مجله دانستنی‌ها
و اخبار آنتالیا

7 محل بازی پینت‌بال در آنتالیا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه
پینت‌بال در آنتالیا
زمان مطالعه: 12 دقیقه
پربازدیدترین
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر داد.
در شهر آنتالیا که یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی ترکیه است، مجهزترین زمین‌های بازی پینت‌بال وجود دارند که هر ساله از طرف گردشگران داخلی و خارجی مورد توجه قرار می‌گیرند.

پینت‌بال بازی هیجان‌انگیز و جذابی است که اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته و طرفداران پروپاقرصی دارد. تا آنجا که طرفدارانش در سفر هم به دنبال زمین‌های پینت‌بال می‌گردند تا بتوانند ساعت‌های خوشی را با دوستان یا خانواده در حال بازی پینت‌بال بگذرانند.

اگر قصد سفر به آنتالیا را دارید و به دنبال جایی برای بازی پینت‌بال می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب با ما همراه باشید تا زمین‌های باکیفیت و پارک‌هایی در آنتالیا را که در آن‌ها می‌توانید پینت‌بال بازی کنید، به شما معرفی کنیم.

قبل از آن برای کسانی که دربارۀ پینت‌بال کنجکاو هستند و دوست دارند برای اولین بار این بازی را در آنتالیا تجربه کنند، مختصری از این بازی جذاب خواهیم گفت.

تجربه بازی پینت‌بال در آنتالیا

پینت‌بال چیست؟

مهم‌ترین ابزار این بازی گلوله‌هایی رنگی‌ هستند که بخش زیادی از هیجان و شادی این بازی را تأمین می‌کنند. آن‌ها گوی‌هایی سبک هستند که با رنگ محلول در آب و با غشای نازکی از ژلاتین پوشانده شده‌اند. توپ‌های پینت‌بال معمولاً با استفاده از سلاح‌های هوای کم‌انرژی شلیک می‌شوند که با هوای فشردۀ تشکیل‌شده از نیتروژن یا دی‌اکسیدکربن کار می‌کنند.

این بازی برای کسانی که به شکار و تعقیب و گریز علاقه داشته باشند یکی از بهترین گزینه‌هاست. چون در این بازی که در فضای باز انجام می‌شود، افراد تلاش می‌کنند با اسپری‌کردن آب‌های رنگی به اعضای تیم مخالف آن‌ها را از بازی خارج کنند. تجهیزات دیگری هم مثل لباس‌ها و تفنگ‌های مخصوص وجود دارد که حال و هوا و هیجان بازی را تقویت می‌کند.

این ورزش معمولاً برای تفریح انجام می‌شود اما به‌عنوان یک ورزش رسمی با رقابت‌های سازماندهی‌شده رواج پیدا کرده است و مسابقات بزرگ با تیم‌های حرفه‌ای پینت‌بال در همه جای جهان برگزار می‌شوند. همچنین نیروهای نظامی و شبه‌نظامی یا مجری قانون و سازمان‌های امنیتی برای تکمیل آموزش‌های نظامی از این ورزش استفاده می‌کنند.

این بازی را می‌توان در فضاهای بسته و باز انجام داد که البته بیشتر در فضای باز انجام می‌شود. زمین‌های بازی پینت‌بال زمین‌هایی طبیعی یا مصنوعی هستند که بازی درآن‌ها گاهی با سناریو و موانع طبیعی و مصنوعی مختلف انجام می‌شود. اهداف این بازی می‌تواند متفاوت باشد، مانند به دست آوردن پرچم، حذف اعضای تیم مقابل، به دست آوردن جایزه‌های پنهان، حمله به یک نقطۀ خاص و…

بازی پینت‌بال

پینت‌بال از کجا آمده است؟

در دهۀ 1970 در وزارت کشاورزی امریکا ماشین‌هایی وجود داشت که به عقب آن‌ها یک پمپ متصل بود و به مسافت‌های دور رنگ پرتاب می‌کرد. این وسیله برای علامت‌گذاری منطقۀ درخت‌هایی که باید هرس می‌شدند یا نشان دادن مسیر گاوها استفاده می‌شد. ایدۀ اولیۀ بازی پینت‌بال از این ماشین‌ها گرفته شده است.

هیز نوئل، تاجر سهام وال استریت و چارلز گینز، نویسنده، این بازی را در می 1981 طراحی کردند. پینت‌بال به‌صورت رسمی از حدود 15 سال پیش آغاز شد و 5 سال است که به‌عنوان یک بازی رسمی به کمیتۀ بین‌المللی المپیک معرفی شده و به نام  X-BALL شناخته می‌شود. این ورزش را در جهان به‌عنوان شطرنج زنده هم می‌شناسند. در ایران برای اولین بار در سال 1380 در مجموعۀ ورزشی انقلاب ورزش پینت‌بال آغاز شد و طرفداران بسیاری پیدا کرد.

ملزومات بازی پینت‌بال

فضای بازی پینت‌بال

ویژگی اصلی زمین بازی پینت‌بال موانع طبیعی و مصنوعی گوناگونی است که در یک محیط مصنوعی یا جنگلی یا پارک نصب می‌شوند. همچنین این موانع گاهی الهام‌گرفته از یک روایت تاریخی  یا یادآور ماجرایی خاص هستند یا اینکه محتوایی شهری یا ماجراجویانه در موضوع‌های مختلف دارند.

بعضی از این موانع سخت مثل صخره و سازه‌های چوبی و بعضی از آن‌ها هم موانع بامزۀ بادکردنی یا سنگرهایی از جنس‌های مختلف هستند. حتی در بعضی از زمین‌ها از مخازن و تجهیزات بزرگ بلااستفادۀ رستوران‌ها و کارخانه‌ها استفاده می‌شود.

زمین مسابقه باید زمینی صاف و هموار با حداقل ابعاد 33 در 55 متر باشد و شیب زیادی نداشته باشد. در زمین بازی حداقل 25 مانع وجود دارد که به فاصلۀ حداقل یک و نیم متر از حاشیۀ زمین قرار دارند. خطوط اطراف زمین باید طوری کشیده شده باشند که کاملاً قابل دیدن باشند و یک‌ونیم متر با تورهای اطراف زمین فاصله داشته باشند. ایستگاه پرچم باید حداقل 2 متر عرض داشته باشد و در وسط زمین قرار بگیرد. این موارد را معمولاً کمیته‌های تخصصی پینت‌بال بررسی می‌کنند و باید از طرف آن‌ها تأیید شود تا امنیت بازیکنان تأمین شود.

مقررات بازی پینت‌بال

هدف این بازی این است که در یک حرکت تیمی بدون اینکه تفریح و نشاط از ریتم بیفتد با پرتاب گلوله‌های رنگی و هیجانی که از رقابت به دست می‌آورید، استرس‌ها را از خود دور کنید و از کسالت روزمرگی خارج شوید. مهم است که خود را به‌عنوان عضوی از یک تیم بدانید و تک‌روی نکنید. سریع عمل کنید و مواظب باشید ضربه نخورید. قوانین سادۀ اولیه، شلیک، دویدن و برنده شدن است. از آنجایی که پینت‌بال یک بازی تیمی است، به شما این امکان را می‌دهد به دوستان خود اعتماد کنید و  از نظر مهارت‌های رهبری و مدیریت با منابع محدود و سازگاری با تیم رشد کنید.

هدف پینت‌بال این است که تیم دیگر را از بازی خارج کنید، اما نباید این کار را به‌صورتی انجام بدهید که به طرف مقابل آسیب برسد. ممکن است این بازی ممکن است به خاطر لباس‌های محافظ و زانوبند و… کاملاً بی‌خطر به نظر برسد، اما با حرکات اشتباه و بی‌احتیاطی ممکن است به خودتان یا افراد دیگر آسیب بزنید. بنابراین هرگز نباید تجهیزات حفاظتی خود را در بیاورید یا رها کنید. گلوله‌های رنگی در برخورد با پوست پاشیده می‌شوند اما ممکن است کبودی بر جای بگذارند. همچنین نباید به هیچ صورتی به طرف مقابل، مثلاً با قنداق تفنگ، حمله کنید.

در زمان بازی پینت‌بال به این چند نکته توجه کنید:

1. در بازی پینت‌بال همیشه باید لباس‌های بلند مانند پیراهن آستین‌بلند و بسته، شلوار ورزشی و پوتین بپوشید. ممکن است در هوای گرم کمی آزاردهنده باشد اما برای حفظ سلامتی و امنیت شما لازم است.

2. برای خارج کردن یک بازیکن از بازی یک تیر کافی است. اگر بیشتر از آن پرتاب کنید به آن آورکیلینگ گفته می‌شود و خطاست.

3. کمپینگ ممنوع است، به این معنا که در جاهای سخت مخفی شوید تا بتوانید به افراد نزدیک شلیک کنید.  

4. نباید وقتی گلوله می‌خورید رنگ‌ها را پاک کنید. این در بازی تقلب محسوب می‌شود. در واقع باید بتوانید شکست را بپذیرید.

5. همیشه بالاتنه را هدف قرار دهید نه سر، پاها، کشاله ران یا دست‌ها؛ چون ممکن است آسیب‌زننده باشد.

6. اگر رهبر تیم هستید، به اطراف خود خوب توجه کنید و قبل از اعزام اعضای تیم از امن بودن منطقه مطمئن شوید.

7. همیشه مهمات اضافی به همراه داشه باشید.

8. از فاصلۀ نزدیک به کسی شلیک نکنید.

9. به حرف داورها گوش بدهید. مخصوصاً اگر مبتدی هستید باید بیشتر به این نکته توجه کنید.

10. قبل از دیده‌بانی کامل شلیک نکنید.

11. در فضایی که خیلی باز است زیاد توقف نکنید.

12. حمله به جلو هرگز ایدۀ خوبی نیست و عقب‌نشینی به معنی پیشروی در جهت دیگری است.

13. قوزکردن نسبت به ایستادن به شما دقت بیشتری می‌دهد.

14. هیچ تیمی یا بازیکنی به هیچ‌وجه حق ندارد چیزی را در زمین تغییر دهد.

مقررات پینت‌بال

بازی پینت‌بال در ترکیه

پینت‌بال در سال 2006 در ترکیه به‌عنوان یک ورزش مورد توجه قرار گرفت. این بازی زیر نظر فدراسیون شکار و سوارکاری ترکیه انجام می‌شود. قبل از این فدراسیون، لیگ‌های خصوصی در ترکیه وجود داشت. پس از تأسیس فدراسیون، لیگ‌های خصوصی تعطیل شد و لیگ پینت‌بال ترکیه تأسیس شد. از این زمان پینت‌بال کم‌کم به یک ورزش جدی در ترکیه تبدیل شد و بازیکنان پینت‌بال ورزشکاران رسمی شناخته شدند. طبیعت ترکیه هم در ارتقای سطح این ورزش نقش مهمی داشت.

زمین‌های پینت‌بال در آنتالیا 

فضاهای باز و آب‌‌وهوای خوب ترکیه باعث شد این ورزش در شهرهای این کشور گسترش پیدا کند. از جمله در شهر آنتالیا که یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی ترکیه است، مجهزترین زمین‌های بازی پینت‌بال وجود دارند که هر ساله از طرف گردشگران داخلی و خارجی مورد توجه قرار می‌گیرند.

در این نوشته می‌خواهیم هفت مکان برای بازی پینت‌بال در آنتالیا را به شما معرفی کنیم اگر قصد سفر به آنتالیا را دارید و از علاقه‌مندان به پینت‌بال هستید یا می‌خواهید این بازی را برای اولین بار تجربه کنید این نوشته به شما کمک می‌کند که انتخاب بهتری داشته باشید.

گتو پینت‌بال  Getto Paintball

 

گتو پینت‌بال در محلۀ فنر در منطقۀ مراتپاشای آنتالیا قرا دارد. کیفیت تجهیزات و زمین بازی این مکان پینت‌بال بسیار بالاست و در آن از بهترین وسایل بازی با استانداردهای بالا استفاده می‌شود. کارکنان این مجموعه بسیار حرفه‌ای و باتجربه هستند و می‌توانند برای انجام یک بازی خوب و گذراندن زمان عالی به شما کمک کنند. در این مکان می‌توانید از خدمات رفاهی و انواع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها هم استفاده کنید.

گتو پینت‌بال در آنتالیا

پارک ناشیرا  Nasira Park

پارک ناشیرا که در منطقۀ کنیالتی آنتالیا قرار دارد، یک شهربازی در یک منطقۀ جنگلی است که می‌توانید به غیر از پینت‌بال فعالیت‌های دیگری هم در آن داشته باشید و از امکانات رفاهی و تفریحی آن استفاده کنید؛ امکاناتی از قبیل: زمین تنیس، زمین‌های دویدن، کافه‌ها، محل‌های برگزاری مراسم عروسی، کنسرت‌ها، مهمانی‌ها، مراسم سازمانی، جشن تولد و برنامه‌های منابع انسانی، کباب‌خانه، قلیان‌خانه، مرکز رصد فضایی، پارک ماجراجویی، زمین بازی، پارک اسکیت‌برد و…

پینت‌بال در ناشیرا پارک آنتالیا

پینت‌‌بال آنتالیا   Antalya Paintball

این مکان بازی پینت‌بال در مسیر فرودگاه آنتالیا و در منطقۀ آکسو قرار دارد. این زمین پینت‌بال بخشی از یک مجموعۀ بزرگ خدمات تفریحی در یک منطقۀ جنگلی است. در این مکان که مطابق با استانداردها و مقررات بین‌المللی فدراسیون تیراندازی ترکیه فعالیت می‌کند می‌توانید انواع خدمات گردشگری را با کیفیت عالی تجربه کنید.

آنتالیا پینت‌بال

پارک افلر Efeler Park

پارک افلر در منطقۀ کپز آنتالیا قرار دارد و در آن می‌توانید علاوه‌بر پینت‌بال از فعالیت‌های ورزشی و تفریحی دیگری مانند ماهیگیری، برگزاری جشن عروسی و مراسم دیگر، منطقۀ پیک‌نیک و… لذت ببرید. در این پارک دوره‌های آموزشی مربوط به ورزش‌های مختلف برگزار می‌شود و می‌تواند مکان جذابی برای خانواده‌هایی باشد که کودک دارند. 

پینت‌بال در پارک افلر آنتالیا

جنگل ماجراجویی Macera Ormanı

جنگل ماجراجویی در منطقۀ کپز آنتالیا قرار دارد. این منطقه با استفاده از ظرفیت جنگل‌های اطراف شهر ساخته شده است. در این پارک می‌توانید به معنای واقعی ماجراجویی کنید و از تفریح‌هایی مثل سوارکاری، مسیرهای پیاده‌روی، پینت‌بال، تماشای حیوانات در باغ وحش، زمین بازی کودکان و امکانات تفریحی و رفاهی فراوان با منظره‌های زیبایی از دریا استفاده کنید. این منطقه بسیار مورد توجه اهالی آنتالیا و گردشگران داخلی و خارجی برای گذران تعطیلات و اوقات فراغت است.

پارک خانوادگی اکو  Eco Family Park

پارک خانواده اکو (متل اکو) که ترکیبی از ماجراجویی و آرامش است، در منطقۀ ماناوگات آنتالیا قرار دارد. در این پارک هم می‌توانید یک پیک‌نیک آرام در کنار خانواده و دوستان داشته باشید و هم از امکانات ورزشی و تفریحی آن برای گذراندن زمانی پرهیجان و لذت‌بخش استفاده کنید. برای گذراندن وقت در این پارک گزینه‌های بسیاری دارید از جمله: پیاده‌روی در طبیعت، استخر طبیعی روباز که به طور مداوم از آب رودخانه تغذیه می شود، ماهیگیری، رفتینگ، سافاری با جیپ، پارک ماجراجویی، پینت‌بال، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری در کوهستان، اقامت در خانه‌های ییلاقی و سنگی، کوهنوردی، کمپینگ، پارکینگ، رستوران‌های ماهی، بازی‌های تیمی و یوگا.

پینت‌بال در پارک خانوادگی اکو

پارک جنگلی سرگرم‌کننده Fun Forest Park

این پارک جنگلی در منطقۀ سریک آنتالیا قرار دارد و امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری دارد از جمله: محل پیک‌نیک، آلاچیق، زمین پینت‌بال، زمین بیسبال و سافت‌بال، زمین فوتبال، زمین تنیس، زمین بازی کودکان و زمین بسکتبال. همچنین در این محل می‌توانید از امکاناتی مانند رستوران‌ها و سرویس بهداشتی هم استفاده کنید.

پینت‌بال در پارک فان فارست در آنتالیا

بازی پینت‌بال به‌عنوان یک بازی تیمی در فضاهای باز شهری مثل آنتالیا با تجهیزات باکیفیت می‌تواند تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش برای شما و اعضای خانواده و دوستانتان باشد. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به آنتالیا حتماً به این پارک‌های زیبا سر بزنید و از امکانات رفاهی و تفریحی آن‌ها استفاده کنید.

بازی پینت‌بال در آنتالیا گوشه‌ای از تفریح‌ها، سرگرمی‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و هنری متعددی است که می‌توانید در این شهر زیبا داشته باشید.

ما در ایریت‌مگ در تلاشیم همه جای شهر زیبای آنتالیا و اطراف آن را به شما معرفی کنیم تا در زمان سفر به ترکیه با آگاهی کامل از این زیبایی‌ها و جزئیات آن بتوانید از تعطیلات بیشترین لذت را ببرید. اگر ساکن شهر آنتالیا هستید به شما کمک می‌کنیم جذابیت‌های شهری را که برای زندگی برگزیده‌اید بشناسید و زندگی باکیفیت‌تری را تجربه کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینۀ خدمات مهاجرتی و توریستی با مشاوران باتجربۀ ایریت‌گروپ تماس بگیرید. ایریت‌گروپ از شهر زیبای آنتالیا در تمام مراحل سفر و مهاجرت به آنتالیا در کنار شماست.
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
IMG_20220803_133302_724
شناسایی پنج بیمار مبتلا به آبله میمون در ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه از ابتلای 5 نفر به آبله میمون در ترکیه خبر...
8f48a2b1059d801183bba80422485c70
کارگاه‌های تئاتر رایگان در آنتالیا
کارگاه رایگان تئاتر در آنتالیا برگزار می‌شود.
شاخص
معرفی شهر آنتالیا
معرفی شهر آنتالیا دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ می‌گشاید و اطلاعات...
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا
آب‌وهوای آنتالیا با داشتن انعطاف‌پذیری و اعتدال بسیار زیاد، شگفت‌انگیزترین...
آخرین اخبار
IMG_20220806_110849_124
اعمال محدودیت‌های نظارتی برای آنلاین‌ شاپ‌های ایرانی
IMG_20220806_105934_479
بارش شهابی در آسمان ترکیه
IMG_20220806_105338_110
اولین اتوبوس برقی آنتالیا به زودی به ناوگان شهری می‌پیوندد
IMG_20220804_164554_419
افزایش پروازها از روسیه به آنتالیا