مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

7 افسانه‌ در مورد آنتالیا+معرفی مکان و راهنمای بازدید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 11 دقیقه
افسانه‌های آنتالیا
زمان مطالعه: 11 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
استان آنتالیا به‌عنوان یک شهر مهم توریستی با شهرهای باستانی و طبیعت زیبا، بستر حکایت‌های افسانه‌ای بسیاری است. در این نوشته می‌خواهیم چند افسانه از شهر آنتالیا برای شما روایت کنیم. ممکن است بسیاری از این روایت‌ها ریشه‌ای از حقیقت داشته باشند، اما در طول زمان با دخل و تصرف به شکل افسانه‌ در میان مردم شناخته شده‌اند.

در بین مردمان هر شهر و دیاری داستان‌ها، روایت‌ها و افسانه‌هایی آمیخته از حقیقت و قصه وجود دارد. بعضی از این روایت‌ها در ادبیات به شکل شعر و نثر ثبت شده‌اند و بعضی از این روایت‌ها بدون اینکه در جایی ثبت شده باشند در میان نسل‌های مختلف مردم سینه به سینه نقل شده‌ و به امروز رسیده‌اند.

ممکن است بسیاری از این روایت‌ها ریشه‌ای از حقیقت داشته باشند، اما در طول زمان با دخل و تصرف یا مبالغۀ انسان‌ها به شکل دیگری درآمده‌اند و به شکل افسانه‌ هنوز در میان مردم نقل می‌شوند. 

افسانه‌های آنتالیا

کشور ترکیه محل عبور تمدن‌های بزرگی بوده است که در آناتولی زندگی کرده‌اند و از خود آثاری در این منطقه به جای گذاشته‌اند. شهر آنتالیا به‌عنوان یک شهر مهم توریستی با شهرهای باستانی و طبیعت زیبا بستر چنین حکایت‌هایی است. در این نوشته می‌خواهیم چند افسانه از شهر آنتالیا برای شما روایت کنیم.

داستان‌های آنتالیا

دریاچۀ لرزان Titreyen Göl

روایت می‌کنند که روزگاری ماهیگیری در کنار دریاچه زندگی می‌کرد که به پرندگان غذا می‌داد. پرندگان هر زمان او را می‌دیدند به سمتش پرواز می‌کردند.

روزی شکارچیانی که در این دریاچه شکار می‌کردند به اردک‌ها شلیک می‌کنند. ماهیگیر پیر با شکارچیان روبه‌رو می‌شود و سعی می‌کند آن‌ها را از شکار منصرف کند. شکارچیان پیرمرد را هل می‌دهند و سعی می‌کنند اردک‌هایی را که می‌زنند بالای آب بیاورند.

در همین حال، اردک‌های دیگر با هم بلند می‌شوند و با بال‌های خود گردبادی درست می‌کنند و شکارچیان را در میان گردباد می‌گیرند. می‌گویند پس از این اتفاق، دریاچه شروع می‌کند به لرزیدن و همیشه همینطور لرزان باقی می‌ماند. مردم محلی می‌گویند پرنده‌ها برای ماهیگیر پیر که در آب غرق شده است گریه می‌کنند.

چطور به دریاچۀ لرزان برویم؟

دریاچۀ تیترین یا لرزان در شهر سورگون در منطقۀ ماناوگات آنتالیا واقع شده است. تمام اتوبوس‌های فعال در منطقۀ بین آنتالیا و آلانیا از سیده (Side) و دریاچۀ لرزان عبور می‌کنند. همچنین اتوبوس‌های ماناوگات که هر ده دقیقه حرکت می‌کنند از این دریاچه می‌گذرند. فاصلۀ بین ماناوگات و دریاچۀ لرزان 12 کیلومتر است.

دریاچه لرزان در آنتالیا

افسانۀ بلکیس آسپندوس Belkıs Efsanesi Aspendos

در دورۀ رومیان، پادشاه شهر آسپندوس دختری زیبا به نام بلکیس یا بلقیس داشت. دو معمار معروف شهر عاشق بلکیس دختر پادشاه بودند. پادشاه نتوانست برای انتخاب داماد تصمیم بگیرد؛ به همین دلیل مسابقه‌ای ترتیب داد. معماران را فراخواند و به آن‌ها گفت:«اگر یکی از شما کار مفید و زیبایی برای شهر آسپندوس انجام دهد، دخترم با او ازدواج می‌کند». معماران بعد از کار طولانی و سخت نتیجۀ رقابت و تلاش خود را برای به دست آوردن دختر پادشاه ارائه کردند.

یکی از معماران برای تأمین آب مورد نیاز شهر قنات‌هایی ساخت و دیگری آمفی‌تأتر باشکوه آسپندوس را بنا کرد که هر دوی این‌ها امروز از آثار دیدنی شهر آنتالیا هستند. پادشاه در برابر شکوه و عظمت این دو اثر نتوانست تصمیم بگیرد و راهی دیگر را امتحان کرد تا بفهمد چه کسی دخترش را بیشتر دوست دارد.

او این بار خطاب به معماران گفت:‌«هر دوی شما کارهای بسیار مفیدی انجام داده‌اید، پس من به عهد خود عمل می‌کنم و دخترم را نصف می‌کنم و نیمی را به یکی از شما و نیم دیگر را به دیگری می‌دهم…». یکی از معماران رضایت نداد که بلکیس زیبا به دو نیم شود و گفت:«من تسلیم شدم، دخترت را به رقیب من بده». به همین دلیل پادشاه دخترش را به همسری این معمار درآورد.

اما باور دیگری هم وجود دارد که می‌گوید پادشاه واقعاً دختر را به دو نیم کرد! به همین دلیل مجسمۀ نیم‌تنۀ یک دختر در آسپندوس وجود دارد.

چطور به آسپندوس بریم؟  

شما با دنبال کردن جاده‌ای که به سمت شمال می‌رود، می‌توانید به جادۀ آسپندوس آنتالیا-آلانیا در 44 کیلومتری آنتالیا برسید. آسپندوس  از آنتالیا 50 کیلومتر، از آلانیا 94 کیلومتر و از سیده 35 کیلومتر فاصله دارد.

آسپندوس و افسانه بلقیس

اشک‌های النی در قلعۀ آلانیا Alanya Kalesi’nde Eleni‘nin Göz Yaşları

پادشاهی به نام تکفور که از غارت کشورش توسط دزد دریایی واسیلی خسته شده بود، تصمیم گرفت دخترش را به عقد این غارتگر درآورد. اما قلب النی با یک چوپان فقیر بود و هرگز نپذیرفت که همسر غارتگر شود. پدر برای تنبیه دختر، او را در سیاه‌چال‌های قلعۀ آلانیا زندانی کرد.

اتاقی که النی، دختر زیبای پادشاه در آن زندانی بود، پنجرۀ کوچکی به سمت ساحل داملاتاش داشت. پادشاه با این هدف دخترش را روبه‌روی این منظره زندانی کرد که با دیدن زیبایی‌های طبیعت برای بیرون آمدن از زندان و ازدواج انگیزه پیدا کند. اما دختر نظرش را عوض نکرد و عشق چوپان را از سینه بیرون نکرد. او شب و روز در سلولش اشک ریخت و تپۀ بایر داملاتاش با اشک‌های او آبیاری شد. 

پس از مدتی در این تپۀ خشک درختان روییدند. می‌گویند وقتی باران می‌بارد صدای گریۀ النی به گوش می‌رسد.

چطور به قلعۀ آلانیا برویم؟

قلعۀ آلانیا روی دماغۀ سنگی بین ساحل و بندر آلانیا قرار دارد و با نزدیک شدن به آلانیا از بالا به شما سلام می‌کند. قلعۀ آلانیا 140 کیلومتر با مرکز شهر آنتالیا فاصله دارد. دسترسی به آلانیا از طریق جاده یا با هواپیما امکان‌پذیر است. برای رفتن به این محل می‌توانید از  اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی که مرتب از آنتالیا به آلانیا حرکت می‌کنند استفاده کنید. همچنین برای رسیدن به قلعه می‌توانید از آلانیا 40 دقیقه پیاده‌‎روی کنید.

بابا نوئل  Noel Baba

باوری وجود دارد که  سنت نیکلاس، معروف به «بابانوئل» در جهان، در پاتارا، یک شهر مهم لیکیایی در سواحل مدیترانۀ ترکیه متولد شد. سنت نیکلاس در سال 270 پس از میلاد به‌عنوان پسر یک تاجر گندم ثروتمند در پاتارا به دنیا آمد و تنها وارث ثروت هنگفت پدرش بود.

وقتی که پدرش درگذشت، تصمیم گرفت ثروت خود را برای فقرا خرج کند. در همین زمان فرد ثروتمندی در پاتارا فقیر شد و نتوانست جهیزیۀ دخترانش را تهیه کند. سنت نیکلاس به‌صورت پنهانی از پنجرۀ خانۀ آن فرد به داخل خانه می‌رود و مقداری طلا را از پنجرۀ اتاق دختر بزرگتر در داخل اتاق او می‌گذارد.

به دلیل بسته بودن پنجرۀ اتاق دخترهای کوچک‌تر، سهم آن‌ها را از دودکش داخل شومینه می‌اندازد. با سر زبان افتادن حکایت فرد ناشناسی که از دودکش خانه هدیه می‌فرستد، داستان بابانوئل شکل گرفته است.

چطور به کلیسای سنت نیکلاس برویم؟

کلیسای بابانوئل یا سنت نیکلاس در منطقۀ دمره در نزدیکی کمر آنتالیا قرار دارد. ترمینال اتوبوس دمره نزدیک کلیسای بابانوئل است. با استفاده از مینی‌بوس‌هایی که از ایستگاه اتوبوس آنتالیا به منطقۀ دمره می‌روند، می‌توانید به این منطقه برسید. برای رفتن با ماشین شخصی باید از جادۀ ساحلی آنتالیا به فتحیه استفاده کنید.

افسانۀ غول خفته در کاش  Kaş’ta Uyuyan Dev Efsanesi

وقتی با دقت به کوه‌های کاش نگاه می‌کنید، متوجه یک شبح مرد غول‌پیکر می‌شوید که روی کوه افتاده است. این غول به افسانۀ مشترک کش و میس معروف است. مادۀ این غول در جزیرۀ میس روبه‌روی کاش بود. طبق افسانه، اگر آب دریا با هر طرف این دو غول تماس پیدا کند، غول‌ها از خواب بیدار می‌شوند، یکدیگر را ملاقات می‌کنند و عاشق هم می‌شوند.

چطور به کاش برویم؟

اگر بزرگراه را برای رسیدن به کاش ترجیح می‌دهید، می‌توانید از مسیر فتحیه و کالکان به سمت دمره یا فینیکه بروید. منطقۀ کاش تا فرودگاه دالامان 160 کیلومتر و تا فرودگاه آنتالیا 192 کیلومتر فاصله دارد. تقریباً بعد از 2 تا 2/5 ساعت با ماشین می‌توانید از فرودگاه به کاش برسید. وقتی به کوه پشت کاش نگاه کنید، می‎توانید غول خفته را ببینید.

یانارتاش و افسانۀ بلروفونتس  Yanartaş (Çıralı) Ve Belerophontes Efsanesi

روایت می‌کنند که هیپونو، پسر گلاکوس، پادشاه افیرا، برادرش بلروس را در یک مهمانی شکار کُشت و نام بلروفونتس را به خود گرفت که به معنای «خورندۀ بلروس» است. بلروفونتس که از افیرا تبعید شد، به پادشاه آرگوس پناه برد. پادشاه آرگوس که دوست نداشت این جوان را که به او پناه آورده بود بکشد، او را به بارگاه پادشاه لیکیا فرستاد.

پادشاه لیکیا نمی‌خواهد این جوان رقت‌انگیز را بکشد و او را به مبارزه با هیولای شیرسر، بز، دم مار و آتش‌نفس که در کوه المپوس زندگی می‌کند، می‌فرستد. بلروفونتس بر اسب بالدار خود پگاسوس سوار می‌شود و به مبارزه با کیمرا می‌رود.  هنگامی که چیمرا حمله می‌کند، پگاسوس بلند می‌شود و بلروفونتس هیولا را در هفت طبقۀ زیرزمین با نیزۀ خود می‌کشد و دفن می‌کند.

چیمرا به شلیک شعله‌های آتش از هفت طبقۀ زیرزمین ادامه می‌دهد. طبق افسانه‌ای که هزاران سال است در آناتولی نقل شده و هومر به گوش ما رسانده است، شعله‌های شعله‌ور این کوه هنوز شعله‌های کایمرا هستند که از هفت طبقۀ زمین بیرون می‌آیند.

چطور به چیرالی برویم؟

خروجی چارلی-یانارتاش در مسیر کمر است. کسانی که از سمت کومولجا می‌آیند 29 کیلومتر با چیرالی فاصله دارند. شما بعد از طی کردن یک جادۀ کمی پرپیچ و خم که از جنگل 7 کیلومتری می‌گذرد، می‌توانید به چیرالی برسید.

چیرالی در آنتالیا

افسانۀ دریاچۀ منحنی Eğri Göl Efsanesi

روزی روزگاری جوانی خوش‌تیپ با دختری زیبا عاشق همدیگر بودند وتصمیم داشتند با هم ازدواج کنند، اما هنگامی که روز ازدواج فرا رسید جوان به جنگ فرستاده شد و کشته شد. پدر دخترش را با جوان دیگری نامزد کرد. خانوادۀ داماد جمع می‌شوند و برای بردن دختر می‌آیند اما دل دختر همچنان با نامزد سابقش است.

در هنگام عبور از دریاچۀ اغری دختر از شدت اندوه طاقت نمی‌آورد و به سمت دریاچه می‌رود. می‌گویند دختر در این دریاچه آب شده است و از آبی که از آب شدن دختر سرازیر می‌‎شود، شکل منحنی‌ای به طول دو کیلومتر در دریاچه ایجاد شده و کاروان در آن ناپدید می‌شود. به همین دلیل به آن دریاچۀ کج می‌گویند. مردم محلی می‌گویند هر جمعه در ساعتی که آن کاروان عروس در دریاچه ناپدید شده، یک گلولۀ آتش از آب بیرون می‌آید.

چطور به دریاچۀ اغری برویم؟

دریاچۀ اغری در 110 کیلومتری آلانیا و 40 کیلومتری گوندوغموش در دامنۀ شرقی کوه گیک و در ارتفاع 2100 متری قرار دارد. اگر از مسیر سیدیشهیر می‌روید بعد از اوچپینار به دریاچۀ اغری می‌رسید.

بدون شک داستان‌های شگفت فراوانی دربارۀ مناطق باستانی در میان مردم محلی آنتالیا روایت می‌شود. این چند مورد از افسانه‌هایی مربوط به چند مکان بسیار دیدنی آنتالیا هستند که هر سال توریست‌های بسیاری را از همه جای جهان به سمت خود می‌کشانند.

دانستن این داستان‌ها با عث می‌شود با احساس آشنایی و توجه بیشتری از تعطیلات در این مناطق لذت ببرید. در این مکان‌ها انواع امکانات رفاهی برای توریست‌ها وجود دارد. چند مورد از محل‌های کمپ رایگان در آنتالیا در این مناطق وجود دارند. شما می‌توانید با مرور این داستان‌ها روزها و شب‌های زیبایی را در کنار دریا و طبیعت شهر آنتالیا بگذرانید.

ما در ایریت‌مگ در تلاشیم شما را با همۀ داستان‌های گذشته و امروز شهر آنتالیا آشنا کنیم و به شما کمک کنیم با دید روشن و آگاهی کامل به این شهر زیبا بیایید. این شهر زیبا با تمام امکانات یک شهر مدرن امروزی چهره‌ای باستانی و شگفت‌انگیز را در دل خود نهفته است.

اگر قصد سفر یا مهاجرت به آنتالیا را دارید پیشنهاد می‌کنیم با ایریت‌مگ همراه باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینۀ خدمات توریستی و مهاجرتی با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل مهاجرت و سفر به ترکیه در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا