مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

گردشگری سلامت در آنتالیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
زمان مطالعه: 9 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
صنعت گردشگری سلامت در دنیا، با هدف ارائۀ خدمات پزشکی به صورت بین‌المللی با استفاده از کلیۀ ظرفیت‌های درمانی هر کشور به وجود آمده است. در این میان، ترکیه و به‌خصوص شهر آنتالیا، امکانات و خدمات فوق‌العاده‌ای را در اختیار بیماران از کلیۀ نقاط دنیا و به‌ویژه توریست‌های سلامت از کشورهای همسایه قرار می‌دهد.

صنعت گردشگری سلامت با این هدف به وجود آمده است که هر کشوری با استفاده از توان و ظرفیت پزشکی، درمانی و گردشگری خود بتواند به صورت بین‌المللی پذیرای بیمارانی از کشورهای دیگر، به‌ویژه کشورهای همسایه باشد.

این خدمات از طرف کشور مهمان معمولاً با خدمات مهاجرتی و توریستی همراه است. بیماران چه به‌صورت سفر  و چه به‌صورت اقامت کوتاه‌مدت یا بلندمدت با توجه به طول درمان، در کنار دریافت خدمات پزشکی از تسهیلاتی هم برای اقامت در کشور میزبان استفاده می‌کنند.

بنابراین شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند با مجموعه خدماتی از پذیرش بیمارستان گرفته تا ترانسفر مسافر و مستقرشدن در هتل با بیمار همراهی می‌کنند.

گردشگری سلامت در ترکیه و دیگر کشورها برای درمان بیماران از اقصی نقاط دنیا

انواع گردشگری سلامت در دنیا

گردشگری سلامت معمولاً در سه صورت انجام می‌شود:

1. گردشگری پزشکی: در این نوع گردشگری همان‌طور که گفتیم بیماران خارجی خدامت پزشکی، مهاجرتی و توریستی را برای انواع بیماری‌ها، عمل‌های جراحی، دندانپزشکی، توانبخشی، فیزیوتراپی و … از کشور میزبان دریافت می‌کنند.

2. گردشگری حرارتی و آبگرم پزشکی: در این نوع گردشگری با توجه به پتانسیل‌های طبیعی مانند چشمه‌های آب گرم، خدمات پزشکی مانند طب سنتی یا ماساژ به بیماران بین‌المللی ارائه می‌شود.

3. گردشگری سالمندان و معلولان: در این نوع گردشگری سلامت، خدماتی برای مراقبت و توانبخشی به معلولان و سالمندان با توجه به توانمندی‌های پزشکی کشور میزبان انجام می‌شود.

گردشگری سلامت در ترکیه

کشور ترکیه در سال‌های اخیر از هر جهت مورد توجه توریست‌ها و مهاجران از سراسر جهان بوده است. گردشگری یکی از مهم‌ترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه محسوب می‌شود؛ تا آنجا که 9 درصد جمعیت این کشور در صنعت توریسم فعالیت می‌کنند و ششمین مقصد محبوب گردشگران در دنیا است.

ترکیه توانسته است در تمامی زمینه‌های مرتبط با توریسم پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشد. یکی از زمینه‌هایی که در سال‌های اخیر به‌صورت چشمگیر هم هدف سرمایه‌گذاری در ترکیه و هم هدف سفر به ترکیه بوده است، گردشگری سلامت در در این کشور است.

بیمارستان‌های ترکیه با رعایت استانداردهای اروپایی، سطحی حرفه‌ای از خدمات پزشکی را ارائه می‌کنند. از دهۀ 90 به بعد سرمایه‌گذاری پزشکی قابل‌توجهی در ترکیه انجام شد و مراکز پزشکی خصوصی تلاش کردند با مراکز خدمات پزشکی اروپایی رقابت کنند.

مراکز خدمات پزشکی ترکیه توانستند با به کار گرفتن کادر پزشکی آموزش‌دیده و با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنیک‌های پزشکی، تأیید کمیسیون مشترک بین‌المللی (JCI) را گرفته و در صدر فهرست بیمارستان‌های مورد تأیید این کمیسیون در دنیا قرار بگیرند.

بیمارستان‌های ترکیه در اغلب زمینه‌های درمانی و پزشکی بسیار قوی هستند. ترکیه یکی از مهم‌ترین مراکز درمان بیماری‌های قلبی در جهان است. از طرفی، پایتخت پیوند مو در جهان محسوب می‌شود و بهترین مراکز پیوند موی دنیا در شهرهای آنکارا، استانبول و آنتالیا قرار گرفته‌اند.

این کشور در زمنیۀ جراحی و پیوند کبد نیز در سطح جهانی بسیار شناخته‌شده است. علاوه‌براین، ترکیه آمار بیشترین عمل‌های جراحی چشم در دنیا را به خود اختصاص داده است و با توجه به کیفیت بالای خدمات و هزینۀ مناسب آن، بسیار مورد توجه گردشگران سلامت قرار گرفته است.

در ترکیه خدمات درمانی مختلفی ارائه می‌شود که عبارت‌اند از: بیماری‌های چشم، ارتوپدی و آسیب‌شناسی، بیماری‌های داخلی، گوش و حلق و بینی، زنان و زایمان، جراحی عمومی، بیماری‌های دهان و جراحی فک و صورت، جراحی اعصاب، بیماری‌های پوستی و مقاربتی، بیماری‌ها و سلامت کودکان، عمل‌های زیبایی، کاشت مو، جراحی پلاستیک و … .

صنعت گردشگری سلامت ترکیه به بیش از 130 کشور جهان خدمات ارائه می‌کند. ازجمله این کشورها می‌توان به آلمان، روسیه، عراق، آذربایجان، قزاقستان، ایران، ترکمنستان، گرجستان، ازبکستان، اوکراین، آلبانی، بلغارستان، لیبی، بوسنی‌وهرزگوین، مولداوی و مقدونیه اشاره کرد.

ترکیه در زمینۀ بازنشستگی بین‌الملی هم توانسته است جایگاه خوبی در جهان به دست بیاورد. پیش از ترکیه کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا و پرتغال کشورهایی شناخته‌شده در زمینۀ بازنشستگی بین‌المللی بودند، اما از سال 2000 به بعد ترکیه هم به‌عنوان یکی از کشورهای هدف برای بازنشستگی بین‌المللی مورد توجه قرار گرفت.

آمار گردشگران سلامت در ترکیه از سال 2008 تا سال 2018 ده‌برابر افزایش یافته است و این کشور پس از آمریکا و کرۀ جنوبی، با ارائۀ خدماتی باکیفیت و در حد استانداردهای اروپایی و آمریکایی در رتبۀ سوم گردشگری سلامت در دنیا قرار دارد.

با این حال ترکیه توانسته است قیمت خدمات خود را نسبت به کشورهای دیگر مانند هند، تایلند و سنگاپور در حد مناسبی نگه دارد. این موضوع باعث می‌شود که گردشگران سلامت از طی دورۀ درمان در این کشور استقبال کنند.

همچنین کشور ترکیه در کنار خدمات پزشکی به گردشگران سلامت خدمات اقامتی و توریستی هم ارائه می‌کند که هزینۀ این خدمات هم نسبت به کشورهای دیگر بسیار مناسب‌تر است. مثلاً ترکیه برای کسانی که بخواهند برای درمان در این کشور بمانند، اقامت کوتاه‌مدت درمانی در نظر گرفته است. همچنین در ترکیه تخفیف‌های ویژۀ بلیط هواپیما برای اقامت درمانی وجود دارد. علاوه‌بر همۀ این‌ها، وزارت گردشگری در صورت نیاز برای بیماران با ویزای درمانی مترجم فراهم می‌کند.

آنکارا استانبول، آنتالیا، ازمیر، ارزروم و وان مهم‌ترین شهرهای گردشگری سلامت در ترکیه هستند.

گردشگری سلامت در آنتالیا

آنتالیا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی کشور ترکیه و با موقعیت جغرافیایی خاص و ویژگی‌های طبیعی، تاریخی و تجاری از هر نظر مورد توجه مسافران و مهاجران از سراسر دنیا است. طبیعت و ساحل زیبا، آب‌وهوای خوب و آرامش این شهر توریستی، جدا از تفریحات توریستی آن، محلی مناسب برای گذران دوران بیماری، توانبخشی معلولان و سالمندان است. به همین دلیل آنتالیا یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری سلامت در کشور ترکیه محسوب می‌شود.

از عوامل مختلفی که آنتالیا را به یک مرکز مهم گردشگری تبدیل کرده است، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

1. آب‌وهوای معتدل و به دور از آلودگی شهرهای بزرگ

2. وسایل حمل‌ونقل عمومی در دسترس، زیرساخت مناسب حمل‌ونقل شهری و دسترسی آسان به مراکز مختلف درمانی و تفریحی

3. مؤسسه‌های بهداشتی پیشرفته با پزشکان متخصص و پرسنل بهداشتی آموزش‌دیده با ظرفیت بالای تخت و پذیرش بیمار

4. هزینه‌های خدمات پزشکی و اقامتی کم‌هزینه‌تر نسبت به سایر شهرهای ترکیه

دستاوردهای پزشکی شهر آنتالیا

دانشگاه آکدنیز آنتالیا یکی از مهم‌ترین مراکز علمی کشور ترکیه محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در بخش بیمارستان آموزشی و تحقیقاتی و بیمارستان دانشکدۀ پزشکی دانشگاه آکدنیز انجام شده است. به همین دلیل این دانشگاه و مراکز درمانی وابسته به آن، یکی از مهم‌ترین مراکز پزشکی و گردشگری سلامت در ترکیه محسوب می‌شوند.

در بیمارستان دانشگاه آکدنیز، انواع عمل‌های جراحی و مراحل درمانی قابل انجام است. این بیمارستان در زمینۀ جراحی‌های پیشرفته مانند پیوند عضو نیز موفقیت‌های چشمگیری داشته است. همچنین این مرکز یکی از مراکز شناخته‌شده برای درمان سرطان در دنیا به حساب می‌آید و از نظر زیرساخت‌های پزشکی و به‌کارگیری افراد آموزش‌دیده، بسیار مورد توجه است.

آنتالیا در سال‌های اخیر توانسته است در زمینۀ گردشگری سلامت فعالیت گسترده‌ای داشته باشد. تعداد زیادی از گردشگرانی که با اهداف پزشکی به آنتالیا می‌آیند، از کشورهای خاورمیانه، بالکان، اروپای غربی، شمال آفریقا، جمهوری‌های ترک و کشورهای عربی هستند. این گردشگران برای استفاده از سطح بالای خدمات پزشکی به‌ویژه برای سالمندان و معلولان، این شهر را انتخاب کرده‌اند.

آنتالیا در زمینه‌های مختلف پزشکی پذیرای بیماران است. بیماران معمولاً برای این اهداف، به آنتالیا سفر می‌کنند: پیوند چشم، داندانپزشکی، پیوند عضو مغز استخوان، چراحی، نفرولوژی، مامایی، کاشت مو و جراحی پلاستیک.

آنتالیا در سال‌های اخیر توانسته است در زمینۀ گردشگری سلامت با استانداردهای اروپایی پیشرفت کند و این پیشرفت و رقابت در سطح استانداردهای جهانی همچنان ادامه دارد.

در سال 2017 کنگره و نمایشگاه جهانی بهداشت و گردشگری ورزشی (HESTOUREX) برای اولین‌بار با حمایت وزارتخانه‌هایی از جمله وزارت فرهنگ و گردشگری در آنتالیا برگزار شد. این رویداد، قدم بزرگی برای ارتقای صنعت گردشگری سلامت در آنتالیا بود و باعث شد قدم‌های بزرگتری نیز در این زمینه برداشته شود و راه را برای همکاری تجاری با نمایندگانی از سراسر جهان هموار کند.

مراکز درمانی توریستی در شهر آنتالیا

آنتالیا، ترکیب گردشگری سلامت و گردشگری تفریحی

کشور ترکیه توانسته است با جذابیت‌های طبیعی و تاریخی فراوان و با تسهیلاتی که برای گردشگران سلامت در نظر گرفته است، اعتماد بیماران را به‌ویژه از کشورهای همسایه جلب کند و ترجیح اول گردشگران سلامت باشد.

سالمندانی که می‌خواهند دوران بازنشستگی خود را تحت مراقبت‌های پزشکی حرفه‌ای و در هوای خوب و پاکیزۀ یک شهر سالم بگذرانند شهر آنتالیا را انتخاب می‌کنند. آنتالیا به‌عنوان یک مرکز مهم گردشگری با انواع جاذبه‌های توریستی، از منظرۀ دریا و جنگل و کوه گرفته تا جاذبه‌های تاریخی مانند بقایای شهرهای باستانی و هوای تمیز و معتدل، بهترین مکان برای اقامت کوتاه درمانی است.

همان‌طور که گفتیم، شهر آنتالیا از هر نظر شهر مناسبی برای زندگی و گذران دوران بازنشستگی است. یکی از مهم‌ترین عواملی که به بهبود بیماران کمک چشمگیری می‌کند، گذراندن زمان به دور از استرس و هوای آلوده است. در شهر آنتالیا این امکان با صرف هزینۀ کمتر نسبت به شهرهای دیگر کشور ترکیه فراهم است.

ما در ایریت‌مگ تلاش می‌کنیم تمام مزیت‌های زندگی در آنتالیا را برای شما بگوییم و اطلاعات کاملی دربارۀ این استان زیبای کشور ترکیه در اختیار شما بگذاریم تا با هر هدفی که به ترکیه و آنتالیا می‌آیید، بتوانید بهترین تصمیم را در راستای رسیدن به هدف خود بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینۀ خدمات مهاجرتی و توریستی و اقامت کوتاه‌مدت درمانی در کشور ترکیه با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل اقامت درمانی در کنار شماست و بهترین بیمارستان‌ها و امکانات پزشکی این شهر را با توجه به شرایط شما پیشنهاد می‌دهد.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا