مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

شهرهای باستانی آنتالیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 15 دقیقه
شهرهای باستانی آنتالیا
زمان مطالعه: 15 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
شهر آنتالیا در کنار جاذبه‌ های گردشگری، تفریحی و ورزشی خود، یکی از مهم‌ ترین مناطق گردشگری برای علاقه‌مندان به تاریخ و آثار باستانی است. این جنبه کمتر شناخته‌شده از جذابیت‌ های گردشگری آنتالیا را می‌توان با تماشای آثار تاریخی چشمگیر در این منطقه دید.

شهر آنتالیا در کنار جاذبه‌ های گردشگری، تفریحی و ورزشی یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری برای علاقه‌مندان به تاریخ و آثار باستانی است. این جنبه کمتر شناخته‌شده از جذابیت‌ های گردشگری آنتالیا را می‌توان با تماشای آثار تاریخی چشمگیر در این منطقه دید که در دل طبیعت زیبا و چشم‌نواز آنتالیا حال‌وهوایی اساطیری و اسرارآمیز به آن بخشیده‌اند.

تاریخچه آنتالیا

نام آنتالیا در منابع باستانی، آتالیا، در زبان‌های اروپایی آدالیا، در قرون وسطی ستالیا و در آثار ترکی آدالیا آمده است.  این شهر را فیلادلفوس (159 قبل از میلاد – 138 قبل از میلاد) تأسیس کرد و به دلیل موقعیت مکانی خوبی که داشت، در مدت کوتاهی توسعه یافت.

این شهر قبل از میلاد همراه با کل منطقه تحت حاکمیت پادشاهی پرگامون در سال 133 به قلمرو روم پیوست. این شهر که مدتی تحت سلطه دزدان دریایی بود، بعدها به رم متصل شد. گفته می‌ شود که پمپیوس از این مکان به عنوان پایگاهی برای مبارزه با دزدان دریایی و جمع‌ آوری نیروی دریایی و ارتش خود استفاده می‌ کرد.

در زمان تسلط رومی‌ها دیوارهای شهر گسترش یافت. آنتالیا همچنان یکی از بنادر مهم تجاری مدیترانه در دوره بیزانس و یک منطقه اسقف‌نشین بود که به منطقه شهری پرگه سلیون (Perge-Sillion)  وابسته بود و در سال 1042 به یک منطقه شهری ارتقا یافت.

این شهر به دلیل ثروت و موقعیت استراتژیک چندین بار مورد حمله اعراب قرار گرفت. در سال 860، فضل بن کارین، فرمانده متوکل خلیفه عباسی، مدتی آنتالیا را در دست داشت که با حمله از دریا، آنتالیا را تصرف کرد. این شهر که در سال 1085 توسط سلطان سلیمان‌شاه سلجوقی تسخیر شد، در سال 1103 توسط امپراتور بیزانس آلکسیوس اول کومننوس بازپس گرفته شد. آنتالیا با تسخیر سلجوقیان در سال 1207 در زمره سرزمین‌ های ترکیه قرار گرفت.

بسیاری از ویرانه‌های باستانی که در اطراف شهر آنتالیا و در داخل آن وجود دارد، یادگاری از زیست تمدن‌ های مختلف در این شهر هستند. این شهرهای که هر کدام از نظر گردشگری تاریخی و فرهنگی بسیار ارزشمند هستند، سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌ کنند.

مثلاً شهر باستانی میرا، واقع در شهر دمره در کاش (اطلاعات بیشتر => شهر کاش ترکیه ) با مقبره‌ هایی که در آن وجود دارد، زمانی پایتخت، مرکز اداری و مذهبی تمدن لیکیا بوده است و در سال 1988 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است؛ یا شهر باستانی فلوس که به دلیل احاطه شدن توسط صخره‌ ها، «کشور سنگی» نیز نامیده می‌ شود و یکی از مهم‌ ترین بنادر برای تجارت با کشتی در دریای مدیترانه‌ است. این آثار و چندین اثر باستانی دیگر مانند کلیسای نیکلاس (معروف به بابانوئل) و  شهر باستانی زانتوس از شگفتی‌ های تاریخی شهر آنتالیا هستند که در سفر به آنتالیا حتما باید از آن‌ ها بازدید کنید.

شهر باستانی آسپندوس Aspendos Antik Kenti

شهر باستانی آسپندوس در 8 کیلومتری شرق ناحیه سریک توسط آخایی‌ها در قرن دهم میلادی تأسیس شده است و یکی از شهرهای ثروتمند و پررونق دوره باستان بوده است. بنای سالن تئاتر این مجموعه را رومیان در قرن دوم پس از میلاد ساختند که مهم‌ ترین بخش آن هم محسوب می‌ شود. این بخش از مجموعه آسپندوس در واقع یک تئاتر روباز و قدیمی‌ ترین و محکم‌ ترین نمونه تئاتر رومی در آناتولی محسوب می شود که به بهترین شکل حفظ شده است. سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از آسپندوس بازدید می‌ کنند و در آن مراسم و رویدادهای بسیاری از جمله کنسرت‌ های خوانندگان معروف جهان برگزار می‌ شود.

آسپندوس آنتالیا

شهر باستانی الیمپوس Olympos Antik Kenti

ویرانه‌ های الیمپوس متعلق به شهری از دوره‌ های هلنیستی، رومی و بیزانسی است و در دهانه و در دو طرف رودخانه‌ ای قرار دارد که از شرق به غرب جریان دارد. در دوره قدیم بستر رودخانه‌ ای که شهر را به دو قسمت تقسیم می‌ کرد به کانالی وارد می‌ شد که دو طرف آن به عنوان اسکله مورد استفاده قرار می گرفت و با یک پل به یکدیگر متصل می‌شد. یکی دیگر از بناهای مهم این مجموعه دروازه معبد است که در 150 متری دهانه رودخانه قرار دارد.

یکی از نکته‌ های جالب این منطقه این است که از دامنه جنوبی تپه‌ ای به نام چاکلتپه در چند کیلومتری جنوب غربی شهر دائماً آتش فوران می‌ کند. الیمپوس یکی از محبوب‌ ترین شهرهای باستانی آنتالیا به شمار می آید که در دوره هلنیستی تأسیس شده است. اولیمپوس یکی از شگفت‌‌انگیزترین شهرهای باستانی ترکیه با فضایی است که طبیعت، دریا و تاریخ را در کنار هم دارد. با این ویژگی چشمگیر جزو مکان هایی است که باید از آن دیدن کرد.

این شهر که در زبان‌ های آناتولی باستان کوه مرتفع یا کوه بزرگ نیز نامیده می‌ شد، ویژگی‌ های ساختاری متفاوتی از شهرهای باستانی داشت که تا به امروز باقی مانده‌اند. علاوه بر این المپوس ساحلی دارد با زیبایی طبیعی منحصر به فرد که هر سال گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به آنتالیا می‌ کشاند.

این شهر باستانی در 87 کیلومتری آنتالیا و 28 کیلومتری شهر کومولجا قرار دارد. می‌ توانید با مینی‌بوس‌ های روستای کومولجا-یازیر (Kumluca-Yazir) به الیمپوس برسید یا در جاده آنتالیا-فینیکه رانندگی کنید.

شهر باستانی الیمپوس آنتالیا

شهر باستانی مِیرا Myra Antik Kenti

شهر باستانی میرا در مرکز ناحیه دمره و اطراف آن، در دشتی به همین نام بنا شد. شهر باستانی میرا به‌ویژه برای مقبره‌ های صخره‌ ای دوره لیکیایی، تئاتر دوره رومی و کلیسای سنت نیکلاس دوره بیزانس (بابانوئل) مشهور است. ویرانه‌ های امروزی این مجموعه شامل آمفی تئاتر در دامن جنوبی آکروپلیس و مقبره‌ های صخره‌ ای در دو طرف است. در دو طرف آمفی تئاتر مقبره‌ های سنگی برجسته ای شبیه تخت وجود دارد. این مقبره‌ ها بهترین نمونه‌ های اقتباس‌شده از معماری خانه‌ های چوبی لیکیایی هستند.

شهر باستانی پاتارا Patara Antik Kenti

شهر باستانی پاتارا، واقع در دهکده اووا گلش (Ovageleş) امروزی بین فتحیه (Fethiye) و کالکن (Kalkan)، یکی از مهم‌ ترین و قدیمی‌ ترین شهرهای لیکیا است و اهمیت ویژه‌ ای دارد؛ زیرا یکی از سواحل کمیابی است که لاک‌پشت‌ های مدیترانه‌ ای Caretta-Caretta در آن تخم می‌ گذارند. پاتارا که به عنوان مرکز مهم آپولو شهرت دارد، بندری است که غلات حمل‌شده از آناتولی به رم در آن ذخیره می‌ شده است. شهر باستانی پاتارا بر اساس روایت‌ های اساطیری زادگاه آپولو است و زیبایی‌ های بسیاری ازجمله: ساختمان پارلمان، آمفی‌ تئاتر، فانوس دریایی تاریخی، خیابان اصلی پاتارا آنتیک، حمام و معبد، ساحلی با ماسه‌های ظریف و دریای کم‌عمق دارد.

شهر باستانی پاتارا آنتالیا

شهر باستانی پرگه Perge Antik Kenti

این شهر در 17 کیلومتری مرکز شهر آنتالیا،‌ در منطقه آکسو قرار دارد. علاوه بر معماری، مجسمه‌ های مرمری آن نیز مشهور است. اولین ساختمانی که در جاده این شهر با آن روبه‌رو می‌ شوید، ساختمان تئاتری است که معماری یونانی-رومی دارد. در شمال این سالن تئاتر یکی از بهترین استادیوم‌ های حفظ‌شده در آناتولی قرار دارد. آگورا، یکی از مراکز اجتماعی شهر با فضاهای برنامه‌ ریزی‌ شده متفاوت، حمام‌ ها و پالسترا سازه‌ های زیبای این مجموعه است.

شهر باستانی پرگه

شهر باستانی فاسلیس Phaselis Antik Kenti

شهر باستانی فاسلیس در شبه‌ جزیره کوچکی قرار گرفته که تا مدیترانه امتداد دارد. گفته می‌ شود این شهر توسط استعمارگران رودزیایی در قرن هفتم تأسیس شده است. موقعیت جغرافیایی آن نشان می‌ دهد که شهر بندری مهمی با سه بندر بوده است؛ یکی در شمال شبه جزیره، دیگری در شمال شرقی و سومی در ساحل جنوب غربی. به‌یادماندنی‌ترین بناهایی که تا به امروز در این مجموعه باقی مانده‌ اند، قنات‌ ها هستند. دو خرابه مهم دیگر شهر بقایای دو حمام یکی کوچک و دیگری بزرگ در میدان شهر است.

شهر باستانی سیده Side Antik Kenti

سیده که مهم‌ ترین شهر بندری پامفیلیا در دوران باستان بوده است، در 80 کیلومتری آنتالیا و بخش شرقی منطقه ماناوگات قرار دارد و در شبه‌ جزیره‌ ای وسیع ساخته شده است. آمفی تئاتر تاریخی، ویرانه‌ های تاریخی درست در کنار ساحل، معبد آپولو، دروازه شهر باشکوه، حمام‌ ها، آگورا، خانه‌ های قدیمی و موزه شما را به سفری تاریخی می‌ برند. سفال‌ های موجود در شهر نشان می‌ دهند قدمت این شهر به قبل از میلاد مسیح می‌ رسد. نوشته‌ های روی سکه‌ هایی که در این منطقه کشف شده اند، نشان می‌ دهد الفبای مخصوصی در این منطقه رایج بوده است. کتیبه‌ های دیگری هم در این شهر باستانی به زبان‌ های دیگر از جمله یونانی کشف شده است. به نظر می‌ رسد زبان محلی این منطقه در سال 33 قبل از میلاد ناپدید شده است. این منطقه مدتی تحت حاکمیت ایرانیان بوده است و باشکوه‌ ترین دوران آن مربوط به دوره رومی است که زیباترین سازه‌ های این شهر هم مربوط به همان دوران است.

شهر باستانی سیده آنتالیا

شهر باستانی زانتوس Xanthos Antik Kenti

زانتوس پایتخت منطقه لیکیا، یک شهر باستانی عظیم است که ساختمان تئاتر آن یکی از آثاری به شمار می رود که باید در سفر به آنتالیا حتماً از آن دیدن کنید. این شهر در زبان محلی «ارنا» نامیده می‌ شد. می‌ گویند قبل از میلاد مسیح هنگامی که فرمانده ایرانی هارگاپوس به این شهر حمله کرد، مردم زانتوس هر طلایی را که در ضرابخانه خود داشتند به رودخانه اشن انداختند. از آن روز تاکنون، این رودخانه با درخششی طلایی‌رنگ جاری است. به همین دلیل در زبان یونانی نام این شهر به معنای زرد است.

زانتوس در بزرگراه فتحیه-کاش واقع شده است و در سال 1950 در حفاری‌ های انجام‌شده توسط فرانسوی‌ ها در منطقه کینیک کشف شد. این شهر باستانی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. امروز، گروه باستان‌شناسی دانشگاه آکدنیز در این منطقه به کاوش‌ های خود ادامه می‌ دهد. زانتوس در 46 کیلومتری مرکز فتحیه، بزرگ‌ ترین مرکز اداری تمدن لیکیا بوده است؛ شهری که در طول تاریخ خود شاهد جنگ‌ های خونین بسیاری بوده و بارها ویران شده و دوباره برپا شده است.

این شهر که در دوره بیزانس مرکز اسقف بود، در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد. مهم‌ترین آثار کشف‌شده در زانتوس، یکی از شهرهای مهم تمدن‌ های لیکیا، ایرانی، رومی و بیزانسی، در حفاری‌ های انجام‌شده در دهه ۱۸۴۰ در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته شده است. برای

این شهر باستانی با مردمان قهرمان و داستان‌ های دردناک آن‌ ها، به مکانی بسیار جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

گردشگرانی که با هواپیما یا اتوبوس به آنتالیا یا فتحیه می‌ آیند، می‌ توانند برای رسیدن به شهر باستانی یک ماشین شخصی کرایه کنند یا از تاکسی برای رسیدن به این منطقه استفاده کنند.

شهر باستانی لتون Letoon Antik Kenti

شهر باستانی لتون که 65 کیلومتر با فتحیه فاصله دارد، در مقایسه با همتایان خود بسیار کوچک است و مرکز مذهبی لیکیا در دوران باستان بوده است. این شهر که بزرگ‌ ترین مرکز اداری لیکیا بوده است، با معماری چشمگیرش که تا به امروز حفظ شده، یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌ های آنتالیا است.

این شهر که در سال 1988 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت، در قرن هفتم پس از میلاد به طور کامل متروک شد و در سکوت فرو رفت. آمفی تئاتر متعلق به دوره هلنیستی، با تکیه بر شیب طبیعی خود به عنوان یکی از بناهایی که تا به امروز باقی مانده است از دیدنی‌های این مجموعه محسوب می‌شود. لتون که به منطقه سیدیکمر موغلا متصل شده بخشی از جاده لیکیا است.

این شهر از مرکز فتحیه با ماشین شخصی، 55 دقیقه و از  آنتالیا حدود 1 ساعت و 20 دقیقه فاصله دارد. کسانی که می‌خواهند از وسایل حمل‌ و نقل عمومی آنتالیا استفاده کنند می‌توانند از اتوبوس‌ هایی که بین آنتالیا-فتحیه-کوملوجا در رفت‌ و آمد هستند، استفاده کنند.

شهر باستانی لتون آنتالیا

شهر باستانی ترمسوس Termessos Antik Kenti

ترمسوس یکی از بهترین شهرهای باستانی آناتولی است که بر فراز کوه گوللوگ (Güllük) در 30 کیلومتری غرب آنتالیا در پارک ملی کوه گولوک (ترمسوس) واقع شده است.

ترمسوس از گیاهان وحشی و جنگل‌های کاج پوشیده شده است. شش معبد در اندازه‌ ها و انواع مختلف در این شهر وجود دارد که از آثار باستانی مهم منطقه محسوب می‌ شوند و هنوز کاوش درآن‌ ها به پایان نرسیده است.

برای رسیدن به این شهر باستانی با وسیله نقلیه شخصی باید بزرگراه آنتالیا – کورکوتلی را دنبال کنید و از تابلوی پارک ملی به داخل بپیچید و 9 کیلومتر دیگر رانندگی کنید. کسانی که قصد دارند با وسایل حمل‌ و نقل عمومی به این منطقه بروند، می‌توانند از ترمینال اتوبوسرانی آنتالیا با اتوبوس‌های کورکوتلی استفاده کنند و به مرکز کورکوتلی برسند و سپس با تاکسی به شهر باستانی بروند.

شهر باستانی ترمسوس آنتالیا

شهر باستانی تموسا و سیمنا Theimussa و Simena

فقط از طریق دریا می‌ توانید به منطقه اوچاغیزلر (Üçağızlar) برسید و شهر باستانی سیمنا را ببینید. ویرانه‌ های شهر تموسا در اوچاغیز با تابوت‌ها، دیوارهای شهر و سازه‌ های بیزانسی از آثار باستانی دیدنی شهر آنتالیا هستند.

یک سالن تئاتر در حیاط داخلی قلعه شهر وجود دارد که به طور کامل در داخل در صخره کنده شده است و ظرفیت پذیرایی از 300 نفر را دارد. سنگرهای قلعه شکل اولیه خود را که مربوط به قرون وسطی است حفظ کرده‌اند. همچنین تعداد زیادی تابوت از نوع لیکیایی در شیب شرق قلعه وجود دارد.

در مرکز شهر، در داخل قلعه محصور شده با دیوارها می‌ توان معماری دوره‌ های هلنیستی، رومی، سلجوقی و عثمانی را دید. خانه‌ های قدیمی این مکان بازسازی شده‌اند و امروزه به عنوان .

رستوران، بار، هاستل و هتل استفاده می‌ شوند.

داشتن اقامت خوب در هتل های ترکیه و استان آنتالیا، بدون شک سفری به یادماندنی برای شما به ارمغان می آورد، برای مشاهده بهترین اقامتگاه های ممکن در این استان به صفحه هتل های آنتالیا مراجعه کنید.

شهر باستانی تموسا و سیمنا آنتالیا

شهر باستانی کیانای Kyaneai Antik Kenti

خرابه‌ های کیانای که می‌ توان از طریق بزرگراه کاش-دمره به آن رسید، روی تپه‌ ای قرار دارد که در شمال روستای یاوو قرار دارد. این شهر که در عصر هلنیستی هویت اقتصادی مستقلی داشت، به خاطر کتیبه‌ های لیکیایی معروف است. تابوت‌ هایی با نقش‌ و نگارهای خاص از این منطقه به دست آمده است، در موزه آنتالیا نگهداری می‌ شوند. برای آشنایی با سایر موزه های این شهر به مقاله موزه های آنتالیا مراجعه کنید.

  از جمله بناهایی که در آکروپلیس شهر دیده می‌ شوند حمام و کتابخانه هستند. تئاتر رومی در غرب شهر با پله‌ های تراشیده‌شده از سنگ آهک تا به امروز باقی مانده است. وقتی از تئاتر به سمت مرکز شهر پیش می‌ روید، آثاری از دیوارهایی می بینید که سربازان بر بالای آن‌ ها از شهر دفاع می‌ کردند. ساختمان روی جاده منتهی به بندر احتمالاً معبدی از دوره هلنیستی هستند. آثاری مانند کتیبه‌ های لیکیایی و تابوت‌ ها وجود دارند که نشان می‌ دهند قدمت این مجموعه به قرن چهارم می‌ رسد.

شهر باستانی کیانای آنتالیا

شهر باستانی آنتی‌ فلوس Antiphellos Antik Kenti

شهر باستانی فلوس ویرانه‌ هایی در منطقه کاش در بندر پایین فلوس است. به همین دلیل به آن آنتی‌فلوس می‌گویند.

در این مجموعه آمفی تئاتری مشرف به دریا وجود دارد که تماشای غروب در آن بسیار جذاب است و بیش از 3000 نفر ظرفیت دارد. در این تئاتر جشنواره‌ های موسیقی کلاسیک برگزار می‌ شود؛ چون از نظر آکوستیک بسیار عالی است.

شهر باستانی آنتی‌ فلوس

شهر باستانی آنتالیا آندریاکه Andriake Antik Kenti

با دنبال کردن رود دمره (Demre) در جاده کاش به آندریاکه می‌رسید. آندریاکه شهر بندری میرا است. مهم‌ترین بخش این شهر باستانی شهر جدا از دیوارها، خیابان‌ ها، چند برج و کلیسا در شرق شهر، انبار غلات هادریان (گراناریوم) است. به نظر می‌ رسد گندمی را که محصول شهر میرا و شهرهای اطراف آن بود برای فرستادن به روم در این انبار ذخیره می‌ کردند. نیم‌ تنه‌های هادریان و فاستینا در وسط بنا وجود دارد که قدمت آن به دوره هادریان می‌ رسد. علاوه بر این، مجسمه‌ هایی از امپراطور و همسرش بر روی پایه‌ های ایستاده در مقابل ساختمان وجود داشت. در دو سر بنا دفترهای کار وجود دارد که در جلوی آن ایوانی وجود دارد.

شهر باستانی آنتالیا آندریاکه

در سفر به آنتالیا با تماشای آثار باستانی و ویرانه‌ های باقی‌مانده از شهرهایی که تمدن‌ های بسیاری را به خود دیده‌اند به سفری تاریخی و فراموش‌ نشدنی خواهید رفت. این آثار باستانی در کنار طبیعت زیبا و ساحل آرام‌بخش و جنگل‌ های سرسبز فضایی شگفت‌ انگیز و رازآلود دارند. اگر علاوه‌بر آ«تالیا می‌خواهید تعطیلات تابستانی خود را در نقاط دیگر ترکیه نیز بگذرانید،‌ مطلب در ترکیه برای تعطیلات تابستانی کجا برویم؟ را بخوانید.

در ایریت‌مگ در تلاشیم همه جای آنتالیا را به شما نشان بدهیم و به شما کمک کنیم قبل از سفر به این استان همه جاهای دیدنی آنتالیا را بشناسید یا اگر در شهر آنتالیا زندگی می‌کنید از زیبایی‌های شهری که در آن زندگی می‌کنید باخبر شوید.

4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا