مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

موقعیت اقتصادی آنتالیا برای سرمایه‌گذاری

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
آنتالیا در بین استان‌های کشور ترکیه، از نظر توسعه جایگاه هفتم را دارد. این رتبه از میانگین رتبۀ توسعه در کشور ترکیه پایین‌تر است؛ به این دلیل که این شهر با فعالیت‌های صنعتی روبه‌رو نبوده و کشاورزی و گردشگری در آن رشد بیشتری داشته‌اند. مزیت این رتبۀ پایین صنعت در آنتالیا این بوده که این شهر با آلودگی هوای حاصل از صنعتی شدن، مواجه نشده است.

 آنتالیا تا پیش از دهۀ 1970 یک شهر معمولی بود و تحرک اقتصادی خاصی در آن دیده نمی‌شد. اما از این تاریخ به بعد با گسترش صنعت گردشگری، این منطقه به‌طور ویژه مورد توجه ساکنان دیگر شهرهای ترکیه و توریست‌هایی از سراسر دنیا قرار گرفت.  

امروزه علاوه‌بر گردشگری، صنعت معدن، تجارت، کشاورزی و دامداری نیز از زمینه‌های مهم اقتصادی آنتالیا هستند.  

تجارت در آنتالیا 

 

همانطور که گفتیم از دهۀ 1980 چهرۀ آنتالیا دستخوش تغییرات شد. با راه‌اندازی انواع فروشگاه‌ها، مراکز خرید و مراکز تفریحی لوکس برای استقبال از گردشگران، آنتالیا به یک شهر مهم توریستی تبدیل شد و امروزه با توسعۀ صنعت گردشگری در کنار رشد فن‌آوری، افزایش تولید در کشاورزی و پیشرفت صنایع، بازار تجاری آنتالیا فعالیت چشمگیری دارد.

آنتالیا به خاطر موقعیت جغرافیایی، نوار ساحلی طولانی و بنادر تجاری که دارد، یکی از مهم‌ترین مکان‌های نقل‌وانتقال کالا، مبادلات تجاری و صادرات و واردت با کشورهای مختلف دنیاست. امروزه 34 درصد از کل درآمد کشور به تجارت در آنتالیا اختصاص دارد و 77 درصد صادرات و 60 درصد واردات ترکیه با کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا در آنتالیا انجام می‌شود.

مؤثرترین نهاد تجاری در آنتالیا اتاق بازرگانی و صنعت آنتالیا (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası) است و دیگر نهادهای تجاری آن بورس کالای آنتالیا (Antalya Ticaret Borsasi) و انجمن صادرکنندگان (Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği) هستند. 

مؤثرترین نهاد تجاری در آنتالیا اتاق بازرگانی و صنعت است

منطقۀ آزاد تجاری آنتالیا  Antalya Serbest Bölgesi 

 

در سال 1985 قانون مناطق آزاد تجاری در ترکیه تصویب شد. به دنبال تصویب این قانون 21 منطقۀ آزاد تجاری در ترکیه به وجود آمد. دومین منطقۀ آزاد تجاری ترکیه در سال 1987 در آنتالیا آغاز به کار کرد. این منطقه که بعدها با تصمیم شورای وزیران ترکیه در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت، امروز به وسعت 607130 مترمربع در ناحیۀ کنیالتی قرار دارد.

منطقۀ آزاد تجاری Antalya Serbest Bölgesi در اختیار بخش خصوصی است

صنعت در آنتالیا

  

آنتالیا در بین استان‌های کشور ترکیه، از نظر توسعه جایگاه هفتم را دارد. این رتبه از میانگین رتبۀ توسعه در کشور ترکیه پایین‌تر است؛ به این دلیل که این شهر با فعالیت‌های صنعتی روبه‌رو نبوده و کشاورزی و گردشگری در آن رشد بیشتری داشته‌اند. مزیت این رتبۀ پایین صنعت در آنتالیا این بوده که این شهر با آلودگی هوای حاصل از صنعتی شدن، مواجه نشده است.  

از سال 1950 در پی ابتکارات و اقدامات صنعتی  با تسهیلات  Antbirlik  وSümerbank  در حدود 200 شرکت باسابقۀ صنعتی در آنتالیا فعالیت می‌کنند که 63 شرکت زیر نظر منطقۀ صنعتی سازمان‌یافتۀ آنتالیا هستند. 

مناطق صنعتی سازمان‌یافته در آنتالیا عبارت‌اند از: دوشمالتی (Döşemealtı)، کنیالتی (Konyaaltı)، سایت صنعتی آکدنیز (Akdeniz Sanayi Sitesi)، سایت صنعتی یشیل آنتالیا  (Antalya Yeşil Sanayi) و سایت صنایع قدیمی آنتالیا (Sanayi Çarşısı).  

سهم بخش صنعت از تولید ناخالص در ترکیه 28 درصد و در آنتالیا 7 درصد است. سهم صنعت از درآمد ملی استان آنتالیا تنها 4/3 درصد است.

 

منطقۀ صنعتی سازمان‌یافتۀ آنتالیا   Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) 

 

منطقه صنعتی سازمان‌یافتۀ آنتالیا با سرمایه‌گذاری، اشتغال، تولید، خدمات زیرساخت ارزان و ویژگی‌های دوستدار محیط زیست یکی از 5 منطقۀ برتر ترکیه است. این منطقه یکی از اولین مناطق صنعتی بود که در سال 1976 در کشور ترکیه به سرپرستی اتاق بازرگانی و صنایع آنتالیا با مصوبۀ شورای وزیران آغاز به کار کرد.  

این منطقه در 26 کیلومتری مرکز شهر، 25 کیلومتری دانشگاه آکدنیز، 35 کیلومتری بندر آنتالیا، 40 کیلومتری فرودگاه و 90 کیلومتری راه‌آهن قرار دارد.  

منطقۀ صنعتی سازمان‌یافتۀ آنتالیا با هدف سرمایه‌گذاری صنعتی و کمک به بخش گردشگری در آنتالیا راه‌اندازی شده است. در این مجموعه سعی شده است از صنایعی حمایت شود که باعث آلودگی محیط زیست نشوند  و به زیبایی طبیعت آنتالیا آسیب نرسانند.  

از دیگر اهداف این مجموعه جمع‌آوری سرمایه‌های صنعتی، حمایت از تولید بسته‌های صنعتی ارزان‌قیمت با انواع زیرساخت‌ها و تضمین توسعۀ آن‌ها با کنترل مراحل ساخت و بهره‌برداری است. 

با ترکیب مزیت‌های مالی و لجستیکی ارائه‌شده توسط منطقۀ صنعتی سازمان‌یافتۀ آنتالیا و مزیت‌های طبیعی شهر، محیط سرمایه‌گذاری بسیار مهم و کم‌هزینه‌ای برای سرمایه‌گذاران فراهم شده است.  امروز این منطقه از نظر بسته‌های تخصیص‌داده شده به 100 درصد رسیده است و 327 بسته به 268 شرکت اختصاص یافته است. مجموع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این منطقه نیز تا به امروز بیش از 200 میلیون دلار بوده است. 

چشم‌انداز این مجموعه، تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین و سودآورترین مراکز سرمایه‌گذاری در دنیا، کار با رعایت اصل احترام به مردم و محیط زیست و افزایش همبستگی و همکاری بین شرکت‌هاست. 

بخش‌های اصلی این مجموعه بدون ایجاد آلودگی زیست‌محیطی هماهنگ با بافت گردشگری استان آنتالیا فعالیت می‌کنند. این بخش‌ها شامل مواردی چون مواد غذایی، چوب و مبلمان، کاغذ و بسته‌بندی، کشاورزی و کود، ماشین آلات، فلز و انرژی، پلاستیک، پلی استر، اکریلیک، ساختمان و نساجی هستند.  

تا امروز در این منطقه برای 13000 نفر اشتغال ایجاد شده است. میزان تجارت توسط سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به 9 میلیارد لیر و در بخش صادرات به 500 میلیون دلار رسیده است.  

در این مجموعه امکانات بسیاری نیز ایجاد شده است؛ ازجمله:  بهره‌برداری و نگهداری برق، گاز طبیعی، آب آشامیدنی، محوطه‌سازی و رگرسیون، فاضلاب، تصفیه‌خانه و ایستگاه پمپ بازیافت لجن، آتش‌نشانی، ارتباطات، اسکان پرسنل، امنیت راه‌های داخلی، مرکز خرید، مسجد، مهدکودک، هتل، امکانات اجتماعی و کارگاهی، مراکز فعالیت شرکت‌های فن‌آوری و استارت‌آپ‌ها، مراکز حمایتی جوجه‌کشی، دفاتر طراحی، مرکز تجاری‌سازی و تطبیق، واحد مدیریت صندوق و آزمایشگاه‌های صنعتی و… 

این منطقه با گواهینامۀ سیستم مدیریت کیفیت خود (TS.EN-ISO 9001-2015)، در کنار بازارهای اتحادیه اروپا و خاورمیانه قرار گرفته است و محصولات آن در داخل و خارج از ترکیه و بازار اتحادیۀ اروپا به فروش می‌رسند.  

کشاورزی در آنتالیا

  

با توسعۀ سریع شهرسازی در آنتالیا، صنعت کشاورزی روندی روبه کاهش داشته است. در سال 1970، سه‌چهارم مردم آنتالیا از بخش کشاورزی امرار معاش می‌کردند و  این آمار در سال 2000 به 49 درصد کاهش یافت. 

یک‌پنجم زمین‌های آنتالیا به کشاورزی اختصاص داده شده‌اند. این استان با شرایط زیست‌محیطی مناسب خود، پتانسیل بسیار خوبی برای کشاورزی دارد. منطقه‌های کشاورزی آنتالیا به دو بخش ساحلی و غیرساحلی تقسیم می‌شوند. در قسمت ساحلی گیاهان گرمسیری مانند موز، آووکادو، پرتقال، و گیاهان گلخانه‌ای کاشته می‌شوند و در بخش غیرساحلی آن هم درختانی مانند سیب و گلابی به بار می‌نشینند. 

امروزه با توسعه شهرسازی تنها یک پنجم زمین‌های آنتالیا به کشاورزی اختصاص یافته است

دامپروری در آنتالیا

  

دامپروری در آنتالیا چندان رایج نیست، اما از آنجا که ساختار زمین برای پرورش گوسفند و بز در این منطقه مناسب است، در روستاهای آن شاهد پرورش گوسفند هستیم. 

 پرورش طیور و زنبورداری، از فعالیت‌های اقتصادی رایج در آنتالیا هستند که بیشتر در مناطق مرتفع بیرون شهر انجام می‌شوند. در ایستگاه تولید شیلات کپز در شمال شهر نیز، مطالعاتی برای افزایش تنوع ماهی در حال انجام است. 

دامپروری در آنتالیا چندان مورد توجه نیست

سرمایه‌گذاری در آنتالیا

 

همان‌طور که گفتیم، آنتالیا با اینکه فقط به عنوان یک شهر توریستی شناخته می‌شود، در صنعت و تجارت هم حرفی برای گفتن دارد. در این شهر توسعۀ تجارت و صنعت با هدف کمک به بخش گردشگری و کسب درآمد بیشتر انجام می‌شود و پتانسیلی قوی برای سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی دارد. 

با رشد اقتصادی چشمگیر آنتالیا، می‌توان پس از سرمایه‌گذاری، بازگشت سود سرمایه را تا حدود زیادی تضمین کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ تجارت، سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار در آنتالیا با ایریت‌مگ همراه باشید. ایریت‌مگ همواره تصویری شفاف و واقعی از زندگی و کار در آنتالیا به شما ارائه می‌دهد.  

برای دریافت اطلاعات دربارۀ سرمایه‌گذاری در آنتالیا با مشاوران ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ در شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل قانون و اداری هر گونه فعالیت تجاری در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا