مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

همه چیز درباره آلانیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 14 دقیقه
تصویر شهر آلانیا
زمان مطالعه: 14 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
یکی از لذت‌هایی که در سفر به آنتالیا نباید از دست داد، گشت‌وگذار در آلانیا است. آلانیا که 140 کیلومتر با آنتالیا فاصله دارد، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین منطقۀ آنتالیا است تا آنجا که بحث جداشدن آن به‌عنوان یک استان مستقل هم مطرح شده است.

سفر به آنتالیا یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های تعطیلات نوروزی ایرانیان است. این شهر محبوب بیشتر به خاطر ساحل‌های گرم و زندگی شبانه مفرح محبوب است، اما نباید از زیبایی‌های طبیعی آن در اطراف شهر غافل شد. مناطق اطراف آنتالیا مانند کمر، بلک و ماناوگات با زیبایی‌های طبیعی و تاریخی خود شما را شگفت‌زده خواهند کرد.

یکی از لذت‌هایی که در سفر به آنتالیا نباید از دست بدهید، گشت‌وگذار در آلانیا است. آلانیا که 140 کیلومتر با آنتالیا فاصله دارد، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین منطقۀ آنتالیا است؛ تا آنجا که بحث جداشدن آن به‌عنوان یک استان مستقل هم مطرح شده است.

تاریخ دقیق تأسیس این شهر مشخص نیست اما به گفتۀ منابع تاریخی، اولین سکونت‌گاه‌ها در این شهر در سال 1800 قبل از میلاد و پس از جنگ تروآ بنا شده‌‌اند.

آلانیا از زمان تأسیس خود میزبان بسیاری از تمدن‌ها و دولت‌های بزرگ و مرکز مهمی برای رومیان و بیزانس و همچنین سلجوقیان و عثمانی‌ها بوده است. نام آلانیا که هر حکومت به آن نام متفاوتی داده، از زمان سلجوقیان به جای مانده است.

نام این شهر از نام حاکم سلجوقی اول علاءالدین کیکوبات گرفته شده و در دورۀ جمهوری، علایه به آلانیا تبدیل شده است.

آلانیا از جذاب‌ترین شهرهای استان آنتالیا

جاهای دیدنی آلانیا

آلانیا که با ساحل طولانی و هوای پاک، یکی از مقصدهای محبوب گردشگران داخلی و خارجی برای گذراندن تعطیلات است، محبوبیت خاصی در بین هلندی‌ها و آلمانی‌ها دارد.

جذابیت این منطقه به قدری است که بسیاری از گردشگران آلمانی برای خرید ملک در آلانیا اقدام کرده‌ و در آن ساکن شده‌اند. در ادامه به معرفی مناطق دیدنی شهر آلانیا می‌پردازیم.

قلعۀ آلانیا Alanya Kalesi

قلعۀ آلانیا که یکی از زیباترین آثار تاریخی آن است، از قرون وسطی به جای مانده و امروزه با غنای تاریخی و معماری خود تقریباً یک موزۀ فضای باز در ترکیه محسوب می‌شود.

این قلعه هزار سال است که با دیوارهای 6/5 کیلومتری، 140 سنگر و تقریباً 400 آب‌انبار که از آن محافظت می‌کند، پابرجاست. این بنا در قدیم یک کارخانۀ کشتی‌سازی بوده که توسط علاءالدین کیکوبات اول ساخته شده است.

قلعۀ آلانیا محل عبور و توقف کشتی‌های عثمانی و یکی از ثروت‌های این شهر است که در سفر به آنتالیا حتماً باید از آن دیدن کنید.

اگر از طرفداران مکان های دیدنی و تاریخی کشور ترکیه هستید، به هیچ عنوان بازدید از شهر های باستانی آنتالیا را از دست ندهید !

قلعه آلانیا

برج سرخ Kızılkule

این بنا که امروزه به نماد این شهر تبدیل شده است، نام خود را از سنگ قرمز و آجرهای به‌کار رفته در ساخت آن گرفته است.

این بنا که در ابتدای دیوارهای شمالی قلعۀ آلانیا قرار دارد، توسط حاکم سلجوقی علاءالدین کیکوبات اول ساخته شده است.

در داخل برج سه کتیبه وجود دارد. بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از این کتیبه‌ها، این برج در سال 1225 توسط معماری به نام ابوعلی رها الکتاحی ساخته شده است.

قلعه سرخ در آلانیا

شهر باستانی لارتس Leartes Antik Şehri

دقیقاً مشخص نیست که این شهر چه زمانی تأسیس شده است، اما یک لوح سنگی یافت‌شده در این منطقه نشان‌ می‌دهد که قدمت این بنا به قرن ششم قبل از میلاد می‌رسد.

این شهر در دامنۀ جنوبی کوه جبلی‌رئیس (Cebel-i Reis) ساخته شده است و شامل ساختمان‌هایی مانند اقامتگاه‌ها، آب‌انبارها و تئاترها است.

شهر باستانی لارتس Leartes Antik Şehri

شهر باستانی سیدرا Syedra Antik Kenti

برای رسیدن به این شهر با رانندگی در بزرگراه آنتالیا – غازی‌پاشا، پس از رسیدن به کیلومتر 20 باید به سمت روستای سکی بپیچید؛ کمی جلوتر به شهر باستانی سیدرا خواهید رسید. آثار کشف‌شده در شهر باستانی سیدرا، واقع در حدود 20 کیلومتری شرق مرکز آلانیا، در موزۀ باستان‌شناسی آلانیا به نمایش گذاشته شده است.

شهر باستانی سیدرا که به نظر می‌رسد قدمت آن به قرن هفتم قبل از میلاد باز می‌گردد، با دیوارهایی احاطه شده است و می‌توانید آب‌انبارهایی را که از دوران باستان تا به امروز در آن باقی مانده ببینید و با گشت‌وگذار در شهر باستانی با یک راهنما از گذشتۀ آن مطلع شوید.

اسکان در شهر باستانی سیدرا در روستای سکی، واقع در مرزهای منطقۀ آلانیای آنتالیا، اولین بار زمانی آغاز شد که امپراتور تیبریوس سکه‌های سیدریون خود را ضرب کرد.

می‌توانید در امتداد خیابانی به طول 250 متر و عرض 10 متر در جنوب شرقی شهر باستانی سیدرا که وسعت زیادی دارد، قدم بزنید و از ویرانه‌های باستانی که در طول مسیر با آن‌ها روبه‌رو خواهید شد عکس بگیرید.

آب‌انبار گچ‌بری‌شده در شهر باستانی سیدرا با منبع آب طبیعی خود به ابعاد 8×12 متر، بزرگ‌ترین بنای منطقه است. در شهر باستانی سیدرا، در نزدیکی غاری که در میان صخره‌هاست، بقایای یک حمام باشکوه نیز وجود دارد که می‌توانید تزئینات موزاییک کف آن را ببینید.

پس از دیدن ویرانه‌های معابد باستانی، آکروپلیس، تئاتر، آگورا، گورستان و اقامتگاه‌ها در شهر باستانی سیدرا، می‌توانید مسیر خود را به سمت قله‌های نه‌چندان مرتفع در میان دریای مدیترانه تغییر دهید.

شما می‌توانید در ماه‌های تابستان (15 آوریل – 2 اکتبر)، بین ساعت‌های 08:30 تا 19:30 و در ماه‌های زمستان از ساعت 08:30 تا 17:30، از این شهر باستانی به صورت رایگان بازدید کنید.

شهر باستانی سیدرا در آلانیا

آلارا هان Alara Han

آلارا هان که به آن کاروانسرای دراویش هم می‌گویند، شاید زیباترین مکانی است که می‌توانید در آلانیا ببینید. آلارا هان در مرزهای روستای چاکالار در شهر اوکورکولار منطقۀ آلانیا، موقعیت منحصربه‌فردی دارد که بسیار موردعلاقۀ توریست‌ها است؛ چون در پای قلعۀ باشکوه آلانیا، در جادۀ تاریخی ابریشم قرار دارد.

این کاروانسرای تاریخی در ساختاری مستطیل‌شکل به ابعاد 38 در 50 متر و تمام قسمت‌ها به جز نمای شرقی از سنگ‌های تراشیده ساخته شده است.

قسمت میانی آلارا هان که نشانگر معماری دورۀ سلجوقی در آناتولی است، برای اقامت مهمانان در نظر گرفته شده است که مکان جداگانه‌ای مانند نمازخانه هم در آن دیده می‌شود. علاوه‌بر این، مکان‌های مخصوص حیوانات و افراد به صورتی طراحی شده‌اند که از هم جدا باشند.

آلاراهان که با مساحتی به وسعت 2000 متر مربع در 800 متری قلعۀ آلارا واقع شده، در سال 1231 ساخته شده است.

در کنار این کاروانسرا رستوران‌های روستایی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها غذاهای خاص آلانیا را بچشید. از مرکز شهر آلانیا، با وسایل نقلیۀ عمومی یا وسیله نقلیۀ شخصی خود می‌توانید به آلاراهان بروید.

خوردن غذاهای جدید در کشور های خارجی یکی از لذت بخش ترین تفریحات سفر به کشور ترکیه می باشد، استان آنتالیا بدون شک دارای خوشمزه ترین غذاهای این کشور می باشد که در صفحه غذاهای آنتالیا به معرفی آنها پرداخته ایمو

آلارا هان Alara Han

درۀ ساپادره Sapadere Kanyonu

نام این دره با ارتفاع 750 متر طول 450 متر از نام روستایی که در آن قرار دارد گرفته شده است. مسیرهای پیاده‌روی در دره وجود دارد تا بازدیدکنندگان بتوانند به‌راحتی قدم بزنند و از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

در اطراف دره در 40 کیلومتری آلانیا کافه‌ها و رستوران‌های مختلفی وجود دارد. این دره یک مکان ایده‌آل برای دور شدن از گرما و رطوبت آلانیا در ماه‌های تابستان است.

درۀ ساپادره Sapadere Kanyonu

غار داملاتاش Damlataş Mağarası

این غار یکی از جالب‌ترین جاهایی است که می‌توانید در آلانیا ببینید. ویژگی جالب غار داملاتاش این است که دمای آن در تابستان و زمستان یکسان و 22 درجه است که در تمام فصول سال دمای ایده‌آلی محسوب می‌شود.

یکی دیگر از جنبه‌های جالب آن گازهای موجود در غار است. دقیقاً مشخص نیست که این گازها چیست، اما به نظر می‌رسد این گازها برای بیماران آسم مفید باشد. علاوه‌بر این، هوای غار حاوی مقدار زیادی دی‌اکسیدکربن و رطوبت بالای 90 درصد است.

معمولاً مبتلایان به آسم برای درمان، روزی 4 ساعت به مدت 21 روز در غار زمان می‌گذرانند. این غار یکی از مقصدهای گردشگری گردشگران سلامت است.

غار داملاتاش Damlataş Mağarası

غار دیم Dim Mağarası

این غار که 400 متر طول و 15 متر عرض دارد، یکی دیگر از مکان‌های دیدنی آلانیا است. در داخل غار چهار تالار به نام‌های تالار چلچراغ، تالار دریاچه، تالار پاموک‌کاله و تالار ارگان و یک دریاچه وجود دارد.

استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌های داخل غار مانند یک شاهکار معماری هستند.

غار دیم در آلانیا

تراس رصد آلانیا Alanya Seyir Terası

اگر بخواهید بپرسید بهترین مکان دیدنی آلانیا کجاست، اولین پاسخی که می‌دهیم تراس آلانیا است. این تراس در ارتفاع 650 متری از دریا قرار دارد و از آن می‌توانید کل آلانیا را زیر پای خود ببینید.

بارزترین ویژگی تراس آلانیا که امکاناتی مانند قسمت نشیمن، مکان‌های غذا و نوشیدنی، میزهای پیک‌نیک و بوفه دارد این است که می‌توانید با تماشای منظرۀ خیره‌کنندۀ آلانیا در ارتفاع 377 متری تراس و 1069 متری مقابل از صبحانه‌های مفصل این منطقه لذت ببرید.

دسترسی به تراس نمای آلانیا با استفاده از خطوط اتوبوس 7 و 8 از مرکز شهر آلانیا امکان‌پذیر است. همچنین می‌توانید با ماشین شخصی یا وسایل حمل‌ونقل عمومی از طریق بزرگراه آنتالیا-مرسین یا بلوار کیکوبات در زمان کوتاهی به این تراس تماشایی بروید. در این تراس می‌توانید منظره‌های شگفت‌انگیزی را در طول روز یا هنگام غروب آفتاب تماشا کنید.

تراس رصد آلانیا

ساحل کلئوپاترا Kleopatra Plajı

روایتی وجود دارد مبنی بر اینکه ماسۀ طلایی از مصر به این ساحل آورده شده که هدیه‌ای به کلئوپاترا بوده است. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به ساحل کلئوپاترا هجوم می‌آورند تا رنگ آبی خیره‌کنندۀ دریا را ببینند؛ جایی که در داستان‌ها کلئوپاترا با معشوقه‌اش مارکوس آنتونیوس شنا کرد و با این رنگ آبی و شن‌های طلایی روبه‌رو شد.

شما هم می‌توانید مانند کلئوپاترا در این ساحل واقع در غرب قلعۀ آلانیا دراز بکشید، شنا کنید و از تماشای غروب آفتاب لذت ببرید. شما می‌توانید از زیبایی‌های زیر این دریای زلال و شفاف هم بهره‌مند شوید.

ساحل اینجه‌کوم İncekum Plajı

در ساحل زیبای اینجه‌کوم به طول یک کیلومتر امکان برپایی چادر کمپینگ وجود دارد و نام خود را از ساختار شنی آن گرفته است. در این منطقه می‌توانید به پیک‌نیک بروید و در بخش جنگلی آن پیاده‌روی کنید. اگر شناگر ماهری نیستید دقت کنید؛ چون دریا در این ساحل بسیار عمیق است.

ساحل اینجه‌کوم در آلانیا

ساحل اولاش Ulaş Plajı

ساحل اولاش، کنار بزرگراه آلانیا، مکانی است که هم می‌توانید در آن شنا کنید و هم با چشم‌انداز زیبای آن یک پیک‌نیک عالی داشته باشید. نردبانی که برای پایین آمدن به ساحل در خلیج می‌بینید، جلوه‌ای باستانی دارد.

در این ساحل می‌توانید به تورهای قایق بپیوندید یا از بزرگراه آنتالیا-آلانیا برای رسیدن به این ساحل استفاده کنید که اغلب با دریای شنی و ساحلش مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است. در این محل می‌توانید صندلی و چتر آفتاب‌گیر هم کرایه کنید.

ساحل اولاش در آلانیا

ساحل شرقی Doğu Plajı

این ساحل در شرق شبه‌جزیرۀ آلانیا به نام‌های سلطان علاالدین کیکوبات که آلانیا را فتح کرد و به ساحل بگونویل معروف است. ساحل شرقی که برای کسانی که می‌خواهند با فرزندان خود به تعطیلات بروند بسیار جای مناسبی است.

صخره‌ها و زمین‌های شنی در این ساحل با چترهای ساحلی و صندلی‌های آفتابگیر تعطیلات خوبی را برای شما و خانواده خواهد ساخت.

ساحل شرقی در آلانیا

ساحل پرتقال Portakal Plajı

ساحل پرتقال در نزدیکی کیکوبات، خدماتی را در مناطق ساحلی پولی و رایگان ارائه می‌دهد. در این منطقۀ ساحلی با سواحل شنی و صخره‌های کوچک حال‌وهوای متفاوتی وجود دارد که تا به آن‌جا نروید حس نمی‌کنید. در این منطقه می‌توانید ورزش کنید، پیاده‌روی کنید یا در پارک‌ها به استراحت بپردازید.

در ساحل توسمور که بین رودخانه‌های اوبا و پرتقال قرار دارد می‌توانید از دوچرخه‌سواری نیز لذت ببرید. این منطقه توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

تفریحات مرتبط با آب و دریا در کشور ترکیه تنها به ساحل های زیبای این کشور محدود نمیشود، برای آشنایی با یکی از بهترین آکواریوم های جهان واقع در آنتالیای ترکیه، به صفحه آکواریوم آنتالیا مراجعه کنید.

ساحل پرتقال در آلانیا

تفریحات در آلانیا

آلانیا یکی از بهشت‌های گردشگری ترکیه است و در طول سال میزبان بازدیدکنندگان بی‌شماری است. در این شهر می‌توانید به شیوه‌های متفاوت و جذابی مانند تورهای بالن، سافاری با جیپ و گشت‌های فرهنگی زمان بگذرانید؛ مثلاً: می‌توانید از دریای تمیز و آبی عمیق لذت ببرید.

می‌توانید با شرکت در برنامه‌های کلاب‌های شبانه از زندگی شبانه در آلانیا لذت ببرید که به‌ویژه در ماه‌های تابستان بسیار فعال است.

می‌توانید به ارتفاعات بروید و زندگی یوروک‌ها را از نزدیک ببینید و هوای کوهستانی را با اکسیژن فراوان تنفس کنید.

می‌توانید غذاهای محلی مدیترانه را بچشید.

می‌توانید در مناطق کمپینگ چادر بزنید و لحظاتی فراموش‌نشدنی را در کنار خانواده و دوستان تجربه کنید.

می‌توانید سوار تله‌کابین معروف آلانیا شوید و شهر را از بالا تماشا کنید. این تله‌کابین بین ساعت 9:30 تا 22:00 کار می‌کند.

می‌توانید در آب‌های زیبای آلانیا قایق‌سواری کنید.

غذاهای آلانیا

آلانیا غذاهای بی‌نظیر بسیاری دارد؛ سوپ ارزن با غذای یارپوز، شپیت و لابا تنها تعدادی از آن‌هاست. می‌توانید از این غذاهای محلی و غذاهای متنوع مدیترانه‌ای و ماهی‌های تازه‌ای که ماهی‌گیران منطقه شکار می‌کنند در رستوران‌‌هایی با منظرۀ دریا لذت ببرید.

مراکز خرید آلانیا

علاوه بر مراکز خرید بزرگ، تعداد زیادی بوتیک کوچک نیز در آلانیا وجود دارد که محصولات محلی را می‌فروشند. اگر می‌خواهید سوغاتی‌های کوچکی بخرید که شما و عزیزانتان را به یاد آلانیا بیاندازند، توصیه می‌کنیم به بازار آلانیا در شبه‌جزیرۀ تاریخی سری بزنید.

همچنین بسیاری فروشگاه‌های هدیۀ سنتی و فروشگاه‌های چرم دست‌ساز در ساحل وجود دارد. مغازه‌های شهر که مخصوصاً در تابستان می‌توانید از آن‌ها خرید کنید تا پاسی از شب باز هستند. همچنین می‌توانید به مرکز خرید آلانیوم بروید و از برندهای معروف خرید کنید.

آلانیوم مال در آلانیا

تفریحات شبانه در آلانیا

می‌توان گفت که در ماه‌های تابستان زندگی واقعی در این منطقه به دلیل جمعیت زیاد گردشگر و هوای گرم از شب شروع می‌شود؛ به‌ویژه در اطراف خیابان ایسکله، مکان‌های تفریحی وجود دارد که نام آن‌ها در سراسر ترکیه بر سر زبان‌هاست. باغ تابستانی، کلاب هاوانا، بار لاس‌وگاس و باشگاه پالم‌بیچ از معروف‌ترین مکان‌های تفریحی شهر آلانیا هستند. علاوه‌بر این، بسیاری از هنرمندان و دی‌جی‌های معروف در ماه‌های تابستان در آلانیا روی صحنه می‌روند. همچنین جشنوارۀ بین‌المللی گردشگری و هنر آلانیا در پایان ماه می برگزار می‌شود.

زندگی شبانه در آلانیا

راهنمای سفر به آلانیا

دسترسی به شهر از طریق هوایی، دریایی و جاده‌ای امکان‌پذیر است. پگاسوس، ترکیش ایرلاینز و شرکت‌های جت‌آنادولو پروازهایی را به فرودگاه آلانیا در غازی‌پاشا سازماندهی می‌کنند. شاتل‌آلانیا و آنامورهاواش هم از فرودگاه غازی‌پاشا در دسترس هستند.

می‌توانید در فرودگاه آنتالیا پیاده شوید و از آنجا از طریق جاده به آلانیا بروید. پس از رسیدن به فرودگاه آنتالیا می‌توانید مستقیماً با اتوبوس یا تاکسی به آلانیا بروید.

در این نوشته شما را به آلانیا یکی از محبوب‌ترین منطقه‌های گردشگری آنتالیا و ترکیه بردیم. شما هم می‌توانید این مکان زیبا را که فاصلۀ زیادی با شهر آنتالیا ندارد در برنامۀ سفر به ترکیه بگذارید و از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی آن لذت ببرید. با ایریت‌مگ همراه شوید تا شما را به گوشه‌گوشۀ شهر آنتالیا و اطراف آن ببریم و زیبایی‌های بی‌نهایت این بهشت ترکیه را به شما نشان بدهیم.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا