مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

فرودگاه بین‌المللی آنتالیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
فرودگاه بین‌المللی آنتالیا
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
فرودگاه آنتالیا با مشارکت شرکت‌هایی از ترکیه، فرانسه، آلمان و روسیه در حال رشد و توسعه است و تلاش می‌کند که بهترین خدمات را به گردشگرانی که هر سال به این شهر زیبا وارد می‌شوند ارائه کند.

یکی از زیباترین صحنه‌هایی که می‌توانید در زندگی ببینید، تماشای شهر آنتالیا از پنجرۀ هواپیمایی است که روی ساحل این شهر دور می‌زند و بر باند فرودگاه می‌نشیند. می‌توانید از آن بالا وقتی ابرها را پشت سر گذاشتید، ساحل زیبای کنیالتی را ببینید که با مسیرهای پیاده‌‎روی و دوچرخه‌سواری از خیابان و کافه‌های زیبای رو به دریا جدا می‌شود و از تماشای مردمی که با لباس‌های رنگ‌رنگ در ساحل دراز کشیده‌اند، آب‌های درخشان، سواحل پرزرق‌وبرق، هتل‌های لوکس با طراحی‌های منحصربه‌فرد، دشت‌های حاصلخیز، زمین‌های کشاورزی، کوه‌ها، پیست اسکی کوچک بر روی کوهی پوشیده از برف، صخره‌های درون آب، گلخانه‌های طولانی و چترهای آفتاب‌گیر رنگی در جای‌جای ساحل لذت ببرید.

منظره هوایی آنتالیا

فرودگاه آنتالیا

در این نوشته می‌خواهیم از فرودگاه آنتالیا برای شما بگوییم که قبل از سفر به این شهر و تماشای منظره‌های زیبایی که گفتیم، اطلاعات شما دربارۀ فرودگاهی که در آن خواهید نشست بیشتر شود.

کیفیت فرودگاه آنتالیا

آنتالیا، بزرگ‌ترین مرکز گردشگری دریای مدیترانه است که سالانه تعداد چشمگیری توریست از تمام جهان به آن سفر می‌کنند. به جز اهداف تفریحی و توریستی، تعداد زیادی از مسافران با اهداف تجاری، اقتصادی و برای استفاده از خدمات گردشگری سلامت به این شهر سفر می‌کنند. هر سال از طرف کشورهای مختلف جهان در این شهر کنگره‌ها و گردهم‌آیی‌های پزشکی، تجاری، فرهنگی، هنری و ورزشی برگزار می‌شود. جابه‌جایی این حجم از مسافر به فرودگاهی با زیرساخت‌های قوی و امکانات کامل نیاز دارد.

عملیات فرودگاه‌های ترکیه و تنظیم و کنترل ترافیک هوایی در حریم هوایی ترکیه، زیر نظر ادارۀ کل فرودگاه‌های دولتی (DHMI) است. این سازمان با امکانات و تجهیزاتی که زیرساخت بخش هوانوردی غیرنظامی ترکیه را تشکیل می‌دهد، از سال 1933 خدمات خود را بر اساس اهداف و موضوعات تعیین‌شده در اساسنامۀ اصلی انجام می‌دهد که عبارت‌اند از: بهره‌برداری از فرودگاه‌ها، انجام خدمات زمینی فرودگاه، انجام خدمات کنترل ترافیک هوایی، ایجاد و راه‌اندازی سامانه‌ها و تأسیسات ناوبری، ایجاد و راه‌اندازی سایر تأسیسات و سامانه‌های مرتبط با این فعالیت‌ها و حصول اطمینان از این که تجهیزات در سطح هوانوردی مدرن هستند.

این سازمان باید وظایف خود را مطابق با قوانین و استانداردهای بین‌المللی هواپیمایی کشوری انجام دهد و عضو سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی(ICAO) است که در زمینۀ تضمین ایمنی جان و مال در حمل‌ونقل هوایی بین‌المللی فعالیت می‌کند. همچنین این سازمان برای اطمینان از کار و توسعۀ منظم اقتصادی عضو شورای بین‌المللی فرودگاه‌ها است.

در سال‌های اخیر، افزایش قابل‌توجهی در ترافیک هواپیما و مسافر در این سازمان وجود داشته است. به موازات توسعۀ روزافزون فناوری هوانوردی جهان، به منظور ارائۀ خدمات حمل‌ونقل هوایی مدرن و قابل اطمینان‌تر به هواپیماهای در حال حرکت در حریم هوایی ترکیه، تجهیزاتی با سیستم‌های به‌روز و پروژه‌های نوسازی‌ بسیاری در فرودگاه آنتالیا و اطراف آن به بهره‌برداری رسیده است.

فرودگاه بین‌المللی آنتالیا که یکی از بهترین فرودگاه‌های ترکیه است، در سال 1960 افتتاح شد و مساحت آن 178 هزار و 637 متر مربع است. این فرودگاه که دومین فرودگاه بزرگ ترکیه از نظر تعداد مسافران بین‌المللی محسوب می‌شود، در سال 2019 قبل از همه‌گیری، میزبان 35/7 میلیون مسافر بود.

فرودگاه آنتالیا سه باند دارد. باند فرودگاه نظامی آن با تاکسی به دو باند دیگر متصل می‌شود. فاصلۀ دو باند غیرنظامی فرودگاه که به معنای واقعی موازی هستند و برخاستن و فرود همزمان روی هر دوی آن‌ها انجام می‌گیرد، 1535 متر است. ارتفاع فرودگاه از دریا 54 متر و فاصلۀ آن تا شهر 13 کیلومتر است. بعضی از خطوط هوایی مانند خطوط هوایی SunExpress با مشارکت THY-Lufthansa، Corendon، Freebird  و Tailwind از آنتالیا به‌عنوان پایگاه اصلی خود استفاده می‌کنند.

در فرودگاه آنتالیا یک ترمینال داخلی وجود دارد با یک سالن انتظار، سالCIP، مرکز بهداشت، رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌ها و یک ترمینال بین‌المللی با سالن انتظار، سالن، بار، فروشگاه، مرکز بهداشت مرزی، اطلاعات گردشگری و… .

چشم‌انداز فرودگاه آنتالیا

ارائۀ خدمات ناوبری هوایی و مدیریت فرودگاه آنتالیا بر اساس زیرساخت‌ها و سیستم‌های پیشرفته و نیروی انسانی آموزش‌دیده در صنعت هوانوردی با استانداردهای بین‌المللی، کیفیت بالا، ایمن، راحت، سازگار با انسان و محیط زیست انجام می‌شود.

فرودگاه آنتالیا به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در جهان با قدرت رقابتی در زمینۀ مدیریت ترافیک هوایی و مدیریت فرودگاه، بر اساس اصول و ارزش‌هایی فعالیت می‌کند که عبارت‌اند از: بالابردن کیفیت تخصص حرفه‌ای با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و فناوری اطلاعات، شفافیت، ایجاد ایمنی و اطمینان و راحتی با حساسیت به محیط و افراد، گشودگی به توسعۀ اهداف استراتژیک و تعیین اهداف و شاخص‌های عملکرد برای ارائۀ بالاترین سطح ایمنی ناوبری هوایی، ارائۀ خدمات بر اساس استانداردهای بین‌المللی و تلاش برای تبدیل شدن به یک مرکز حمل‌ونقل هوایی منطقه‌ای و یک پایگاه آموزشی هوایی منطقه‌ای با افزایش کیفیت و کارایی خدمات و مدیریت بهینۀ منابع انسانی.

فرودگاه آنتالیا با مشارکت شرکت‌های ترکیه، فرانسه، آلمان و روسیه در حال رشد و توسعه است و تلاش می‌کند که بهترین خدمات را به گردشگرانی که هر سال به این شهر زیبا وارد می‌شوند ارائه کند. بخشی از برنامه‌های این فرودگاه برای رسیدن به بهترین سطح کیفیت خدمات عبارت‌اند از:

ظرفیت پذیرش به 80 میلیون افزایش خواهد یافت.

ترمینال 2 با وسعت 82 هزار متر مربع خطوط بین‌المللی را توسعه داده و به ترمینال جدیدی به مساحت 190 هزار متر مربع تبدیل می‌شود.

ظرفیت ترمینال داخلی 37 هزار متر مربع دوبرابر شده و به 78 هزار مترمربع می‌رسد.

در سال 2040 ترمینال بین‌المللی جدیدی به مساحت 70 هزار متر مربع افتتاح می‌شود. به این ترتیب ظرفیت این فرودگاه به 80 میلیون مسافر در سال خواهد رسید.

با افزودن مساحت تقریبی یک میلیون متر مربع، تعداد جایگاه‌های پارک هواپیما از 106 به 181 و تعداد پل‌های ترمینال‌ها از 20 به 38 پل افزایش می‌یابد.

پارکینگ طبقاتی و محوطۀ هلی‌کوپتر در فرودگاه ساخته می‌شود.

در سیستم ذخیره و انتقال سوخت تجدیدنظر خواهد شد.

مهمانخانۀ ایالتی جدید ساخته خواهد شد.

ورودی‌های ترمینال جدید هوانوردی عمومی و باربری ساماندهی و از ورودی اصلی فرودگاه جدا می‌شود.

با آشیانه‌های تعمیر و نگهداری هواپیما، این فرودگاه به یک فرودگاه ترجیحی برای خطوط هوایی تبدیل می‌شود که آنتالیا را مرکز اصلی خود قرار می‌دهند.

فرودگاه آنتالیا در سال 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا فقط به 9/8 میلیون مسافر خدمت‌رسانی کرده است. اما با کاهش ویروس در سطح جهان و سرمایه‌گذاری‌های جدید این فرودگاه پس از سال 2025، نه تنها در مدیترانه بلکه در جهان در میان مقاصد اصلی گردشگری قرار خواهد گرفت.

چشم‌انداز فرودگاه آنتالیا

چطور از فرودگاه آنتالیا خارج شویم؟

وقتی به شهر آنتالیا می‌رسید و از هواپیما پیاده می‌شوید و با هوای گرم، مرطوب و مطبوع آن روبه‌رو می‌شوید، می‌توانید از روش‌های مختلف برای رفتن به شهر یا هتل محل اقامت خود استفاده کنید. بعضی از هتل‌ها ترانسفر فرودگاهی دارند که در زمان رزرو هتل می‌توانید هماهنگی لازم را انجام بدهید تا از فرودگاه شما را به هتل ببرند.

اگر خودتان می‌خواهید به شهر آنتالیا بروید، می‌توانید از خدمات کرایۀ ماشین استفاده کنید. در فرودگاه آنتالیا مراکز خدمات ماشین کرایه وجود دارند و می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

همچنین در هر خروجی فرودگاه آنتالیا تاکسی‌ها منتظر مسافران هستند و برای رفتن به هر مقصدی وسیلۀ مناسبی هستند. البته هزینۀ تاکسی در آنتالیا کم نیست و اگر می‌خواهید کمتر هزینه کنید می‌توانید از تراموا استفاده کنید که ایستگاه‌های آن تا مرکز شهر ادامه دارند.

همچنین می‌توانید از اتوبوس شماره 600 استفاده کنید که هر نیم ساعت از فرودگاه به پایانۀ میدان که نزدیک مرکز شهر است می‌رود و از آنجا می‌توانید با اتوبوس‌های مختلف به مقصد دلخواهتان برسید.

فرودگاه آنتالیا

چگونه به فرودگاه آنتالیا برویم؟

برای سفر به آنتالیا با هواپیما پروازهای مستقیم شرکت‌های ترکیه وجود دارند که مستقیماً در آنتالیا فرود می‌آیند. پروازهای ایرانی به دلیل محدودیت‌هایی که از سال‌ها پیش وجود دارند به‌صورت مستقیم به آنتالیا نمی‌روند و و در شهرهایی مانند دنیزلی و اسپارتا می‌نشینند و مسافران از طریق زمین و با اتوبوس ترانسفر فرودگاهی به آنتالیا می‌روند.

در سال‌های اخیر برای زمان‌هایی که تعداد مسافران ایرانی بیشتر می‌شود، پروازهای مستقیم به آنتالیا هم وجود دارند که با توقف در شهرهای دیگر به فرودگاه آنتالیا می‌آیند. در زمانی که می‌خواهید بلیت هواپیما برای سفر به آنتالیا رزرو کنید، می‌توانید از جزئیات سفر هوایی باخبر شوید.

پروازهای مسافری عادی به آنتالیا از طریق شرکت‌های کرندون‌ایرلاینز Corendon Airlines از فرودگاه بین‌المللی تبریز و فرودگاه امام و هواپیمایی معراج با پرواز فصلی از فرودگاه امام انجام می‌شوند.

پروازهای چارتر برای سفر به آنتالیا  تیلویند ایرلاینز Tailwind Airlines و انورایر Onur Air از فرودگاه بین‌المللی تبریز هستند. در زمان ورد به آنتالیا و خروج از آن از خدمات و فضای فرودگاه بین‌المللی آنتالیا رضایت کامل خواهید داشت. چون همانطور که گفتیم مدیریت این فرودگاه تمام تلاش خود را برای راحتی و ایمنی مسافران به کار گرفته است و با خیال راحت می‌توانید از خدمات این فرودگاه استفاده کنید.

در ایریت‌مگ در تلاشیم همۀ جنبه‌های سفر به آنتالیا را توضیح بدهیم، گوشه‌گوشۀ این شهر زیبا را نشان بدهیم و شما را در سفری مجازی با این بهشت توریستی ترکیه آشنا کنیم.

برای دریافت مشاوره در زمینۀ خدمات مهاجرتی و توریستی با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ در تمام مراحل سفر و مهاجرت به آنتالیا در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا