مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

هشت بهشت پنهان آنتالیا که باید بشناسید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه
7 بهشت پنهان در آنتالیا
زمان مطالعه: 10 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
آنتالیا علاوه بر مناطق معروفی که آن‌ها هم در دل خود زیبایی‌های پنهان و ناشناخته‌ای دارند، هنوز شهرهای باستانی، خلیج‌های تمیز، غارهای پنهان و آبشارهایی در انتظار کشف شدن و دیده شدن درون خود دارد.

آنتالیا شهر آفتاب و ساحل است و اولین چیزی که دربارۀ آن به ذهن می‌آید، گذراندن تعطیلات تابستان در ساحل گرم آن است. اما آنتالیا شهری است که علاوه بر ساحل‌های معروف و محبوب، شگفتی‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد. بعضی از این مناطق مانند کاش، کمر و بلک بیشتر شناخته‌شده هستند و اولین محل مراجعۀ توریست‌ها محسوب می‌شوند. آنتالیا علاوه بر این مناطق که آن‌ها هم در دل خود زیبایی‌های پنهان و ناشناخته‌ای دارند، هنوز شهرهای باستانی، خلیج‌های تمیز، غارهای پنهان و آبشارهایی در انتظار کشف شدن و دیده شدن دارد.

معرفی 8 بهشت پنهان در آنتالیا 

زیبایی‌های شهر آنتالیا تمام‌نشدنی هستند و شما هر چقدر در کشف زیبایی‌های آن پیش بروید، باز هم راه زیادی در پیش دارید. ما در این نوشته می‌خواهیم چند بهشت پنهان در آنتالیا را که کمتر کسی از آن‌ها خبر دارد به شما معرفی کنیم.

1. دریاچۀ بی‌تَه  Dipsiz Göl

دریاچۀ دیپ‌سیز در ارتفاع 1702 متری دامنۀ شمالی کوه‌های توروس در آنتالیا قرار دارد. آب نیلگون این دریاچه، هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. در این دریاچه که مورد تحسین دوستداران عکاسی است، می‌توانید عکس‌های زیبای یادگاری بگیرید و از ماهی‌گیری و پیک‌نیک لذت ببرید. دراین دریاچۀ زیبا با عمق 72 متر، گونه‌های متفاوتی ازآبزیان مانند ماهی قزل‌آلا و کپور آینه‌ای زندگی می‌کنند. اطراف دریاچه در بهار با گل‌های رنگ‌رنگ منظرۀ شگفت‌انگیزی دارد.

دریاچۀ دیپ‌سیز در آنتالیا

2. درۀ ساپادره Sapadere Kanyonu

درۀ ساپادره که در روستایی به همین نام در منطقۀ آلانیا قرار دارد، دارای 600 متر طول و 400 متر ارتفاع است. این منطقه طبیعت دست‌نخوردۀ زیبایی دارد. در مسیر این دره آبشارهای شگفت‌انگیز و زیبایی می‌بینید که می‌توانید ساعت‌ها به زیبایی آن‌ها خیره شوید. همچنین می‌توانید در استخرهای طبیعی این دره از خنکای آب لذت ببرید. از کف دره یک جویبار مواج می‌گذرد. دیواره‌های جانبی این دره آهکی است و در محل فروریختن آبشار یک دریاچۀ آب سرد مطبوع تشکیل شده است که محل پناه بردن مردم از هوای گرم تابستان آنتالیا است.

این دره به تازگی شناخته شده و شروع به جذب گردشگر کرده است. بنابراین اگر به دنبال کشف جاهای جدید و جالب هستید، می‌توانید از طبیعت زیبای این دره لذت ببرید. در ورودی دره مکان‌هایی برای خوردن و آشامیدن وجود دارد که می‌توانید نیازهای اولیۀ خود را از آنجا تهیه کنید. فاصلۀ این دره از آلانیا 45 کیلومتر و از آنتالیا 179 کیلومتر است. پس از طی 24 کیلومتر از آلانیا در جادۀ آنتالیا – مرسین به شهر دمیرتاش می‌رسید و از شهر دمیرتاش می‌توانید از جادۀ آسفالته به روستای ساپادره بروید.

3. غار آلتین‌بشیک Altınbeşik Mağarası

غار آلتین‌بشیک که بزرگ‌ترین غار زیرزمینی ترکیه و سومین غار بزرگ زیرزمینی اروپاست، در محلۀ اورونلو (Ürünlü Mahallesi) ناحیۀ ایبرادی قرار دارد. این غار یکی از جالب‌ترین مراکز گردشگری آنتالیا در ارتفاع 450 متری از دریا به شمار می‌رود. غار آلتین‌بشیک برای اولین بار توسط مردم منطقه کشف و در سال 1966 توسط انجمن غارشناسی ترکیه ثبت شد.

این غار پس از اولین مطالعات غارنوردان انگلیسی و فرانسوی در سال‌های 1966-1967 به عموم مردم معرفی شد و در سال‌های بعد نیز کارشناسان داخلی و خارجی به بررسی آن ادامه دادند. بزرگ‌ترین دریاچۀ زیرزمینی ترکیه و سومین دریاچۀ بزرگ جهان در این غار قرار دارد. در بالای ورودی غار تپۀ آلتین‌بشیک وجود دارد که نام خود را پارک ملی این منطقه داده است.

شما در اطراف این غار می‌توانید کمپ بزنید و از سکوت و آرامش آن لذت ببرید. این غار از از سه طبقه تشکیل شده و طول بخشی که امروزه کشف شده، 5500 متر است. ورود به این غار با قایق از دریاچۀ زیرزمینی 200 متری برای عموم آزاد است.  به طبقۀ دوم این غار که تا حدی به فسیل تبدیل شده است، فقط افراد حرفه‌ای با تجهیزات مخصوص می‌توانند وارد شوند.

پوشش گیاهی و جانوری این غار بسیار غنی است. به غیر از گونه‌های روباه، گرگ، خوک و بز وحشی موجود در حیات وحش، 605 گیاه متعلق به 337 جنس و در مجموع 85 گونۀ گیاهی در آن وجود دارد که 69 گونۀ آن از گونه‌های بومی کشور ترکیه به شمار می‌روند. برای تماشای این زیبایی‌های طبیعی، مسیرهای پیاده‌روی قدیمی برای بوم‌گردی در پارک ملی احیا شده است.

این غار از ماناوگات از دو مسیر قابل دسترسی است؛ اولی جاده‌ای به نام یالاآلان (جادۀ آواسون) که جادۀ آبشار ماناوگات است و از آبشار تفکلی به روستای پرودلو می‌رسد و 55 کیلومتر طول دارد. راه دوم جادۀ قونیه است که از جادۀ آلانیا جدا می‌شود. رسیدن به غار آلتین‌بشک از ماناوگات در مدت 1 ساعت و 20 دقیقه از هر دو جهت امکان‌پذیر است.

غار آلتین‌بشیک در آنتالیا

4. معبد آپولون سیده Side Apollon Tapınağı

معبد آپولون در سیده با معماری قابل‌توجه خود متعلق به دورۀ رومی است. این معبد به آپولون، خدای نور، زیبایی و هنر که یکی از خدایان اصلی شهر سیده است، تقدیم شده.

آپولو (Apollo) خدای موسیقی، هنر، خورشید، آتش و شعر در اساطیر است. او یک پیشگو و خدای بینا، پسر زئوس و لتو، برادر دوقلوی آرتمیس است. او همچنین تنها خدایی است که نامش به نام اساطیر رومی تغییر نکرده است. در روایت‌ها آمده که او می‌تواند تیر را با کمان نقره‌ای خود به دورترین فاصله بیندازد. او که خدای تیرهاست، طب را به مردم آموخت و درست مانند پرتوهای خورشید، تیرهای آپولو هم بیمارکننده و هم شفابخش بودند.

سیده در قرن سوم پس از میلاد کم‌کم به یک شهر مسیحی تبدیل شد. بخشی از معبد برای استفاده در ساخت کلیسا برچیده شد و امروزه این بنا به همان صورت بازسازی و حفظ شده است.

این معبد در پلانی مستطیل‌شکل ساخته شده است. برخی از ستون‌های بزرگ این معبد که به ترتیب رومی و مطابق با طرح پریپتروس ساخته شده بود، مرمت و در جای خود قرار گرفتند. قدمت معبد آپولو به سال 150 بعد از میلاد برمی‌گردد و این منطقه با ویرانه‌های تاریخی خود واقعاً میراثی است که ارزش دیدن دارد.

معبد آپولون سیده در آنتالیا

5. غار آبی Mavi Mağara

این غار که در گذشته میزبان فوک‌ها بود، اکنون مکانی است که گردشگران با قایق از آن بازدید می‌کنند و از تماشای آب‌های زلال و تابش نور از حفره‌های آن لذت می‌برند. غار آبی در منطقۀ کاش آنتالیا در 18 کیلومتری کاش و 6 کیلومتری کالکان قرار دارد. این غار که در سال 1972 کشف شد، 50 متر طول، 15 متر ارتفاع و 40 متر عرض دارد. غار آبی نام خود را از نور آبی که از دهلی در قسمت بیرونی آن می‌گذرد گرفته است. در دیوارۀ آن بافت‌های نرم مرجانی وجود دارند و تنوع زیستی جانوران در آن بسیار قابل‌توجه است.

غار آبی نزدیک ساحل کاپوتاش در 28 کیلومتری کاش و 6 کیلومتری کالکان قرار دارد و دسترسی به آن با قایق امکان‌پذیر است. اگر به غواصی علاقه دارید، حتماً از این غار دیدن کنید. شما می‌توانید با تورهای قایق که هر روز از کاش و کالکان حرکت می‌کنند به غار برسید.

غار آبی در آنتالیا

6. خلیج سازاک و جنویز Sazak ve Ceneviz Koyları

سازاک و جنویز در دامنه‌های کوه‌های موسی در آنتالیا قرار دارند و در قدیم به‌عنوان بندر استفاده می‌شدند. با پیاده‌روی در طبیعت از سمت تپه می‌توانید شکوه سبز-آبی این منطقه و فوک‌های مدیترانه را که در حال انقراض هستند، تماشا کنید. با قایق‌سواری یک‌ساعته از چیرالی و آدرسان و بعد با پیاده‌روی در تپه‌ها می‌توانید به این منطقه برسید.

در این محل امکانات زیادی وجود ندارد و برای کمپ زدن و دوری از سروصدای شهر مکان مناسبی است. اگر می‌خواهید از آنتالیا به خلیج سازاک بروید، اولین ایستگاه آدرسان است. فاصلۀ آدرسان (چاووشکوی) تا آنتالیا 95 کیلومتر است. با ماشین شخصی می‌توانید از آنتالیا به سمت کمر بروید، بعد از کمر، تکیرووا را پشت سر بگذارید و وارد جادۀ آسفالتۀ 20 کیلومتری با کمی پیچ و درختان کاج بشوید که به سمت دریا می‌رود. با اتوبوس‌های کومولجا هم می‌توانید به این منطقه برسید.

پوشش گیاهی این منطقه در فصل‌های مختلف شگفت‌انگیز است و در آن از انبوه درخت‌ها و دشت‌های سرسبز لذت می‌برید. برای کمپ زدن در این منطقه باید آب و خوراکی‌های مورد نیاز خود را همراه ببرید؛ چون طبیعت این منطقه هنوز گرفتار هتل‌سازی نشده است و بسیار بکر و دست‌نخورده مانده است.

خلیج سازاک و جنویز

7. شهر باستانی سلوکیا  Seleukeia Antik Kenti

شهر باستانی سلوکیا در ماناوگات، 12 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. شهر باستانی سلوکیا در واقع بقایای حمام، آگورای دوطبقه و یک کلیسای کوچک است. شهر باستانی سلوکیا که با معماری متفاوتی که دارد، توجه‌ها را به خود جلب می‌کند در روستای شیهلار (Şıhlar) قرار دارد.

این شهر باستانی از سه طرف با صخره‌ها احاطه شده و فقط دیوارهای جنوبی آن باقی مانده است. دروازۀ یادبودی که ورودی شهر را از سمت جنوب فراهم می‌کند، تقریباً در وسط دیوارهای شهر قرار دارد. این دروازه با دو برج تاریخی احاطه شده است. دیوارهای کشیده‌شده به سمت شرق و غرب در دو طرف دروازۀ یادبود تا صخره ادامه دارند. سطح بیرونی دیوارها از بلوک‌های ماسه‌سنگی تراش‌خورده با تکنیک مستطیل نامنظم ساخته شده است. ضلع غربی آگورا در مرکز شهر به دامنۀ تپه تکیه داده است و سازه‌های دوطبقه در ساحل شرقی قرار گرفته است.

ورودی آگورا مربوط به دورۀ هلنیستی در جنوب شرقی قرار دارد. تتروپیلون به سبک درهای چهارپا ساخته شده و احتمالاً بعدها به آگورا اضافه شده است. در جنوب غربی شهر باستانی یک حمام و یک کلیسای دوطبقه وجود دارد. گورستان در جنوب شرقی و جنوب غربی شهر قرار دارد. آثار و بقای این شهر باستانی نشان می‌دهد که در گذشته شهری بسیار پیشرفته بوده است.

شهر باستانی سلوکیا در آنتالیا

8. روستای گوکبوک  Gökbük Köyü

روستای گوکبوک یک محلۀ قدیمی یونانی است که در جریان تبادل تاریخی فنیقی‌ها، یونانی‌ها آن را خالی کردند. گوکبوک با زیبایی‌های دست‌نخوردۀ خود محیطی متفاوت برای دوستداران طبیعت و ورزش‌های طبیعت‌گردی است. پیاده‌روی در این منطقه به موازات بستر رودخانه آغاز می‌شود و در آب‌های نهر که به دره می‌رسند ادامه پیدا می‌کند. می‌توانید در این آب‌ها شنا کنید یا با دراز کشیدن روی صخره‌ها در ارتفاع مناسب آفتاب بگیرید. ده‌ها حوض و آبشار و گونه‌های گیاهی و پروانه‌هایی که در جای دیگری دیده نمی‌شوند از شگفتی‌های طبیعی گوکبوک هستند. روستای گوکبوک از آنتالیا 138 کیلومتر و از فینیکه 25 کیلومتر فاصله دارد.

روستای گوکبوک در آنتالیا

با گشت‌وگذار در شهر آنتالیا و اطراف آن به زیبایی‌های تمام‌نشدنی این شهر پی می‌برید و همیشه جذابیت تازه‌ای را کشف خواهید کرد. (همچنین می‌توانید از اینجا با زیبایی‌های کمتر شناخته‌شده‌ آنتالیا نیز آشنا شوید -> زیبایی‌‎های ناشناخته آنتالیا)

ما در ایریت‌مگ در تلاشیم قبل از اینکه وارد آنتالیا بشوید، شما را به همه جای این شهر زیبا و اطرافش ببریم و با شما در این کشف شگفت‌انگیز همراه باشیم.

برای دریافت مشاروه در زمینۀ خدمات مهاجرتی و توریستی با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل سفر و مهاجرت به آنتالیا در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا