مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

لیکیا؛ زیباترین مسیر پیاده‌روی دنیا در آنتالیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه
زمان مطالعه: 10 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
ترکیه با داشتن طبیعت زیبا و فوق‌العاده، مسیرهای پیاده‌روی زیادی دارد که موردتوجه توریست‌ها از همۀ نقاط دنیاست. در بین این مسیرهای مختلف، استان آنتالیا دارای جذاب‌ترین مناطق مناسب برای پیاده‌روی است. یکی از معروف‌ترین این مسیرها، مسیر پیاده‌روی لیکیا است.

شاید هیچ شکلی از سفر به اندازۀ پیاده‌روی نتواند شما را به دل طبیعت ببرد. با پیاده‌روی در طبیعت در ارتباط مستقیم با خاک و آب و آسمان و دریا، شما نزدیک‌ترین رابطه را با دنیای اطراف برقرار می‌کنید و با ذهنی رها و آرام به زندگی روزمره برمی‌گردید.

کشور ترکیه به‌عنوان یک کشور چهارفصل، در هر گوشۀ خود مسیرهای زیبا و شگفت‌انگیزی برای پیاده‌روی در دامن طبیعت و در گذر از آثار باستانی و سواحل دارد.

یکی از بهترین مسیرهای پیاده‌روی که نه‌تنها در ترکیه بلکه در تمام دنیا معروف است، مسیر پیاده‌روی لیکیا در استان آنتالیا است. در این مسیر رنگ آبی دریای مدیترانه، عطر آویشن پیچیده در کوه‌ها و سکوت و آرامش طبیعت شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

در این نوشته می‌خواهیم شما را با زیبایی‌های این مسیر آشنا کنیم. به شما توصیه می‌کنیم در سفر به آنتالیا، پیاده‌روی در این مسیر زیبا را فراموش نکنید. علاوه بر مسیر زیبای لیکیا،‌ با دیگر زیبایی‌‎های ناشناخته آنتالیا هم آشنا شوید.

مسیر پیاده‌روی لیکیا در آنتالیا

تاریخچۀ مسیر لیکیا

در مسیر پیاده‌روی لیکیا با گذشتن از 25 مکان تاریخی می‌توانید ردپای تمدن‌های زیسته در این منطقه را ببینید و به اعماق تاریخ سفر کنید. شبه جزیرۀ لیکیا که در گذشته تکّه (Tekke) نامیده می‌شد، در ساحل جنوبی ترکیه و رو به دریای مدیترانه محل زندگی لیکیایی‌ها بوده است.

ساکنان قدیم این مسیر خود را «ترمیلی» هم می‌نامیدند. آن‌ها به خاطر علاقه‌ای که به آزادی و سنت‌های جنگجویانه داشتند، در تاریخ معروف بودند. لیکیایی‌ها در این منطقه شهرهای متعددی  متناسب با جغرافیای سخت و آب‌وهوای گرم بنا کردند، فرهنگ منحصربه‌فردی در معماری داشتند و مقبره‌های سنگی زیبایی از سنگ آهک محلی ساختند.

پایتخت لیکیایی‌ها پاتارا بود و یک دولت خودگردان داشتند که الگوی بسیاری از دولت‌های امروزی است. ساختار جامعۀ آن‌ها مادرسالارانه بود و به دزدی دریایی هم معروف بودند.

لیکیایی‌ها مردمی مبارز، دموکراتیک و با سبک هنری پیشرفته و سطح بالای زندگی بودند. شبه‌جزیرۀ تکه در قدیم موقعیتی استراتژیک داشته و محل تجارت دریایی بوده است.

این منطقه حکومت‌های بسیاری از جمله ایرانی‌ها و یونانی‌ها را به خود دیده است و بعدها به یکی از استان‌های امپراتوری روم تبدیل  شده است. رومیان در این منطقه اقدامات زیادی انجام داده‌اند که می‌توان به توسعۀ شهرها و بندرها، جاده‌سازی، ساخت آمفی‌تئاترها، حمام‌ها، تالارها، معبدها و دروازه‌ها اشاره کرد.

از قرن چهارم به بعد، این منطقه تحت حاکمیت مسیحیان قرار گرفت. آثار و بقایای این دوره‌های تاریخی و مقبره‌هایی از دوره‌های مختلف لیکیا را می‌توانید در مسیر پیاده‌روی لیکیا ببینید.

مسیر پیاده‌روی لیکیا از کجا می‌گذرد؟

راه 555 کیلومتری لیکیا به‌عنوان یکی از برترین مسیرهای پیاده‌روی جهان از منطقۀ فتحیه در استان موغلا شروع و درنهایت به روستای گئیک‌بایری (Geyikbayırı) در  استان آنتالیا ختم می‌شود. همچنین می‌توان مسیر را از آنتالیا شروع کرد و در فتحیه به پایان رساند.

این مسیر پیاده‌روی زیبا در منطقه‌ای بین بوردور_گول‌حصار (Burdur-Gölhisar) در شمال، موغلا-کویاجاز (Muğla-Koycegiz) در غرب و شهر آنتالیا در شرق قرار دارد.

در سال 1999 یک مورخ تازه‌کار به نام کیت کلاو مسیر پیاده‌روی لیکیا را بررسی کرد و بعدها در آن علائم راهنما برای گردشگران نصب شد. از طرفی این مسیر را می‌توان از فرودگاه دالامان واقع در اولودنیز فتحیه آغاز کرد و در گِئیک باییری (Geyikbayırı)  آنتالیا به پایان رساند. در طول مسیر، راه‌ با علائم مختلف مشخص شده‌ است و مسیرهای اصلی فتحیه (Fethiye)، کمر (Kemer) و کنیالتی (Konyaaltı) را نشان می‌دهند.

برای آشنایی با منطقه کمر آنتالیا، یکی از دیدنی ترین مناطق موجود در مسیر پیاده روی لیکیا به صفحه کمر آنتالیا مراجعه کنید.

دیدنی های مسیر پیاده روی لیکیا آنتالیا

مسیر پیاده‌روی لیکیا یکی از طولانی‌ترین سواحل طبیعی جهان با 18 کیلومتر را در برمی‌گیرد. این مسیر از مناطقی مانند فتحیه، اولودنیز، درۀ پروانه، خلیج کاباک، یدیبورونلار، ساحل پاتارا، کالکان، کاش، ککووا، دمره، فینیکه می‌گذرد که هر کدام به‌تنهایی یکی از جاذبه‌های توریستی آنتالیا هستند و شامل بیست شهر باستانی می‌شوند.

خلیج کورسان، زیباترین فانوس دریایی ترکیه، فانوس دریایی گلیدونیا  (Taşlık Burnu)، خلیج آدرسان، کوه موسی (Olimpos)، ساحل چیرالی، کوه تاحتالی (Tahtalı) از دیدنی‌های این مسیر هستند. بلندترین قلۀ اروپا و ترکیه در ساحل تکیرووا، برش تنگۀ بسفر در امتداد خط ساحلی مدیترانه و درۀ گوینوک از زیبایی‌های طبیعی این مسیر هستند.

سفر به ترکیه و استان آنتالیا بدون بازدید از خلیج های دیدنی این کشور و منطقه، بدون شک از بزرگترین اشتباهاتی خواهد بود که در طول عمر خود مرتکب می شوید!  پس قبل از بازدید از خلیج های این استان به صفحه خلیج های آنتالیا مراجعه کنید.

در طول این مسیر ساحلی، گاهی باید از شیب‌های تندی بالا بروید و به سمت سواحل و بندرگاه‌ها پایین بیایید. از فلات‌ها و مناطق جنگلی بگذرید و به بلندترین نقطه بر فراز جنگل‌های سرو در ارتفاع 1800 متری کوه تاهتالی برسید.

لیکیا در استان آنتالیا، زیباترین مسیر پیاده‌روی در ترکیه

در مسیر لیکیا چطور پیاده‌روی کنیم؟

برای پیمودن این مسیر با توجه به شرایط و آب‌وهوا باید یک بازۀ زمانی 25 تا 40 روزه در نظر بگیرید. علائم راه لیکیا به شما کمک می‌کنند که به بهترین و ایمن‌ترین شکل این مسیر را بپیمایید. راهنماها و تابلوهای زرد این در طول این مسیر بر اساس سیستم فرانسوی Grande Randonnee مشخص شده‌اند.

خطوط قرمز و سفیدی که هر 50 متر در مسیرها و هر 200 متر در جاده‌های خاکی نصب شده‌اند، بهترین راهنمای مسیر برای شما هستند. تابلوهایی با رنگ قرمز نیز در مسیر نصب شده‌اند که نشان می‌دهند شما از مسیر امن منحرف شده‌اید و باید مسیر خود را تغییر دهید.

علائم قرمز و سفید، دوراهی‌ها را به شما نشان می‌دهند. این علائم به‌صورت دوره‌ای توسط داوطلبان به‌روز می‌شوند. اما در هر صورت باید در هر مسیر پیاده‌روی تمام مسائل ایمنی را در نظر گرفت و از راه‌های دیگر هم برای پیداکردن مسیر استفاده کرد یا با آرامش به مسیر قبلی برگشت و ادامه داد. چون گاهی اوقات ممکن است به دلیل شرایط طبیعی، باز شدن جاده‌های جنگلی جدید و تخریب مسیرها علائم از بین بروند. در هر نقطه از مسیر با علامت‌گذاری‌هایی که انجام شده می‌توان مسیر برگشت به نقطۀ شروع را به سمت آنتالیا یا فتحیه پیدا کرد.

برای پیاده‌روی در مسیر لیکیا چه زمانی مناسب است؟

شما در هر فصلی از سال می‌توانید در این مسیر پیاده‌روی کنید. در زمستان، آب‌وهوای مدیترانه‌ای و معتدل در این مسیر غالب است. بهترین زمان برای پیاده‌روی در لیکیا فصل بهار است. در این زمان می‌توانید تپه‌های پوشیده از برف و گل‌های زیبا را ببینید.

در ماه‌های اکتبر تا نوامبر نیز می‌توانید هوای گرم و مرطوب را در این مسیر تجربه کنید. اواسط ماه مه تا اواسط سپتامبر برای پیاده‌روی در این مسیر چندان مناسب نیست؛ چون هوا در این زمان بسیار گرم است. مگر اینکه در ارتفاعات بالاتر پیاده‌روی کنید.

شما می‌توانید در قلۀ کوه‌ها در مسیر لیکیا، هر چهار فصل را در طول روز تجربه کنید. در ماه‌های دسامبر و ژانویه در این منطقه شاهد طوفان، از ژانویه تا آوریل شاهد بارش برف و درماه‌های نوامبر تا فوریه شاهد بارش باران در این منطقه خواهید بود.

حمل‌ونقل و اسکان در مسیر لیکیا

مسیر لیکیا یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری ترکیه محسوب می‌شود؛ به همین دلیل از نظر امکانات حمل‌ونقل و اسکان بسیار غنی است. در دو نقطۀ شروع این مسیر که فتحیه و آنتالیا هستند، می‌توان از امکان فرودگاه و اتوبوس‌های بین‌شهری استفاده کرد. همچنین در تمام طول این مسیر، هتل‌ها، هاستل‌ها و پانسیون‌هایی با قیمت‌ها و امکانات متنوع در اختیار گردشگران قرار می‌گیرند.

در راه لیکیا گزینه‌های بسیاری برای تفریح و استراحت وجود دارد. ازجمله می‌توان به شنا در آب‌های مدیترانه در سواحل طبیعی مانند خلیج کاباک، ساحل پاتارا، شبه‌جزیره گرم، ککووا، آدرسان، خلیج کورسان، ساحل چیرالی و فازلیس، کمپینگ در ساحل چیرالی که یکی از زیباترین سواحل طبیعی جهان است، کشف آثار باشکوه تمدن لیکیا در موزۀ آنتالیا، پاراگلایدر، اقامت در استراحتگاه‌های کاس، کالکان، پاتارا، تکیرووا، کامیووا و گوینوک، قایق‌رانی، بازدید از خرابه‌های زانتوس و لتون، آفتاب‌گرفتن، اقامت در دهکده‌های ساحلی، پانسیون، هتل، رستوران و مواردی از این دست اشاره کرد.

شما در این مسیر می‌توانید از تعداد زیادی شهر باستانی نیز دیدن کنید؛ ازجمله: کالابانیتا  Kalabanti، لتون Letoon، آندریاکه Andriake، المپوس Olympos، سیمنا Simena، یارانتاش Yanartaş، پاتارا Patara و….

علاوه‌بر همۀ این‌ها امکان بازدید از مکان‌های تاریخی مانند کلیسای سنت نیکلاس، صخرۀ کشیش و قنات‌های تاریخی نیز برای شما وجود دارد. ویرانه‌های زانتوس و لتون که در این مسیر قرار دارند، یکی از 15 منطقه‌ای در ترکیه هستند که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

اگر جزو افرادی هستید که بازدید از مناطق تاریخی و قدیمی شما را به وجد می آورد، به صفحه شهرهای باستانی آنتالیا مراجعه کنید تا با تمامی مناطق تاریخی و قدیمی استان آنتالیا آشنا شوید.

همچنین در برخی از روستاهای این مسیر، می‌توانید از خانه‌های روستایی اهالی برای اقامت استفاده کنید. یکی دیگر از امکانات این مسیر مناطق کمپینگ طبیعی در مناطق مختلف از جمله چیرالی  Çiralı، المپوس  Olympus و گوینوک Göynük است.

اقامت در مسیر پیاده‌روی لیکیا

چند توصیه برای مسافران مسیر لیکیا

برای طی کردن این مسیر بهتر است این وسایل را به همراه دشته باشید: کفش‌های پیاده‌روی خوب ضدآب (گورتکس)، شلوار و جوراب با جنسی که به‌سرعت خشک می‌شود، تی‌شرت نخی، کلاه، دستمال به‌عنوان عرق‌گیر، عینک آفتابی، کرم، لباس شنا، حوله و کوله‌پشتی با کمربندی که سنگینی بار را متناسب کند، لباس زیر، بارانی، قطب‌نما، نقشه، سوت، چاقوی جیبی، چراغ جلو، دوربین، فندک، باتری یدکی و جعبه کمک‌های اولیه کوچک.

مسیر لیکیا برای دوچرخه‌سوارها

بخشی از راه لیکیا برای دوچرخه‌سواری در کوهستان مناسب است. علاقه‌مندان حرفه‌ای دوچرخه‌سواری می‌توانند با حمل دوچرخه در کامیون در بخشی از راه، این مسیر را طی کنند. مسیر دوچرخه‌سواری از جاده‌های جنگلی و روستایی و برخی جاده‌های فرعی می‌گذرد.

لیکیا، مسیر ماراتن

سال‌هاست در مسیر لیکیا مسابقات دو ماراتن برگزار می‌شود. مسیر ماراتن لیکیا حدود 250 کیلومتر است و طی کردن آن 6 روز طول می‌کشد. این مسیر با درجه‌های سختی و آسانی متفاوت، هرساله میزبان بسیاری از علاقه‌مندان این ورزش بین‌المللی از سراسر جهان است.

لیکیا مسیری مناسب برای مسابقات ماراتن و دوچرخه‌سواری

در این نوشته شما را با یکی از زیباترین مسیرهای پیاده‌روی در دنیا آشنا کردیم. بدون شک دیدنی‌های شهر آنتالیا به این‌جا ختم نمی‌شود. در آنتالیا شما می‌توانید از انواع امکانات تفریحی با هر نوع سلیقه لذت ببرید. کشور ترکیه،‌ در کل مناطق زیبایی دارد و شما می‌توانید با 15 محل مناسب کمپ در ترکیه هم آشنا شوید.

چه اهل سفر با کوله‌پشتی باشید و چه اقامت در لوکس‌ترین هتل‌ها را ترجیح بدهید، آنتالیا بهترین امکاناتی که نیاز دارید را برای شما فراهم می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با استان آنتالیا، به صفحه جاهای دیدنی آنتالیا مراجعه کرده و از لیست برترین مکان های دیدنی این استان که توسط تیم ایریت گروپ تهیه شده دیدن کنید.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا