زیر سایۀ درخت‌های پرشکوفه و تصویر سنگفرش زیر پا، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند و تصویر پلکانی که به لنگرگاه کشتی‌ها می‌رسند، همیشه در خاطر شما می‌ماند. در کاله‌ایچی می‌توانید ساعت‌ها قدم بزنید و خسته نشوید. در کافه‌ها و رستوران‌ها و بارهای آن بنشینید و در کنار خانواده و دوستان لحظات خوشی را بگذرانید.

نمایی از شهر زیبای کاله ایچی در آنتالیا

تاریخچۀ کاله‌ایچی

کاله‌ایچی در دوره‌های مهم تاریخی آنتالیا یک منطقۀ مسکونی به شمار می‌رفته است. خیابان‌های باریک و سنگفرش کاله‌ایچی که محل زندگی مردم در دهۀ 60 میلادی بوده، در دهۀ 70 میزبان خوانندگانی بوده است که بارها و کافه‌های این مکان تاریخی را گرم می‌کردند.

اما تاریخ این منطقۀ دیدنی به سال‌ها قبل‌تر برمی‌گردد. دوهزار سال پیش پرگامون دوم، آتولوس، به سربازان خود دستور داد بهشت روی زمین را برای او پیدا کنند. نتیجۀ این جست‌وجو کشف شهر آنتالیا و آبادسازی آن بود. کاله‌ایچی در مرکز این بهشت زیبا، یادآور تمام دوره‌های تاریخی آنتالیاست.

در دورۀ هلنیستی، زندگی مردمی که توسط پرگامون به آنتالیا آمدند در کاله‌ایچی آغاز شد. این شهر بعدها به دست بیزانسی‌ها، مسیحیان، اعراب، مسلمانان، سلجوقیان و عثمانی‌ها افتاد.

سونا و اینان کیراچ یک خانۀ تاریخی در این منطقه را خریدند که بازتاب معماری سنتی ترکیه در قرن نوزدهم و کلیسای ارتدکس ایایورگی است. این ساختمان امروز یکی از مهم‌ترین موزه‌های ترکیه به شمار می‌رود. یک بخش از موزه در خانۀ تاریخی و بخش دیگر آن در کلیسای ایایورگی است. در این موزه می‌توانید آثاری از زندگی مردمان قدیم کاله‌ایچی را با جزئیات فرهنگ عامیانۀ آناتولی ببینید.

در ادامه می‌خواهیم شما را به جاهای دیدنی کاله‌ایچی ببریم تا هنگام  قدم‌زدن در آن زیبایی‌هایش را از دست ندهید.

دروازۀ هادریان، اوچ‌کاپیلار یا سه‌دروازه Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)

در زمانی که هادریان برای بازدید از آنتالیا به این شهر آمده بود، این دروازه به او هدیه شد. این اثر تاریخی که در سال 139 پس از میلاد ساخته شده،  شامل سه طاق گرد زیباست که ورودی منطقۀ تاریخی کاله‌ایچی محسوب می‌شود.

به جز ستون‌ها، همۀ این بنا از سنگ مرمر سفید ساخته شده‌ و با کنده‌کاری‌ها و نقش‌برجسته‌های باشکوه تزئین شده‌ است. در دو طرف دروازه، دو برج وجود دارد. برج شمالی مربوط به دورۀ باستان است، اما قسمت بالایی آن در زمان علاءالدین کیکوبات اول در دورۀ سلجوقی ساخته شده است. به غیر از برجها، چهار ستون نیز در این بنا وجود دارد و اثر معماری رومی در آن به خوبی دیده می‌شود.

به نظر می‌رسد در گذشته مجسمه‌هایی مربوط به خانواده‌های سلطنتی نیز در این مکان وجود داشته است اما امروزه اثری از آن‌ها نیست. دروازۀ هادریان که  کاله‌ایچی و آنتالیای مدرن را به هم پیوند می‌دهد، یکی از زیباترین دروازه‌های منطقۀ پامفیلیا است و ردپای تمام تمدن‌های این منطقه با عناصر مهم معماری هر دوره را در خود دارد.

شما می‌توانید بازدید از کاله‌ایچی را از این دروازه شروع کنید، به سمت دریا بروید و با آسانسور رایگانی که در ساحل وجود دارد به داخل شهر برگردید.

منارۀ کسیک؛ مسجد کورکوت Kesik Minare – Korkut Cami

این مناره را رومیان در دورۀ دوم رومی ساختند و به‌عنوان کلیسا استفاده کردند. این بنا به دستور سلطان کورکوت پسر بیازیت به مسجد تبدیل شد. قسمت چوبی مناره در قرن نوزدهم در اثر آتش‌سوزی سوخت و نام فعلی را به خود گرفت. این بنا اولین مسجد متعلق به ترک‌ها در آنتالیا است و مرمت آن هنوز ادامه دارد.

منارۀ کسیک؛ مسجد کورکوت در کاله ایچی

برج هیدیرلیک Hıdırlık Kulesi

تاریخ دقیق ساخت این بنا مشخص نیست، اما احتمالاً در دورۀ هلنیستی ساخته شده است. گمان می‌رود این برج در ابتدا به‌صورت مربع ساخته شده و بعداً به شکل گرد درآمده است. در قسمت‌های بالایی آن آثاری از تعمیرات مربوط به دورۀ سلجوقی و عثمانی به چشم می‌خورد.

برج هیدیرلیک با هدف گورستان تاریخی ساخته شده است و از دورۀ رومی دست‌نخورده باقی مانده است. این بنا که در قدیم به‌عنوان برج دفاعی، فانوس دریایی و برج دیده‌بانی هم مورد استفاده گرفته، امروزه برای مراسم خاص استفاده می‌شود.

برج هیدیرلیک در کاله ایچی

خانه‌های قدیمی کاله‌ایچی Kaleiçi Evleri

بارزترین ویژگی خانه‌های کاله‌اچی قرن نوزدهم، حیاط‌هایی با پلکان و دیوان در کنار ورودی خانه است. کف اکثر خانه‌ها با سنگریزه‌های هندسی یا فیگوراتیو سیاه و سفید به نام «رودس کار» سنگفرش شده است.

خانه‌های قدیمی کاله‌ایچی

بندرگاه قایق بادبانی Yat Limanı

از منابع باستانی مشخص است که پیش از تأسیس شهر باستانی آتلیس، بندرگاه دزدان دریایی به نام کوریوکس، به معنای نقشۀ صخره، در کاله‌ایچی آنتالیا وجود داشته است. این بندرگاه هم از نظر ساختار طبیعی صخره‌ها و هم به‌عنوان پناهگاه اهمیت ویژه‌ای داشته است.

بندرگاه قایق بادبانی در کاله ایچی آنتالیا

منارۀ یولی و مولوی‌هانه Yivli Minare ve Mevlevihane

منارۀ یولی یک بنای شش گنبدی است که در قرن سیزدهم یک کلیسای بیزانسی بوده و بعدها به دستور علاء‌الدین کوکوبات به مسجد و تقریباً به نماد شهر آنتالیا تبدیل شده است. در داخل مناره که با سنگ و آجر و ساروج خراسان ساخته شده است، پلکانی 90‌تایی وجود دارد. این مناره از اولین آثار اسلامی متعلق به دورۀ سلجوقیان به شمار می‌رود.

اولین ساخت مولی‌هانه که در مجموعۀ منارۀ یولی قرار دارد، به دورۀ سلجوقیان در قرن سیزدهم باز می‌گردد. این بنا به دستور تکلی مهمت پاشا در قرن هجدهم به مولی‌حانه تبدیل شده است. امروزه این ساختمان به‌عنوان گالری هنرهای زیبای دولتی استفاده می‌شود.

سازه‌ها در این بنا با استفاده از سنگ‌های بنایی و اتصالات درختی ساخته شده‌اند. هر ساختمان شامل نمایی رو به خیابان و باغی است که به سمت خیابان نیست. سمت رو به خیابان چند پنجرۀ زیبا دارد. در طبقۀ بالایی، برآمدگی‌هایی به نام پنجره‌های خلیج با تزئینات درختی زیبا قرار گرفته است. شما با رفتن به میدان جمهوریت می‌توانید این بنا را ببینید.

خیابان‌های آنتالیا کاله‌ایچی Kaleiçi Sokakları

همان‌طور که گفتیم کوچه‌پس‌کوچه‌های کاله‌ایچی به‌تنهایی یک اثر تاریخی هستند. در این مسیرهای پیچ‌درپیچ که به دریا می‌رسند، آثار معماری عثمانی، بیزانس و سلجوقی دیده می‌شود. این کوچه‌ها پر از میخانه‌ها، هتل‌ها با حفظ معماری قدیمی، عتیقه‌فروشی و سوغاتی‌فروشی است.

پارک کاراغلی اوغلو  Karaoğlu Parkı

در مسیر خیابان ایشیکلار که از کنار اوچکاپیلار می‌گذرد پارک زیبای کاراغلی‌اوغلو وجود دارد. این پارک با منظرۀ زیبایی که می‌توانید از تراس‌های آن ببینید، یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی آنتالیا است. از این تراس‌ها منظرۀ زیبای دریای بی‌انتها و صخره‌های پایین پارک قابل دیدن هستند.

برای آشنایی با بیش از 40 پارک معروف و محبوب کشور ترکیه به صفحه، پارک های ترکیه مراجعه کنید.

پارک کاراغلی اوغلو در کاله ایچی

ساحل مارینا و مرمرلی کاله‌ایچی Kaleici Marina Mermerli Plajı

کاله‌ایچی در کنار تمام این ارزش‌های تاریخی، ساحل زیبایی دارد که نامش را از عمارت مرمرلی که قبلاً در بالای این ساحل قرار داشته، گرفته است. در این ساحل انواع رستوران‌ها و خدمات در اختیار شماست. می‌توانید چتر و آفتابگیر و.. کرایه کنید و از منظرۀ زیبای آن لذت ببرید.

کاله‌ایچی‌مارینا در سمت راست ساحل مرمرلی قرار دارد. با پیوستن به تورهای قایق که از مارینا حرکت می‌کنند، می‌توانید کاله‌ایچی و آنتالیا را از دریا تماشا کنید و از مسیر پیاده‌روی زیبای آن لذت ببرید.

موزۀ اسباب‌بازی آنتالیا Antalya Oyuncak Müzesi

موزۀ اسباب‌بازی آنتالیا، زیرنظر سانی آکین (Sunay Akın) تأسیس شد و در سال 2011 مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در این موزه حدود 3000 اسباب‌بازی از دهۀ 1860 تا به امروز به نمایش گذاشته شده است. شما همچنین می‌توانید در رویدادهایی که خارج از موزه برگزار می‌شود شرکت کنید

این موزه اسباب بازی یکی از 7 موزه برتر شهر آنتالیا می باشد، برای آشنایی با 6 موزه معروف  و محبوب دیگر به صفحه موزه های آنتالیا مراجعه کنید.

موزۀ اسباب‌بازی آنتالیا در کاله ایچی

برج ساعت آنتالیا Antalya Saat Kulesi

برج ساعت آنتالیا در کاله‌ایچی یکی از نمادهای آنتالیا است که دقیقاً مشخص نیست چه کسی آن را ساخته است. به نظر می‌رسد این بنا به دستور وزیر اعظم کوچوک سعید پاشا در سال 1901 و به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد به سلطنت رسیدن عبدالحمیت ساخته شده است. در چهار طرف برج ساعت بدنۀ چهارگوش ساعت ودر بالای آن یک زنگ قرار دارد. ارتفاع آن از سطح زمین 14 متر است.

برج ساعت آنتالیا در کاله ایچی

مسجد آهی یوسف Ahi yusuf camii

این سازه که از یک مسجد و یک مقبره تشکیل شده، در خیابان مرمرلی قرار دارد. تاریخ ساخت این مسجد به سال 1249 برمی‌گردد و سنگ قبرهایی متعلق به قرن نوزدهم در آن وجود دارد.

موزۀ قوم‌نگاری آنتالیا Suna – İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

اگر به تاریخ و فرهنگ علاقه داشته باشید، می‌توانید در حین قدم زدن در کاله‌ایچی به‌صورت رایگان از موزۀ قوم‌نگاری آنتالیا دیدن کنید. این ساختمان موزه که از دو عمارت مجزا تشکیل شده است، معماری کلاسیک قرن نوزدهم عثمانی را نشان می‌دهد. آثار مربوط به دوره‌های ترکی و اسلامی در عمارت شمارۀ 1 و اقلام خاص و تاریخی منطقۀ آنتالیا در عمارت شمارۀ 2 به نمایش گذاشته شده است.

موزۀ قوم‌نگاری آنتالیا در کاله ایچی

نمو، زیردریایی توریستی NEMO Denizaltısı

اولین زیردریایی توریستی ترکیه، در آب‌های مدیترانه در کاله‌ایچی مارینا قرار دارد. تور زیردریایی تقریباً یک ساعت طول می‌کشد و تجربۀ بسیار زیبایی از تماشای زیر آب‌های دریای مدیترانه است. در طول سفر راهنماها برای شما وقایعی را که در سال 1941 رخ داده، ازجمله داستان یک کشتی غرق‌شده در عمق 35 متری دریا، شرح می‌دهند.

چگونه به کاله‌‌ایچی برویم؟

کاله‌ایچی در مرکز شهر آنتالیا است و از هر جای شهر برای این مکان تاریخی اتوبوس وجود دارد. شما از فرودگاه با اتوبوس شمارۀ 600 می‌توانید به کاله‌ایچی برسید. این اتوبوس هر نیم‌ساعت و در 24 ساعت شبانه‌روز خدمات‌رسانی می‌کند و انتهای مسیرش به ترمینال اتوبوس آنتالیا می‌رسد. با کرایۀ ماشین از شرکت‌های مربوطه و تاکسی هم می‌توانید به کاله‌ایچی بروید که البته هزینۀ بیشتری دارد.

به شما پیشنهاد میکنیم قبل از اینکه به شهر کاله ایچی سفر کنید، برنامه سفر بعدی خود را هم بچینید زیرا آنتالیا استانی است که هزاران مکان دیدنی و گردشگری دارد که ممکن است دیدن آنها را فراموش کنید، در صفحه جاهای دیدنی شهر آنتالیا تمامی مناطق دیدنی این استان را معرفی کرده ایم.

کاله‌ایچی یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی آنتالیا و حتی کشور ترکیه است. هم برای تفریح و تماشای زندگی شبانۀ آنتالیا و هم برای دیدن آثار تاریخی آنتالیا می‌توانید زمان خوشی را در این بخش از شهر بگذرانید.

برای آشنایی با سایر مناطق تاریخی و باستانی این کشور، به مقاله معرفی شهر های باستانی ترکیه مراجعه کنید.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا