مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

حمل‌ونقل عمومی آنتالیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه
حمل‌ونقل عمومی آنتالیا
زمان مطالعه: 10 دقیقه
پربازدیدترین
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات مفید درباره جذابیت‌های سفر و اقامت در...

حمل‌ونقل عمومی آنتالیا یکی از کارآمدترین سیستم‌های خدمات شهری در ترکیه است، که امکان دسترسی سریع و راحت را به تمام نقاط شهر  و حومه فراهم می‌کند

آیا به‌تازگی ساکن آنتالیا شده‌اید؟ در حال لذت بردن از سفر توریستی هستید؟ یا قصد سفر به آنتالیا را دارید؟

با ایریت‌مگزین همراه باشید تا در راهنمای جامع حمل‌ونقل عمومی آنتالیا، بهترین و ساده‌ترین راه‌های تردد در سطح شهر و منطقه را پیدا کنید.

ما در اینجا اطلاعات کاملی از آخرین امکانات حمل‌ونقل عمومی در استان آنتالیا را جمع‌آوری کرده‌ایم.

این راهنما به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی راحت و امنی برای انجام امور روزمره و سفرهای کوتاه داخل شهر و اطراف داشته باشید.

در مجله ایریت مگزین با هم می‌خوانیم:

  • گزینه‌های حمل‌ونقل عمومی آنتالیا: مانند دلموش، تراموا، اتوبوس شهری آنتالیا، اتوبوس بین‌شهری آنتالیا
  • همه چیز درباره آنتالیا کارت
  • ترانسفر فرودگاهی در آنتالیا
  • تاکسی در آنتالیا

گزینه‌های حمل‌ونقل عمومی در آنتالیا

دلموش یا مینی‌بوس ترکی: مهم‌ترین وسیله حمل‌ونقل عمومی محلی آنتالیا dolmuş یا مینی‌بوس ترکی است.

اطلاعات بیشتر در مورد dolmuş را اینجا بخوانید. این اتوبوس‌های کوچک در مسیرهای ثابت در شهرها و همچنین بین منطقه‌های مختلف خدمات ارائه می‌دهند.

استفاده از Dolmuş در آنتالیا، قوانینی که باید بدانید!

دلموش سواری یکی از محلی‌ترین فعالیت‌ها در آنتالیا است. اما دلموش چیست؟  آیا می‌دانید چگونه کار می‌کند؟

راهنمای تردد آسان با حمل‌ونقل عمومی آنتالیا آنچه برای آشنایی با دلموش نیاز است را با شما در میان می‌گذارد.

 در ترکیه، dolmuş یک اتوبوس جمعی کوچک است که در شهرها و حومه شهر فعالیت می‌کند.

 دلموش یکی از مهم‌ترین وسایل حمل‌ونقل عمومی است. اگر دارای اقامت آنتالیا هستید یا به ترکیه و آنتالیا سفر می‌کنید، مطمئناً باید نحوه استفاده از آن را بدانید، زیرا دلموش کارکرد خاص خود را دارد.

‏ Dolmuş در ترکی به معنای پُر است.  این نام از آنجا ماندگار شده است که دلموش تا زمانی که مسافر کافی نداشته باشد ایستگاه را ترک نمی‌کند؛ بنابراین از ماشین‌ها، مینی‌بوس‌ها، قایق‌ها و قایق‌های موتوری نیز می‌توان به‌عنوان دلموش استفاده کرد.

 دلموش‌ها درگذشته فقط در استانبول برای عبور از تنگه بسفر یا شاخ طلایی استفاده می‌شدند.  قایق‌های موتوری کوچک یا «kayık» در اسکله‌ها منتظر می‌ماندند تا تعداد مسافران کافی را جمع کنند، سپس به راه می‌افتادند.  امروزه معمولاً زمان‌های حرکت طبق برنامه اعلام می‌شود و کشتی‌ها سر ساعت حرکت می‌کنند.

 از سال ۱۹۳۱، تردد دلموش به جاده‌ها راه پیدا کرد. امروزه تصور حمل‌ونقل عمومی در سراسر کشور و همین‌طور در آنتالیا بدون دلموش غیرممکن است!

 مسیرهای Dolmuş: یک Dolmuş بین دونقطه در یک مسیر دقیقاً تعریف شده و در یک بازه زمانی ثابت حرکت می‌کند.  مسافران می‌توانند در این مسیر هرکجا که بخواهند سوار و پیاده شوند.  تنها کاری که باید انجام دهید این است که از کنار جاده به dolmuş علامت بدهید تا برای سوارشدن شما متوقف شود.

 اگر می‌خواهید پیاده شوید کمی پیش‌تر از رسیدن به ایستگاه موردنظر به راننده بگویید تا در موقعیت مناسب توقف کند.

 هیچ توقف دقیقی برای یک dolmuş به جز توقف‌های اولیه و نهایی وجود ندارد. در آنتالیا حدود ۷۰ مسیر مختلف برای دلموش وجود دارد.  تخمین زده می‌شود که حدود ۱۸۰۰ “ایستگاه” در این مسیرها وجود دارد.

اگر در دلموش هستید و می‌خواهید آن را در جایی متوقف کنید، فقط بلند صدا کنید: «اینِجِک وار» “Inecek var” که به معنای «یکی می‌خواهد پیاده شود» است. اگر مانعی بر سر راه نباشد، راننده بلافاصله در کناره توقف می‌کند.

 دلموش بین شهرها نیز کار می‌کند، بنابراین از آنتالیا می‌توانید با دلموش به آکسکی، آکسو، آلانیا، فینیکه، کش، کمر، ماناوگات، بلدیبی و بلک و جاهای دیگر بروید.

 قیمت دلموش: قیمت هر مسیر ثابت است.  پرداخت بیشتر به‌صورت نقدی است. هیچ بلیتی برای دلموش صادر نمی‌شود. راننده جعبه کوچک دریافت پول را در سمت راست خود در کنار میله دنده دارد که امکان خردکردن پول در حین رانندگی را به او می‌دهد.

به‌این‌ترتیب شما از همین لحظه می‌توانید همانند یک آشنای قدیمی و محلی دلموش سوار شوید.

آیا تابه‌حال در آنتالیا دلموش dolmuş سوار شده‌اید؟

تراموا: یکی دیگر از وسایل حمل‌ونقل عمومی در آنتالیا تراموا Tramvay قطار سبک شهری است که در سطح خیابان‌های شهر حرکت می‌کند. تراموا تا حدودی جای خالی خطوط مترو در آنتالیا را جبران می‌کند.

در حال حاضر، در شهر آنتالیا، دو خط تراموا اصلی وجود دارد که مکان‌های مهمی مانند فرودگاه آنتالیا ‌ Antalya Havalimanı AYT  را به مرکز شهر آنتالیا متصل می‌کنند.

نقشه مسیر تراموا در آنتالیا

 

پرداخت هزینه حمل‌ونقل عمومی در آنتالیا و آلانیا با آنتالیا کارت و آلانیا کارت انجام می‌شود.

همه چیز درباره آنتالیا کارت

آنتالیا کارت AntalyaKart چیست؟

در سال‌های اخیر ترکیه به طور گسترده‌ای بر بهبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی و خدمات شهری تمرکز کرده ‌است. شهرداری‌ها با استفاده از فناوری روز  سیستم‌های رفت‌وآمد شهری را مشابه شهرهای اروپایی ارتقاء داده‌اند تا دسترسی‌های سریع‌تر و سفر‌های راحت‌تر را امکان‌پذیر نمایند.

 در آنتالیا زیرساخت‌ها کاملاً مدرن هستند. آنتالیا کارت دسترسی زیادی برای تردد در شهر و استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی فراهم می‌کند. با آنتالیا کارت می‌توانید ارزان‌تر سفر کنید.

آنتالیا کارت AntalyaKart یک بلیت کارتی است که در تمام اتوبوس‌ها و ترامواهای عمومی در آنتالیا معتبر است و آلانیا کارت برای تمام اتوبوس‌های عمومی در آلانیا استفاده می‌شود.

 این کارت به‌اندازه کارت اعتباری با قابلیت شارژ و پرداخت خودکار از پلاستیک ساخته شده و حمل آن بسیار آسان است. در تمام اتوبوس‌ها و ترامواهای عمومی آنتالیا معتبر است و در واقع بدون آن نمی‌توانید از وسایل حمل‌ونقل عمومی در آنتالیا استفاده کنید.

زمان اعتبار ندارد و تا هنگامی که از آن مراقبت کنید قابل شارژ  و قابل‌استفاده است. آنتالیا کارت را می‌توانید از مراکز فروش مجاز در سراسر شهر تهیه کنید.

دونقطه فروش برای آنتالیا کارت در فرودگاه وجود دارد که به‌صورت ۲۴ ساعته باز هستند. همچنین می‌توانید آن را از کیوسک‌ها، یا از برخی دستگاه‌های فروش خودکار که عمدتاً در اطراف ایستگاه‌های اتوبوس اصلی و تراموا قرار دارند، خریداری کنید.

برای شارژ مبلغ شما می‌توانید آنتالیا کارت خود را در هر یک از این مکان‌ها پر کنید. برای انجام این کار، کارت را در قسمت مشاهده مشخص شده قرار دهید، اسکناس را در شکاف قرار داده و صبر کنید تا اعتبار جدید اضافه شده به کارت روی صفحه‌نمایش داده شود.

آنتالیا کارت  AntalyaKart شما آماده استفاده است.

لازم به توضیح است اگر می‌خواهید آنتالیا کارت شخصی همراه با عکس داشته باشید، باید در دفتر مرکزی، Çallı ve Doğu Garajı Kart Merkezi برای آن اقدام کنید. برای این کار باید یک درخواست پر کنید و مدرک هویتی ارائه دهید. این نوع آنتالیا کارت، امکان بهره‌مندی از تخفیفات ویژه دولتی را فراهم می‌کند.

تخفیفات ویژه آنتالیا کارت: برای گروه‌های خاصی از شهروندان ترکیه، از جمله معلمان، دانش‌آموزان، دانشجویان و مستمری‌بگیران، وجود دارد. هر یک از افراد این گروه‌ها باید همراه با مدرک واجد شرایط بودن در دفتر مرکزی، Çallı ve Doğu Garajı Kart Merkezi اقدام به ثبت مدارک نمایند.

اتوبوس‌ شهری آنتالیا: اتوبوس‌های عمومی بزرگ‌تری نیز در آنتالیا و آلانیا فعالیت می‌کنند.

اتوبوس‌های بزرگ‌تر فقط در ایستگاه‌هایی که تعیین شده است، متوقف می‌شوند.

راهنمای تردد آسان با حمل‌ونقل عمومی آنتالیا اطلاعات لازم درباره اتوبوس‌ شهری آنتالیا را در اختیارتان می‌گذارد.

شرکت حمل‌ونقل اتوبوس شهری آنتالیا از سال ۲۰۱۰ ارائه‌دهنده حمل‌ونقل عمومی در شهر آنتالیا است. این شرکت دارای ۴۱۴۵ ایستگاه اتوبوس و ۱۳۶ خط اتوبوس است. این سیستم حمل‌ونقل شهری آنتالیا مسیرهای اتوبوس منطقه را از Döşemealtı  ایستگاهAhırtaş Mh در شمال تا Kaş‌Ağullu در جنوب را  پوشش می‌دهد. غربی‌ترین ایستگاه آن Kaş Kınık Atatürk Blv Kaş و شرقی‌ترین ایستگاه آن Gazipaşa Merkez است.

 

نقشه مسیر اتوبوس آنتالیا

با نصب و استفاده از اپلیکیشن  Moovit به‌سادگی می‌توانید مسیرهای تردد خود را با خطوط حمل‌ونقل شهری و زمان‌بندی دقیق به‌صورت آنلاین هماهنگ کنید.

اتوبوس بین‌شهری: اتوبوس بین‌شهری آنتالیا مهم‌ترین وسیله حمل‌ونقل برای سفر بین استان‌های ترکیه هستند. آنها از ایستگاه اتوبوس محلی به نام اتوگار Otogarحرکت می‌کنند و از هر وسیله نقلیه دیگری برای سفرهای بین‌شهری ارزان‌تر هستند.

برای حمل‌ونقل از فرودگاه به استان‌های اطراف، اتوبوس‌های بین‌شهری بهترین گزینه هستند. این اتوبوس‌ها مدرن و راحت هستند و اپراتورهای متعددی برای آن‌ها وجود دارد. یکی از شناخته‌شده‌ترین آنها “کامیل کوچ” Kamil Koç و به دنبال آن “اولوسوی” Ulusoy و “مترو توریسم” Metro Turizm است.

ترانسفر فرودگاهی در آنتالیا

فرودگاه آنتالیا ‌ Antalya Havalimanı AYT تقریباً در ۱۰ کیلومتری شرق مرکز شهر آنتالیا قرار دارد و به‌راحتی با ماشین در بزرگراه D-400 قابل‌دسترسی است.

ازآنجایی‌که خط جدید تراموا به نام AntRay گسترش‌یافته است، می‌توانید با تراموا نیز به فرودگاه آنتالیا برسید. تراموا Tramvay معمولاً از ساعت ۰۶:۰۰ صبح تا نیمه‌شب کار می‌کند و هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه سر ایستگاه است. ایستگاه دقیقاً روبروی ترمینال بین‌المللی ۱ و همچنین ترمینال ملی است.

نکته: ترانسفر معمولاً در گزینه‌های محبوب آژانس‌های مسافرتی به آنتالیا گنجانده شده است. قبل از رزرو ترانسفر اضافی، اطلاعات آژانس مسافرتی خود را بررسی کنید.

ترانسفر با اتوبوس شاتل: این گزینه یک اتوبوس مشترک از فرودگاه به هتل شما یا از هتل شما به فرودگاه با سایر مسافران است.

ترانسفر خصوصی (VIP): یک راننده خصوصی که در خروجی فرودگاه منتظر شماست شما را مستقیماً به مقصد می‌رساند. این سرویس معمولاً ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در مقایسه با اتوبوس شاتل در زمان صرفه‌جویی می‌کند.

ترانسفر اتوبوس عمومی: خط اتوبوس شهری ۶۰۰ به طور منظم بین فرودگاه و مرکز شهر آنتالیا حرکت می‌کند. اتوبوس‌ها از ترمینال بین‌المللی ۱ و ترمینال ۲ در فواصل زمانی ۳۰ دقیقه‌ای حرکت می‌کنند. با این گزینه زمان سفر به آنتالیا تقریباً ۱ ساعت است.

تاکسی در آنتالیا

همراه راهنمای تردد آسان با حمل‌ونقل عمومی آنتالیا باشید تا آخرین اطلاعات در مورد تاکسی در آنتالیا را با شما شریک شویم.

ایستگاه‌های تاکسی را می‌توان در مقابل تمام ترمینال‌های فرودگاه پیدا کرد. مقامات شهری قیمت تاکسی در آنتالیا را تعیین می‌کنند. این امر با تاکسی‌مترهای کالیبره شده رسمی که در تاکسی‌ها نصب شده‌اند تضمین می‌شود. به‌عنوان یک قاعده، شما می‌توانید قیمت تاکسی در آنتالیا را به‌صورت الکترونیکی در آینه دید عقب راننده ببینید، همیشه بررسی کنید تاکسی‌متر روشن باشد.

تاکسی‌ها در آنتالیا به رنگ زرد هستند و وسیله نقلیه‌ای سریع اما کمتر مقرون‌به‌صرفه برای تردد شهری و بین‌شهری محسوب می‌شوند.

می‌توانید از طریق تلفن یا با استفاده از یک اپلیکیشن تاکسی سفارش دهید. همچنین حضوری به ایستگاه‌های محلی تاکسی بروید یا در کنار خیابان برای یک تاکسی بدون مسافر دست بلند کنید. اگر تاکسی در دسترس باشد، تابلوی علامت تاکسی بالای خودرو روشن است.

پرداخت معمولاً به‌صورت نقدی انجام می‌شود هرچند برخی از تاکسی‌ها – خصوصاً در این زمانه به دلیل پاندمی کووید ۱۹ – کارت اعتباری را نیز می‌پذیرند که در این صورت مسافر می‌تواند رسید دریافت کند.

اگر به زبان ترکی تسلط ندارید برای مسیریابی صحیح بهتر است آدرس مقصد خود را به‌صورت نوشتاری به راننده نشان دهید. نام یک نقطه عطف مانند جاذبه‌ای گردشگری یا مکانی مشهور یا نام محله‌ای نزدیک به مقصد شما نیز کمک‌کننده است.

معمولاً تاکسی‌ها مجهز به سیستم ناوبری ماهواره‌ای هستند و با ثبت‌نام مقصد از طریق نقشه‌ به‌راحتی شما را به مقصد می‌رسانند.

حدود ۲۸۰ ایستگاه تاکسی در آنتالیا وجود دارد. میتوانید تاکسی‌ اینترنتی در آنتالیا را از طریق اپلیکیشن‌های BiTaksi یا iTaksi به‌صورت آنلاین سفارش دهید، یا مستقیماً در خیابان به تاکسی علامت دهید.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
همه چیز راجع به فرودگاه های آنتالیا
همه چیز راجع به فرودگاه های آنتالیا
برای دانستن همه چیز راجع به فرودگاه های آنتالیا، چمدان برمی‌داریم...
حمل‌ونقل عمومی آنتالیا
حمل‌ونقل عمومی آنتالیا
حمل‌ونقل عمومی آنتالیا یکی از کارآمدترین سیستم‌های خدمات شهری...
آخرین اخبار
جشنواره تعاونی های زنان آنتالیا
شهرداری کپز آنتالیا، خود را برای دومین جشنواره تعاونی‌های بانوان آماده می‌شود
بازگشایی «کتابخانه جنگلی» در منطقه کپز آنتالیا
بازگشایی «کتابخانه جنگلی» در منطقه کپز آنتالیا
تیم پاکسازی زیر آب در موراتپاشا تاسیس شده است
آغاز فعالیت تیم پاکسازی زیر آب در منطقه مورات‌پاشا آنتالیا
آذربایجان و ملودی های ترکی در آنتالیا
آهنگ آذربایجان و ترکیه در آنتالیا طنین‌انداز می‌شود